یکی از اصطلاحاتی که این روزها در زمینه کسب و کار اینترنتی زیاد به گوش می خورد ، عبارت دیجیتال مارکتینگ است. شرکت های زیادی در حال حاضر ، خدمات دیجیتال مارکتینگ را برای مشاغل مختلف ارائه می کنند. اما با وجود این که این کلمه بارها به گوشمان خورده ، شاید تاکنون درک درستی از نحوه آن نداشته باشیم. این مطلب ، به بررسی ریشه این عبارت و نحوه انجام اصولی آن می پردازد.

به احتمال فراوان تاکنون بارها با عبارت دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی دیجیتالی) مواجه شده اید. افرادی که به دنبال ایجاد یک کسب و کار در محیط اینترنت هستند و یا قصد گسترش شغل فیزیکی خود را از طریق ایجاد یک وب سایت دارند ، همواره مشتریان اصلی یک شرکت دیجیتال مارکتینگ به شمار می روند.

در واقع دیجیتال مارکتینگ ، مجموعه ای از فعالیت هایی است که کسب و کار شما را در محیط اینترنت گسترش می دهد.

اصطلاح دیجیتال مارکتینگ

اصطلاح دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) یا به صورت فارسی ، بازاریابی دیجیتالی ، در حدود دو دهه است که زیرمجموعه فعالیت هایی نظیر مدیریت بازاریابی و مدیریت تبلیغات قرار گرفته و متخصصان آن ، بیشتر در زمینه تبلیغات و بازاریابی فعالیت می کنند.

از آن جایی که حوزه فناوری اطلاعات در طول سالیان اخیر با پیشرفت زیادی روبه رو شده و کاربرانی که از اینترنت استفاده می کنند ، روز به روز در حال افزایش هستند ، اهمیت دیجیتال مارکتینگ به عنوان یک دانش و تخصص مستقل مورد توجه قرار می گیرد. استفاده کاربران به مدت زیاد از اینترنت بخصوص با دستگاه هایی نظیر موبایل ، بسیاری از این مشاغل را به استفاده از این بستر فوق العاده و بازار بالقوه راهنمایی کرده است.

اصطلاح دیجیتال مارکتیگ

تعریف دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ ، به معنای استفاده از تمامی ابزارهای بالقوه و موجود در محیط اینترنت برای ایجاد یک بستر عالی جهت بازاریابی خدمات و محصولات. در این روش بازاریابی ، به جای محیط فیزیکی و روش های قدیمی تر ، با وسایل ارتباطی دیجیتال مانند کامپیوتر و دستگاه موبایل و رسانه هایی مانند شبکه های اجتماعی ، وب سایت و … رو به رو هستیم.

بیشتر بخوانید :  بررسی مفهوم ویدیو مارکتینگ

در واقع در این روش بازاریابی ، ما بیشتر وابسته به رسانه های دیجیتالی مثل شبکه های اجتماعی هستیم. استفاده از شبکه های اجتماعی به نوعی به دیجیتال مارکتینگ ما کمک می کنند. حال فرقی نمی کند بازاریابی ما در شبکه های اجتماعی به صورت رایگان و یا حتی شامل هزینه باشد.

گام اول

استفاده از هر نوع رسانه ای که مربوط به کسب و کارهای اینترنتی است می تواند به مبحث دیجیتال مارکتینگ کمک کند. به طور مثال با استفاده از سئو سایت و بهینه سازی آن برای موتورهای جست و جو ، می توانیم از طریق موتورهای جست و جو و به ویژه گوگل مشتریان زیادی را با محصولات و خدمات خود آشنا کنیم. در ادامه بیشتر در مورد ابزارها و روش های دیجیتال مارکتینگ صحبت خواهم کرد.

در اکثریت موارد ، گام ابتدایی در دیجیتال مارکتینگ ، طراحی و توسعه سایت و فعالیت های مربوط به سئو است.

همانطور که پیش از این در مطالب دیگری عنوان نمودیم ، معمولا هدف از طراحی سایت ، نمایش دادن محصولات و یا خدمات شما به کاربران است. در این میان سئو سایت ، این امکان را فراهم می کند تا سایت شما در موتورهای جستجو نظیر گوگل بیشتر دیده شده و در واقع باعث افزایش ورودی گوگل شما می شود.

