بالا نگهداشتن سایت و ترفندهای سئو، موضوعی ست که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم. با کلیک اول همراه شوید.

فرض کنید میخواهید یک کسب وکار راه انداخته اید. بعد از انتخاب حیطه ای که تصمیم دارید در آن فعالیت کنید، انتخاب مکان و جامعه هدف اهمیت ویژه ای دارد. اگر یک فروشگاه در نقطه ای کور با دسترسی سخت افتتاح کنید؛ قطعا مشتریان چندانی نخواهید داشت. همین مسئله در مورد کسب وکارهای اینترنتی نیز صادق است.

در فضای اینترنت، رقابت حرف اول را میزند! اگر نتوانید جایگاه بهتری را نسبت به رقبایتان بدست آورید، ترافیک زیادی را از دست داده و اصطلاحا میدان را واگذار کرده اید. در چنین شرایطی نمیشود انتظار نرخ فروش بالا و موفقیت داشت.

بالا نگهداشتن سایت و ترفندهای سئو، موضوعی است که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم. با کلیک اول همراه شوید.

عنوان های مقاله:

  • سئو چیست؟
  • ترفندهای سئو برای بالا آوردن نتایج سایت
  • آیا سئو در افزایش نرخ تبدیل وب‌سایت تاثیر دارد؟
  • بهبود تجربه کاربری را فراموش نکنید!
  • سخن آخر

سئو چیست؟

SEO مخفف عبارت “search engine optimization” (بهینه‌سازی موتور جستجو) است.

همانطور که از نامش پیداست؛ سئو یک تلاش آگاهانه برای بهینه سازی یک سایت منطبق بر الگوریتم های موتور جستجو است. ما در سئو زمینه را برای دیده شدن هرچه بیشتر و بالا نگهداشتن سایت فراهم میکنیم. تا جایی که بتوان به بهترین رتبه و جایگاه رسید. این ارتقای جایگاه به اعتبار بیشتر و در نتیجه فروش بیشتر منجر میشود.

سئو چیست؟

ترفندهای سئو برای بالا آوردن نتایج سایت

اگر میخواهید دیده شوید؛ از سئو غافل نباشید! بسیاری از کاربران از طریق موتورهای جستجو به وبسایت شما سر میزنند. اهمیت سئو آنجایی مشخص میشود که بدانید درصد قابل توجهی از کاربران به نتایج صفحه اول جستجو اکتفا کرده و به سراغ صفحات دیگر نخواهند رفت. بنابراین اگر میخواهید آمار نسبتا قابل قبولی را در بازدید از سایتتان داشته باشید، ناگزیرید از سئو کمک بگیرید.

سئو یک سرمایه گزاری در بازه بلندمدت است که میتواند برای شما نتایج ماندگاری داشته باشد. در این مبحث به ترفندهای سئو برای بالا نگهداشتن سایت خواهیم پرداخت. این ترفندها را در ۸ گام باهم مرور میکنیم.

۱. تجزیه و تحلیل داده‌های وب‌سایت

داده ها همواره میتوانند اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهند. گرچه انبوهی از آنها نیز حرفی برای گفتن ندارند. با اینحال ضروری ست که داده ها را برای آگاهی از تعداد کلیک های روی CTA سایت، تعداد افراد نادیده گرفته، عملکرد واضح کاربران در فضای وبسایت شما، نرخ پرش و… بررسی کنید.

بیشتر بخوانید :  آشنایی با الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل

۲. تحقیق در مورد کلمات کلیدی

الگوریتم های قدیمی موتورهای جستجوگر، در گذشته عملکرد سهل انگارانه تری داشتند. شما میتوانستید یک کلمه کلیدی را انتخاب کرده و با نوشتن تنها سیصد کلمه در مورد آن به رتبه نسبتا خوبی دست پیدا کنید. اما این الگوریتم ها امروزه تغییر کرده اند و دیگر به راحتی گذشته نیستند.

امروزه مدیران سایت با استفاده از ابزارهای مختلفی از جمله Ubersuggest، Google Trends یا SEMrush میتوانند مرتبط ترین و البته مناسب ترین کلمه کلیدی مربوط به خود را پیدا کرده و با توجه به آن تولید محتوا کنند. پیداکردن کلمه کلیدی نیازمند رعایت نکاتی ست که برای اطلاع از آن میتوانید از تخصص کارشناسان سئو کمک بگیرید.

