آمارگیر سایت یکی از ابزارهای بسیار مهم برای وب مستران به شمار می رود که می توانند به کمک آن ، اطلاعات دقیقی از بازدیدکنندگان سایت خود به دست آورند. اگر به عنوان مدیر سایت، وب مستر یا سئو کار مشغول فعالیت هستید، آمار بازدید از سایت و بررسی رضایت یا عدم رضایت کاربران از سایت موضوعی است که باید برای شما مهم باشد.

آمارگیر سایت ، یک انتخاب ضروری

استفاده از ابزارهای آمارگیر سایت برای تمامی وب مستران و سایت ها یک امر بسیار مهم و ضروری به شمار می رود. چرا که اگر برای راه اندازی سایت خود برنامه بلند مدتی دارید، باید آمار کامل و جامعی از وضعیت کاربران سایت خود و میزان بازدید آن ها و همچنین اطلاعات کاملی از سایت های لینک دهنده به سایت خود داشته باشید. برای این مسئله نیاز به استفاده از ابزارهای آمارگیر سایت دارید که روی سایت شما نصب می شود و آمار جامعی از وضعیت و روند پیشرفت سایت شما را در اختیارتان قرار می دهد.

هر سایت یا بلاگ پس از راه اندازی و انتشار محتواهای متفاوت، مسلما تعدادی کاربر پیدا خواهد کرد که از آن بازدید می کنند. اما موضوع اهمیت تعداد بازدید روزانه، میزان ماندگاری کاربر در سایت، میزان ترافیک سایت به طور کلی که در واقع این موارد ارتباط مستقیم با میزان رضایت کاربران و در نتیجه افزایش فروش و کسب درآمد برای سایت دارد. یکی از روش هایی که می توانید به کمک آن بررسی دقیقی از وضعیت کاربران سایت خود داشته باشید، استفاده از یک آمارگیر سایت می باشد.

اهمیت بررسی و آنالیز سایت

از مهمترین عواملی که می تواند در موفقیت سایت شما موثر باشد، افزایش ترافیک سایت شماست که هم تاثیر مثبتی در کاهش رتبه الکسا سایت شما گذاشته و هم باعث تعامل هرچه بیشتر کاربران با سایت شما می شود. هنگامی که کاربران زیادی وارد سایت شما شده و بازدید سایت شما افزایش یابد، به ابزاری برای مدیریت این کاربران نیاز دارید تا بتوانید اطلاعات دقیقی از صفحات بازدید شده توسط آن ها، مدت زمان حضور هر کاربر، پلتفرم مورد استفاده توسط کاربران و همینطور سایت های منبع و لینک دهنده به سایت شما به دست آورید. دانستن این اطلاعات می تواند در تصمیم گیری و تعیین خط مشی بهتر برای شما موثر باشد.

دلیل دوم اهمیت بررسی سایت این است که پس از مدتی متوجه افت رتبه سایت و کاهش ترافیک سایت خود می شوید ،که بهترین راه برای عیب جویی از سایت بررسی و آمارگیری از سایت است. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که اگر به صورت مداوم اقدام به تولید و انتشار محتوا کنید، اما محتوا را آنالیز نکنید و متوجه میزان رضایت کاربران نشوید، باید بگویم که شما به این راحتی ها وب مستر خوبی نخواهید شد.

اهمیت آنالیز رقبا

پارامترهای مورد بررسی سایت

پیش از معرفی بهترین سایت های موجود در زمینه آمارگیر سایت، ابتدا لازم می دانم پارامترهایی که باید در هنگام آنالیز سایت مورد بررسی قرار دهید را معرفی کنم. در ابتدا باید بدانید که دو نوع بازدیدکننده از سایت وجود دارد:

 • بازدید کنندگان جدید: بازدید کنندگان جدیدی که برای اولین بار وارد سایت شده اند.
 • بازدید کنندگان بازگشتی: کاربرانی که روزانه و به صورت مداوم از سایت شما بازدید می کنند.

