حتی اگر جز شما از متخصصان طراحی سایت نباشید و در این حرفه فعالیت نکنید، باز هم احتمالا عبارت سابدامین (subdomain) را شنیده اید. در این مقاله قصد داریم ابتدا ساب دامین subdomain را تعریف کنیم و سپس تاثیر آن بر سئوی سایت را بررسی نماییم.

انواع بخش های دامنه

به طور کلی در این زمینه چهار مبحث جداگانه به نام های دامنه اصلی، park domain، addon domain، subdomain وجود دارد که به معرفی آن ها می پردازیم:

 • دامنه اصلی: دامنه اصلی متصل به هاست است که اطلاعات اصلی مربوط به سایت روی دایرکتوری public- html هاست روی آن ذخیره می شود.
 • Park domain: زمانی از پارک دامین استفاده می شود که دو یا چند دامنه با محتوای یکسان دارید و می خواهید این محتواها را منتشر کنید. برای مثال زمانی که دو دامنه با پسوند های .ir یا .com دارید و هر دو دارای محتوای یکسان هستند؛ می خواهید کاربران وقتی هر دو آدرس را در مرورگر خود وارد کردند یک محتوای یکسان را ببینند باید از پارک دامین استفاده کنید.
 • Addon domain: با استفاده از قابلیت ادان دامین می توانید دامنه جدیدی را به هاست دامنه اصلی متصل کنید. تفاوت ادان دامین با پارک دامین در این است که ادان دامین چند دامنه با محتواهای متفاوت خواهید داشت.
 • Subdomain: ساب دامین با کلیه تعاریف بالا یک تفاوت عمده دارد. ساب دامین زیر شاخه دامنه اصلی است که با یک نقطه از دامنه اصلی جدا می شود. محتوای زیردامنه با محتوای دامنه اصلی متفاوت است. یعنی دو محتوا با یک آدرس دارید. subdomain قبل از دامنه اصلی قرار دارد و با یک نقطه از دامنه جدا می شود.

سابدامین در سئو تاثیر دارد؟

آیا نام ساب دامین در سئو سایت تاثیر دارد؟

یک قاعده کلی که گوگل آن را تایید کرده این است که یکی از پارامترهای رتبه بندی سایت را “نام دامنه یا همان آدرس سایت” می داند. یعنی در صورتی که یک نام دامنه کوتاه و ترجیحا با استفاده از کلمات کلیدی انتخاب کنید در رتبه بندی سایت تاثیر بهتری خواهد داشت.

بیشتر بخوانید :  آموزش نحوه کار با ابزار گوگل وبمستر

تاثیر سابدامین (subdomain) بر سئوی سایت

به طور کلی باید گفت که از نظر گوگل استفاده از ساب دامین باعث ایجاد ساختار مشخص و معین برای سایت می شود. برخی از سئو کاران عقیده دارند که استفاده از فولدر به جای سابدامین بهتر است اما فراموش نکنید که استفاده از subdomain مزایای ویژه خود را دارد و یک قاعده کلی برای استفاده از فولدر و ساب دامین تعریف نشده است. John Mueller یکی از کارمندان گوگل در این باره می گوید:

“گوگل مشکلی با هیچ کدام از دو روش ندارد.”

اساس این گفته باید گفت استفاده از subdomain را دیرتر تشخیص می دهد و فرقی بین دو روش فولدر و ساب دامین ها نیست. نکته قابل توجه در این روش این است که از ابتدای استفاده فقط یکی از دو روش را انتخاب کنید و تا انتها از همین روش استفاده کنید. بسیاری از متخصصان سئو بر این باورند زمانی که محتوای سایت به محتوای دامنه اصلی وابسته است بهتر است که subfolder استفاده کنید. یعنی اگر بلاگ جداگانه ای دارید و محتوای این بلاگ با مطالب اصلی سایت در ارتباط است از روش زیر استفاده کنید.

clickaval.com/blog

اما در صورتی که محتوای شما با محتوای اصلی سایت زیاد در ارتباط نیست از subdomain استفاده کنید. برای مثال در صورتی که کاربران بخواهند وارد حساب کاربری شان شوند این روش مناسب است.

