آموزش کار با افزونه Yoast SEO

یواست سئو (Yoast SEO) یک افزونه وردپرس است که به عملکرد بهتر سایت در موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می کند. همچنین ابزارهایی را در اختیار شما قرار می دهد تا محتوای خود را به بهترین استانداردهای سئو و خوانایی برسانید.

 • مدت زمان ویدیو: 22 دقیقه
 • مدرس دوره: سرکار خانم مهندس مینا منصوری
 • آموزش پایه: کار با وردپرس و سئو

در این ویدیو با آموزش یواست سئو (Yoast SEO Plugin) و نحوه اضافه کردن و استفاده از آن به صورت حرفه ای بیشتر آشنا خواهیم شد.

سرفصل های آموزش یواست سئو

 • معرفی افزونه یواست (Yoast) 00:10
 • دلایل استفاده از Yoast 00:37
 • تاثیر Yoast در نتایج گوگل 02:13
 • آموزش نصب و راه اندازی یواست بر روی وردپرس 03:34
 • تنظیمات Yoast 05:18
 • توضیح در مورد بخش ظاهر جستجو 07:54
 • آشنایی با قسمت (شبکه های) اجتماعی 12:44
 • تعریف قسمت ابزارها 13:13
 • معرفی بخش تغییر مسیر (ریدایرکت) 13:37
 • نحوه استفاده از یواست در نوشته ها 15:20

Yoast SEO چیست؟

بهبودی سئوی مقالات وردپرس به کمک یواست سئو

یواست سئو (Yoast SEO) یک افزونه وردپرس است که به عملکرد بهتر سایت شما در موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می کند. همچنین ابزارهایی را در اختیار شما قرار می دهد تا محتوای خود را به بالاترین استانداردهای سئو و خوانایی کلی برسانید. در این آموزش، توضیح می دهیم که چگونه افزونه یواست به شما کمک تا یک سایت سئو شده داشته باشید.

تاثیر افزونه یواست در سئو

همانطور که می دانید، برای تبدیل شدن به یک متخصص سئو یا برای بازاریابی بهتر می توانید از ابزارهای سئو به صورت رایگان استفاده کنید. اگر زمان زیادی برای جستجوی کلمات کلیدی یا بهبود سایت و ارتقاء آن ندارید، این ابزارها کمک ویژه ای به شما خواهند کرد.

افزونه یواست (Yoast) یکی از ابزارهای سئو است که با اضافه کردن آن به سایت وردپرس خود میتوانید سئو سایت را تقویت کنید. همچنین وضعیت سایت را مدام مورد بررسی قرار داده و با برطرف کردن ارورها به بهبود وضعیت سایت خود کمک کنید. در این ویدیو با آموزش یواست سئو (Yoast SEO Plugin) و نحوه اضافه کردن و استفاده از آن به صورت حرفه ای بیشتر آشنا خواهیم شد.

سئو دقیقا چیست؟

همانطور که می دانید سئو به معنای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است. سئو هر چیزی است که به سایت شما کمک می کند تا رتبه های بالاتری در موتورهای جستجو کسب کنید. سئو تنها بخشی از یک استراتژی بازاریابی (یا کل استراتژی بازاریابی) نیست اما با توسعه کسب و کار و مهمترین نیازهای جستجوگران، مرتبط است. شما در حال حاضر می توانید با ابزارهایی مانند Yoast سئو سایت خود را تا حدودی انجام دهید.

رعایت پارامترهای مربوط به سئو، مهمترین عاملی است که باعث بهبود جایگاه سایت شده و باعث افزایش ورودی گوگل برای سایت شما می شود.

افزونه Yoast SEO برای وردپرس

افزونه یواست ساده ترین افزونه سئو برای وردپرس است و بسیاری از افراد آن را به کاربران جدید و مبتدیان توصیه می کنند. افزونه Yoast با بهینه سازی محتوا و کلمات کلیدی سایت، رتبه وب سایت شما را در موتورهای جستجو بهبود می بخشد. بیشتر کارهایی که Yoast SEO انجام می دهد به صورت خودکار است، اما همچنان به ورودی و برنامه ریزی شما نیاز دارد. Yoast در زیر هر مقاله، متن یا پستی که در سایت خود منتشر می کنید، نشان داده می شود. با استفاده از این افزونه متوجه خواهید شد که چه چیزهایی را به متن سایت اضافه کرده و چگونه آن را بهبود ببخشید تا امتیاز سئو بالاتری کسب کنید.

