دوره رایگان آموزش گوگل سرچ کنسول به زبان ساده

گوگل سرچ کنسول یا Google Search Console یکی از مهم ترین ابزارهای سئوی حرفه ای سایت است. شما با کمک این ابزار می توانید با گوگل ارتباط برقرار کرده و به درستی یا نادرستی عملکرد خود در مسیر بهینه سازی سایت پی ببرید.

 • مدت زمان ویدیو: 02:21:00
 • مدرس دوره: سرکار خانم مهندس مینا منصوری
 • وضعیت دوره: تکمیل شده

کلیک اول در قالب یک دوره آموزشی، آموزش کار با گوگل سرچ کنسول، ابزار رایگان گوگل برای مختصصان سئو و مدیران سایت ها را در اختیار شما قرار داده است.

آموزش های سرچ کنسول

مطالب مفید و آموزشی Google Search Console به همراه ویدیو

پشتیبانی دوره

با کلیک بر روی دکمه ارتباط با مربی، به صفحه تلگرام پشتیبان دوره متصل خواهید شد.
جلال ترابی

جلال ترابی

مشاور و مربی سئو

جهت دریافت مشاوره و دریافت خدمات سئو و بهینه سازی سایت، دیجیتال مارکتینگ و سوالات مربوط به دوره گوگل سرچ کنسول، از طریق تلگرام به پشتیبان و منتور دوره پیام دهید.

گوگل سرچ کنسول چیست؟

آشنایی با نحوه کار ابزار گوگل سرچ کنسول

گوگل سرچ کنسول (Google Search Console) یکی از سرویس های رایگانی است که توسط Google به مخاطبان خود عرضه می کند. می توان گفت هدف اصلی این سرویس، بررسی و ارزیابی سایت ها در نتیجه سرچ گوگل است. از طریق گوگل سرچ کنسول، شما می توانید وضعیت سایت خودتان را در نتایج سرچ گوگل بررسی کنید و اگر مشکلی در سایتتان بود به سرعت آن مشکل برطرف نمایید. همچنین می توانید میزان ورودی گوگل خود را نیز مشاهده کنید.

نکته: البته توجه داشته باشید که شما برای قرار گرفتن در نتایج جستجوی گوگل، حتما نیاز به ثبت نام در گوگل سرچ کنسول ندارید. این سرویس ابزاری است که می تواند به شما در مشاهده و بهبود عملکرد سایت در گوگل کمک کند.

دوره رایگان آموزش گوگل سرچ کنسول یکی از مقدمات یادگیری سئو و فعالیت به عنوان یک مدیر سایت و یا متخصص سئو است. آشنایی با کاربردها و نحوه کار این ابزار، از جمله مواردی است که در این آموزش با آن آشنا خواهید شد. در صورتی که نیاز به توضیحات بیشتری داشتید، می توانید مقاله مربوط به مقالات آموزشی گوگل سرچ کنسول را که در بلاگ کلیک اول قرار دارد مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید: مقاله مربوط به آموزش گوگل سرچ کنسول در بلاگ کلیک اول.

سرچ کنسول گوگل چه کاربردهایی دارد؟

در این قسمت به بررسی کاربردهای سرچ کنسول گوگل می پردازیم و می بینیم که یادگیری و آموزش گوگل سرچ کنسول، چه مزایایی برای سایت در بر دارد:

 • ثبت کردن وب سایت

  می توان گفت یکی از مهم ترین کاربردهای که استفاده از گوگل سرچ کنسول، ثبت سایت شما در موتور جستجوی گوگل است. با ثبت کردن یک دامنه و آدرس اینترنتی سایت خود در گوگل سرچ کنسول، یک سیگنال برای موتورهای جستجوگر ارسال می کنید. در نتیجه خزنده ها و ربات های گوگل یا موتورهای جستجوگر دیگر، سایت شما را رویت کرده و محتوای آن را آنالیز می کنند.

  نکته قابل توجه این است که اگر در زمان فرایند "خزش هر یک از ربات ها" و ایندکس کردن صفحات، مشکلی برای سایت پیش آید، می توانید از طریق ابزار search console برای رفع کردن این مشکل اقدام نمایید. گوگل امکاناتی را فراهم کرده تا اگر نیاز داشتید که بخشی از سایت خود را مجدد ایندکس نمایید، با کمک سرچ کنسول این دستور را به ربات های گوگل اعلام کنید.

 • بررسی گزارش ربات های گوگل

  یکی دیگر از کاربردهای مهم گوگل سرچ کنسول، آنالیز گزارش ربات های گوگل از سایت شماست. ابزار سرچ کنسول به شما نمایش می دهد که آیا ربات های موتورهای جستجو در زمان آنالیز سایت شما با خطا و مشکل مواجه شده هستند یا خیر.

  به طور مثال اگر در سایت خطاهای Crawl (خزیدن موتور جستجوگر در سایت) وجود داشته باشد، می تواند به این معنی باشد که کاربران وارد صفحاتی از سایت شما شده اند که محتوای خاصی در آن ها وجود ندارد.

