نکات ضروری و مهم در تولید محتوا

نکات ضروری و مهم در تولید محتوا

تولید محتوا مهمترین عاملی است که می تواند به ارتباط با مخاطبان سایت شما کمک کند. اما محتوایی که مورد پسند مخاطبان از طیف های مختلف قرار گیرد، نیازمند رعایت نکات خاصی هست که قصد داریم در مقاله به بررسی آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

در اکثر مقالات منتشر شده در سایت کلیک اول در مورد اهمیت تولید محتوا و سئو کردن سایت صحبت کرده ایم. در این مقالات گفته شده که “محتوا پادشاه است.” امروزه روند تولید محتوا برای سایت و حتی شبکه های اجتماعی هم به دلیل تغییر نوع جستجوی کاربران دچار تغییر و تحول شده است. روند تولید محتوا یکی از روش های مهم به نام “بازاریابی محتوایی” یا “content marketing” است که در دیجیتال مارکتینگ حائز اهمیت است. در این مقاله قصد نکات ضروری و مهم در تولید محتوا را مطرح کنیم تا قبل از تولید محتوای سایت به این نکات توجه کنید.

تولید محتوای ویدیویی

قبل از توضیح در مورد این که تولید محتوای ویدیویی چرا اهمیت دارد، خودتان را جای کاربران بگذارید. شما در جایگاه کاربر چه نوع محتوایی دوست دارید و آن را ترجیح می دهید؟ محتوای ویدیویی؟ صوتی؟ تصویر یا محتوای متنی؟ با کدام نوع از محتواها ارتباط بیشتری برقرار می کنید؟

شاید به این موضوع پی نبرده اید، اما باید بدانید که طبق نظر سنجی هایی که انجام شده کاربران محتوای ویدیویی را ترجیح می دهند. محتوای ویدیویی به کاربران کمک می کند تا اطلاعات بهتر و بیشتری را در مورد محصولات و خدماتی که انتظار دارند دریافت کنند. در واقع ویدیو باعث می شود که مخاطبان و کاربران راحت تر به شما اعتماد کنند و محصولات را سفارش دهند.

با تولید محتوا پاسخگوی مخاطبان خود باشید.

هدف مخاطب از جستجو در گوگل رسیدن به جواب است. غیر از این است؟

منظور از رسیدن به جواب فقط این نیست که مخاطب به صورت سوالی، سوالی را مطرح کند. ممکن است کاربر به دنبال محصول خاص و منحصر به فردی باشد، ممکن است در مورد نحوه کارکرد محصولات بخواهد بداند؛ یا ممکن است با جستجوی در گوگل می خواهد محصولات و قیمت و کیفیت آن ها با یکدیگر مقایسه کند. در هر کدام از این موارد با تولید محتوای بهینه و با استفاده از کلمات کلیدی می توانید کاربر را متقاعد کنید که به سایت شما اعتماد کند و محصولی را سفارش دهد یا برای دفعات دیگر نیز به سایت شما مراجعه کند و محصولات را با یکدیگر مقایسه کند. برای پیدا کردن سوالات کلیدی که کاربران جستجو می کنند، می توانید از ابزارهای Semrush و Answer the public استفاده کنید. پیدا کردن سوالات کلیدی به شما کمک می کند تا در تولید محتوا به این سوالات که دغدغه و سوال کاربران است جواب دهید.

بیشتر بخوانید:  اشتباهات متداول در مورد استفاده از تصاویر در وب

پاسخگویی به مخاطبان

محتوای منحصر به فرد و با اصالت تولید کنید.

موتور جستجوی گوگل منبع عظیم و کاملی از اطلاعات است که برای به دست آوردن اطلاعات جامعی در دسترس همه افراد است. فراموش نکنید که این موتور جستجوی قوی و عظیم محتوای تکراری  را تشخیص می دهد. حتی کاربران حرفه ای که حتی چندین بار از گوگل برای جستجو استفاده کرده اند به نوع محتوا و کیفیت محتوای سایت ها اهمیت می دهند و محتوای با اصالت و جدید را تشخیص می دهند. در واقع تولید محتوای با اصالت یعنی محتوای جدیدی که سایر سایت ها این محتوا را ندارند. برای تولید محتوای با اصالت از روش های زیر استفاده کنید:

  • محتوای جدید را با نقطه نظرات و با زاویه دید جدید تولید کنید.
  • محتوایی بنویسید که سایر سایت ها تاکنون ننوشته اند.
  • از دید کاربر به محتوا نگاه کنید و سعی در رفع نیاز کاربر با تولید محتوای مفید و کاربردی داشته باشید.

محتوایی که مدیر سایت یا کارشناس تولید محتوا می نویسد در جایگاه یک تولید کننده محتوا قابل قبول و حرفه ای است. اما فراموش نکنید محتوایی که توسط افراد دیگری که از محصولات یا خدمات شما استفاده کرده اند و مردم آن ها را می شناسند و به آن ها اعتماد دارند، تاثیر گذارتر است. زمانی که کاربر به سایت مراجعه می کند و اطلاعاتی در مورد محصول می بیند قسمتی از محتوا را می خواند و وقتی که لینک خریدی که او را وارد صفحه فرود می کند می بیند، متوجه می شود که هدف این سایت از نوشتن این متون فروش محصولات با استفاده از تکنیک “بازاریابی محتوایی” است.

