در این مقاله قصد داریم توضیح دهیم که گوگل AMP چیست و مزیت های استفاده از آن شامل چه مواردی می شود. با کلیک اول همراه شوید.

جامعه امروزی به سمت و سویی پیش میرود که افراد به دنبال سرعت هرچه بیشتر در انجام امور روزمره خود هستند. ایده بسیاری از کسب وکارها نیز برپایه همین نیاز شکل گرفت. در فضای اینترنت، اگر یک سایت تا حداکثر شش ثانیه لود نشود؛ کاربران خود را ازدست میدهد. از دست دادن کاربر برای یک سایت مساوی است با از دست دادن اعتبار و افت جایگاه در موتورهای جستجو. گوگل در سال ۲۰۱۶ برای حل این مشکل پروژه AMP را آغاز کرد. در این مقاله قصد داریم توضیح دهیم که گوگل AMP چیست و مزیتهای استفاده از آن شامل چه مواردی میشود. با کلیک اول همراه شوید.

سرفصل های این مقاله:

 • گوگل AMP چیست؟
 • گوگل AMP چه عناصری دارد؟
 • مزیتهای AMP چیست؟
 • محدودیت‌های سرویس AMP چیست؟
 • چرا باید از AMP استفاده کنیم؟
 • آیا استفاده از  AMP در سئو موثر است ؟
 • AMP در CMS ها چه کاربردی دارد؟
 • جمع‌بندی

گوگل AMP چیست؟

AMP واژه اختصار یافته از عبارت The Accelerated Mobile Pages Project است. این عبارت به معنای( پروژه سرعت بخشیدن به صفحات تلفن همراه ) است. هدف گوگل از راه اندازی این پروژه، سرعت بخشیدن به ارائه محتوا در صفحه ابزارهای کوچکتر مانند موبایل است. این امر با استفاده از کدهای ساده مانند AMP HTML صورت میگیرد. این فناوری قابلیت آن را دارد که در کمتر از یک ثانیه صفحات وب را بارگذاری کند. همچنین میتواند از داده هایی تا ده برابر کمتر از صفحات معمولی استفاده نماید.

اگر بخواهیم به سوال گوگل AMP چیست پاسخ روشنتری بدهیم؛ باید بگوییم که به زبان ساده این فناوری میتواند محتوای استاتیک* صفحات وب را به صورت HTML ایجاد کند. این امر موجب بارگذاری سریع تر این صفحات میشود.

*محتوای استاتیک به محتوای صفحاتی گفته میشود که به رفتار و عملیات کاربران بستگی نداشته و با توجه به آن تغییری نمیکنند.

فیسبوک یکی از فضاهای رایجی ست که برای تولید هرچه سریعتر مقالات خود از این پروژه بهره برده است. با استفاده از تکنولوژی گوگل AMP، فیسبوک محتوای نویسندگان خود را مستقیما از طریق خبرنامه ارسال میکند. همین امر باعث شده است که این محتوا بسیار سریعتر از بارگذاری در صفحات موبایل نمایش داده شود.

گوگل AMP چیست؟

گوگل AMP چه عناصری دارد؟

حال که متوجه شدید گوگل AMP چیست؛ میتوانیم به شرح عناصر آن بپردازیم. گوگل AMP از سه عنصر اصلی تشکیل شده است. این سه عنصر عبارت اند از:

 • HTML
 • JavaScript
 • Cache

در ادامه به شرح مختصری از هرکدام از این سه عنصر خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید :  Keyword Stuffing چیست و چه تاثیری در سئو سایت دارد؟

AMP HTML

AMP HTML بخشی است که میتواند از طریق محدود کردن برخی از کدهای html، در بهبود عملکرد صفحات سایت اثرگذار باشد. موتورهای جستجو از طریق برچسب های HTML، نسخه های AMP را شناسایی کرده و تشخیص میدهند.

AMP JavaScript

عنصر دوم JavaScript نام دارد. این عنصر از چهار طریق به افزایش سرعت بارگزاری سایت در موبایل کمک میکند. این چهار طریق عبارت اند از: کاهش حجم فایل ها،  فشرده سازی فایل ها، بهینه سازی بارگزاری کدهای جاوا و عدم بارگزاری کدهای بدون استفاده js و CSS.

