بک لینک چیست و چه اهمیتی برای سئو سایت دارد؟

بک لینک چیست و چه اهمیتی برای سئو سایت دارد؟

استفاده از بک لینک های با کیفیت مزایای زیادی دارد که مهمترین آن ها سئوی سایت و بهبود جایگاه آن است.

استفاده از بک لینک های با کیفیت یکی از تکنیک های موثر برای بهینه سازی سایت و افزایش رتبه در موتورهای جست و جو از جمله گوگل است. در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی مفید را در این زمینه در اختیار شما عزیزان بگذاریم  و اهمیت بک لینک برای سئو سایت را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

بک لینک چیست؟

بک لینک (back link) در واقع لینک ورودی به سایت شما از طریق سایت های دیگر است. به عبارت دیگر هنگامی که آدرس صفحه ای از سایت شما در یک سایت دیگر قرار می گیرد و افراد با کلیک بر روی آن آدرس، به سایت شما هدایت شوند یک بک لینک ساخته شده است. نام دیگر آن، لینک ورودی (inbound link) است، به این معنا که از طریق کلیک بر روی این لینک افراد به سایت شما وارد می شوند. در گذشته بک لینک ها معیار ارزیابی رتبه یک سایت بودند. امروزه با توجه به تغییر الگوریتم های موتورهای جست و جو به خصوص گوگل این اهمیت کمتر شده است. با این وجود استفاده از آن ها تاثیر به سزایی در افزایش رتبه و همچنین سئو سایت دارند.

اهمیت بک لینک برای سئو سایت

در این قسمت به بررسی اهمیت بک لینک برای سئو سایت خواهیم پرداخت.

1- باعث بهبود جایگاه شما در موتورهای جست و جو می شود.

بک لینک به عنوان رای اعتماد مخاطب به سایت شماست و به سایت شما اعتبار می بخشد. استفاده از آن ها باعث می شود تا شما جایگاه بهتری را در موتورهای جست و جو کسب کنید و از این طریق بازدید از سایت شما افزایش پیدا می کند. با وجود تغییرات گسترده در الگوریتم گوگل، هنوز هم لینک سازی با کیفیت یکی از مهمترین استراتژی ها در سئو سایت است و به بهبود جایگاه و رتبه سایت در گوگل کمک زیادی می کند.

2- سرعت ایندکس شدن صفحات سایت را افزایش می دهد.

گوگل و سایر موتورهای جست و جو با بررسی صفحاتی که قبلا شناسایی کرده اند و هم چنین بررسی لینک های موجود در آن، محتواهای جدید را کشف می کنند. از این طریق محتواهای جدید توسط ربات گوگل شناسایی و رتبه بندی می شوند. بنابراین اگر در یک سایت پربازدید، یک لینک ورودی به سایت شما وجود داشته باشد احتمال دیده شدن صفحه شما توسط ربات گوگل بیشتر می شود.

بیشتر بخوانید:  PWA چیست؟ بررسی مزایای و معایب PWA

ایندکس شدن صفحات سایت

3- ترافیک ارجاعی به سایت را افزایش می دهد.

فلسفه وجود بک لینک ها ارجاع و هدایت کاربران به منابع مفید و با کیفیت است. هنگامی که لینک شما در یک سایت معتبر قرار بگیرد، کاربر به سایت شما ارجاع داده می شود و در این حالت ترافیک ارجاعی شما افزایش می یابد. در واقع بازدید سایت شما و تعداد کلیک ها افزایش می یابد و شما مخاطبان بیشتری را جذب می کنید.

تاثیر بک لینک در کسب اعتبار برای سایت هدف

در این قسمت به بررسی تاثیر بک لینک در کسب اعتبار برای سایت هدف می پردازیم.

1- سایت شما را به یک سایت مرجع تبدیل می کند.

وقتی از سایت های معتبر به سایت شما لینک داده شود، مخاطبان، شما را به عنوان یک سایت مرجع شناسایی می کنند.‌ هم چنین به الگوریتم گوگل کمک می کنید تا سایت شما را بهتر بشناسند.

2- فرصت برقراری ارتباطات جدید برای شما فراهم می شود.

