یکی از مسائل بسیار مهم در هنگام بررسی نیازهای سایت ، توجه به ساختار و نقشه سایت می باشد. در این مقاله به اهمیت نقشه سایت خواهیم پرداخت و نکات کلیدی را در این مورد بیان خواهیم نمود.

اهمیت نقشه سایت و معماری اطلاعاتReviewed by علی شانه ساز on Aug 31Rating: 5.0

پیش از آغاز طراحی سایت ، ابتدا بایستی اطلاعات مربوط به سایت را به صورت منطقی سازماندهی نمایید. بهترین راه سازماندهی اطلاعات در بستر وب ، استفاده از نقشه سایت می باشد. این مسئله یکی از موارد بسیار مهم در تجربه کاربری به حساب آمده و می تواند در ایجاد یک احساس بهتر برای بازدیدکنندگان از سایت موثر باشد. همانطور که می دانید ، تجربه کاربری بهتر از جمله عواملی است که در افزایش بازدید و کاهش رتبه الکسا موثر بوده و در بهبود سئو سایت نیز نقش موثر و چشمگیری ایفا می کند. با ما همراه باشید تا با ذکر نکات کلیدی ، شما را در ایجاد یک ساختار مناسب برای سایت خود یاری نماییم.

یک نقشه سایت معمولا اساس ناوبری (Navigation) سایت را تشکیل می دهد. شما باید مهمترین لینک های سایت خود را در معرض دید کاربران قرار دهید. اینکه چه لینک هایی باید در این بخش افزوده شود ، بستگی به ماهیت سایت شما دارد. اما بهتر است لینک های اصلی و مهم به بخش های فرعی سایت پیوند زده شود. این مسئله یکی از گزینه های مشترک میان تمامی وب سایت ها می باشد. به طور مثال یک سایت شرکتی ممکن است نیاز به لینک های اصلی مانند اخبار سایت ، محصولات ، خدمات ، گالری تصاویر و تماس با ما داشته باشد. نقشه سایت اینگونه وب سایت ها می تواند به صورت زیر باشد:

نقشه سایت

در این عکس ، لینک هایی که درون مستطیل های ردیف دوم قرار دارند ، لینک های اصلی بوده و قسمت های اصلی سایت به حساب می آید. در زیر هر برخی از مستطیل ها ممکن است لیستی از زیرگروه های هرقسمت قرار گرفته باشد. با وجود این ساختار ، بازدیدکننده تازه وارد سایت به راحتی می تواند به محل قرار گرفتن تمامی اطلاعات دسترسی داشته باشد.

اهمیت نقشه سایت در نظر کاربران

در مواقع کار با نقشه سایت سعی نمایید این نکته را به کاربران یاداوری نمایید که این سایت می تواند مورد علاقه چه افرادی باشد. اینگونه می توانید بازخورد بهتری از آن ها در مورد ساختار سایت به دست آورید. زمانی که برای یک مشتری کار می کنید باید اطمینان حاصل نمایید که مشتری شما نقشه سایت را تایید کرده باشد. سعی کنید نظر کارمندان آن شرکت را نیز در سطوح مختلف شغلی به دست آورید. در صورت امکان نظر مشتریان آن ها را نیز بپرسید.

در تمام موارد ، هم به نظرات فنی افراد و هم به نظرات افراد عادی که تسلط کمتری به کامپیوتر دارند ، توجه کنید. چراکه امکان دارد هر یک از آن ها دیدگاه متفاوتی در مورد ساختار سایت داشته باشند. هرکدام از این دیدگاه ها قطعا می تواند کمک زیادی برای شما باشد. اکثر طراحان وب افراد باتجربه بوده و در استفاده از کامپیوتر ماهر هستند. اما اغلب فراموش می کنند که افراد عادی به اندازه آن ها از اینترنت استفاده نمی کنند. به عبارت دیگر:

آن چه از نظر شما واضح است ، ممکن است برای افراد عادی واضح و روشن نباشد.

