در این مقاله قصد داریم آموزش سایت MOZ را با شما در میان گذاشته و امکانات آن را با هم مرور کنیم. با کلیک اول همراه باشید.

ابزارهای گوناگونی برای سئو سایت وجود دارد که هرکدام توسط گوگل یا دیگر شرکت های بزرگ معرفی شده اند تا به بهینه شدن سایت و سئوی قوی تر کمک کنند. در این مقاله قصد داریم آموزش سایت moz را با شما در میان گذاشته و امکانات آن را با هم مرور کنیم. با کلیک اول همراه باشید.

سایت MOZ چیست؟

سایت MOZ در واقع یک ابزار قوی و ربات فوق العاده ست که برای سئوکردن سایت کمک زیادی به ما میکند. برای بکارگیری سایت moz باید با ابزارهای آن آشنا شویم.

ابزار سایت MOZ قابلیت های فراوانی را در اختیار ما قرار می دهند. از جمله:

 • بررسی اسپم بودن لینک ها و بک لینک های سایت
 • بررسی میزان rank سایت ما و سایر سایت های رقیب
 • بررسی و تحقیق کلمات کلیدی
 • بررسی لینک های داخلی سایت
 • بررسی بک لینک های رقبا
 • آنالیز و بررسی بک لینک های ما
 • آنالیز کلمات کلیدی قدرتمند رقبا
 • شناسایی سایت های اسپم

حال که متوجه شدید که سایت MOZ چیست و چه قابلیت هایی برای کاربران دارد خوب است با آموزش سایت moz آشنا شوید.

سایت MOZ

آموزش سایت MOZ

وب سایت MOZ بخش های مختلفی دارد که هر کدام از آنها میتواند امکانات گوناگونی را در اختیار کاربران و سئوکاران قرار دهد. بیشتر این امکانات رایگان بوده و  در اختیار همه کاربران قرار دارد. بخشی از آن نیز با پرداخت هزینه ای جزئی فعال میشود.

کلیک اول قصد دارد در این مقاله به آموزش سایت moz و بخش های رایگان آن بپردازد. بعد از پایان این مقاله انتظار میرود بتوانید از بخش های رایگان سایت به خوبی استفاده کنید. آگاهی از این مطلب برای سئوکاران بسیار مفید خواهد بود.

آموزش سایت MOZ بخش Free SEO tools

در گام اول عبارت moz.com را در مرورگر خود سرچ کرده و به سایت MOZ وارد شوید. در نوار بالایی سایت بخشی به نام Free SEO Tools میبینید. روی این قسمت کلیک کنید.

آموزش سایت MOZ بخش Free SEO tools

بعد از کلیک روی Free SEO Tools با دو صفحه زیر روبه رو خواهید شد.

Free SEO tools 2

Free SEO tools

ابزارهای Free SEO tools

دو تصویری که در بالا مشاهده میکنید مربوط به قسمت ها و ابزارهای Free SEO Tools است. در این بخش از مقاله آموزش سایت moz قصد داریم که این ابزارها را شرح دهیم تا بتوانید از آن برای سئو سایت خود بهره ببرید.

ابزارهای سایت moz به شرح زیر است:

 • Analyze Domain
 • Keyword Explorer
 • MozBar
 • Link Explorer

Analyze Domain

Analyze Domain اولین گزینه ای ست که در آموزش سایت moz به توضیح آن میپردازیم. این گزینه میتواند در جهت آنالیز کردن کلی دامنه وبسایت خودمان یا هر وبسایت دیگری به ما کمک کند. کافی ست آدرس دقیق وبسایتمان را در بخش پایین وارد کنیم.

بیشتر بخوانید :  آموزش نحوه تولید محتوای سئو شده

Analyze Domain

پس از اینکه دامنه سایت موردنظرتان در بخش Analyze Domain وارد کردید، با مجموعه ای از اعداد و گزینه ها روبه رو خواهید شد. اما این گزینه و اعداد چه معنایی دارد؟ ما به شما خواهیم گفت.

Domain Authority

این گزینه را به اختصار DA مینامیم. شاید بتوان گفت این گزینه، مهمترین بخش آموزش سایت moz  است. کاری که با کمک این گزینه میتوان انجام داد؛ اعتبار سنجی دامنه هر وبسایت است. امتیازی که در این بخش برای سایت مورد نظر شما در نظر گرفته میشود؛ عددی بین ۰ تا ۱۰۰ خواهد بود. طبیعتا هر چه این عدد بیشتر باشد، امتیاز سایت ما بیشتر است.