زمانی که کاربر از طریق بک لینک به سایت شما وارد می شود، فرصت خوبی است که با سایر قسمت های سایت شما آشنا شود. در این صورت بخش های مختلف سایت شما توسط کاربر بررسی می شود و در صورت جذاب بودن، زمان بیشتری را در سایت شما سپری می کند.‌ حتی ممکن است در سایر شبکه های اجتماعی هم شما را دنبال کند و مطالب شما را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

کسب اعتبار برای سایت

3- برند شما به عنوان یک برند تجاری معتبر معرفی می شود.

زمانی که یک سایت به شما لینک می دهد در واقع بیان می کند که کاربر با مراجعه به سایت شما می تواند اطلاعات بیشتری را کسب کند. همچنین برند شما را به عنوان یک برند معتبر به کاربر معرفی می شود. در نتیجه محبوبیت برند تجاری شما بیشتر می شود.

انواع لینک ها

لینک ها از جنبه های مختلفی تقسیم بندی می شوند. در ادامه مطلب این تقسیم بندی را از دو جنبه متفاوت مورد بررسی قرار می دهیم.

لینک داخلی و خارجی

به دو شیوه مختلف می توان برای یک سایت لینک سازی را انجام داد. لینک سازی داخلی و لینک سازی خارجی. لینک سازی داخلی بین صفحات داخلی سایت شما انجام می شود یعنی از یک صفحه سایت به یک صفحه دیگر از همان سایت لینک داده می شود. اما در زمانی که از یک سایت دیگر به یکی از صفحات سایت شما لینک داده شود لینک خارجی و یا همان بک لینک برای سایت شما ایجاد شده است.

بیشتر بخوانید:  راه های کاهش رتبه الکسا در سال 2021

فالو و نوفالو

لینک های موجود در یک سایت به صورت پیش فرض Do follow هستند. اما ممکن است این تنظیم پیش فرض توسط کدنویسی HTML و یا سایر روش ها به صورت no follow تغییر کند. در این صورت ربات گوگل برای صفحه هدف ارزش و اعتباری قائل نیست و معمولا تاثیری در افزایش رتبه آن سایت ندارد. البته وجود این لینک ها برای سایت شما مضر نیستند بلکه تاثیر مثبت کوچکی در مقایسه با لینک follow دارند. بنابراین تمام سعی خود را بکنید تا بک لینک های follow دریافت کنید. البته وجود هر دو گونه لینک در کنار هم برای هر سایتی یک ویژگی طبیعی محسوب می شود.

فالو و نوفالو

بک لینک خوب چه ویژگی هایی دارد؟

در گذشته حتی بک لینک های بی کیفیت به افزایش رتبه سایت و بهبود سئو سایت کمک زیادی می کردند. طی سال های اخیر گوگل سعی کرد این روند را متوقف کند‌. جدیدا در این زمینه تغییرات زیادی انجام گرفت و الگوریتم پنگوئن به منظور بررسی لینک سازی سایت ها گسترش پیدا کرد. بک لینک های با کیفیت و خوب از دو جنبه مختلف قابل بررسی هستند.

  1. ویژگی های سایت دهنده بک لینک
  2. ویژگی های صفحه سایت دهنده بک لینک

در ادامه این موارد را به تفکیک مورد بررسی قرار می دهیم.

ویژگی های سایت

این قسمت را به بررسی ویژگی های سایت دهنده بک لینک اختصاص می دهیم.

ارتباط موضوعی میان دو سایت

لینک هایی که از سایت هایی با موضوع مرتبط با سایت هدف ایجاد می شوند، برای گوگل اهمیت بیشتری دارند. زیرا در این حالت احتمال کلیک بر روی این لینک ها افزایش می یابد. به عنوان مثال سایت شما در زمینه آموزش صنایع دستی فعالیت می کند. دریافت لینک از یک سایت با موضوع فروش لوازم مربوط به صنایع دستی و یا فروشگاه های معتبر فروش صنایع دستی در مقایسه با دریافت لینک از یک سایت فروش حیوانات خانگی برای شما جایگاه و اعتبار بیشتری را ایجاد می کند.

اعتبار دامنه سایت

اگر از یک سایت با اعتبار دامنه بالایی لینک دریافت شود، ارزش زیادتری را برای سایت موردنظر ایجاد می شود.

بک لینک خوب

ترافیک بالای سایت

وجود بک لینک به سایت، از سایت هایی که ترافیک و یا در واقع کلیک بیشتری دارد باعث افزایش ترافیک سایت دریافت کننده بک لینک می شود. در نتیجه تاثیر زیادی در بهبود رتبه و جایگاه آن در موتورهای جست و جو دارد.