  به کمک ابزار گوگل سرچ کنسول، به سادگی می توانید متوجه این گونه خطاها در سایت خود شده و اطمینان حاصل کنید که کاربران بدون هیچگونه مشکل و خطایی، به صفحاتی که مدنظر شماست منتقل شوند. این مسئله در جایگاه سایت در نتایج گوگل بسیار موثر است و از بروز جریمه های مختلف جلوگیری می کند.

 • بررسی پارامترهای سئو

  بعضی از پارامترهای مربوط به سئو از راه سرچ کنسول گوگل قابل بررسی هستند. یکی از این پارامترها، لینک های داخلی و خارجی سایت هستند. شما می توانید با استفاده از سرچ کنسول، لیست دقیقی از لینک های سایت خود را پیدا کرده و استراتژی بسیار دقیقی به وجود آورید.

  امکان دیگری که سرچ search console در بخش سئو ارائه می دهد، آنالیز و حل مشکلات پی در پی مربوط به موبایل فرندلی بودن سایت و استفاده از فریم ورک AMP است. سرچ کنسول گوگل این امکان را در اختیار شما قرار می دهد تا کلمات کلیدی مرتبط سرچ شده در گوگل را که می تواند به بهینه سازی سایت شما کمک کند، شناسایی کنید. با شناسایی کلمات کلیدی سایت خود و با سرمایه گذاری بر روی آن ها، به بهبود رتبه و افزایش ترافیک سایت خودتان کمک می کنید.

 • آنالیز دقیق بخش های مختلف سایت

  یکی دیگر از مهم ترین امکانات و ویژگی های سرچ کنسول گوگل، ارائه آمارها و آنالیز های دقیق در بخش های مختلف است. همین موضوع سبب می شود تا مدیران سایت بتوانند با استفاده از این آمارها و آنالیز ها، برای بهبود سایت خود اقدام نمایند. گوگل سرچ کنسول همیشه در تلاش است تا با ارائه آنالیزهای ریز به بهبود وضعیت سایت شما کمک کند.

  با استفاده از این ابزار، علاوه بر آنالیز کلی سایت می توانید تک به تک صفحات سایت را به صورت جداگانه و کاملا انحصاری بررسی کرده و متوجه شوید که هر صفحه، چه تعداد بازدیدی داشته است. بیشترین و کمترین بازدید ها در چه برهه تاریخی بوده است و یا اینکه صفحه چه رتبه ای در صفحه نتیجه سرچ گوگل دارد و ….

 • بررسی سایت های لینک دهنده

  با استفاده از ابزار سرچ کنسول، می توانید بررسی کنید که چه صفحاتی به سایت شما لینک داده اند. آنالیز لینک های ورودی به سایت شما بسیار تاثیرگذار است. دریافت بک لینک از سایت های گوناگون می تواند تاثیر بزرگی بر بهبود سایت شما داشته باشد. اما در صورتی که دریافت این بک لینک ها غیر منطقی و زیاد از حد باشد، می تواند به عاملی جهت افت سایت شما تبدیل شود.

  همچنین اگر شما به سایت های مخربی لینک دادید و یا از آن ها لینک دریافت کردید، می توانید با استفاده از این ابزار، آن ها را آنالیز کرده و نسبت به مدیریت و حذف آن ها اقدام نمایید. بی شک بررسی لینک ها با استفاده از گوگل سرچ کنسول، یکی از اصلی ترین ویژگی ها و امکانات این ابزار بوده که به شکل رایگان قابل استفاده است.

 • بهینه سازی سرعت سایت

  طبق اعلام گوگل، سرعت لود سایت شما در حالت عادی باید 1 ثانیه و یا کمتر از آن باشد. ابزارهای تجزیه و تحلیل گوگل مثل سرچ کنسول، به شما کمک می کنند تا توانایی آنالیز سرعت بارگزاری سایت را پیدا کرده و بتوانید برای افزایش سرعت سایت خود اقدام کنید. به وسیله آنالیز خطاهای موجود در سایت با استفاده از این ابزار و رفع آن ها، می توانید تا سرعت بارگزاری سایت را افزایش دهید.

 • ثبت نقشه سایت (Sitemaps)

  یکی از امکانات شگفت انگیز گوگل سرچ کنسول، ثبت سایت مپ در گوگل است. با استفاده از این ابزار می توانید نقشه سایت خود را به صورت مشخص تری ثبت نمایید تا موتورهای جستجو و خزنده ها بتوانند با سرعت بیشتری به همه صفحات سایت شما خزش کنند. پیشنهاد ما این است که در اول کار و قبل از هر چیزی، نقشه وب سایت خود را با استفاده از ابزار گوگل سرچ کنسول، در این موتور جستجو به ثبت برسانید.

  نقشه سایت روشی برای نمایش بخش های مختلف سایت به گوگل است. گوگل بخش های گوناگون سایت شما را دسته بندی کرده و در نتیجه جستجو قرار می دهد. البته این موضوع در صورتی امکان پذیر است که شما نسبت به ثبت نقشه سایت در گوگل اقدام کرده باشید.