Cache AMP

عنصر سوم یعنی cache فایل های استاتیک را ذخیره کرده و به افزایش سرعت سایت در مراجعات بعدی کمک میکند. چراکه با عملکرد cache دیگر نیازی به بارگزاری و دانلود مجدد فایل های قدیمی نیست. این مسئله به تنهایی سطح رضایت کاربران را به طرز چشمگیری افزایش داده است. همین موضوع در بالابردن آمار بازدید از سایت نیز اثرگذار است.

گوگل AMP چه عناصری دارد؟

مزیتهای AMP چیست؟

در این بخش میخواهیم مزیت های گوگل AMP را مورد بررسی قرار دهیم. همانطور که میدانید اگر یک سایت عملکرد کندی داشته باشد؛ تعداد قابل توجهی از کاربران خود را از دست میدهد. در مقابل افزایش سرعت سایت منجر به بهبود تجربه کاربری و در نتیجه بالارفتن نرخ بازدید از سایت میشود. افزایش آمار بازدید از سایت از نظر گوگل، به معنای کارآمدی وبسایت شما برای مخاطبان است. همین امر میتواند در رتبه بندی سایت شما در موتورهای جستجو تاثیرات مثبتی داشته باشد.

البته تنها مزیت گوگل AMP بالابردن سرعت بارگذاری و درنتیجه ارتقا جایگاه سایتتان  نیست. این تکنولوژی میتواند در کاهش نرخ بانس‌ریت نیز موثر باشد. در ادامه مزیتهای گوگل AMP را به اختصار بیان میکنیم.

سرعت لود را بالا ببرید:

این مسئله خیلی هم دور از انتظار نیست که بدانید، سایت بدون کاربر هرچقدر هم ارزشمند و پربار باشد مانند کتابی ست که هرگز کسی آن را نخوانده است. بنابراین اگر میخواهید دیده شوید، باید به راحتی کاربران خود اهمیت بدهید. یکی از مسائلی که نقش پررنگی در آسان شدن و لذتبخش تر شدن تجربه کاربران اثر میگذارد؛ سرعت بارگزاری است. سرعت بارگزاری پایین حوصله هرکاربری را سر میبرد! گوگل AMP برای بالابردن سرعت لود شدن در گوشی موبایل و تبلت، کنار شماست.

نمود خود را در موبایل افزایش دهید:

از آنجایی که گوگل قادر است صفحات AMP را شناسایی کرده و در نتایج ارگانیک دسته بندی کند؛ هرچقدر بتوانید جذب بیشتری به وبسایت خود داشته باشید، کلیک بالاتری دریافت میکنید. نتایج ارگانیک گوگل AMP به صورت اشکالی صاعقه وار مشخص میشود.

بیشتر بخوانید :  لینک سازی PBN چیست؟

رتبه‌بندی سایت را بهبود ببخشید:

گوگل در سالهای اخیر پارامتر سرعت بارگزاری در گوشی های موبایل را به عنوان یکی از فاکتورهای مهم در رتبه بندی سایت ها تعیین کرده است. همانطور که میدانید بین رتبه بندی سایت و نرخ تبدیل رابطه مستقیمی وجود دارد. هرچقدر کاربران از سرعت سایت شما و در نهایت از سایت شما راضی تر باشند؛ احتمال آنکه از خدمات و محصولاتتان استقبال کنند بیشتر است.

رتبه‌بندی سایت را بهبود ببخشید:

تبلیغات را با انعطاف بیشتری نمایش دهید:

بسیاری از سایتها با هدف کسب درآمد از تبلیغات راه اندازی شده اند. احتمالا با همین جمله یاد وبسایت هایی بیفتید که به محض ورود به آنها با هجوم تبلیغات زیادی محاصره میشوید! تصور کنید این مسئله در صفحات کوچک موبایل تا چه اندازه آزاردهنده خواهد بود. گوگل AMP برای حل مشکلاتی از این قبیل طراحی شده است. صفحاتی که توسط این پلتفرم بهینه شده باشند؛ نرخ نمایش تبلیغات را کاهش میدهد. همچنین نوع نمایش تبلیغات را متناسب با نیاز کاربران تغییر میدهد. همین امر منجر میشود به محض ورود به سایت کلید back را نفشارید و خارج نشوید.

کاربر سایت را به راحتی track کنید:

گوگل AMP ابزاری در اختیار مدیران سایت قرار میدهد تا به وسیله آن بتوانند رفتار کاربران را در سایت خود اصطلاحا track کنند. با استفاده از این ابزار شما متوجه میشوید که شما میزبان چه کاربرانی بوده اید. همچنین میتواند مدت زمانی که کاربران در سایت شما صرف کرده اند و صفحاتی که از آن بازدید داشته اند را به شما نشان دهد.

