آمارگیر سایت یکی از ابزارهای بسیار مهم برای وب مستران به شمار می رود که می توانند به کمک آن ، اطلاعات دقیقی از بازدیدکنندگان سایت خود به دست آورند. در این مقاله قصد داریم به بررسی تعدادی از برترین آمارگیرهای موجود در سطح اینترنت بپردازیم.

آمارگیر سایت چیست؟ معرفی بهترین آمارگیر های سایت در سال 2018Reviewed by تینا صالحی فر on Jan 18Rating: 5.0

آمارگیر سایت ، یک انتخاب ضروری

استفاده از ابزارهای آمارگیر سایت برای تمامی وب مستران و سایت ها یک امر بسیار مهم و ضروری به شما می رود. چرا که اگر برای راه اندازی سایت خود برنامه بلند مدتی دارید ، بایستی آمار کامل و جامعی از وضعیت کاربران سایت خود و میزان بازدید آن ها و همچنین اطلاعات کاملی از سایت های لینک دهنده به سایت خود داشته باشید. برای این مسئله نیاز به استفاده از ابزارهای آمارگیر سایت دارید که روی سایت شما نصب میشود و آمار جامعی از وضعیت و روند پیشرفت سایت شما را در اختیارتان قرار می دهد.

از مهمترین عواملی که می تواند در موفقیت سایت شما موثر باشد ، افزایش ترافیک سایت شماست که هم تاثیر مثبتی در کاهش رتبه الکسا سایت شما گذاشته و هم باعث تعامل هرچه بیشتر کاربران با سایت شما می شود. هنگامی که کاربران زیادی وارد سایت شما شده و بازدید سایت شما افزایش یابد ، به ابزاری برای مدیریت این کاربران نیاز دارید تا بتوانید اطلاعات دقیقی از صفحات بازدید شده توسط آن ها ، مدت زمان حضور هر کاربر ، پلتفرم مورد استفاده توسط کاربران و همینطور سایت های منبع و لینک دهنده به سایت شما به دست آورید. دانستن این اطلاعات می تواند در تصمیم گیری و تعیین خط مشی بهتر برای شما موثر باشد.

ابزارهای رایگان و مختلفی برای نمایش آمار سایت وجود دارد که هر کدام از آن ها امکانات متنوع و مختلفی در اختیار کاربران قرار می دهد. در ادامه چند مورد از بهترین ابزارهای رایگان آمارگیر سایت را معرفی و بررسی میکنم که از برترین ابزارهای موجود می باشند.

فقط باید دقت داشته باشید که استفاده از چندین ابزار آمارگیر به صورت همزمان بر روی سایت باعث کندی سایت و کاهش سرعت میشود پس بهتر است بعد از مطالعه امکانات کلی این ابزارهای در نهایت یک مورد از آنها را برای استفاده در سایت خود انتخاب کنید.

گوگل آنالیتیکس Google Analytics

در میان اکثر وب مستران ، ابزار گوگل آنالیتیکس به عنوان بهترین و پرطرفدارترین آمارگیر سایت به شمار می رود که امکانات بسیار زیادی را در اختیار مدیران سایت و متخصصان سئو قرار می دهد که می توان به تعدادی از آن ها اشاره نمود:

 • کنترل وضعیت و تعداد کاربر ورودی
 • کنترل منابع ارسال کاربر به سایت (سایت های لینک دهنده)
 • بررسی وضعیت رفتار کاربر در سایت و تعداد صفحات بازدید کرده
 • بررسی زمان حضور کاربر در سایت Time on Page
 • میزان نرخ پرش کاربران یا به اصطلاح Bounce rate
 • بیشترین صفحات بازدید شده توسط کاربران
 • تقسیم بندی کاربرها بر اساس کشور , نوع سیستم عامل , نوع مرورگر , پلتفرم دستگاه استفاده شده

همچنین گوگل آنالیتیکس پیشنهادهایی برای بهبود وضعیت سایت از جمله راه های افزایش سرعت سایت , راه های افزایش ماندگاری کاربر در سایت و …. را ارائه می کند که میتواند برای مدیران سایت ها کمک بسیار بزرگی باشد. همچنین در آنالیتیکس امکان مشاهده زنده کاربران حاضر در سایت نیز وجود دارد.

GoogleAnalytics

GoingUP

این ابزار ترکیبی از یک آمارگیر قوی در کنار چندین ابزار سئو می باشد که با استفاده از آن می توانید هم آمار کاملی از سایت خود داشته باشید و هم تک تک صفحات سایت را از نظر محتوی و مشکلات احتمالی بررسی کرده و ایرادات موجود احتمالی را برطرف کنید.

همچنین می توانید سایت های منبع و لینک دهنده به سایت خود را مشاهده کرده و بررسی کنید که کاربران در سایت شما چه صفحاتی را بازدید کرده و در نهایت در کدام صفحه از سایت شما خارج شده اند.

همچنین اطلاعات کاملی از کلمات کلیدی که کاربران از طریق آن ها وارد سایت شده اند و نیز اطلاعاتی از وضعیت رتبه الکسای سایت را هم در اختیار شما قرار می دهد.

برای استفاده از تمامی امکانات این سایت میتوانید به نسخه premium ارتقا دهید تا تمامی امکانات سایت برای شما قابل دسترس باشد.