سایر پارامترها به شرح زیر می باشند:

بازدید روزانه سایت (Page View)

بازدید از آمار روزانه سایت پارامتر مهمی برای بررسی میزان پیشرفت روزانه سایت و میزان رضایت کاربران در ساعات و زمان های متفاوت در یک روز است.

تعداد بازدید کنندگان سایت

در ابزاری مانند سرچ کنسول گوگل یا گوگل آنالیتیکس راه های مختلفی که کاربر وارد سایت شده است یا از طریق سرچ در گوگل یا وارد کردن URL وارد سایت می شود را نمایش می دهد.

ابزارهای رایگان و مختلفی برای نمایش آمار سایت وجود دارد که هر کدام از آن ها امکانات متنوع و مختلفی در اختیار کاربران قرار می دهد. در ادامه چند مورد از بهترین ابزارهای رایگان آمارگیر سایت را معرفی و بررسی میکنم که از برترین ابزارهای موجود می باشند. فقط باید دقت داشته باشید که استفاده از چندین ابزار آمارگیر به صورت همزمان بر روی سایت باعث کندی سایت و کاهش سرعت میشود پس بهتر است بعد از مطالعه امکانات کلی این ابزارهای در نهایت یک مورد از آنها را برای استفاده در سایت خود انتخاب کنید.

در مجموع باید گفت از طریق آنالیز و بررسی سایت از طریق یک آمارگیر، می توانید پارامترهای زیر را  بررسی کنید:

 • مدت زمان ماندگاری کاربران در سایت
 • آیا کاربران از صفحات دیگر سایت باز دید می کنند یا خیر؟
 • کاربران با چه مرورگری وارد سایت شده اند؟
 • صفحات پر بازدید سایت چه صفحاتی هستند؟

پارامترهای مورد بررسی در آمارگیر سایت

گوگل آنالیتیکس Google Analytics

در میان اکثر وب مستران ، ابزار گوگل آنالیتیکس به عنوان بهترین و پرطرفدارترین آمارگیر سایت به شمار می رود که امکانات بسیار زیادی را در اختیار مدیران سایت و متخصصان سئو قرار می دهد. گوگل آنالیتیکس یک ابزار آنلاین است که برای بررسی فاکتورهایی مانند Bounce Rate، CLV، Time On Site ،CPA ,CTR و … می توان از آن استفاده کرد. ابتدا به معرفی اصطلاحات مخفف بالا می پردازیم:

CTR یا click through rate

بیشتر بخوانید :  چند لینک داخلی در هر مقاله بسازیم؟

به زبان ساده، این عبارت به معنی میزان نرخ کلیک سایت است. وقتی که کاربر در موتور جستجو یک کلمه یا عبارت را جستجو می کند، پس از چند ثانیه مشاهده لیست نتایج جستجو شده در صفحه اول تصمیم می گیرد بر روی یکی از لینک ها کلیک کند. نرخ کلیک در واقع درصدی از کاربران و باز دید کنندگان هستند که روی لینک سایت شما کلیک می کنند.

تعریف دیگری که برای نرخ کلیک وجود دارد این است:

وقتی از طریق گوگل یک عبارت یا کلمه را جستجو می کنید، لینک سایت شما در صفحه اول گوگل دیده می شود و اصطلاحا گفته می شود که سایت impression یا دیده شده است. رابطه بین نرخ کلیک و دیده شدن سایت به صورت زیر است:

CTR = impression/ click *100

CLV یا Customer Life Time Value

این عبارت با اصطلاح ارزش طول عمر مشتری شناخته می شود. یعنی در یک بازه زمانی مشخص یک مشتری چندین بار به سایت مراجعه کرده یا خرید کرده یا مطلبی را دانلود کرده است. (بازه های زمانی برای هر کسب و کار باید متفاوت در نظر گرفته شود، چون بازدهی حوزه های متختلف کسب و کار متفاوت است.)