ممکن است این سوال در ذهنتان پیش بیاید که سایت moz  بر چه اساسی این امتیازات را به هر سایت اختصاص داده و چگونه میتوان از آن امتیاز بیشتری گرفت؟

سایت moz برای سنجش اعتبار دامنه هر وبسایت بر اساس موارد زیر به وبسایت ها امتیاز میدهد:

 • اول تعداد لینک های با کیفیت و معتبر که به وبسایت ما اختصاص داده شده است.
 • تعداد لینک هایی که از سایت خود به سایت دیگر داده ایم.
 • مدت زمانی که از ثبت دامنه سایت گذشته و اعتبار دامنه.
 • ریسپانسیو که باعث میشود ظاهر و فونت سایت ما در دستگاه های مختلف مناسب باشد.
 • محتوای یونیک و استاندارد سایت.
 • معطل نشدن کاربران در سایت و بالا بودن سرعت لود
 • محبوبیت سایت در سایر شبکه های اجتماعی

Linking Root Domains

عددی که در Linking Root Domains نمایش داده میشود؛ به تعداد لینک هایی اشاره دارد که از دامنه های دیگر دریافت کردیم. البته لازم به ذکر است که منظور از تعداد لینک ها، دامنه های یکتاست. مثلا اگر از یک دامنه سه لینک گرفته باشید؛ عدد یک برای شما محاسبه میشود نه سه!

Ranking Keywords

عدد این گزینه نمایانگر رتبه بندی کلمات کلیدی ست.

Spam Score

این بخش یک امتیاز منفی ست. برعکس سایر اعدادی که توضیح دادیم؛ هرچقدر عدد این بخش پایینتر باشد، اعتبار سایت شما بیشتر است.

Spam Score نمایانگر میزان احتمالی ست که گوگل سایت ما را جریمه خواهد کرد.

چکار کنیم که این احتمال به پایین ترین میزان خود برسد؟ تنها با رعایت چند نکته زیر:

 • تعداد صفحات سایت استاندارد و ترجیحا زیاد باشد.
 • بخشی به عنوان تماس با ما در سایت شما وجود داشته باشد.
 • کیفیت بک لینک ها بالا بوده و تعداد آنها زیاد نباشد.
 • لینک سازی به سایر شبکه های اجتماعی صورت گیرد.
 • محتوا نویسی سایت استاندارد باشد.
 • نام دامنه خود را شبیه دامنه های اسپم نباشد.
بیشتر بخوانید :  آشنایی با الگوریتم سند باکس گوگل

Top Pages by Links

این بخش نشان دهنده صفحات برتری ست که لینک داخلی دارند.

Top Linking Domains

تعداد دامنه هایی را که از آنها لینک دریافتی داشته اید؛ نشان میدهد.

در ادامه آموزش سایت moz به توضیح دیگر ابزارهای رایگان در بخش Free SEO Tools میپردازیم.

نکته: اگر میخواهید از این ابزارهای رایگان بهره ببرید؛ یک حساب کاربری در moz ایجاد کنید.

Top Linking Domains

Keyword Explorer

این بخش مربوط به پیدا کردن بهترین کلمات کلیدی برای سایت است. اگر میخواهید بهترین کلمه کانونی را انتخاب کرده و مورد بررسی قرار دهید، از این ابزار بهره ببرید. همچنین این بخش میتواند میزان سرچ کلمات کلیدی، میزان رقابت در این کلمه و میزان سختی آن را نمایش دهد. گزینه های این ابزار به شرح زیر است:

Monthly Volume

این گزینه به میزان جستجوی کلمه کلیدی به وسیله کاربران در یک ماه گذشته اشاره دارد.

Difficulty

دشواری بالا آمدن کلمه کلیدی در نتایج گوگل را از طریق این گزینه متوجه خواهید شد. عدد این بخش چیزی بین ۰ تا ۱۰۰ است. هرچه رقابت بیشتر باشد؛ عدد این بخش به صد نزدیکتر است.

Organic CTR

نرخ ctr را در این بخش مشاهده میکنید. این گزینه به شما میگوید که نرخ کلیک چقدر است.

Priority

این گزینه نشان میدهد که زمان خوب برای کارکردن روی یک واژه الان است یا خیر. اگر رنگ سبز را مشاهده کردید، یعنی زمان مناسب است.

