در این مقاله از کلیک اول به روشن سازی اجرای دیجیتال مارکتینگ و نقش آن روی کسب وکارهای اینترنتی میپردازیم. کنار ما باشید.

اجرای دیجیتال مارکتینگ به معنای ایجاد ارتباطی در بهترین زمان و مکان ممکن با مخاطب است. ما در بحث دیجیتال مارکیتینگ مجموعه ای از اهداف را دنبال میکنیم که همه آنها در دسترسی به افزایش فروش و بهینه سازی فعالیت های مربوط به بازاریابی ست. برای این منظور باید مناسب ترین مکان و بهترین زمان را برای اثرگذاری مستقیم روی مخاطبان پیدا کنیم.

از آنجایی که اجرای دیجیتال مارکتینگ به فعالیت های بازاریابی در بستر آنلاین و اینترنت اختصاص دارد؛ شما با بهترین مکان و یک زمان نامحدود برای تعامل با مشتریانتان مواجه هستید.

کاربران در اینترنت، محدودیت مکانی ندارند و در سراسر دنیا میتوانند به این فضای جهانی متصل شده و با یکدیگر ارتباط بگیرند. محدودیت زمانی نیز به معناست؛ چراکه تفاوتی نمیکند چه ساعتی از شبانه روز تصمیم به بازدید از یک سایت داشته باشید، تنها کافیست اتصالتان برقرار باشد. همین امر یعنی نامحدودیت زمان و مکان دو مشخصه پررنگی ست که قدرت فعالیت های حوزه دیجیتال مارکتینگ را صدچندان میکند!

در این مقاله از کلیک اول به روشن سازی مبحث دیجیتال مارکتینگ و نقش آن روی کسب وکارهای اینترنتی میپردازیم. کنار ما باشید.

تعریف مفهوم دیجیتال مارکتینگ

اجرای دیجیتال مارکتینگ به مجموعه فعالیت های بازاریابی اشاره دارد که با استفاده از فضای اینترنت و ابزارهای ارتباط الکترونیکی انجام میگیرد. موتور های جست و جو مانند گوگل، شبکه های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ و فضای سایت ها از جمله کانال های تعاملی است که میتوان از آنها برای فعالیت های موثر حوزه دیجیتال مارکتینگ استفاده کرد. البته این مسئله تنها در صورتی امکان پذیر است که بتوانید مخاطبین هدف را شناسایی کرده و با آنها ارتباط بگیرید.

به طور خلاصه مفهوم دیجیتال مارکتینگ به معنای بهره گیری از ترفندهای بازاریابی با استفاده از ابزارهای دیجیتالی جهت برقراری ارتباط با مخاطبین هدف است. در ادامه با استراتژی های محبوب دیجیتال مارکتینگ با شما همراه هستیم.

تعریف مفهوم دیجیتال مارکتینگ

آنچه در ادامه خواهیم خواند:

 • SEO: سئو؛ بهینه سازی موتور های جست و جو
 • Content marketing: بازاریابی محتوایی
 • Social media marketing: بازاریابی شبکه های اجتماعی
 • PPC: تبلیغات کلیکی
 • Affiliate marketing: بازاریابی افیلیت
 • Email marketing: ایمیل مارکتینگ
 • Inbound marketing: بازاریابی درونگرا

بهینه سازی موتورهای جست و جو (SEO)

سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو، مجموعه فعالیت هایی ست که سایت شما را بهینه کرده و در صدر نتایج گوگل بالا می آورد. اگر بتوانید بااستفاده از  سئو، سایت خود را بهبود داده و رنکینگ آن را بهتر کنید؛ شانس بیشتری برای جذب ترافیک ارگانیک خواهید داشت. ترافیک ارگانیک، نمایانگر تعداد بازدیدکنندگان واقعیست که به صورت هدفمند سایت شما را انتخاب کرده اند. طبیعتا هرچقدر میزان ترافیک ارگانیک جذب شده بیشتر باشد؛ سایت از نظر سئو موفق تر بوده و به شناخته تر شدن برند شما کمک میکند. این مسئله در اجرای دیجیتال مارکتینگ موثر خواهد بود. چرا که جذب مشتریان هذفمند بیشتر، افزایش فروش را در پی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید :  ویژگی های سایت موفق چیست؟

بهینه سازی موتورهای جست و جو (SEO)

بازاریابی محتوایی (Content marketing)

اگر فرایند تولید محتوا با اهدافی از جمله افزایش آگاهی برند، جذب ترافیک بیشتر، افزایش تعداد مشتریان مشتاق به خرید و تبدیل مشتریان بالقوه به بالفعل صورت بگیرید؛ بازاریابی محتوایی رخ داده است. محتوای باکیفیت و مناسب میتواند در قالب های مختلفی از جمله پست های بلاگ، کتابهای الکترونیکی، اینفوگرافی و… منتشر شود.

بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social media marketing)

شبکه های اجتماعی یکی از مناسب ترین و کارآمدترین ابزارهایی ست که میتوان از آن برای انتشار محتوای هدفمند بهره گرفت. حضورفعال و موثر در شبکه های اجتماعی به شناخته شدن بیشتر برندتان منجر شده و در اعتمادسازی و ترغیب مشتریان برای خرید از شما نقش دارد. از جمله محبوب ترین شبکه های اجتماعی موجود که میتوانید از آن ها بهره بگیرید؛ اینستاگرام، لینکدین، توییتر، یوتیوب، تلگرام، فیس بوک، شبکه های اجتماعی داخلی مثل آپارات و… است.

قطعا انتخاب شبکه اجتماعی ونوع فعالیتتان، به حوزه کسب وکار شما و مخاطبین هدفتان بستگی دارد. به طور مثال اگر کاربران شما ایرانی هستند؛ باید بدانید که در ایران یوتیوب فیلتر بوده و بهتر است از آپارات استفاده کنید.

تبلیغات کلیکی (PPC)

تبلیغات کلیکی، یکی از روش های رایجی است که در جذب ترافیک و افزایش تعداد بازدیدکنندگان به یک سایت اثرگذار است. در این روش یک سایت به عنوان میزبان عمل کرده و وبسایت شما را در معرض دید سایر کاربران قرار میدهد. شما بر اساس تعداد کلیک هایی که دریافت میکنید، مبلغی را به سایت میزبان میپردازید.

یکی از مثال هایی که میتوانیم در این زمینه بیاوریم؛ استفاده از گوگل ادوردز به عنوان میزبان تبلیغات است. مجموعه فعالیت هایی که در زمینه تبلیغات کلیکی انجام میشود؛ آمار ترافیک چشمگیری را به سایت اضافه میکند.

بازاریابی افیلیت (Affiliate marketing)

بازاریابی افیلیت همان بازاریابی پورسانتی است. شیوه آن در اجرای دیجیتال مارکتینگ به این صورت است که سایت میزبان، کاربران را به سمت یک سایت دیگر هدایت میکند. در این روش اگر کاربر هدایت شده در سایت مقصد خریدی انجام دهد؛ سود این خرید بین سایت میزبان و سایت مقصد تقسیم میگردد.

بیشتر بخوانید :  چگونه ویروسی شویم؟ علم پخش ویروسی و نکاتی در بازاریابی براساس الگوهای رفتاری

بازاریابی افیلیت (Affiliate marketing)

ایمیل مارکتینگ (Email marketing)

ایمیل مارکتینگ یکی از راه های رایج برای ارتباط گرفتن صاحبین کسب وکار برای تعامل بیشتر با مخاطبین است. از این روش در دیجیتال مارکتینگ برای اطلاع رسانی ها، پیشنهادات ویژه، هدایت به سمت سایت و… استفاده میشود. رایج ترین محتوایی که توسط برندها ارسال میشود؛ به شرح زیر است:

 • جهت دعوت به عضویت در وبلاگ
 • ایمیل های فالو آپ که مخاطب را دانلود تشویق
 • ایمیل های خوش آمد گویی به مشتریان جدید
 • اطلاع رسانی پروموشن ها و ارائه پیشنهاد های ویژه برای تشویق مشتریان وفادار
 • ایمیل هایی شامل نکات مفید برای آگاه سازی مخاطب

بازاریابی درونگرا، ربایشی یا جاذبه ای (Inbound marketing)

اگر بخواهیم فرآیند بازاریابی سنتی را شرح دهیم؛ به این صورت است که شرکت و برند، آغازگر گفتگو با مخاطب است. بطورمثال بازاریابان تلفنی با لیستی از مخاطبین تماس میگیرند و درمورد نوع برند و جزییات خدمات و محصولات خود گفتگو میکنند.

این فرآیند در بازاریابی درونگرا یا ربایشی روندی معکوس دارد. یعنی مخاطب به سمت کسب وکار شما می آید، با کارشناسان شما ارتباط میگیرد، فرم مشاوره پر میکند و…

در پروسه بازاریابی درونگرا تلاش برندها در راستای جذب مشتری، نگهداشتن او و فعالیتی در جهت افزایش میزان رضایت بخشی است. در اجرای دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی درونگرا بسیار کاربرد دارد.