بیشتر بخوانید:  تبدیل اعداد فارسی به انگلیسی در سایت

برای افزایش اعتماد کاربران و مخاطبان به سایت، شبکه اجتماعی اینستاگرام و محصولاتتان می توانید از افراد تاثیر گذار و فعال در تولید محتوای ویدیویی یا محتوای صوتی “پادکست” کمک بگیرند تا ضمن استفاده از محتوا، کاربران با اعتماد بیشتری محصولات را سفارش دهند. به این افراد تاثیر گذار اینفلوئنسر گفته می شود. این افراد در شبکه های اجتماعی و حتی در سایت ها هم شناخته شده هستند.

تولید محتوا با کمک اینفلوئنسر مارکترها

تولید محتوای نتیجه محور

هدف از تولید محتوا چیست؟ هر ایده جدیدی که برای آن تولید محتوا می کنید باید برای اجرا و پیاده سازی آن نیز برنامه و هدف مشخص داشته باشید تا برای کاربران مفید و کاربردی باشد. همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد باید بدانید و بررسی کنید که کاربر با چه نوع محتوایی ارتباط بیشتری برقرار می کند؟ با استفاده از ابزارهای آنلاین گوگل وب مستر و گوگل آنالیتیکس تعداد کلیک روی موضوعات مختلف را مشاهده و تحلیل کنید. بررسی کنید چه موضوعاتی میزان تعامل بالاتری دارند؟ و این درست به همین معنی است که کاربر و مخاطبان به دنبال چه محتوایی هستند و هدف آن ها از جستجو و خواندن محتوای سایت چیست؟

هدف از مطرح کردن این سوالات این است که قبل از شروع کردن تولید محتوا این سوالات را از خود به عنوان تولید کننده محتوا بپرسید تا یک تولید محتوای نتیجه محور داشته باشید. از نمونه های کلی از نوع تولید محتوای هدفمند و نتیجه محور می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

  • اینفوگرافیک
  • تهیه و نوشتن پست مهمان
  • تولید محتوا برای پست های شبکه های اجتماعی
  • تولید محتوای ویدیویی
  • تولید محتوا برای خبرنامه ها (سایت هایی که مخاطب زیادی دارند.)
  • طراحی صفحه فرود (landing page)
  • تهیه و پیاده سازی دوره های آموزشی آنلاین
بیشتر بخوانید:  معرفی بهترین سایت های اشتراک ویدیو

تولید محتوا با استفاده از عناوین جذاب

قدم بعدی پس از انتخاب نوع تولید محتوا، نوشتن عنوان جذابی است که کاربر را جذب کند تا ادامه مطلب و ترجیحا تا انتهای مقاله را بخواند. برای نوشتن عنوان جذاب باید به گونه ای عمل کند که کاربر گمان کند اگر روی لینک کلیک نکند یا ادامه مطلب را نخواند حتما مطلب مهمی را از دست خواهد داد.

سخن پایانی

یکی از شغل های پر درآمد و البته مهمی که افراد زیادی به آن رو می آورند، “تولید محتوا” برای شبکه های اجتماعی و وب سایت ها است. نکته قابل توجه این است که این شغل و حرفه مهم یک شغل ساده شمرده می شود و افراد گمان می کنند تنها با نوشتن مطالب می توانند به عنوان یک کارشناس تولید محتوا فعالیت کنند. در صورتی که تولید محتوا با رعایت نکات ریزی که به ظاهر ساده و غیر ضروری است، هم از نظر کاربر و هم از نظر گوگل مهم و ضروری است و می تواند باعث رشد و رونق کسب و کار می شود.

نسترن خیرمند

نویسنده در بلاگ کلیک اول

کارشناسی ارشد مهندسی IT. کارشناس ارشد تولید محتوا و SEO دارای گواهینامه دیجیتال مارکتینگ، SEO و تولید محتوا، برنامه نویسی PL/SQL، برنامه نویسی#C از دانشگاه علامه طباطبایی. 6 سال سابقه فعالیت در زمینه تولید محتوا و سئو

0 دیدگاه ثبت شده است.

در بحث و گفتگوی مربوط به این مطلب شرکت کنید!

آکادمی کلیک اول

دریچه ای به سوی آموزش های رایگان در فضای دیجیتال مارکتینگ

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

سئو و بهینه سازی

گوگل سرچ کنسول یا Google Search Console یکی از مهم ترین ابزارهای سئوی حرفه ای سایت است. شما با کمک این ابزار می توانید با گوگل ارتباط برقرار کرده و به درستی یا نادرستی عملکرد خود در مسیر بهینه سازی سایت پی ببرید.

26 دقیقه
آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

سئو و بهینه سازی

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) یکی از ابزارهای پرکاربرد گوگل بوده و وظیفه آن بررسی آمار سایت ها و تحلیل آن هاست..

46 دقیقه
آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست

آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست (Yoast)

دیجیتال مارکتینگ

یواست سئو (Yoast SEO) یک افزونه وردپرس است که به عملکرد بهتر سایت در موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می کند. همچنین ابزارهایی را در اختیار شما قرار می دهد تا محتوای خود را به بهترین استانداردهای سئو و خوانایی برسانید.

25 دقیقه