در بخش پایانی آموزش های UX و UI ، به بررسی تفاوت های این دو علم پرداخته و نظر متخصصان بین المللی را در مورد ارتباط آن ها زیر ذره بین قرار خواهیم داد.

حال که به صورت کاملا اصولی ، با علم طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری آشنا شدیم و به نقش اساسی آن در موفقیت کسب و کار اینترنتی پرداختیم ، نوبت به بررسی رابطه این دو مقوله اساسی می رسد. بدون تردید با دانستن شباهت ها و تفاوت های UX و UI ، می توانیم به صورت دقیق تر به بررسی میزان اثربخشی آن ها در طراحی وب سایت پرداخته و با رعایت این اصول ، به اهداف خود در زمینه افزایش ترافیک سایت و سئو و بهینه سازی سایت دست یابیم.

بخش اول مقاله: بررسی میزان اثربخشی UX و UI در طراحی سایت – قسمت اول

بخش دوم مقاله: بررسی میزان اثربخشی UX و UI در طراحی سایت – قسمت دوم

بخش سوم مقاله: بررسی میزان اثربخشی UX و UI در طراحی سایت – قسمت سوم

بخش چهام مقاله: بررسی میزان اثربخشی UX و UI در طراحی سایت – قسمت چهارم

رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX)، مکمل یکدیگر هستند!

همکاری طراح تجربه کاربری (UX) و همچنین طراح رابط کاربری (UI) برای دستیابی به محصول نهایی مناسب و مفید (که در اینجا یک وب سایت و یا اپلیکیشن می باشد) ضروری بوده و بایستی بتوانند با همدیگر همکاری متقابلی داشته باشند. با این حال نقش ها و وظایف این دو شخص با یکدیگر تفاوت زیادی دارد. طراحی تجربه کاربری یک موضوع تحلیلی می باشد، در صورتی که طراحی رابط کاربری آن چیزی است که ما به عنوان طراحی گرافیک می شناسیم، گرچه وظایف بیشتر و پیچیده تری دارد.

در دنیای اینترنت طراحانی حضور دارند که در هر دو زمینه طراحی UX و UI از تخصص و مهارت لازم برخوردار می باشند و هر دو نقش را برای طراحی و پیاده سازی وب سایت و اپلیکیشن به عهده می گیرند. طبیعی است که دستمزد این افراد از طراحانی که تنها بر روی یکی از این موارد تسلط دارند نیز بیشتر است. البته این دو کاملا با هم در ارتباط بسیار نزدیک هستند و بدون دانش در هر دو زمینه ، غیر ممکن است که نام “طراح” بر روی یک شخص گذاشته شود.

بیشتر بخوانید :  چگونه یک برند موفق بسازیم؟ اینفوگرافیک

UI و UX مکمل یکدیگر شناخته می شوند. هر دوی آن ها در محصول برای ایجاد تجربه ای دلنشین برای کاربر ضروری اند و نمی توان یکی را بر دیگری ارجح دانست. در اکثریت مواقع ، طراحی UX بر طراحی UI ارجحیت دارد. چرا که در ابتدا باید تحقیق نمود ، طرح‌های مختلف کشید و  جریان‌های کاری متداول را در نظر گرفت. پس از آن می توان بر روی طراحی رابط‌ کاربری تمرکز کرد. هنگامی که تمامی این بخش‌ها را در کنار هم قرار بگیرد ، یک محصول زیبا و به خوبی طراحی شده به وجود می آید.

هلگا مورنو ،طراح و کارشناس، در مقاله ی “فاصله بین UX  و UI” و “تفاوت UI و UX” در اینباره می گوید:

چیزی که عالی به نظر می رسد اما کار کردن با آن دشوار است نمایانگر UI خوب و UX ضعیف است، و برعکس ، آن چیزی که کارکردن با آن ساده است و ظاهری بد دارد، نمایانگر UX خوب و UI ضعیف است.

بنابراین برای آنکه طراحی اثر بخشی لازم را داشته باشد UX و UI می بایست در امتداد هم در نظر گرفته شوند و طراحی وب سایت می بایست پس از طراحی قالب طراحی شده را توسط رنج های مختلف کاربران تست نماید.

راهول ورشنی یکی از موسسین شرکت foster.fm در این مورد می گوید:

یک تجربه کاربری بدون در نظر گرفتن رابط کاربری ، شبیه به یک یک قالب مجسمه تو خالی است. یک حس ایده آل در مورد محصول ، با یک طراحی تجربه کاربری خوب شروع و با طراحی رابط کاربری مناسب و خوب ادامه پیدا می کند. در حالی که هر دوی آن ها برای دستیابی به یک محصول موفق ضروری اند.

در انتها نظر تعدادی از متخصصان بین المللی در زمینه تفاوت طراحی UX و طراحی UI مطالعه می کنیم:

بیشتر بخوانید :  تاثیر افزایش سرعت سایت در کاهش رتبه الکسا

کن نورتون (Ken Norton) ، یکی از شرکای شرکت Google Ventures، مدیر سابق بخش محصولات گوگل:

طراحی UX بر تلاش کاربر در حل یک مشکل تمرکز دارد، در حالی‌که تمرکز طراحی UI در ایجاد ظاهر مناسب برای یک محصول است.

اندی باد (Andy Budd) – بنیان‌گذار شرکت Clearleft، بنیان‌گذار شرکت UX London

نگرانی یک طراح UX در مورد جنبه‌های مفهومی فرآیند طراحی است، در حالی که وظیفه تمرکز بر عناصر ملموس‌تر را بر عهده‌ طراح UI می‌گذارد

کراگ ماریسون (Craig Morrison) – رییس بخش محصول در شرکت RecordSetter، بنیان‌گذار شرکت Usability H

تفاوتی میان طراحی تجربه‌ کاربری (UX) و طراحی رابط کاربری (UI) وجود ندارد چون این دو مقوله اصوالا با هم قابل قیاس با یکدیگر نیستند.

پاتریک نیمن (Patrick Neeman) – رییس بخش طراحی محصول در شرکت Apptio، بنیان‌گذار Usability Counts

طراحی UI به طور کلی در رابطه با طراحی بخش بصری و طراحی اطلاعات در اطراف صفحات نمایشگر می باشد. این در حالی است که طراحی UX در رابطه با این تجربه‌ کامل است و ممکن است حتی در رابطه با صفحه نمایشگر نباشد.

 

به پایان این بخش از مقاله های مربوط به بررسی میزان اثربخشی UX و UI در طراحی سایت رسیدیم. امیدواریم که این آموزش ها مورد توجه و استفاده مناسب شما قرار بگیرد.