مزایای دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ به شما کمک میکند تا برند خود را به مشتریان بشناسانید و آنها را با برند خود درگیر کنید. اجرای این فرآیند در تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل و در نهایت افزایش وفاداری مشتریان اثرگذار است.

با استفاده از اصول دیجیتال مارکتینگ میتوانید فعالیت خود را هدفمندتر کرده و به آن شکل تازه ای ببخشید. محتوای تولید شده با این اصول، حرفه ای تر است و اثرگذاری بیشتری دارد.

این روش به صرفه بوده و طیف وسیعی از مخاطبان را تحت تاثیر قرار میدهد.

دیجیتال مارکتینگ برای چه کسب و کار هایی مناسب است؟

میتوانیم خیلی محکم بگوییم که اجرای دیجیتال مارکتینگ برای هر کسب وکاری مناسب و نتیجه بخش است. تفاوتی نمیکند که شما صاحب یک کسب وکار شناخته شده یا یک برند ناشناس باشید؛ در هرصورت دیجیتال مارکتینگ ابزار قدرتمندی ست که میتواند شما را در رسیدن به اهدافتان یاری کند. البته منظورمان از بیان این جمله یکسان بودن استراتژی دیجیتال مارکتینگ برای تمام کسب وکارها نیست. هر کسب وکاری  بنابر حوزه فعالیت، مخاطب هدف، سابقه بازاریابی و… استراتژی منحصر به خود را دارد.

بیشتر بخوانید :  چگونه به کمک تولید محتوای ویدیویی به کسب و کار خود کمک کنیم؟

در ادامه این مبحث به بررسی دو استراتژی بیزنس به بیزنس و بیزنس به مشتری میپردازیم.

دیجیتال مارکتینگ برای چه کسب و کار هایی مناسب است؟

بیزنس به بیزنس (B2B)

تبلیغات کلیکی و استفاده از اصول سئو، از جمله بهترین استراتژی های دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار های بیزنس به بیزنس می باشد. اغلب مشتریانی که هدف جذب توسط این استراتژی هستند؛ صاحبین مشاغل و شرکت ها می باشند.

بستری که شرکت ها برای جستجو محصولات و خدمات موردنظرشان استفاده میکند؛ فضای گوگل است. کمتر پیش می آید که افراد این جامعه از بستر اینستاگرام برای دسترسی به اهداف خود استفاده کنند.

با این وجود نمیتوانیم با قاطعیت بگوییم که دیگر استراتژی های دیجیتال مارکتینگ، مناسب  کسب و کار های بیزنس به بیزنس نیستند. انتخاب استراتژی با توجه به موضوعات فعال در هر حوزه و صنعتی متفاوت است. به طور کلی برای اینکه بتوانید بهترین استراتژی را انتخاب کنید؛ به آزمون و خطا و همچنین زمان بیشتری نیاز خواهید داشت.

بیزنس به مشتری (B2C)

کسب وکارهای بیزنس به مشتری، کسب وکارهایی هستند که به طور مستقیم خدمات و محصولات خود را به مشتریان عرضه میکنند. این کسب وکارها به تیم های بزرگ و خیلی حرفه ای فعال در حوزه فروش نیازی ندارند. چراکه خدمات و محصولات آنها به گرانی کسب وکارهای بیزینس به بیزینس نیست.

در اجرای دیجیتال مارکتینگ برای این حوزه از کسب وکار، در راستای معرفی محصولات و خدمات به بهترین شکل ممکن در معرض دید مشتریان بالقوه تلاش میشود.

معمولا یکی از بسترهای اجتماعی مناسب برای این مدل از کسب وکارها، استفاده از فضای اینستاگرام است. شما میتوانید با بهره گیری از امکانات ابزارهای اجتماعی مناسب، اعتماد مخاطب را جلب کرده و به فروش بیشتر خود کمک کنید.

جمع بندی

مسیر آینده بازاریابی به سمت بازاریابی دیجیتال پیش میرود. اثری که این موضوع در رشد کسب وکارهای آنلاین دارد؛ برهیچکس پوشیده نیست.

در این مقاله سعی کردیم چشم اندازی از مفهوم دیجیتال مارکتینگ و اثر آن در کسب و کارهای اینترنتی بپردازیم.

از زمانی که برای مطالعه این مقاله صرف کردید؛ سپاسگزاریم.