۳. تولید محتوای طولانی و ارزشمند برای بهبود سئوی سایت

تولید محتوا در تعیین کیفیت یک سایت حرف اول را میزند. بی دلیل نیست که میگویند تولید محتوا پادشاه است!

برای تولید محتوای قدرتمند و البته استاندارد باید مجموعه ای از قوانین را رعایت کنید. از جمله آنها توجه به حجم محتواست. محتوای کوتاه مورد علاقه کاربران و درنتیجه گوگل نیست و نمیتواند به بالا نگهداشتن سایت شما کمکی کند. محتوای بیش از حد طولانی هم حوصله کاربران را سر میبرد و باعث میشود خیلی زود وبسایت شما را ترک کرده و آمار نرخ پرش را افزایش دهند.

بهترین طول نوشته وبسایت به گزارش سایت بافر، چیزی حدود ۱۶۰۰ کلمه است. با این تعداد کلمات احتمال رضایت کاربرانتان بالاتر رفته و به بهبود سئو سایت کمک شایانی میشود.

۳. تولید محتوای طولانی و ارزشمند برای بهبود سئوی سایت

۴. توجه به سئو داخلی (on-page SEO)

سئوی داخلی با بررسی آیتم هایی از قبیل تایتل‌ها یا تگ‌ها، کیوورد اصلی و فرعی، برچسب‌ها، عنوان و توضیحات به بهینه سازی سایت شما کمک میکند. به زبان ساده تر، سئو داخلی مجموعه اقدامات در فضای داخلی وبسایت است که در نهایت به بهبود تجربه کاربری و بالا نگهداشتن سایت می انجامد.

برای رعایت اصول سئوی داخلی، باید کلمه کلیدی اصلی در تگ h1 ذکر شود. از زیر عنوان ها در بین متن محتوا استفاده شده و همچنین چگالی بین نیم تا دو و نیم درصد از کل محتوا به کلمه کلیدی اختصاص یابد. در نظر داشته باشید که میزان چگالی بیش از این مقدار برای شما نتیجه معکوس دارد.

در تگ آلت تصاویر از کلمات کلیدی و همچنین کلمات فرعی استفاده کرده و در نهایت همه موارد یوآست را رعایت نمایید.

بیشتر بخوانید :  معرفی مفهوم cache control و روش کار با آن

۵. توجه به بهینه‌سازی سئو خارجی (off-page SEO)

سئوی خارجی نیز مجموعه اقدامات هدفمندی ست که ما در خارج از محیط وبسایتمان برای بالا نگهداشتن سایت انجام میدهیم. از جمله این اقدامات میتوان به وبلاگ نویسی مهمان، حضور فعال در شبکه های اجتماعی، اینفلوئنسر مارکتینگ و گرفتن لینک های خارجی اشاره کرد.

۶. بهینه‌سازی وب‌سایت برای موبایل

تعداد کاربرانی که از طریق موبایل به موتورهای جستجو سر میزنند؛ اصلا قابل چشم پوشی نیست. شما باید ترفندهای بهبود تجربه کاربری این دسته از کاربران را بکار برده و به بهینه سازی سایتتان برای گوشی های موبایل بپردازید.

گوگل به تازگی سرویسی به نام mobile-first index راه اندازی کرده است. بنابراین اگر بتوانید روی پارامتر mobile friendly سایت خود تمرکز داشته باشید، احتمال ارتقای رتبه سایتتان افزایش می یابد.

۷. افزایش سرعت بارگزاری برای صفحات وب‌سایت

یکی دیگر از مواردی که در بهبود سئوی سایت اثر دارد؛ افزایش سرعت بارگزاری صفحات وبسایت است. اگر سایت شما سرعت بارگزاری خوبی نداشته باشد، کاربران به سرعت آن را ترک کرده و منجر به افزایش نرخ پرش و در نتیجه افت رتبه بندی سایت خواهند شد.

ابزار Google PageSpeed Insights در راستای سرعت بارگزاری سایتتان، اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار میدهد.