StatCounter

این ابزار آمارگیر سایت که سابقه بسیار طولانی در ارائه خدمات دارد به مدیرسایت اجازه می دهد تا ۲۵۰ هزار بازدید در ماه را به صورت رایگان آنالیز کند. این تعداد برای سایت های کوچک تا متوسط مناسب می باشد.

این ابزار بیشتر برای مرور تعداد بازدید صفحات سایت کاربرد دارد و امکانات کنترل دقیق وضعیت کاربران در سایت را ندارد. شما می توانید این آمارگیر را به صورتی تنظیم کنید که به صورت هفتگی گزارش وضعیت بازدید سایت را برای شما ارسال کند.

یکی از قابلیت های مهم و کاربردی این ابزار این است که میتواند یک Heat Map یا نقشه گرمایی از سایت شما ایجاد کند و با کمک آن دقیقا ببینید که کدام صفحات سایت شما بیشترین و کمترین بازدید را داشته اند.

stat-counter

AWStats

این ابزار به صورت رایگان و متن باز (Open Source) ارائه شده و به صورت سمت سرور (Server Side) فعال است. به همین منظور نیازی نیست برای استفاده از آن تغییری در سایت خود بدهید یا کدی را به سایت خود اضافه نمایید.

در واقع اکثر کنترل پنل های سرویس میزبانی وب مانند Cpanel ، Plesk و یا DirectAdmin این ابزار را در خود جای داده اند.

این ابزار می تواند آماری از میزان بازدید صفحات سایت شما در بازه های زمانی مختلف به همراه مدت زمان حضور کاربر در سایت و حتی پهنای باند استفاده شده را نمایش دهد.

Piwik

پیویک ابزار بسیار قدرمندی برای آمارگیری از سایت است که به صورت متن باز ارائه شده و میتوان از امکانات آن به صورت Self Hosted استفاده کرد. یعنی به صورت یک نرم افزار روی هاست خودتان نصب میشود و تمامی آمار سایت را در اختیار شما قرار می دهد و نیازی نیست از سرویس های دیگری استفاده نمایید.

Piwik تقریبا تمامی امکانات گوگل آنالیتیکس را دارد و برای افرادی مناسب است که علاقه مندند اطلاعات آماری سایت فقط در اختیار خودشان بوده و افراد دیگری امکان دسترسی به این آمار را نداشته باشند.

piwik

iPerceptions

این سایت در واقع یک نوع ابزار نظر سنجی از کاربران سایت است که به صورت کامل با گوگل آنالیتیکس هماهنگ میشود. در واقع وقتی از این ابزار استفاده میکنید با ورود کاربر به سایت شما با الگوریتم های خاصی سوالات زیر از او پرسیده می شود که  می توان به تعدادی از آن ها اشاره نمود:

 • او کیست ؟
 • چرا به سایت شما مراجعه کرده ؟
 • نظرش در مورد عملکرد سایت شما چیست ؟
 • چه پیشنهاد هایی برای بهتر شدن وضعیت سایت شما دارد ؟

این سایت با استفاده از استراتژی های مختلفی سوالات را از کاربر ها میپرسد و در پنل مدیریت نتیجه آن را در اختیار شما قرار میدهد تا بتوانید با تجزیه و تحلیل آن به دید روشنی از وضعیت کاربران سایت خود برسید و ایرادات احتمالی را رفع کنید.

perception

Open Web Analytics

این ابزار هم مانند نمونه های معرفی شده در بالا به صورت متن باز ارائه شده و امکانات زیادی در اختیار شما قرار میدهد و از طریق API یا نصب افزونه مخصوص آن در سیستم مدیریت محتوی وردپرس میتوانید از آن استفاده کنید.

از امکانات این سایت میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کنترل ترافیک ورودی
 • کنترل چند سایت مختلف در یک پنل
 • کنترل رفتار کاربر در سایت و صفحات بازدید شده توسط او
 • کنترل کلیک های کاربر
 • ایجاد نقشه گرمایی
 • کنترل کاربرهایی که چندین بار به سایت مراجعه میکنند و ….

با آنکه مدت زیادی است که در امکانات این سایت بروز رسانی خاصی انجام نشده ولی هنوز برای بسیاری از کاربران قوی و قابل اطمینان است و امکانات آن خصوصا برای سایتهای وردپرس بسیار خوب است.

JetPack for WordPress

اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس برای راه اندازی و مدیریت سایت خود استفاده میکنید ، حتما با نام افزونه جت پک آشنا هستید. این افزونه که توسط کمپانی WordPress.org ارائه شده ، امکانات بسیار زیادی به سایت شما اضافه میکند.

یکی از قابلیت های این افزونه نمایش جزئی آمار سایت است که می تواند بیشترین صفحات بازدید شده ، میزان بازدید کلی سایت ، موقعیت جغرافیایی کاربران ، وضعیت کلیک ها و رفتار کاربر در سایت را مشاهده کنید.

متاسفانه تنها مشکل افزونه جت پک این است که باعث کاهش سرعت بارگذاری سایت های ایرانی میشود و متاسفانه از داخل ایران نمی توانی از امکانات فوق العاده آن استفاده نمود.