account.maindomain.com

مزایای ساب دامین

مزایای استفاده از subdomain

از جمله مزایای استفاده از ساب دامین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان تهیه ساب دامین به صورت رایگان: منظور این است که بدون پرداخت هزینه جدید می توانید هر تعداد subdomain متناسب با استفاده خود ایجاد کنید. البته فراموش نکنید که قبل از این کار از سرویس میزبانی استفاده کنید که امکان اضافه کردن ساب دامین را بدهد و آن را محدود نکرده باشد.
 • امکان اضافه کردن کلمات کلیدی در آدرس سایت
 • امکان طراحی و پیاده سازی ساب دامین با سیستم مدیریت مجزا و منحصر به فرد
 • امکان انتخاب زیر دامنه (subdomain) با آدرس IP منحصر به فرد
 • امکان پیاده سازی ساب دامین روی هاست جداگانه
 • نصب و استفاده از چندین وردپرس روی subdomain ها امکان پذیر است و این امکان برای فولدرها وجود ندارد. چون در folderها امکان ایجاد تصادف و تضاد در دامنه ها وجود دارد.
بیشتر بخوانید :  الگوریتم پنگوئن چیست؟

معایب استفاده از subdomain

آن چه در این مقاله تاکنون گفته شد در مورد مزایای استفاده از ساب دامین و تاثیر آن روی سئو سایت است؛ اما همیشه استثناهایی وجود دارد که باعث می شود ساب دامین نیز معایبی را به همراه داشته باشد. از جمله معایب استفاده از subdomain می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • متخصصان سئو عقیده دارند زمانی که مطالب به مطالب اصلی دامنه وابسته است، استفاده از subfolder ها مناسب تر و اصولی تر است.
 • در صورتی که بخواهید سایت اصلی را در سرچ کنسول از نظر فنی بررسی کنید، باید پس از اضافه کردن ساب دامین، دوباره آن را به google search console معرفی و اضافه کنید.
 • هر چند براساس نظریات کمپانی گوگل بین ساب دامین و استفاده از فولدرها تفاوتی وجود ندارد. اما گاهی مشاهده شده که لینک سازی برای subdomain ها در گوگل پیچیده و دشوار است.
 • در صورتی که از وردپرس استفاده می کنید و بخواهید یک subdomain ایجاد کنید باید یک وردپرس دیگر نصب کنید. این کار به این دلیل است که سابدامین ها از نظر فنی یک دامنه جدا است و یکپارچه سازی دشوار است.

روش ساخت زیر دامنه

روش ساخت ساب دامین

تجربه و آمار نشان داده که در سال های اخیر طراحان سایت از سیستم مدیریت محتوای وردپرس برای طراحی سایت استفاده می کنند. در این جا نیز به روش ساخت subdomain در سایت های وردپرسی می پردازیم، هر چند پیاده سازی و ساخت ساب دامین در سایت های غیر وردپرسی آسان تر است. روش های ساخت subdomain به صورت زیر است:

 • نصب و استفاده از وردپرس: با نصب وردپرس می توانید تمام ساب دامین ها را روی “یک” وردپرس به همراه دامنه اصلی نصب کنید. یعنی آدرس های com، subdomain.yoursite.com و site.yoursite.com همه روی یک وردپرس قرار می گیرند.
 • نصب جداگانه وردپرس: در صورتی که این روش را برای نصب وردپرس انتخاب کنید در ابتدا یک وردپرس برای دامنه اصلی خواهید داشت و برای subdomain نیز یک وردپرس جداگانه باید نصب و استفاده کنید. یعنی برای com و subdomain.yoursite.com هر کدام روی یک وردپرس قرار می گیرند.
بیشتر بخوانید :  سئو تکنیکال چیست؟ آشنایی با فعالیت های سئوی تکنیکال

هر کدام از این روش ها را برای اجرای subdomain انتخاب کنید، برای پیاده سازی ابتدا باید زیردامنه را روی DNS دامنه اصلی نصب کرده و از طریق داشبورد یا صفحه مدیریت شرکت میزبانی برای ایجاد ساب دامین درخواست دهید. در غیر این صورت برای ایجاد و فعال کردن زیردامنه از طریق CPanel نیز می توانید اقدام کنید. با استفاده از روش زیر یک ساب دامین روی یک وردپرس جداگانه دارید. روش ایجاد از طریق C Panel به صورت زیر است:

 • از طریق تنظیمات cpanel گزینه subdomain را انتخاب کنید.
 • نام (آدرس) ساب دامین را بنویسید.
 • در قسمت document root پس از public-html نام ساب دامین را دوباره تکرار کنید.

اما در صورتی که بخواهید subdomain و دامنه اصلی را روی یک وردپرس داشته باشید نه به صورت جداگانه، باید این کار را از طریق word press multisite انجام دهید.