هرچه سایت ها بزرگتر می شوند و یا زیرگروه های بیشتری داشته باشند ، نقشه سایت آن ها نیز پیچیده تر می شود. ممکن است تا زمانی که نقشه سایت شما مورد تایید قرار گیرد ، چندین نقشه سایت ایجاد کنید. اگر در نهایت سایتی ایجاد کردید که در آن کاربران به منظور دسترسی به اطلاعات مجبور بودند چندین بار کلیک کنند ، لازم است که بر روی ساختار سایت خود بیشتر تمرکز کنید.

زمینه و ساختار اولیه صفحه وب

پس از اینکه نقشه سایت خود را طراحی نمودید ، بلافاصله سراغ طراحی گرافیکی سایت نروید. بهتر است پیش از اینکه پشت کامپیوتر خود بنشینید ، ابتدا زمینه یا ساختار اولیه صفحه وب سایت خود را روی کاغذ بکشید. این کار نه تنها سریع تر از نرم افزارهای گرافیکی انجام می شود ، بلکه این امکان را در اختیار شما قرار می دهد که زمینه های گوناگون را در کنار هم قرار داده و با یکدیگر مقایسه کنید. در این مرحله نیاز نیست که در طراحی صفحه دقت زیادی داشته باشید. بلکه سریع کار کنید و سعی نمایید هرچه ایده به ذهنتان می رسد روی کاغذ ترسیم کنید.

از اینجا به بعد می توانید ایده های خود را اصلاح کنید. عناصر بهتر را انتخاب کرده و در کنار هم قرار دهید. سپس شروع به طراحی آن ها در کامپیوتر و نرم افزارهای گرافیکی مانند ایلاستراتور کنید.

اهمیت نقشه سایت

بخش ناوبری سایت باید قابل دسترس باشد و کاربر نباید برای دسترسی به این بخش ، صفحه را پیمایش یا scroll نماید. همچنین وجود بخشی در بالای صفحه که در آن عنوان و هویت (لوگو) سازمان یا شرکت نمایش داده شود ، مفید می باشد.

در صفحه نخست باید مقدمه ای کوتاه در مورد محتوای سایت و همچنین قسمت هایی که به سایر صفحات لینک شود ، قرار گیرد. این قسمت می تواند شامل آیتم های خبری باشد که به قسمت های دیگری از جمله محصولات جدید یا پروژه های تکمیل شده و … ، لینک می شوند. در اکثر سایت ها لازم است که راهی برای تماس کاربران با مدیر سایت وجود داشته باشد و حداقل یک لینک برای پیوند به صفحه تماس لازم است. سعی کنید از ایجاد تغییرات مداوم در کل صفحه اجتناب کنید.

در مجلات و کتاب ها این کار ممکن است مفید بوده و باعث ایجاد تنوع در ساختار صفحات شود. اما کاربران وب آیتم های خاص خود را در قسمت های مختلف انتظار دارند. ایجاد تغییرات مدام در محل قرارگیری بخش ناوبری ، لینک ها و حتی طرح های کلی و رنگ ها باعث می شود که سایت شما غیر حرفه ای به نظر برسد و استفاده از آن را مشکل تر می سازد.

کاربردی بودن سایت

در نهایت پس از تکمیل سایت ، باید اطمینان حاصل کنید که سایت شما کاربردی است. در لیست زیر سوالاتی قرار دارد که کاربردی بودن سایت شما را تعیین می کند.

  • آیا ناوبری در سایت آسان است؟
  • آیا محتوای صفحات به دسترسی در جای خود قرار گرفته اند؟
  • آیا کاربران آن چه را که نیاز دارند ، می توانند در سایت شما پیدا کنند؟
  • آیا زمان دانلود صفحات کم است؟
  • آیا سایت برای مخاطبان خود مناسب و مرتبط است؟
  • آیا سایت از مفاهیم آشنا استفاده کرده است؟

اگر پاسخ شما به سوالات بالا مثبت است ، کار شما از لحاظ کاربردی بودن (usability) درست بوده است.