SERP Analysis

این ابزار نشان میدهد که رقبا در کلمه کلیدی مورد نظر ما چه جایگاهی دارند.

Keyword Suggestions

کلمات کلیدی مرتبط در این بخش مشخص میشود.

Mentions

این گزینه میتواند تکرار کلمه کلیدی مورد نظر ما را در سایت های دیگر نشان دهد. همچنین نشان میدهد کلمه کلیدی در عنوان و آدرس چه سایت هایی به کار رفته است.

MozBar

اگر میخواهید از MozBar استفاده کنید؛ ابتدا باید مرورگر کروم را نصب داشته باشید. پس از نصب مرورگر کروم روی بخش Free SEO Tools و گزینه mozbar کلیک کنید. اکنون صفحه جدیدی پیش روی شما باز میشود. روی دکمه Download mozbar Free مطابق تصویر زیر کلیک کنید.

MozBar

حال که وارد این صفحه شدید، گزینه add to chrome را انتخاب نمایید.

add to chrome moz

گزینه add extension  میتواند در این بخش اطلاعات زیادی را در اختیار کاربران قرار دهد.

add extension moz

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید؛ mozbar  امکانات و گزینه های مختلفی را در اختیار شما قرار میدهد. در ادامه به آنها اشاره میکنیم.

DA

این بخش همان  Domain Authority است که در بالاتر به آن اشاره کردیم. همانطور که پیش تر گفتیم DA نشان دهنده اعتبار دامنه است. این عدد را شرکت moz  به دامنه ها و وب سایت ها اختصاص میدهد. امتیاز درنظر گرفته شده عددی بین ۰ تا ۱۰۰  است. هر چه این عدد بزرگتر باشد؛ دامنه معتبرتر است.

بیشتر بخوانید :  11 تکنیک مهم در سئو خارجی

PA

گزینه Page Authority  که به اختصار PA خوانده میشود. PA دقیقا همان DA است.با این تفاوت که PA نشان دهنده اعتبار هر صفحه از سایت است.

Spam Score

این گزینه هم در بخش های بالاتر توضیح دادیم. عدد این بخش نشان دهنده میزان اسپم بودن هر سایت است. هر چه کمتر باشد طبیعتا عدد مناسب تری ست.

Link Explorer

این بخش، بخش پایانی مبحث آموزش سایت moz  است. در این قسمت میتوانیم با وارد کردن دامنه سایت رقبا، اطلاعات آن ها را مورد بررسی قرار دهیم. گزینه های این بخش به شرح زیر است:

Page Authority

این گزینه را در بالاتر توضیح دادیم. به اختصار نام این گزینه را PA مینامیم. عددهای این بخش نشان دهنده پارامترهایی از جمله: کیفیت لینک ها، تعداد لینک ها، سرعت لود و… به هر صفحه سایت است.

Links Just-Discovered

این گزینه نشان دهنده میزان بک لینک های ساخته شده در یک ماه گذشته است. با استفاده از این گزینه میتوانیم میزان لینک از سایر سایت ها را دریافت کرده و دامنه خود را مورد بررسی قرار دهیم.

Established Links

بک لینک های دریافتی سایت را از این قسمت مشاهده میکنیم.

Inbound Links

این بخش به مشاهده آدرس سایت هایی که از آنها لینک دریافت شده است ؛ اختصاص دارد. در بخش Inbound Links آدرس دامنه هایی که از آنها لینک دریافت شده است؛ لیست می شود.

در این قسمت ۳ گزینه وجود دارد:

Target

قسمت TARGET به مشخص کردن اطلاعات  کل سایت یا بخشی از سایت که آدرس آن را مشخص کرده ایم؛ اختصاص دارد.

Link Source

این بخش نشان میدهد که آیا فقط لینک های خارجی و بک لینک های دریافتی نمایش  داده شود؛ یا اینکه لینک های داخلی نیز نمایش داده  شود.

Link Type

در این قسمت می توانید تعیین کنید که نوع بک لینک های نمایشی کدام باشد؛ بک لینک های follow  یا  بک لینک های nofollow.

در این مقاله سعی کردیم با آموزش سایت moz با شما همراه باشیم. پس از توضیح این سایت به شرح ابزارهای آن پرداختیم. از زمانی که برای مطالعه مقاله آموزش سایت moz صرف کردید؛ سپاسگزاریم. امیدواریم این مطلب توانسته باشد به شما در راستای کار با سایت MOZ کمک کرده باشد.