عدد به دست آمده از این اصطلاح در واقع میانگین ارزشی است که هر مشتری در طول عمر ارتباطش با یک شرکت یا موسسه ایجاد کرده است. مسلم است که هر چه این عدد بالاتر باشد، نشان دهنده عملکرد صحیح سایت در کسب و کار بوده است.

Bounce Rate

این اصطلاح به معنی نرخ پرش مشتریان و کاربرانی است که وارد سایت شده اند و سریعا از سایت خارج شده اند و خرید یا دانلود از سایت نداشته اند. هر چه میزان نرخ پرش سایت کمتر باشد، نشانه عملکرد صحیح سایت و رضایت کاربران و بازدید کنندگان سایت است.

Time On Site

کاربرانی که وارد سایت شده اند، چه مدت در سایت مانده اند، مطالب را خوانده اند و صفحه را اسکرول کرده اند. واحد این معیار، زمان بر حسب دقیقه است. هر چه این زمان بیشتر و بالاتر باشد، بهتر است.

آمارگیر سایت گوگل آنالیتکس

روش کار با گوگل آنالیتیکس

ابتدا باید وارد اکانت جی میل یا اکانت گوگل خود شوید و آدرس سایت مورد نظر را وارد کنید. (فراموش نکنید که برای استفاده از گوگل آنالیتیکس باید فیلترشکن را فعال کنید.) پس از آن یک کد از طریق این نرم افزار برای شما ارسال می شود که کد را باید در سایت خود قرار دهید. آمارگیر گوگل آنالیتیکس موارد زیر را در اختیار شما قرار می دهد:

 • Direct: این گزینه نشان می دهد کاربر با وارد کردن آدرس سایت به صورت مستقسم وارد شده است.
 • Content: نشان دهنده محتوا و مطالبی است که کاربر خوانده است.
 • Audience: نشان دهنده خصوصیات مختلف افرادی است که وارد سایت شده اند اعم از سن، جنسیت، کشور کاربر، علاقه مندی های کاربر و …
 • New Session: این پارامتر نشان دهنده میانگین در صد بازدید هایی است که برای اولین بار توسط کاربر جدید اتفاق افتاده است.
 • Goal: این گزینه این امکان را می دهد تا بفهمید کاربران چه اقداماتی را در سایت انجام داده اند.
 • Average session Duration: میانگین زمانی که افراد وارد سایت شده اند و در سایت مانده اند.

به صورت خلاصه، می توانید موارد زیر را به کمک گوگل آنالیتیکس بررسی کنید:

 • کنترل وضعیت و تعداد کاربر ورودی
 • کنترل منابع ارسال کاربر به سایت (سایت های لینک دهنده)
 • بررسی وضعیت رفتار کاربر در سایت و تعداد صفحات بازدید کرده
 • بررسی زمان حضور کاربر در سایت Time on Page
 • میزان نرخ پرش کاربران یا به اصطلاح Bounce rate
 • بیشترین صفحات بازدید شده توسط کاربران
 • تقسیم بندی کاربرها بر اساس کشور , نوع سیستم عامل , نوع مرورگر , پلتفرم دستگاه استفاده شده

همچنین گوگل آنالیتیکس پیشنهادهایی برای بهبود وضعیت سایت از جمله راه های افزایش سرعت سایت , راه های افزایش ماندگاری کاربر در سایت و …. را ارائه می کند که میتواند برای مدیران سایت ها کمک بسیار بزرگی باشد. همچنین در آنالیتیکس امکان مشاهده زنده کاربران حاضر در سایت نیز وجود دارد.

گوگل آنالیتیکس

Alexa 

الکسا یکی از ابزارهای آنلاین برای بررسی آمار هایی مثل آنالیز سایت رقبا و ترافیک سایت مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین شما می توانید رتبه الکسا سایت خود را نیز از این طریق مشاهده نمایید. به تازگی الکسا افزونه هایی را برای دانلود در مرورگر قرار داده است که از طریق آن می توانید به طور نسبی آمار ترافیک سایت را بررسی کنید.