سایر فعالیت های مربوط به دیجیتال مارکتینگ

پس از ایجاد یک وب سایت و انجام فعالیت های مربوط به سئو ، نوبت به استفاده از امکانات دیگری می رسد که به صورت خلاصه آن ها را معرفی می کنیم. بی شک استفاده درست و اصولی از تک تک این موارد ، می تواند باعث بهبود شرایط کاری شما در محیط اینترنت شده و مشتریان شما را به شکلی فوق العاده افزایش دهد.

  • استفاده مفید و موثر از شبکه های اجتماعی
بیشتر بخوانید :  چه اشتباهاتی باعث هدر رفتن بودجه تبلیغات گوگل ادز می شود؟

شبکه های اجتماعی ، یک بستر فوق العاده برای یافتن کاربران و مشتریان جدید در سراسر جهان است. اینستاگرام ، تلگرام ، لینکدین و … ، هر کدام می تواند بستر مناسبی برای ارائه تبلیغات متنی ، عکسی و ویدیویی از محصولات و خدمات شماست

  • آپلود ویدیو سایت های اشتراک ویدیو

وب سایت هایی مانند آپارات و یوتیوب ، فضایی را برای اشتراک ویدیوهای معرفی محصول و یا خدمات شما ایجاد کرده تا بتوانید با تولید های فیلم های کوتاه و جذاب ، مخاطب خود را به دست آورید.

  • ثبت در نقشه گوگل

با ثبت محل کار خود در نقشه گوگل و افزودن اطلاعاتی مانند آدرس سایت و شماره تماس ، یک فضای رایگان عالی برای تبلیغات خواهید داشت.

روش های مدرن تبلیغاتی در سایت های مختلف نیز یکی از مواردی است که می تواند باعث افزایش بازدید سایت شما شده و در کسب و کار اینترنتی شما تحول ایجاد کند.

فعالیت های مربوط به دیجیتال مارکتینگ

مزایای دیجیتال مارکتینگ نسبت به بازاریابی سنتی

بهترین ویژگی و امکانی که دیجیتال مارکتینگ ، معرفی محصول و یا خدمات ما از طریق بستر بزرگی به نام اینترنت است. در بازاریابی سنتی، شرکت ها مجبورند تنها به محتواهای متنی و چند قطعه تصویر اکتفا کنند. ایجاد بروشور ، کاتالوگ ، بنرها و تبلیغات محیطی ، روش های سنتی پرهزینه ای هستند که مشتریان زیادی نیز برای کسب و کار شما فراهم نمی کند.

در حالی که در دیجیتال مارکتینگ ، معرفی محصولات می تواند باروش‌های مختلفی انجام شود. با استفاده از کلیپ های تصویری و صوتی می توان به نحو موثرتری پیام خود را به مخاطبان منتقل و سریعتر به هدف خود دست پیدا کرد.

بیشتر بخوانید :  تاثیر تکنیک بازاریابی مجدد بر فروش بیشتر

امکانات موتورهای جستجو به ما در رسیدن به هدف و دستیابی به بازاریابی خود کمک می‌کند. در روش سنتی باید حتما یک بازاریاب استخدام کرد و حقوق و مزایا برای او در نظر گرفت  اما در دیجیتال مارکتینگ ، این نیاز ما را برآورده کرده و بر اساس محتوای سایت ما کار بازاریابی محتوایی را برایمان انجام می‌دهند. به این صورت که پس از شناسایی توسط موتور های جستجو و استفاده از سئو در سرچ موتور های جستجو بخصوص گوگل دیده شده و مشتریان به سایت ما راه پیدا می‌کنند. این به معنای افزایش تعداد بازدید کننده ها و نمایش بیشتر محتویات سایت ما است.

روش قدیمی و سنتی به این صورت بود که شرکت ها و کمپانی ها به دنبال مشتریان می‌گشتند. درصورتی‌که در دیجیتال مارکتینگ مشتریان شرکت ها را سرچ می‌کنند. فقط کافی است کمی طبق قواعد و اصول موتور های جستجو حرکت و عمل کنیم، در نتیجه باید منتظر تماس های روزافزون مشتریان باشیم.

در نتیجه می توان گفت استراتژی تولید محتوا و بازاریابی محتوا  به آینده توجه دارد و نتیجه آن به یکباره حاصل نمی‌شود بلکه نتیجه آن به تدریج نمایش داده می‌شود و با توجه به نیاز مشتری تعریف می‌شود. این نوع استراتژی بر روی تمامی محتواهایی که مشتریان شما در معرض آن هستند تمرکز می‌کند.