حال که به صورت کامل با طراحی تجربه کاربری آشنا شدیم ، نوبت به بررسی طراحی رابط کاربری یا همان UI Design می رسد. در این بخش از آموزش قصد داریم اطلاعاتی را در این باره به دست آوریم.

در بخش های قبلی آموزش ، با اهمیت طراحی تجربه کاربری و رعایت نکات اصولی در هنگام طراحی سایت آشنا شدیم. اما حال نوبت به بررسی طراحی رابط کاربری سایت رسیده است. در واقع با توجه به این نکته که ظاهر سایت ، اولین مسئله ای است که کاربر با آن مواجه می شود ، میزان گیرایی و جذابی آن نقش عمده ای در موفقیت دیجیتال مارکتینگ شما ایفا می کند. بدون تردید ، زیبایی و جذابیت سایت می تواند یکی از عوامل باشد که کاربران هم زمان بیشتری در سایت حضور داشته باشند و هم احساس خوبی را در هنگام استفاده از امکانات آن تجربه نمایند. همین امر می تواند در دراز مدت باعث افزایش بازدید و کاهش رتبه الکسا سایت شده و هم در سئوی سایت تاثیر گذار است.

بخش اول مقاله: بررسی میزان اثربخشی UX و UI در طراحی سایت – قسمت اول

بخش دوم مقاله: بررسی میزان اثربخشی UX و UI در طراحی سایت – قسمت دوم

بخش سوم مقاله: بررسی میزان اثربخشی UX و UI در طراحی سایت – قسمت سوم

طراحی رابط کاربری (UI Design) چیست؟

UI یا به طور کامل تر user interface ، علم طراحی رابط کاربری سایت می باشد. با وجود اینکه طراحی رابط کاربری به نسبت تجربه کاربری ، مفهومی قدیمی تر بوده و بیشتر از آن استفاده شده است ، اما به دلیل برداشت های اشتباه زیاد ، یافتن پاسخ درست و اصولی برای پرسش “طراحی رابط کاربری چیست؟” کاری پیچیده و دشوار می باشد.

در حالی که تجربه کاربر ، دانشی است که وظیفه آن بررسی دقیق رفتار ، حالتها و احساسات کاربران در هنگام استفاده از یک محصول و یا یک خدمت اینترنتی خاص مثل یک سایت و یا اپلیکیشن می باشد ، طراحی رابط کاربری نوعی مکمل برای آن به حساب می آید و در واقع شکل ، ظاهر ، احساس و جذابیت محصول را در بر می گیرد. به مانند طراحی تجربه کاربری ، طراحی رابط کاربری نیز نقشی بسیار ویژه و چالش برانگیز است. به عبارت دیگر ، طراح رابط کاربری مسئول تبدیل محتوا ، طرح و ظاهر یک محصول به تجربه ای جذاب برای کاربر می باشد.

بیشتر بخوانید :  مقدمه کوتاهی در مورد اینترنت

برخلاف تجربه کاربری (UX) ، رابط کاربری (UI) مفهومی کاملا دیجیتال است. نقش طراحی رابط کاربری برای هر رابط دیجیتال و کاربران آن در زمینه احساس ناشی از برند و اعتماد به برند نقشی بسیار مهم و ضروری می باشد. گرچه ارتقا حس ناشی از برند و اعتماد به برند به طور خاص وظیفه ی طراح رابط کاربری نیست، اما طراحی رابط کاربری محصولات برند بر این دو موضوع تاثیرگذار است.

آخرین وظیفه یک طراح رابط کاربری ، پیاده سازی طراحی به کمک یک توسعه دهنده است. در گذشته تفاوتی میان طراح رابط کاربری و توسعه دهنده قائل نمی شدند. اما امروزه طراح وب (که در واقع همان طراح رابط کاربری است که توانایی کدنویسی دارد) به عنوان طراح رابط کاربری شناخته می شود. در حالی که طراح تجربه کاربری نیازی به کدنویسی ندارد. طراحی رابط کاربری امری است که بر پایه ساخت رابط کاربری هایی جذاب با گذر زمان تکیه دارد و با گذشت زمان دچار تکامل و تغییر می شود.

به طور کلی می توان گفت طراحی رابط کاربری سه بخش از محصول را تشکیل می دهد:

  •  Sense: شامل کنش و واکنش محصول در رابطه با ورودی کاربر و یا محیط های نمایش متفاوت است
  •  Skin : شامل نمایش بصری و گرافیکی محصول است
  • Makeup :شامل دستورالعمل ها و نکات و راهنماهایی است که کمک می کند کاربر تجربه بهتری داشته باشد.