۷. افزایش سرعت بارگزاری برای صفحات وب‌سایت

۸. دریافت بک لینک با کیفیت

اگر سایت های با کیفیت به شما بک لینک دهند، در واقع ضامن اعتبار شما شده اند. این امر ارزشمندی سایت شما را نزد گوگل افزایش داده و به ارتقا رتبه بندی شما کمک میکند. البته انجام این موضوع کار چندان ساده ای هم نیست. برای این موضوع میتوانید از روش هایی از جمله ارسال ایمیل به اینفلوئنسرها و سایر وبلاگ‌های موجود در زمینه تخصصی خود استفاده کنید. فراموش نکنید قبل از هرچیز باید محتوای ارزشمند و قابل ارائه ای داشته باشید. اینت موضوع میتواند احتمال گرفتن بک لینک را برای شما افزایش دهد.

آیا سئو در افزایش نرخ تبدیل وب‌سایت تاثیر دارد؟

تا این قسمت از مقاله به ترفندهای سئو برای بالا آوردن نتایج سایت پرداختیم. در این مبحث قصد داریم اثرگذاری سئو در افزایش نرخ تبدیل وبسایت را تشریح کنیم.

نرخ تبدیل به نسبت تعداد تبدیل ها به کل بازدیدکنندگان سایت گفته میشود. به بیانی دیگر نرخ تبدیل نشان میدهد که چه تعداد از بازدیدکنندگان سایت را به مشتریان خود تبدیل کرده اید. بهبود نرخ تبدیل میتواند بدون افزایش بازدید به افزایش میزان فروش سایت کمک کند. حال نقش سئو در این فرآیند چیست؟

بیشتر بخوانید :  اصول لینک سازی در سئو سایت

اگر شما محتوای با کیفیت تولید کنید، بک لینک های قدرتمند جذب کنید و به اعتبار وبسایتتان بیافزایید، شاهد بهبود سئوی سایتتان خواهید بود. بهبود سئوی سایت به افزایش نرخ تبدیل می انجامد.ت نرخ تبدیل بیشتری دارد. چراکه کاربران از این طریق میتوانند ارزشمندی تلاش شما برای بهبود سایتتان را درک کرده و تبدیل به مشتری همیشگی شما شوند.

پس تا زمانی که پیشنهادی جذاب برای ارائه دادن به مشتریانتان داشته باشید، قادر خواهید بود نرخ تبدیل سایتتان را افزایش ‌دهید.

بهبود تجربه کاربری را فراموش نکنید!

تجربه کاربری به درک کاربر و کیفیت تجربه او از لحظه ورود به سایت تا لحظه خروج از سایت گفته میشود. یعنی کاربر از ورود به سایت شما خوشحال است یا خیر، امکانات سایت شما برای راحتی او کافی بوده است یا نه، آیا توانسته به انتظارات و خواسته هایش در فضای وبسایت شما برسد و… جواب هرکدام از این سوالها مستقیما به پارامتر تجربه کاربری مرتبط میشود.

همامنطور که میدانید رتبه بندی گوگل به رفتار کاربران بستگی دارد. بنابراین هرچقدر روی بهبود تجربه کاربری سرمایه گذاری کنید، ضرر نخواهید کرد.

به طور خلاصه سعی کنید کل فضای سایت ساده، در دسترس و مناسب نیاز کاربر باشد. از افزودن المان های اضافی به فضای سایت خودداری کنید. رعایت اصول سئو میتواند در این امر راهگشا باشد.

بهبود تجربه کاربری را فراموش نکنید! بالا آوردن نتایج سایت

سخن آخر

سئو یک موضوع پیچیده و در عین حال بسیار شیرین است. اثری که سئو در بهبود کسب و کارها دارد، خستگی پروژه را از تن سئوکاران به در میکند.

ما در این مقاله به ترفندهای سئو برای بالا آوردن نتایج سایت و اثر سئو در افزایش نرخ تبدیل پرداختیم.

گرچه سئو یک فرآیند نسبتا زمانبر است و نمیتواند در کوتاه مدت به ما اثر آنی خود را نشان دهد؛ با اینحال سرمایه گذاری روی آن آثار ماندگار و بلند مدتی دارد. این امر در نهایت به اعتبار برند، افزایش نرخ تبدیل و سودآوری بیشتر می انجامد.

از زمانی که برای مطالعه این مقاله صرف کرده اید، سپاس گزاریم. امیدواریم توانسته باشیم به سوالات شما در این مبحث پاسخ دهیم. شما میتوانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.