پس از اینکه سئو را تعریف نمودیم و تعدادی از عوامل موثر در بهینه سازی سایت را برشمردیم ، نوبت به معرفی و بررسی یکی از فاکتورهای مهم و اساسی در بهبود سئوی سایت می باشد که توسط شرکت MOZ معرفی شده است.

Domain Authority و Page Authority جزو فاکتورهای غیررسمی سئو سایت به شمار رفته و نقش بسیار مهمی در بهبود سئو یک سایت ایفا می کنند. در سال های گذشته گوگل معیاری به نام Page Rank را معرفی کرده بود که بر اساس فاکتورهایی مانند عمر دامنه ، میزان بروز بودن سایت ، کیفیت لینک های ورودی سایت و … ، عددی بین ۰ تا ۱۰ را به هر سایت اختصاص می داد. هرچه این عدد به ۱۰ نزدیک تر بود ، سایت از ارزش و اعتبار بیشتری نزد گوگل برخوردار میشد. اما با توقف بروز رسانی این الگوریتم ، کمپانی MOZ اقدام به ارائه دو فاکتور Domain Authority (ارزش دامنه) و Page Authority (ارزش صفحه) نموده است.

Domain Authority در واقع ارزش و اعتبار کل دامنه را مشخص میکند ، در حالی که Page Authority تنها ارزش و اعتبار یک صفحه (URL خاص) از سایت را نمایش می دهد. هر کدام از صفحات سایت که فاکتورهای MOZ را به شکل بهتری رعایت کرده باشد ، از ارزش بالاتری برخوردار شده و می تواند جایگاه مناسب تری را در گوگل از آن خود کند. تعداد و کیفیت لینک های ورودی ، نحوه اشتراک لینک صفحات در شبکه های اجتماعی و عمر آن صفحه (URL) از جمله عواملی است که در تعیین Page Authority موثر است. مجموع ارزش و اعتبار صفحات یک سایت ، ارزش دامنه یا Domain Authority را مشخص می نمایند.

هر کدام از دو معیار Domain Authority و Page Authority می توانند عددی بین ۰ تا ۱۰۰ را به خود اختصاص دهند. بدیهی است که هرچه این عدد بیشتر باشد ، نشان دهنده اعتبار و قدرت بیشتر دامنه در موتورهای جستجو نظیر گوگل است. هرچه مقدار این اعداد بیشتر شود ، پیشرفت و بهبود آن ها سخت تر می شود. به طور مثال رسیدن از عدد ۰ به ۲۰ بسیار آسان تر از رسیدن ۲۰ به ۴۰ می باشد.

بیشتر بخوانید :  چند لینک داخلی در هر مقاله بسازیم؟

چه مقداری برای Domain Authority و Page Authority مناسب است؟

یکی از مواردی که ممکن است سوال بسیاری از خوانندگان این مقاله نیز باشد این است که چه ارزش دامنه و ارزش صفحه بهتر است. معمولا سایت های قدرتمند کمی هستند که عدد ۱۰۰ را به خود اختصتص می دهند در یک دسته بندی کلی می توان گفت سایت هایی که بالای ۹۰ هستند بسیار عالی هستند. سایت های بالای ۸۰ عالی می باشند. سایت های بالای ۷۰ سایت هایی قدرتمند هستند و رتبه های بالای ۶۰ در رنج سایت های قوی قرار می گیرند. اکثر سایت های خوب رتبه ای بالاتر از ۵۰ دارند و اگر رتبه شما بالای ۴۰ است ، می توانید بگویید صاحب سایت موفقی هستید. برای کسب رتبه های بالاتر به صورت جدی تلاش کنید.

اگر سایت شما تازه ساخته شده است معمولا رتبه ۱ تا ۱۰ را به خود اختصاص می دهد. این معیار یک ارزش گذاری کلی است تا بتوانید میزان اعتبار و قدرت سایت خود و رقیبانتان را شناسایی کنید.

از آنجایی که Domain Authority ترکیب و میانگینی از Page Authority تمامی صفحات سایت می باشد ، طبیعی است برای آن دسته از صفحاتی که جزو صفحات مهم سایت به شمار می روند و بیشترین فعالیت مربوط به سئو و بازدید بر روی آن متمرکز شده است ، میزان Page Authority از Domain Authority بیشتر باشد. و برعکس آن صفحاتی که به تازگی ایجاد شده و یا فعالیتی در زمینه سئو و اشتراک در شبکه های اجتماعی برای آن ها به انجام نرسیده است ، از Page Authority کمتری نسبت به ارزش کلی دامنه برخوردار باشند.

بیشتر بخوانید :  پروتکل https به جای http در سئو سایت

نحوه بررسی Domain Authority و Page Authority سایت

شما می توانید به سادگی و با عضویت در وب سایت MOZ ، تمامی صفحات سایت خود را به راحتی بررسی کرده و علاوه بر فاکتورهای مهم ارزش دامنه و ارزش صفحه ، معیارهای دیگری مانند  MOZ Rank ، Spam Score و MOZ Trust را نیز مورد ارزیابی قرار دهید که در مطلبی دیگر به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. البته بایستی به این نکته توجه کرد که عضویت در MOZ رایگان نبوده و با ثبت نام ، تنها می توانید به مدت ۱ ماه از شرایط نامحدود آن به صورت رایگان استفاده کنید. در صورت عدم ثبت نام ، تنها می توانید از طریق این لینک ، روزانه تا سقف پنج صفحه از سایت خود را مورد بررسی قرار دهید