تاثیر استفاده از Rich snippetها در وب سایت‌های فروشگاهی بسیار خوب بوده و برای جذب مشتری بسیار مهم می‌باشد. نقد و بررسی‌هایی که شما در Rich snippet بیان می‌کنید، سبب شده تا افراد راحت‌تر به فروشگاه شما اعتماد کنند و توجه کاربران بیشتری را به خود جذب نمایید.

ریچ اسنیپت چیست و چرا باید به آن اهمیت داد؟ اهمیت ریچ اسنیپت چیست؟ در این مقاله از کلیک اول با شما همراه هستیم.

ریچ اسنیپت یکی از مواردی است که می‌توانید با اضافه کردن آن، رتبه بهتری در گوگل به دست بیاورید. این مورد در کنار نوشتن محتواهای درجه یک می‌تواند در بالا بردن رتبه‌ سایت در گوگل و جذب مخاطب، کمک کند.

ریچ اسنیپت یا Rich snippet چیست؟

برای توضیح هرچه بهتر داده‌ها واطلاعات نشانه گذاری شده در سایت ها از ریچ اسنیپت استفاده می‌شود و ریچ اسنیپت عبارتی است که این توصیف را برای ما انجام می‌دهد. هنگامی که شما درباره‌ی موضوعی جستجو می‌کنید نتایجی که گوگل به شما نشان می‌دهد، زمانی که دارای Rich snippet باشند با جزئیات کامل‌تری نمایش داده می‌شوند که این مسئله مخاطب را به خود جذب می‌کند.

ریچ اسنیپت برای درک بهتر مخاطبان از ساختار و محتوای یک وب سایت به کار گرفته می‌‍‌شود تا به کاربران کمک کند محتوای یک سایت را راحت تر درک کنند و اطلاعات را راحت تر از موتورهای جستجو دریافت کنند.

این پارامتر را با افزودن کدهای HTML توسط توسعه دهندگان به سایت در جستجوی گوگل و دیگر موتورهای جستجو مشاهده کرد. به صورت عادی زمانی که شما سایتی را جستجو می‌کنید در نتایج گوگل، کاربران تنها می‌توانند عنوان صفحه‌ی سایت، آدرس سایت و توضیحات متا آن صفحه را مشاهده کنند. اما زمانی که از ریچ اسنیپت  استفاده می کنید، علاوه بر توضیحات متا اطلاعات اضافه‌تری نیز نمایش داده می‌شود.

گوگل با استفاده از ریچ اسنیپت سعی می‌کند تا کاربر را به سمت سایت شما هدایت کند و این هدایت به صورتی است که یکسری اطلاعاتی دسته بندی شده مانند دستور غذایی، رویدادها و.. را در اختیار کاربر قرار دهد. این اطلاعات همچنین می‌تواند نظرات یا نقد و بررسی یک محصول یا یک برند تجاری باشد.

دلیل اهمیت Rich snippet ها چیست؟

اگر شما دو سرچ گوگل که یکی همراه با Rich snippet و دیگری به صورت عادی هست را با یکدیگر مقایسه کنید، میبینید که نتایج جستجو حاوی ریچ اسنیپت‌ها خیلی جذاب تر از نتایج عادی جستجو هستند.

همین امر سبب شده تا کلیک های بیشتری را کسب کنند و نرخ تبدیل را بالا ببرند.  علاوه بر این در زیر توضیحات سایت شما امتیازی که کاربران به صفحه شما داده اند را به صورت ستاره‌ای نشان می‌دهد.

چطور تشخیص دهیم  Rich snippet مناسب سایت ما هست؟

هزاران نوع ریچ اسنیپت وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید اطلاعاتی از قبیل دستورهای آشپزی، اطلاعات پرواز و… را بیان کنید. این جور Rich snippetها تنها برای سایت‌های خاصی استفاده می‌شوند، اما شما با هر مدل سایتی می‌توانید اسنیپت مورد نظر خود را روی سایتتان اعمال کنید.

بیشتر بخوانید :  نکات کلیدی برای ارتقای سئو و بهبود رنکینگ سایت

برای اینکه بتوانید اسنیپت مناسب خود را انتخاب کنید، ما در اینجا چند نوع از ریچ اسنیپت‌های پرکاربرد را معرفی خواهیم کرد. پس در ابتدا باید نوع اسنیپت خود را انتخاب کنید.

انواع ریچ اسنیپت

Rich snippet ها انواع مختلفی دارند، در ادامه به معرفی تعدادی از آن‌ها خواهیم پرداخت:

۱- Breadcrumbs

این نوع ریچ اسنیپت مسیری رسیدن به صفحه در دسته بندی های سایت مورد نظر را به کاربران نشان می‌دهد. محل قرار گیری این نوع ریچ اسنیپت همان جایگاه URL در حالت عادی می‌باشد.