افزونه Yoast دو چیز را رتبه بندی می کند: SEO و خوانایی (Readability). این افزونه مواردی مانند طول متن، کیفیت کلمات کلیدی و تعداد دفعات استفاده از آن ها را اندازه گیری کرده و همچنین طول و امتیاز توضیحات متا را بررسی می کند. در این افزونه، پیوندهایی که به سایت های خود و سایر سایت ها زده اید (اگر نمیخواهید سایت های دیگر را به اشتراک بگذارید، می توانید پیوندهای شبکه های اجتماعی خود را قرار دهید)، طول عنوان، میزان خوانایی و شفافیت متن نیز مورد بررسی قرار می گیرند.

Yoast SEO چه کاری انجام می دهد؟

Yoast SEO ابزارها و ویژگی های زیادی را برای تقویت سئوی سایت به شما ارائه می دهد. برخی از این ویژگیها بر سئوی کل سایت شما تاثیر می گذارد. ویژگی های دیگر به شما کمک می کند تا پست ها و صفحات جداگانه را برای موتورهای جستجو بهینه کنید. شما می توانید به تمام ابزارهای ضروری SEO در افزونه رایگان Yoast SEO دسترسی داشته باشید. اما اگر واقعا می خواهید سئوی خود را تقویت کنید، بهتر است از نسخه Yoast SEO Premium استفاده کنید که ویژگی های شگفت انگیزتری را در اختیار شما قرار می دهد. اما این که Yoast چه کاری برای شما انجام می دهد و چگونه به بهینه سازی پستها و صحفات شما کمک می کند؟ بیایید با اصول اولیه شروع کنیم!

ابتدا مطمئن شوید که محتوای سایت خود را به درستی بهینه سازی می کنید. بعد از اینکه در مورد کلمات کلیدی خود تحقیق کردید، باید شروع به بهینه سازی صفحات و پست های سایت خود برای کلمات کلیدی و عباراتی که می خواهید برای آن ها رتبه بندی کنید، نمایید. برای انجام این کار، می توانید یک عبارت کلیدی اصلی برای یک مقاله در Yoast SEO تنظیم کنید. سپس، این افزونه محتوای شما را آنالیز کرده و مشخص می کند که محتوای شما فاکتورهای مناسب با این کلمه کلیدی را دارد یا خیر.

در نهایت، نتایج این تحلیل ها شما را راهنمایی می کند تا پست یا صفحه خود را برای رتبه بندی با عبارت کلیدی انتخابی بهینه کنید. دکمه های رنگ قرمز، نارنجی و سبز نشان می دهند که هر عامل چه امتیازی گرفته اند. این رنگ ها یک امتیاز کلی به محتوای شما داده و آنچه را که می توانید برای افزایش رتبه خود در سایت بهبود بخشید، بیان می کند.

آموزش یواست سئو

نحوه نصب و استفاده از افزونه Yoast

Yoast SEO محتوای صفحه را تجزیه و تحلیل کرده و پیشنهاداتی را برای بهبود آن ارائه می دهد. این افزونه به محتوای شما امتیاز داده، به شما می گوید که چه مشکلاتی وجود دارد و بیان می کند که چگونه محتوای خود را برای سئو بهبود بخشید. برای نصب افزونه Yoast از داشبورد وردپرس و منوی افزونه ها، گزینه «افزودن» را انتخاب نمایید. فایلی که حاوی افزونه Yoast است را انتخاب و بارگزاری نمایید. شما می توانید این افزونه را از سایت های معتبری همچون ژاکت یا راست چین تهیه نمایید. این سایت ها پس از فروش افزونه، پیشتبانی نیز به شما ارائه می دهند. پس از نصب افزونه Yoast در سایت وردپرس، افزونه Yoast SEO در هر یک از صفحات و پستهایی که ایجاد می کنید ظاهر می شود.

تنظیمات مربوط به افزونه Yoast

برای انجام تنظیمات افزونه یاست، از داشبورد و منوی سئو، قسمت عمومی را انتخاب کنید.

 • در سربرگ پیشخوان مشکلات سئو و برخی اطلاعیه ها به شما نشان داده می شود.
 • در سربرگ امکانات، امکاناتی مانند آنالیز سئو، تجزیه و تحلیل و خوانایی، نوار منوی مدیریت و... به شما نماش داده می شود که می توانید آن ها را فعال یا غیرفعال نمایید.
 • در سربرگ یکپارچگی، اگر افزونه های اضافی مانند SEMrush را در سایت خود دارید، میتوانید با این افزونه ادغام نمایید.
 • در سربرگ وب مستر، ابزارهایی به شما ارائه می دهد که می توانید موتورهای جستجو مانند بایدو، بینگ، گوگل و یاندکس را وب سایت خود متصل نمایید تا آنالیزها به راحتی انجام شود.