بیشتر بخوانید:  ریدایرکت 301 چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

ویژگی های صفحه

برای این بخش بررسی ویژگی های صفحه سایت دهنده بک لینک را انجام می دهیم.

موقعیت قرار گیری لینک

زمانی که لینک مربوط به سایت دیگر در بین محتوای اصلی قرار بگیرد و از فونت و رنگ خاصی برای آن استفاده شود، اعتبار بیشتری برای سایت هدف، ایجاد می شود. در این حالت احتمال کلیک کاربر روی آن لینک بیشتر است.

اعتبار صفحه ای که دارای بک لینک است.

اعتبار صفحه ای که بک لینک از آن دریافت می شود هم اهمیت زیادی دارد. یعنی ممکن است سایت اعتبار دامنه بالایی داشته باشد اما صفحه ای از همان سایت اعتبار کمتری داشته باشد. زمانی که یک صفحه لینک سازی خوبی داشته باشد اعتبار بالایی هم دارد. گرفتن بک لینک از این صفحات ارزش و اعتبار بالاتری را با خود به همراه دارد.

تعداد لینک های خروجی موجود در صفحه

هر سایتی ممکن است علاوه بر سایت شما به چندین سایت دیگر و صفحات آن ها نیز لینک بدهد. اعتباری که این سایت دارد بین سایت های هدف تقسیم می شود. به عبارتی هر چه تعداد سایت های هدف بیشتر باشد ارزش و اعتبار کسب شده توسط هر کدام از آن سایت ها، هم کمتر می شود.

انکر تکست

انکر تکست (anchor text) چیست؟

در واقع انکر تکست کلمات قابل کلیک هستند که یک لینک را می سازد. انکر تکست با نام، “متن لینک” یا “عنوان لینک” هم شناخته می شود. متن بک لینک  روی رتبه بندی سایت هدف موثر است. هر چند این تاثیر زیاد نیست اما نباید از آن غافل شد. انتخاب کلمات مناسب برای متن لینک از دو جنبه اهمیت دارد: این عبارت موضوع سایت گیرنده بک لینک را به موتورهای جست و جو معرفی می کند و باعث می شود آن سایت در نتایج جست و جو قرار بگیرد.

از طرفی به موتورهای جست و جو اعلام می کند که در مورد عبارت متن لینک، سایت قرار داده شده به عنوان‌ بهترین صفحه‌ است. برای انتخاب بهتر متن انکر تکست به شما پیشنهاد می کنیم که از عناوین عمومی مانند ادامه مطلب، کلیک کنید و … استفاده نکنید. به جای آن استفاده از کلمه کلیدی به تنهایی یا همراه با کلمات دیگر، نام وب سایت، نام برند و … پیشنهاد می شود.

رضا دایی حسینی

نویسنده در بلاگ کلیک اول

دیجیتال مارکتر و مشاوره کسب و کار متخصص بازاریابی با متدهای روانشناختی موبایل گرافر (عکاسی با موبایل) علاقه مند به روانشناسی

0 دیدگاه ثبت شده است.

در بحث و گفتگوی مربوط به این مطلب شرکت کنید!

آکادمی کلیک اول

دریچه ای به سوی آموزش های رایگان در فضای دیجیتال مارکتینگ

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

سئو و بهینه سازی

گوگل سرچ کنسول یا Google Search Console یکی از مهم ترین ابزارهای سئوی حرفه ای سایت است. شما با کمک این ابزار می توانید با گوگل ارتباط برقرار کرده و به درستی یا نادرستی عملکرد خود در مسیر بهینه سازی سایت پی ببرید.

26 دقیقه
آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

سئو و بهینه سازی

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) یکی از ابزارهای پرکاربرد گوگل بوده و وظیفه آن بررسی آمار سایت ها و تحلیل آن هاست..

46 دقیقه
آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست

آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست (Yoast)

دیجیتال مارکتینگ

یواست سئو (Yoast SEO) یک افزونه وردپرس است که به عملکرد بهتر سایت در موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می کند. همچنین ابزارهایی را در اختیار شما قرار می دهد تا محتوای خود را به بهترین استانداردهای سئو و خوانایی برسانید.

25 دقیقه