Breadcrumbs

۲- محصولات

یکی از مهم ترین موارد استفاده از ریچ اسنیپت ها برای محصولات می‌باشد. فروشگاه‌های آنلاین محصولات می‌توانند بخشی از این اطلاعات که مرتبط با محصول هستند را به عنوان اسنیپت نمایش دهند.

این اطلاعات می‌توانند شامل نام محصول، تصویر بند انگشتی محصول، قیمت، نظرات کاربران، برند، و توضیحات مربوطه باشد. اگر شما جز کسانی هستید که در فروشگاه خود یک محصول را با چند قیمت مختلف عرضه می‌کنید و یا چند فروشنده‌ی مختلف دارد می‌ توانید محدوده‌ی قیمت محصول را بر اساس نزولی و صعودی مشخص کنید.

۳- روش‌ها و دستورالعمل‌ها (رسپی)

این نوع اسنیپت به طور معمول برای روش‌های آشپزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از این نوع ریچ اسنیپت می توانید طرز تهیه، مراحل پخت و نوع غذا را بیان کنید. همچنین می‌توانید نقد و بررسی‌های مربوط به طعم و مراحل را نیز به نمایش بگذارید.

۴- ریچ اسنیپت اشخاص

یکی دیگر از اسنیپت‌هایی که می‌توانید برای آن عکس قرار دهید، اسنیپت مرتبط با اشخاص می‌باشد. این اسنپت معمولا برای اشخاص معروف استفاده شده است و زمانی که نام اشخاص معروف را در گوگل جستجو می‌کنید، می‌بینید که اطلاعات کاملی از بیوگرافی آن شخص به همراه تصویر آن فرد، در سرچ گوگل به چشم می‌خورد.

این نوع اسنیپت تنها برای افراد معروف کاربرد ندارد، بلکه شما می‌توانید برای کارکنان شرکت خود یک پروفایل ایجاد کنید و افراد را با نام، مهارت، سمت آن‌ها در شرکت و حتی نحوه تماس با این افراد را در ریچ اسنیپت قرار دهید. این نوع معرفی افراد در سرچ گوگل بسیار جذاب بوده و نتایج جستجو را بسیار هدفمند می‌نماید.

بیشتر بخوانید :  معرفی 17 مورد از بهترین ابزارهای رایگان سئو و بهینه سازی سایت

۵- سازمان‌ها و شرکت‌ها

حال که نوبت به معرفی افراد رسید باید به این نکته توجه کرد که شما به همین روش می‌توانید کسب و کار خود و خدماتی را که ارائه می‌دهید را نیز معرفی کنید. شما می‌توانید اطلاعات سازمان‌ها و شرکت‌ها از قبیل نام تجاری، خدمات، آدرس سایت، شماره تلفن، آدرس شبکه‌های اجتماعی و موقعیت جغرافیایی را به عنوان ریچ اسنیپت به نمایش مخاطبین بگذارید.

۶- ریچ اسنیپت بررسی و نظرات مشتریان

برای نقد یک فیلم یا آهنگ و یا بررسی یک محصول، می‌توان از اسنیپت استفاده کرد. در این نوع Rich snippetها کاربران می توانند به آهنگ، محصول یا فیلم مورد نظر امتیاز دهند. این نظرات را همچنین می‌توانید با بیان نام شخص بررسی کننده بیان کنید.

۷- ایونت یا رویداد

ریچ اسنیپت ها علاوه بر موارد ذکر شده‌ی قبلی، می‌توانند برای اطلاع رسانی درباره‌ی یک رویداد نیز مورد استفاده قرار بگیرند. بهتر است با توجه به زمان برگذاری رویداد برنامه ریزی کرده و در بازه‌ی زمانی نزدیک به آن از استفاده کنید. شما در Rich snippetها می‌توانید اطلاعاتی درباره‌ی تاریخ شروع و پایان رویداد، جزئیات تهیه بلیط، شرایط شرکت در رویداد، مدت زمان و مکان برگزاری رویداد را به نمایش بگذارید.

ایونت یا رویداد

۸- Course یا دوره‌های آموزشی

وب ‌سایت‌هایی که دوره‌های آموزشی دانلودی را برای فروش دارند، می‌توانند از این نوع Rich snippet استفاده کنند. در این قسمت می‌توانید اطلاعاتی درباره‌ی مدت زمان دوره‌ها، تیتر دوره، هزینه دوره و یک توضیح کوتاه برای هریک از دوره های آموزشی را ارائه دهید. این اطلاعات به صورت لیستی در زیر URL به ترتیب نمایش داده می‌شوند.