برای انجام تنظیمات ظاهر جستجو، در قسمت داشبورد، منوی سئو، ظاهر جستجو را انتخاب نمایید. در این قسمت می توانید اطلاعات و تنظیمات شخصی سایت خود را انجام دهید.

در بخش اجتماعی یا شبکه های اجتماعی (این گزینه در برخی نسخه های افزونه یواست سئو متفاوت است)، می توانید حساب های کاربری که در شبکه های اجتماعی مختلف مانند فیسبوک، تویتر، اینستاگرام، لینکدین و... دارید را به Yoast SEO خود متصل کنید.

در بخش ابزارها، میتوانید اطلاعات ابزارهای دیگر سئو که قبلا از آن ها استفاده کرده اید را بدون هرگونه تغییرات به افزونه یواست منتقل نمایید.

بخش بعدی منوی سئو با عنوان تغییر مسیر نمایش داده می شود. در این بخش شما میتوانید آدرس هایی که دیگر به آن ها نیاز ندارید را به صفحات دیگر انتقال دهید. به این ترتیب به گوگل اطلاع می دهید که در صورت جستجوی این صفحه توسط کاربر، به صفحه با آدرس جدید منتقل شود. در سربرگ تغییر مسیر، میتوانید نوع تغییر مسیر یا ریدایرکت را انتخاب نمایید و در بخش آدرس، آدرس صفحه قبلی و صفحه جدید را وارد نمایید.

تنظیمات Yoast SEO در بخش نوشته ها

تا اینجای کار توانستید سایت خود را به وسیله افزونه یواست سئو کنید. برای بهینه سازی محتوا، پس از انتشار نوشته، در بخش پایین نوشته، می توانید تنظیمات Yoast مربوط به محتوای خود را انجام دهید. چه از نسخه رایگان یا پولی این افزونه استفاده می کنید، در هر صورت لازم است با برخی مباحث کلی آن آشنا باشید.

تنظیمات سئو

برای روشن شدن گزینه سئو، ابتدا کلمه کلیدی کانونی خود را وارد نمایید. سه رنگ برای این بخش در نظر گرفته شده است:

 • رنگ سبز: این رنگ به معنی تایید فاکتورها و تنظیمات مربوط به سئوی شماست.
 • رنگ نارنجی: این رنگ به معنی این است که محتوای شما نیاز به بهبود دارد.
 • رنگ قرمز: قرمز شدن دایره سئو به این معنی است که محتوای شما به هیچ عنوان مناسب نیست.
 • در سربرگ وب مستر، ابزارهایی به شما ارائه می دهد که می توانید موتورهای جستجو مانند بایدو، بینگ، گوگل و یاندکس را وب سایت خود متصل نمایید تا آنالیزها به راحتی انجام شود.

در زیر تنظیمات این بخش را شرح داده ایم:

 • کلمه کلیدی کانونی: این همان کلمه کلیدی یا کلمات کلیدی است که می خواهید صفحه وب سایت شما با توجه به آن رتبه بندی شود. عبارت کلیدی کانونی باید کلمات کلیدی که از قبل در مورد آن ها تحقیق کرده اید، گرفته شود. هر چه کلمه کلیدی کانونی دقیق تر باشد، شانس بیشتری برای نشان دادن بالاتر در نتایج موتورهای جستجو خواهید داشت.
 • پیش نمایش گوگل: این بخش پیش نمایشی از نحوه نمایش وب سایت شما در نتایج جستجو را نشان می دهد. واقع این بخش نشان می دهد که آدرس صفحه سایت شما در دسکتاپ یا صفحه موبایل کاربر چگونه نمایش داده می شود. با کلیک بر روی Edit Snippet، می توانید عنوان SEO و توضیحات متا آن صفحه را سفارشی کنید. این ابزار به شما کمک می کند تا روی نوشتن با در نظر گرفتن کلمات کلیدی خود تمرکز کنید.
 • عنوان سئو: در قسمت عنوان سئو، می توانید از عنوانی که برای مقاله خود انتخاب کرده اید استفاده کنید، یا به صورت پیش فرض ابتدا عنوان، برگه، جدا کننده و عنوان سایت را نمایش دهید.
 • نامک: این بخش آدرس سایت یا URL سایت شماست که می توانید به صورت دستی وارد نمایید.
 • توضیحات متا: در قسمت توضیحات متا، شما می توانید توضیحی کوتاه در مورد محتوای خود وارد نمایید. توضیحات متا همان بخشی است که در هنگام جستجو توسط گوگل به کاربر نمایش داده می شود. کاربر با خواندن این بخش ترغیب به کلیک و وارد شدن به سایت شما می شود.
 • آنالیز سئو: در این بخش مشکلاتی که در هنگام سئو محتوا به وجود آمده است به شما نشان داده می شود. شما می توانید با مطالعه این بخش برای رفع مشکلات و بهبود سئوی محتوای سایت خود اقدام نمایید. توجه داشته باشید که سبز شدن این بخش به معنای انتخاب محتوای مناسب برای کاربر نیست. شما باید محتوا را متناسب با نیاز کاربر نوشته و تنظیم نمایید و در صورتی که رنگ سئو سبز نشد، هیچ نگرانی وجود نخواهد داشت.
 • تنظیمات بخش خوانایی: موتورهای جستجو فقط کلمات کلیدی را اولویت بندی نمی کنند. آن ها بر ایجاد بهترین نتایج ممکن و مرتبط برای عبارات جستجوی کاربر نیز متمرکز هستند. این بدان معناست که صفحه شما باید خوانایی بالایی داشته باشد. Yoast SEO به مشکلات و فرصتهای بهبود اشاره می کند و پیوندهایی را برای نحوه رسیدگی به این مسائل ارائه می دهد. در این بخش طول جمله، طول پاراگراف و میزان توزیع تیتر در متن بررسی و نمایش داده می شود.
 • رسانه های اجتماعی: وقتی پستی را در رسانه های اجتماعی به اشتراک می گذارید که به صفحه ای در وب سایت شما پیوند داده شده است، اغلب پیش نمایشی از آن پیوند نمایش داده می شود. این شامل یک عکس یا تصویر ویژه، عنوان پست و توضیحات است. Yoast SEO (Premium) عنوان و توضیحات را از برگه SEO افزونه میگیرد، مگر اینکه بخواهید پیش نمایش را برای رسانه های اجتماعی سفارشی کنید. این قسمت به شما امکان می دهد تا تنظیمات مربوط به عنوان، توضیحات و آپلود تصویر را مخصوصا برای رسانه های اجتماعی خود انجام دهید.

تمامی این موارد به صورت خلاصه و کاربردی، در این آموزش حضور دارد. به کمک آموزش یواست سئو، می توانید دانش پایه ای کار با این افزونه مفید را به دست آورید.

چرا لازم است از Yoast SEO استفاده کنیم؟

حتی اگر با بهترین شیوه های سئو آشنایی چندانی ندارید، استفاده از Yoast SEO به طور منظم، در حین انتشار صفحات جدید عالی است. با استفاده منظم از این افزونه، شروع به نوشتن محتوای خود و ارسال مطالب با در نظر گرفتن بهینه سازی، به صورت غریزی خواهید کرد. استفاده از این افزونه با استراتژی کلمه کلیدی و استراتژی محتوا، دستور العملی برای رسیدن به رتبه اول در نتایج جستجوی گوگل است. اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از این موضوعات هستید، با ما در ارتباط باشید.

شما می توانید با مشاهده ویدیوی آموزش یواست سئو (Yoast SEO) می توانید دانش پایه استفاده از این افزونه را به دست آورده و از آن در جهت بهینه سازی سایت های خود، استفاده کنید.

سوالات متداول

سوال و جواب هایی در مورد آموزش یواست سئو

آیا آموزش یواست سئو رایگان است؟

بله، آموزش افزونه یواست سئو (Yoast SEO) که کلیک اول به صورت ویدیویی در اختیار شما قرار داده است، رایگان بوده و شما با مشاهده این ویدیو، با مفاهیم اولیه و نحوه کار با این افزونه آشنا می شوید.

برای آموزش کار با یواست سئو نیاز به دانش پایه ای خاصی هست؟

برای این که بتوانید آموزش یواست سئو را یاد بگیرید، لازم است که به عنوان یک مدیرسایت و یا متخصص سئو، با مفاهیم ابتدایی وردپرس و سئو آشنایی مختصری داشته باشید.

آیا یواست سئو به تنهایی برای سئوی سایت کافی است؟

خیر. گوگل پارامترهای فراوانی را برای رتبه دهی به سایت ها بررسی می کند و استفاده از یواست، تنها باعث رعایت بخشی از این موارد می شود. در صورتی که قصد دارید به جایگاه های برتر گوگل برسید، در کنار استفاده از یواست باید به تمامی نکات سئوی سایت توجه داشته باشید.

آیا استفاده از افزونه یواست سئو نیازمند دانش برنامه نویسی است؟

خیر. استفاده از سیستم مدیریت محتوای وردپرس و افزونه های آن مانند یواست سئو، نیاز به دانش خاصی در زمینه برنامه نویسی ندارد.

آخرین مقالات بلاگ کلیک اول

آخرین آموزش ها و مقالات مربوط به سئو و دیجیتال مارکتینگ