تجربه نشان داده است که الکسا آمار دقیق در اختیار شما قرار نمی دهد. برای دسترسی به اطلاعات جامع و دقیق از جانب الکسا، باید اقدام به خرید اکانت ویژه نمایید و سایت خود را در الکسا به ثبت برسانید.

برای آنالیز سایت در الکسا باید آدرس سایت خود را وارد کنید و نتایج عملکرد و رتبه سایت خود را مشاهده کنید. در آپدیت جدید الکسا چند دسته کلمه نمایش داده می شود از جمله :

 1. Keyword Gap: کلمات و عبارات موجود در سایت شما هستند که می توانستید روی آن ها کار کنید، از طریق آن ها لینک دهید و یا در جملات و عبارات بیشتری استفاده کنید اما این کار را نکرده اید. در نسخه رایگان الکسا ۵ کلمه و عبارت را نمایش می دهد که باید با استفاده از آن مقاله و مطلب بنویسید.
 2. Easy To Rank: عبارات و کلماتی که از آن ها استفاده کرده اید اما به اندازه کافی از آن ها استفاده نکرده اید.
 3. Top Keyword: کلماتی که بیش ترین میزان ورودی و جستجو را در سایت داشته است. این دسته از کلمات مهم ترین کلماتی هستند که سایت از طریق آن ها رتبه گرفته است.
بیشتر بخوانید :  کدتخفیف 25 درصدی به مناسبت نوروز 1400

در قسمت های دیگر آمارگیر الکسا، آمارهایی نظیر نرخ جذب کاربر، مناطق جغرافیایی متفاوت و مدت زمانی که کاربر در سایت می ماند و لینک های وارد شده به سایت را مشاهده نمایید.

آمارگیر الکسا

GoingUP

یکی از بهترین آمارگیرهای وضعیت عملکرد سایت در کنار چندین ابزار سئو می باشد که با استفاده از آن می توانید هم آمار کاملی از سایت خود داشته باشید و هم تک تک صفحات سایت را از نظر محتوی و مشکلات احتمالی بررسی کرده و ایرادات موجود احتمالی را برطرف کنید.

همچنین می توانید سایت های منبع و لینک دهنده به سایت خود را مشاهده کرده و بررسی کنید که کاربران در سایت شما چه صفحاتی را بازدید کرده و در نهایت در کدام صفحه از سایت شما خارج شده اند.

علاوه بر این، اطلاعات کاملی از کلمات کلیدی که کاربران از طریق آن ها وارد سایت شده اند و نیز اطلاعاتی از وضعیت رتبه الکسای سایت را هم در اختیار شما قرار می دهد.

برای استفاده از تمامی امکانات این سایت میتوانید به نسخه premium ارتقا دهید تا تمامی امکانات سایت برای شما قابل دسترس باشد.

StatCounter

این ابزار آمارگیر سایت که سابقه بسیار طولانی در ارائه خدمات دارد به مدیرسایت اجازه می دهد تا ۲۵۰ هزار بازدید در ماه را به صورت رایگان آنالیز کند. این تعداد برای سایت های کوچک تا متوسط مناسب می باشد.

این ابزار بیشتر برای مرور تعداد بازدید صفحات سایت کاربرد دارد و امکانات کنترل دقیق وضعیت کاربران در سایت را ندارد. شما می توانید این آمارگیر را به صورتی تنظیم کنید که به صورت هفتگی گزارش وضعیت بازدید سایت را برای شما ارسال کند.

یکی از قابلیت های مهم و کاربردی این ابزار این است که میتواند یک Heat Map یا نقشه گرمایی از سایت شما ایجاد کند و با کمک آن دقیقا ببینید که کدام صفحات سایت شما بیشترین و کمترین بازدید را داشته اند.

طریقه استفاده از آمارگیر StatCounter

ابتدا باید یک حساب کابری برای سایت خودتان بسازید. سایت یک Project ID و Security Code به شما می دهد که باید آن را کپی کنید. در صورتی که سایت شما وردپرسی است باید افزونه Statcounter را نصب کنید.