۹- ریچ اسنیپت محتوای ویدئویی (Video)

برای محتوای ویدئویی موجود در سایت نیز می‌توان از ریچ اسنیپت استفاده کرد و اطلاعاتی از قبیل مدت زمان ویدئو و شرکت سازنده ویدئو را در نتایج جستجوی گوگل و… نمایش داد.

۱۰- ریچ اسنیپت کتاب (Book)

Rich snippet مربوط به کتاب، اطلاعاتی از قبیل عکس جلد، قیمت و فروشگاه‌های عرضه کننده آن، به کاربران اجازه می دهد تا کتاب مورد نظرشان را خریداری کنند. به عنوان مثال برای کتاب‌های الکترونیک آمازون و گوگل پلی را می‌توان پیشنهاد داد و کاربر را مستقیم به لینک فرود متصل کرد.

۱۱- موسیقی

شما همچنین می‌توانید از اطلاعات نشانه‌گذاری شده برای آلبوم های موسیقی و ترانه‌ها استفاده کنید و ریچ اسنیپت ایجاد کنید. البته باید به این نکته توجه نمود که موتور جستجوی بینگ از فرمت موسیقی پشتیبانی نمی‌کند، ولی شما به راحتی می‌توانید Rich snippet دلخواه خودرا در گوگل ایجاد کنید و گوگل به راحتی از آن پشتیبانی کند.

بیشتر بخوانید :  پروتکل https به جای http در سئو سایت

این نوع اسنیپت‌ها را می‌توان برای سایت‌هایی که شامل لینک هایی برای نمایش و دانلود ترانه ها و یا حتی لینک های مستقیم خرید آلبوم‌های موسیقی هستند، مورد استفاده قرار بگیرد.

۱۲- FAQ یا پرسش‌های متداول

این نوع Rich snippet کاربرد زیادی دارد و تقریبا برای تمامی وب سایت‌ها قابل استفاده می‌باشد. این سوالات و پاسخ‌هایشان در زیر توضیح متای سایت شما نمایش داده می‌شوند. به علت اینکه دسترسی به پاسخ سوالات را بسیار راحت و در دسترس کرده‌اند، توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب می‌کند. در این لیست سوالات شما می‌توانید موضوعاتی را که به صورت مکرر مخاطبین، پرسیده‌اند را گردآوری کرده و به آن‌ها پاسخ مختصر و مفید ارائه دهید.

۱۳ – How to

ریچ اسنیپت چگونه انجام دهیم نیز مانند Rich snippet پرسش‌های متداول، یک اسنیپت متداول بوده و اکثرا وب‌ سایت‌ها می‌توانند استفاده کنند. در این Rich snippet روند مرحله به مرحله انجام یک کار توضیح داده می‌شود.

ریچ اسنیپت‌ها

به چه علت ریچ اسنیپت‌ها برای ما اهمیت دارند؟

ساختاری ریچ اسنیپت‌ها به گونه‌ای است که زمانی که موضوعی مرتبط با سایت ما توسط یک کاربر جستجو می‌شود، این روند جستجو را برای موتورهای جستجو بهینه کرده‌اند. دلیل این بهینه شدن روند این است که اسنیپت اطلاعات و محتوای سات ما را به صورت دسته‌بندی شده و برچسب گذاری شده در اختیار دارد.

این برچسب‌ها یک نظم و ترتیبی به محتوای وب سایت ما می‌دهد. در نتیجه نرخ تبدیل کلیک برای وب سایت شما افزایش می‌یابد. این افزایش نرخ تبدیل به قدری قابل توجه بوده که سئو کاران از ریچ اسنیپت‌ها برای بهبود رتبه‌بندی وب سایت‌ها بهره می‌برند.

تاثیر استفاده از Rich snippetها در وب سایت‌های فروشگاهی بسیار خوب بوده و برای جذب مشتری بسیار مهم می‌باشد. نقد و بررسی‌هایی که شما در Rich snippet بیان می‌کنید، سبب شده تا افراد راحت‌تر به فروشگاه شما اعتماد کنند و توجه کاربران بیشتری را به خود جذب نمایید.

در صورت بیان نظرات مثبت و کاربردی موثر در رابطه با خدمات و محصولاتتان، گامی موثر در زمینه افزایش نرخ کلیک و منتج به فروش است. ریچ اسنیپت در واقع اولین گام برای ارائه تجربه کاربری خوب به بازدیدکنندگان یک سایت فروشگاهی به شمار می‌رود.