 • بررسی وجود بدافزارها

  یکی از امکانات و کاربردهای ویژه ی ابزار گوگل وبمستر یا همان سرچ کنسول کمک به بیشتر شدن امنیت سایت ها است. هنگامی که سایت شما در موقعیت خطرناکی قرار بگیرد و یا با یک خطای ویژه مواجه شود، از راه ایمیل و کنسول سرچ گوگل، یک پیام با مضمون مشکل به وجود آمده دریافت خواهید کرد. به طور معمول، اگر گوگل مشکلی امنیتی را پیدا کند، به مخاطبان سایت هم پیام هشدار نمایش می دهد تا از آن ها هم محافظت نماید.

تمامی این موارد به صورت خلاصه و کاربردی، در این آموزش حضور دارد. به کمک آموزش کار با گوگل سرچ کنسول، می توانید دانش پایه ای کار با این ابزار مفید را به دست آورید.

آموزش گوگل سرچ کنسول

چه افرادی باید از گوگل سرچ کنسول استفاده کنند؟

عموم افرادی که دسترسی به بخش مدیریت سایت دارند، بایستی از این ابزار استفاده کنند. از مبتدی ترین اشخاص تا حرفهای ترین متخصصان سئو، می توانند سرچ کنسول را برای رسیدن به اهداف سایت خود بکار ببرند.

 • صاحبان مشاغل: اگر حتی خود شما مستقیم از این سرویس استفاده نمی کنید، باید اطلاعاتی در مورد نحوه کارکرد آن داشته باشید و بدانید چه خصوصیاتی در سرچ کنسول گوگل وجود دارد. با این کار، هنگامی که یک متخصص در این زمینه استخدام می کنید، از اصطلاحات مورد استفاده توسط وی مطلع هستید.
 • مدیران سایت: اگر مدیر (یا ادمین) یک سایت هستید و برای شما مهم است که سایت به درستی کار کند، با استفاده از Search Console می توانید خطاهایی را که مربوط به سرور، نحوه بارگزاری سایت و امنیت هستند را متوجه شده و نسبت به رفع آن ها اقدام نمایید.
 • متخصصان سئو: اگر شما در زمینه ی بازاریابی و فروش سایت به شکل تخصصی فعالیت می کنید، Search Console به شما کمک کرده تا روی ترافیک سایت خود نظارت داشته و تصمیمات عاقلانه ای در مورد آن بگیرید. همچنین با رفع مشکلات سایت، به بهبود و بالابردن رتبه سایت شما در گوگل کمک می کند.

گوگل سرچ کنسول راهی برای ارتباط بین Google و مدیران سایت هاست. از این راه صاحبان سایت می توانند مشکلات، خطاها و حتی جریمه هایی که گوگل برای آن ها مشخص کرده را مشاهده کرده و راه حل هایی که گوگل برای رفع این مشکلات را پیشنهاد می دهد را بکار گیرند.

کلیک اول در قالب یک دوره آموزشی کامل، آموزش پایه ای کار با سرچ کنسول را به راحتی آموزش داده است. شما می توانید برای یادگیری کار با سرچ کنسول، محتوای ویدویی را دانلود کرده و یا آن را به صورت آنلاین تماشا کنید.

سوالات متداول

سوال و جواب هایی در مورد آموزش گوگل سرچ کنسول

آیا آموزش گوگل سرچ کنسول رایگان است؟

بله، دوره آموزشی گوگل سرچ کنسول که کلیک اول به صورت ویدیویی در اختیار شما قرار داده است، رایگان بوده و شما با مشاهده این ویدیو، با مفاهیم اولیه و نحوه کار با این ابزار آشنا می شوید.

برای آموزش کار با سرچ کنسول نیاز به دانش پایه ای خاصی هست؟

برای این که بتوانید آموزش گوگل سرچ کنسول را یاد بگیرید، لازم است که به عنوان یک مدیرسایت و یا متخصص سئو، با مفاهیم ابتدایی حوزه اینترنت مانند کار با هاست آشنایی مختصری داشته باشید.

آیا گوگل سرچ کنسول مانند یک آمارگیر برای سایت ما عمل می کند؟

خیر. گوگل سرچ کنسول تنها حاوی اطلاعات در مورد کاربرانی است که از طریق گوگل، وارد سایت شما شده اند. اما اگر برای سایت خود به دنبال یک آمارگیر قوی و دقیق هستید، می توانید از گوگل آنالیتیکس استفاده کنید. آموزش کار با گوگل آنالیتیکس هم در آکادمی کلیک اول قرار گرفته است.

آیا دوره رایگان آموزش گوگل سرچ کنسول یکی از زیرمجموعه های یادگیری سئو است؟

بله. در صورتی که قصد دارید بک یک متخصص سئو تبدیل شوید، لازم است که با ابزارهای مختلفی آشنا شده و نحوه کار با آن ها را یاد بگیرید. یکی از مهمترین این ابزارها، گوگل آنالیتیکس است که به کمک آن می توانید اطلاعات دقیقی از ورودی گوگل سایت به دست آورید و آن ها را آنالیز کنید.

آخرین مقالات بلاگ کلیک اول

آخرین آموزش ها و مقالات مربوط به سئو و دیجیتال مارکتینگ