نرخ کلیک، نرخ تبدیل، تعداد بازدیدکننده‌ها، بازدیدکننده‌های جدید یا قدیمی و… را با ابزارهای گوگل AMP دریافت خواهید کرد.

محدودیت‌های سرویس AMP چیست؟

اکنون میدانیم گوگل AMP چیست و استفاده از آن چه مزیت هایی دارد. گرچه گوگل AMP در بهینه سازی سرعت لود شدن و خوانایی محتوا بسیار موثر است اما با اینحال در اجرای فرآیندهای خود محدودیت هایی نیز دارد.

از جمله این محدودیت ها این است که تنها نسخه جاوا اسکریپت مخصوص AMP اجرا میشود. همچنین تنها تصاویری که روی آنها پیمایش کرده اید تا در چارچوب صفحه نمایش قرار بگیرند، بارگزاری میشوند.

محدودیت بعدی نیاز به نسخه ساده ای از CSS برای ادامه کار است.

محدودیت‌های سرویس AMP چیست؟

چرا باید از AMP استفاده کنیم؟

استفاده از گوگل AMP به طور خاص برای سایت های خبری اهمیت ویژه ای دارد. میزان محتوا در چنین سایتهایی از دیگر نمونه ها، بیشتر است. بنابراین سرعت بارگزاری صفحات سایت در این فضا بسیار مهم است. گوگل AMP برای این امر میتواند کمکی شایان باشد.

بیشتر بخوانید :  نحوه تشخیص محتوای کپی سایت به کمک معرفی 7 ابزار

آیا استفاده از  AMP در سئو موثر است ؟

هیچ منبع رسمی از طرف گوگل اعلام نکرده است که سایت های پایه گذاری شده بر مبنای AMP میتوانند رتبه بهتری را در نتایج موتورهای جستجو کسب کنند. با اینحال همانطور که در بخش های قبلی این مقاله توضیح دادیم، اثری که سایت های AMP در بالا بردن سرعت و بهبود تجربه کاربری میگذارند منجر به افزایش ترافیک سایت و در نتیجه ارتقا جایگاه سایت در موتورهای جستجوگر خواهد شد. از طرفی این مسئله در جستجو با موبایل نقش پررنگی تر را ایفا میکند. بنابراین میتوان گفت که سایت های AMP به دلیل داشتن نرخ پرش کمتر و سرعت بالاتر، در رعایت اصول سئو موفق تر عمل میکنند.

AMP در CMS ها چه کاربردی دارد؟

افرادی که از CMS های مختلفی از جمله وردپرس برای تولید محتوای سایت خود استفاده میکنند؛ قطعا به سرویس های AMP نیاز خواهند داشت. سرویس های AMP در افزایش خوانایی محتوا در نسخه های مربوط به موبایل نقش داشته باشند. البته لازم به ذکر است که اگر از سایر CMS استفاده کردید که پلاگینی مرتبط با AMP ندارند؛ از کمک یک برنامه نویس برای نصب این سرویس بهره بگیرید.

اما چگونه سرویس AMP را به وردپرس اضافه کنیم؟ همانطور که میدانید وردپرس با مدیریت AMP قرار داد دارد. بنابراین به راحتی میتوانید این افزونه را نصب کرده و در فضای وردپرس استفاده کنید. گزینه های مختلفی برای نصب AMP در فضای وردپرس وجود دارد. از جمله آنها به سه مورد زیر اشاره میکنیم:

 • افزونه رسمی AMP
 • افزونه Yoast glue SEO
 • افزونه accelerated mobile pages

AMP در CMS ها چه کاربردی دارد؟

جمع‌بندی

اگر مدیر یک وبسایت با محتواهای سنگین و طولانی هستید، اگر در وبسایت خود ویدیوهای حجیم بارگزاری میکنید، قطعا استفاده از سرویس AMP برای شما ضرورت دارد.

در این مقاله متوجه شدیم که گوگل AMP چیست و چه کاربردی برای سایت دارد. همچنین با مزیت ها و عناصر آن اشنا شدیم. پرروژه گوگل AMP یک پروژه پویاست که هرساله نسبت به قبل بهبود پیدا میکند. امروزه با نصب افزونه های مختلف میتوانید استفاده های متنوعی از این تکنولوژی داشته باشید. در پایان از همراهی شما سپاس گزاریم.