سایت ریسپانسیو (responsive) یا واکنشگرا سایتی است که در تمامی دستگاه های مختلف اعم از موبایل ، تبلت ، لپ تاپ و دسکتاپ که دارای ابعاد و رزولوشن های متفاوتی هستند ، به خوبی نمایش داده شده و سازگاری کاملی داشته باشد. در این حالت نیازی نیست که در سایزهای کوچک نظیر موبایل ، روی صفحه زوم نمایید تا سایت به خوبی دیده شود.

تاثیر طراحی سایت واکنشگرا بر روی سئوی سایتReviewed by پیمان شانه ساززاده on Dec 13Rating: 5.0تاثیر طراحی سایت واکنشگرا بر روی سئوی سایتطراحی سایت واکنشگرا یا ریسپانسیو یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در سئو می باشد و توجه به آن می تواند در جایگاه سایت شما در گوگل تاثیر مثبت بگذارد

امروزه و با همه گیر شدن استفاده از گوشی ها و تبلت های هوشمند ، کاربران از دستگاه های مختلفی برای دسترسی به اینترنت استفاده می کنند که دارای نمایشگری با ابعاد مختلف هستند. بنابراین سایتی می تواند در فضای وب موفق عمل کرده و خدمات مناسبی به کاربرانش ارائه دهد که ظاهری مناسب در تمامی این دستگاه ها داشته و بتواند نیاز تمامی کاربران را برطرف کند

تعداد بسیار زیادی از کاربران از موبایل و تبلت برای مشاهده سایت ها استفاده می کنند. در این صورت اگر قالب سایت شما نمایش درست و مناسبی در این دستگاه ها نداشته باشد ، کاربران زیادی را از دست خواهید داد. چرا که این کاربران اگر نتوانند مطالب سایت شما را به راحتی مطالعه نمایند ممکن است سایت شما را ترک کرده و وارد سایت دیگری شوند که رابط کاربری مناسبی برای آن ها در نظر گرفته است.

پس طراحی سایت واکنشگرا (ریسپانسیو) یک امر مهم در جذب کاربر بوده و همچنین تاثیر بسیار زیادی را نیز در نتایج گوگل می گذارد.

مزایا و برتری های طراحی سایت واکنشگرا :

  • سازگاری سایت با تمامی نمایشگرها با ابعاد و رزولوشن های مختلف مانند موبایل ، تبلت ، لپ تاپ و …
  • نمایش مناسب در مرورگرهای قدیمی
  • انعطاف پذیری بسیار بالا و کارآمد
  • مقرون به صرفه (در مقایسه با طراحی سایت اختصاصی برای نسخه موبایل)
  • بهبود رتبه و محبوبیت سایت در گوگل و سایر موتورهای جستجو
  • بهبود سئوی سایت (به دلیل استفاده سایت توسط تمامی کاربران)
  • افزایش ترافیک سایت و تعداد بازدیدکنندگان

 تفاوت سایت های طراحی شده به روش ریسپانسیو و سایت های دارای نسخه موبایل

پیشنهاد گوگل برای طراحی وب سایت ، استفاده از روش ریسپانسیو می باشد. سایت های ریسپانسو دارای آدرس URL و کدهای HTML یکسان بوده و این قابلیت را دارا می باشند که روی تمامی دستگاه ها (با ابعاد و رزولوشن های مختلف) به درستی و خوبی نمایش داده شود. این مسئله باعث می شود که گوگل به راحتی و به صورت بهینه تر بتواند محتوای سایت را بررسی و ایندکس نماید.

اما در صورتی که برای نسخه موبایل یک سایت جداگانه طراحی کنیم ، آدرس URL و کدهای HTML مخصوص نسخه موبایل با نسخه طراحی شده برای کامپیوتر متفاوت است. به همین منظور نیز گوگل مجبور است برای نسخه های مختلف سایت ، چندین بار عملیات بررسی و ایندکس را انجام دهد. این موضوع تاثیر منفی در رتبه گوگل سایت شما دارد. دلیل دیگری که گوگل از طراحی سایت به روش ریسپانسیو حمایت کرده و آن را پیشنهاد می دهد این است که تمامی محتوای وب سایت روی یک آدرس URL قرار گرفته و همین مسئله باعث می شود که بازدیدکنندگان بتوانند به راحتی با سایت ارتباط برقرار کرده و صفحات آن را به اشتراک بگذارند.

به عنوان مثال حالتی را در نظر بگیرید که یک مطلب از سایت طراحی شده برای موبایل را در یک صفحه اجتماعی نظیر فیسبوک به اشتراک می گذارید. حال اگر شخصی با دستگاه دیگری مانند کامپیوتر لینک اشتراک گذاشته شده توسط شما را مشاهده کند ، مطلب با فرمت طراحی شده برای موبایل نمایش داده می شود که اصلا برای کاربر جذاب نمی باشد.

نکته آخر :

ساخت صفحات جذاب برای بازدیدکنندگان موبابل باعث افزایش رضایتمندی و استفاده بیشتر آن ها از سایت می شود. ایجاد دکمه ها و لینک های جذاب و ظاهر شیک می تواند در تشویق کاربران برای عضویت در سایت بسیار موثر باشد. این مسئله در سئو و بهینه سازی سایت بسیار موثر است.