بعد از نصب افزونه و فعال کردن آن، کد و پسوردی که در بالا از سایت گرفته اید را کپی کنید. سپس وارد اکانتی که ساخته اید شوید و اطلاعات و آمار سایت خودتان را ببینید.

آمارگیر سایت StatCounter

SEMRush

پس از وارد شدن در سایت بالا آدرس سایت خود و سپس آدرس ایمیل خود را وارد کنید تا اطلاعات دقیق و بیشتری در مورد ترافیک سایت، رتبه سایت در موتورهای جستجوی متفاوت، بک لینک ها و تبلیغات پولی را مشاهده نمایید.

Similarweb

این سایت مشابه با سایت الکسا است ولی با این تفاوت که اطلاعات جزئی تر و دقیق تری از سایت را نمایش می دهد. این ابزار بیشتر در مورد ترافیک سایت و ورودی سایت ها به شما اطلاعاتی را به صورت یک نمودار خطی در اختیار شما قرار می دهد که شامل موارد زیر است:

 • تعداد بازدید کنندگان سایت به صورت روزانه
 • کشور و مناطق جغرافیایی افرادی که وارد سایت شده اند
 • تبلیغات
 • سایت های برتر مقصد که از سایت بازدید داشته اند
 • تعداد ۱۰ کلمه کلیدی را به صورت رایگان برای رفع عیوب احتمالی سایت

Ahrefs

این سایت یکی از برترین ابزارهای آنلاین برای بررسی و آنالیز سایت است که اطلاعات دقیق تری نسبت به نرم افزارهای بالا در مورد آنالیز ترافیک سایت در اختیار قرار می دهد. مواردی که توسط این آمارگیر سایت مشاهده و آنالیز می شود به شرح زیر است:

 • بک لینک های جدید سایت ،
 • بک لینک های شکسته و از دست رفته
 • دامنه سایت هایی که بیشترین ترافیک را به سایت ارسال کرده اند.
 • رتبه سایت در موتور های جستجو
 • صفحاتی از سایت که بیشترین ترافیک را داشته است.

Authority Labs

عملکرد این آمارگیر سایت همانند سایت SEMRush است و از طریق آن می توانید رتبه سایت خود را در مقایسه با سایت رقبا مشاهده کنید. بعضی از کاربران عبارات یا واژه خاصی را جستجو کرده و پس از نتایج وارد سایت شما شده اند. این آمارگیر کلمات و عباراتی که کاربران از طریق آن ها وارد سایت شما شده اند را هم نشان می دهد.

بیشتر بخوانید :  معیارهای رتبه الکسا چیست؟

دلیل اهمیت نشان دادن و آنالیز این کلمات این است که بتوانید از این کلمات در جهت بهینه سازی و رشد رتبه سایت خود از آن ها استفاده کنید.

QuantCast

این آمارگیرسایت به شما امکان بررسی این که چه کسانی از طریق تلفن همراه و چه کسانی با سیستم لپ تاب وارد سایت شما شده اند را می دهد. QuantCast در واقع یک تگ است که آمار دقیق از تعداد بازدید کنندگان ایرانی و مناطق جغرافیای آن ها و همچنین میزان استفاده از طریق تلفن همراه یا دستکتاپ را نمایش می دهد.

AWStats

این ابزار به صورت رایگان و متن باز (Open Source) ارائه شده و به صورت سمت سرور (Server Side) فعال است. به همین منظور نیازی نیست برای استفاده از آن تغییری در سایت خود بدهید یا کدی را به سایت خود اضافه نمایید. در واقع اکثر کنترل پنل های سرویس میزبانی وب مانند Cpanel ، Plesk و یا DirectAdmin این ابزار را در خود جای داده اند.

این ابزار می تواند آماری از میزان بازدید صفحات سایت شما در بازه های زمانی مختلف به همراه مدت زمان حضور کاربر در سایت و حتی پهنای باند استفاده شده را نمایش دهد.

