ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی چیست؟

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی چیست؟

در این مقاله می خوانید:

در ادامه سری مقالات دیجیتال مارکتینگ ، این بار نوبت به یکی از شاخه های مهم و بسیار تاثیرگذار این روش تبلیغاتی ، یعنی ایمیل مارکتینگ رسیده است. با ما همراه باشید تا با ایمیل مارکتینگ بیشتر آشنا شویم.

ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی روشی تبلیغاتی است بر اساس ارسال ایمیل‌ های تجاری به گروهی از افراد که به طور بالقوه یا بالفعال از مشتریان ما به شمار می روند. ایمیل مارکتینگ زمانی بهترین نتیجه را در بر دارد که یک کسب‌ و‌ کار ؛ جهت ترویج محصول و خدمات خود ، پیغامی تجاری را با استفاده از پست الکترونیکی به گروهی از افراد ارسال می کند. این ایمیل‌ها معمولا محتوای تبلیغاتی، ترویجی، پیشنهادی و … دارند و به منظور کمک به ایجاد وفاداری، اعتماد یا آگاهی از برند ارسال می‌ شوند.

ایمیل مارکتینگ در کنار سئو و بهینه سازی ، تبلیغات در گوگل و تبلیغات بنری ، از جمله روش های تاثیرگذار فعلی در دنیای تبلیغات الکترونیکی به شمار می روند.

همانطور که گفتیم ، بازاریابی ایمیلی به هدف قرار دادن مشتریان بالقوه یا بالفعل از طریق پست الکترونیکی گفته می‌ شود. اغلب با به‌ کارگیری داده کاوی Data Mining می‌ توان از بازاریابی ایمیلی برای تحت تاثیر قرار دادن مشتری استفاده کرد. به طور کلی ایمیل مارکتینگ، فرم تکامل یافته و دیجیتالی شیوه سنتی بازاریابی پُستی است.

چرا ایمیل مارکتینگ برای کسب‌ و کار ما مفید است؟

 • هزینه: این روش بازاریابی بسیار کم است و بازگشت سرمایه بسیار امکان پذیر است  چون فقط هزینه یک پلتفورم ارسال ایمیل و نیرویی را می‌ دهید که کمپین‌های ایمیل شما را مدیریت می‌ کند. حتی سپردن ایمیل مارکتینگ به کمپانی های دیگر هم هزینه ی چندانی برای شما نخواهد داشت.
 • فاکتور موفقیت: ایمیل‌ها برای رسیدن به مخاطب مورد نظر شما بوجود آمده اند اگر برای استفاده از ایمیل مارکتینگ به درستی عمل کرده بازگشت سرمایه ی بسیار خوبی خواهید داشت .
 • قابل اندازه‌گیری و منعطف: پلتفورم‌ های ایمیل مارکتینگ در هنگام اجرای کمپین، به شما اطلاعاتی را ارائه می‌ دهند که می تواند شما را در تصمیم‌گیری‌ های بعدی یاری کند.

چگونه می‌ توانیم در ایمیل مارکتینگ موفق عمل کنیم؟

 • خلاقیت: به طراحی کلی ایمیل ( یعنی قالب، تصاویر و رنگ‌های بکار گرفته‌شده) اشاره دارد. این امکان را به مخاطب خود بدهید که ایمیل را هم در HTML و هم Text مشاهده کند. چون هر دو حالت نمایش ایمیل طرفداران خاص خودش را دارد .
 • ارتباط محتوایی: هدف از ایمیل مارکتینگ، رساندن پیام کمپانی خود به هدف مورد نظرتان است .برای این کار باید محتوای درستی در تبلیغات خود به کار ببریم تا اهداف مورد نظر تبدیل به موقعیت فروش موفق شوند  در این محتوا باید مخاطب مستقیم و غیر مستقیم مورد چالش قرار بگیرد و نیازهای ان ها مد نظر باشد.
 • انگیزه: افراد پس از باز کردن یک ایمیل، سوالی مطرح می‌ کنند: در این ایمیل چه چیزی برای من وجود دارد؟
 • زمان‌بندی: بسته به کسب‌وکار شما، زمان مناسب برای ارسال ایمیل متفاوت است. اکثر افرادی که در زمینه ایمیل مارکتینگ فعالیت می‌ کنند، همواره زمان ارسال ایمیل خود را تست می‌ کنند و بر اساس نرخ بازشدن ایمیل‌ها، برای زمان ارسال آنها تصمیم می‌ گیرند.
 • محتوا: حتما نقل‌قول مشهور بیل گیتس درباره محتوا را شنیده‌اید: “محتوا پادشاه است!”

در ایمیل مارکتینگ هم محتوا نقش بسیار پررنگی دارد و باید به همه جنبه‌ های آن پرداخته شود تا تاثیرگذاری ایمیل افزایش یابد. برای نمونه همیشه باید به تُن Tone of Voice، تیتر و همه نوشته‌ های داخل ایمیل توجه کنید.

مزایای ایمیل مارکتینگ

مزایای ایمیل مارکتینگ

بازگشت سرمایه (ROI): به زبان ساده ROI یعنی چه مقدار پول به ازای هر ريالی که یک شرکت خرج می‌ کند به جیب آن شرکت باز می‌ گردد. بازگشت سرمایه‌ ایمیل مارکتینگ را می‌ توان به طور دقیق محاسبه کرد و ثابت شده است اگر بازاریابی ایمیلی به درستی انجام شود، این بازگشت سرمایه بسیار بالا خواهد بود. در سال‌های اخیر Email Marketing به عنوان مؤثرترین تاکتیک بازاریابی آنلاین شناخته شده است. در چارت زیر به نقل از سایت Marketingschools، مقایسه‌ای بین بازگشت سرمایه ایمیل مارکتینگ و چند نوع بازاریابی محبوب در دنیا در سال 2016 ارائه شده است.