Piwik

پیویک ابزار بسیار قدرمندی برای آمارگیری از سایت است که به صورت متن باز ارائه شده و میتوان از امکانات آن به صورت Self Hosted استفاده کرد. یعنی به صورت یک نرم افزار روی هاست خودتان نصب میشود و تمامی آمار سایت را در اختیار شما قرار می دهد و نیازی نیست از سرویس های دیگری استفاده نمایید.

Piwik تقریبا تمامی امکانات گوگل آنالیتیکس را دارد و برای افرادی مناسب است که علاقه مندند اطلاعات آماری سایت فقط در اختیار خودشان بوده و افراد دیگری امکان دسترسی به این آمار را نداشته باشند.

آمارگیر piwik

iPerceptions

این سایت در واقع یک نوع ابزار نظرسنجی از کاربران سایت است که به صورت کامل با گوگل آنالیتیکس هماهنگ می شود. در واقع وقتی از این ابزار استفاده می کنید با ورود کاربر به سایت شما با الگوریتم های خاصی سوالات زیر از او پرسیده می شود که می توان به تعدادی از آن ها اشاره نمود:

 • او کیست ؟
 • چرا به سایت شما مراجعه کرده ؟
 • نظرش در مورد عملکرد سایت شما چیست ؟
 • چه پیشنهاد هایی برای بهتر شدن وضعیت سایت شما دارد ؟

این سایت با استفاده از استراتژی های مختلفی سوالات را از کاربر ها می پرسد و در پنل مدیریت نتیجه آن را در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید با تجزیه و تحلیل آن به دید روشنی از وضعیت کاربران سایت خود برسید و ایرادات احتمالی را رفع کنید.

Open Web Analytics

این ابزار هم مانند نمونه های معرفی شده در بالا به صورت متن باز ارائه شده و امکانات زیادی در اختیار شما قرار میدهد و از طریق API یا نصب افزونه مخصوص آن در سیستم مدیریت محتوی وردپرس میتوانید از آن استفاده کنید. از امکانات این سایت میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کنترل ترافیک ورودی
 • کنترل چند سایت مختلف در یک پنل
 • کنترل رفتار کاربر در سایت و صفحات بازدید شده توسط او
 • کنترل کلیک های کاربر
 • ایجاد نقشه گرمایی
 • کنترل کاربرهایی که چندین بار به سایت مراجعه میکنند و ….

با آن که مدت زیادی است که در امکانات این سایت بروزرسانی خاصی انجام نشده ولی هنوز برای بسیاری از کاربران قوی و قابل اطمینان است و امکانات آن خصوصا برای سایت های وردپرس بسیار خوب است.

JetPack for WordPress

اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس برای راه اندازی و مدیریت سایت خود استفاده می کنید، حتما با نام افزونه جت پک آشنا هستید. این افزونه که توسط کمپانی WordPress.org ارائه شده ، امکانات بسیار زیادی به سایت شما اضافه می کند. یکی از قابلیت های این افزونه نمایش جزئی آمار سایت است که می تواند بیشترین صفحات بازدید شده ، میزان بازدید کلی سایت، موقعیت جغرافیایی کاربران، وضعیت کلیک ها و رفتار کاربر در سایت را مشاهده کنید.

متاسفانه تنها مشکل افزونه جت پک این است که باعث کاهش سرعت بارگذاری سایت های ایرانی می شود و متاسفانه از داخل ایران نمی توانید از امکانات فوق العاده آن استفاده نمود.

سخن پایانی

اگر قصد پیشرفت دائم و موفقیت هرروزه سایت خود را دارید، استفاده از یکی از آمارگیرهای بالا و بررسی و آنالیز روزانه رفتار بازدیدکنندگان سایت ضروری است. بررسی وضعیت دقیق کاربران از طریق یک آمارگیر سایت، به شما در تصمیم گیری های مربوط به رشد سایت کمک شایانی خواهد کرد.

ویرایش شده توسط نسترن خیرمند در تاریخ ۲۷ فروردین ۱۳۹۹