مقایسه بازگشت سرمایه ایمیل مارکتینگ با انواع بازاریابی

 • ارزان و سریع: ایمیل مارکتینگ نسبت به روش‌های دیگر بازاریابی ارزان‌تر و سریع‌تر است. در ساده‌ترین حالتِ ایمیل مارکتینگ، به یک لیست و یک آدرس ایمیل نیاز است.
 • انعطاف پذیری: ایمیل مارکتینگ هیچ محدودیتی ندارد. هر محتوایی را می‌ توان از طریق ایمیل ارسال کرد: متن، عکس، ویدئو، فایل و لینک. شما هر نوع زنگ، سوت و علامت خطری که بخواهید را می‌ توانید ضمیمه ایمیل کرده و کمپین Email Marketing خود را اجرا کنید.
 • رفتار مصرف کننده: با پیشرفت تکنولوژی، فراهم کنندگان سرویس‌های ایمیل (ESPs)  می‌ توانند اطلاعاتی در مورد رفتار گیرنده‎ی ایمیل به فرستنده بدهند. در نتیجه، سازمان‌ها و شرکت‌هایی که در حجم بالا Email Marketing انجام می‌دهند می‌ توانند با خرید این سرویس‌ها از رفتار حجم کثیری از مصرف‌کنندگان نسبت به بازاریابی ایمیلی خود مطلع شده و از آن بهره گیرند.
 • هدف‌گیری مستقیم: بازاریابان ایمیلی این امکان را دارند که پیغام هدف‌گیری شده و حتی پیام‌های شخصی‌ سازی شده برای افراد مختلف بفرستند.این در حالی است که بیشتر کانال‌های بازاریابی، به صورت مکرر محتوای تبلیغاتی خود را به جامعه‌ای ارائه می‌ کنند که درصد بالایی از آنها، هیچ علاقه‌ای به محصول پیشنهادی ندارند.
 • بستر آزمایش محتوا: از Email Marketing می‌ توان به عنوان یک روش کم هزینه برای تست محتواهای مختلف استفاده کرد و از داده‌ی تست شده از طریق ایمیل مارکتینگ در کانال‌های دیگر بازاریابی بهره برد.
 • ضرورت: این که برای ثبت نام و وارد شدن به هر شبکه اجتماعی به یک آدرس ایمیل نیاز است این حقیقت را در ذهن شما نمایان نمی‌ سازد که حتی در همین لحظه هم به ازای هر فرد حداقل یک آدرس ایمیل وجود دارد! مردم حتی در شلوغ‌ترین روزها که وقت سر زدن به شبکه‌های اجتماعی خود را هم ندارند ایمیل خود را چک می‌ کنند، پس می‌ توان گفت ایمیل مارکتینگ از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی هم می‌ تواند مؤثرتر باشد، البته به شرط استفاده صحیح!
 • ارتباط موضوعی: قابلیت Opt-In کردن ایمیل (کاربران با مشترک شدن یا Subscribe در یک سرویس انتخاب می‌ کنند که روی موضوعات مورد علاقه خود ایمیل دریافت کنند) به بازاریابان ایمیلی این امکان را داده است که پیغام مرتبط، شخصی‌ سازی شده به کاربران علاقمند به یک موضوع بفرستند.

معایب ایمیل مارکتینگ

تنها نقطه ضعفی که برای بازاریابی ایمیلی می‌ توان برشمرد، نرخ اسپم ایمیل‌ ها توسط کاربران است که به صورت منفی روی نرخ تحویل (Delivery) اثر می‌ گذارد. البته این ضعف، تا حدی با قابلیت Opt-in کردن کاربران به منظور دریافت ایمیل روی موضوعاتی که به آنها علاقه دارند، کمرنگ شده است، اما هنوز تا نقطه ایده‌آلی که تنها محتوای مرتبط و مورد علاقه هر گیرنده به Inbox او ارسال شود، خیلی فاصله داریم.

فاطمه اسکندری

نویسنده در بلاگ کلیک اول

دانشجوی رشته کامپیوتر

1 دیدگاه ثبت شده است.

در بحث و گفتگوی مربوط به این مطلب شرکت کنید!

آکادمی کلیک اول

دریچه ای به سوی آموزش های رایگان در فضای دیجیتال مارکتینگ

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

سئو و بهینه سازی

گوگل سرچ کنسول یا Google Search Console یکی از مهم ترین ابزارهای سئوی حرفه ای سایت است. شما با کمک این ابزار می توانید با گوگل ارتباط برقرار کرده و به درستی یا نادرستی عملکرد خود در مسیر بهینه سازی سایت پی ببرید.

26 دقیقه
آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

سئو و بهینه سازی

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) یکی از ابزارهای پرکاربرد گوگل بوده و وظیفه آن بررسی آمار سایت ها و تحلیل آن هاست..

46 دقیقه
آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست

آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست (Yoast)

دیجیتال مارکتینگ

یواست سئو (Yoast SEO) یک افزونه وردپرس است که به عملکرد بهتر سایت در موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می کند. همچنین ابزارهایی را در اختیار شما قرار می دهد تا محتوای خود را به بهترین استانداردهای سئو و خوانایی برسانید.

25 دقیقه