توضیحات متا (Meta Description) چه تاثیری روی سئو سایت دارد؟

توضیحات متا (Meta Description) چه تاثیری روی سئو سایت دارد؟

در این مقاله می خوانید:

یکی از مباحثی که همواره در میان مدیران سایت ها و متخصصان سئو مورد بحث و گفتگو قرار می گیرد این است که توضیحات متا یا meta description چه تاثیری در سئوی سایت دارد؟

در زمان طراحی سایت از تگ های مختلفی در سایت استفاده می شود که یکی از مهم ترین آن ها “تگ توضیحات” یا Meta Description است. کاربر زمانی که یک عنوان را در موتورهای جستجو مثل موتور جستجوی گوگل جستجو  می کند، در همان صفحه اول گوگل با 10 لینک روبرو می شود. مثل این است که 10 مغازه با یک جنس مشابه می بیند. کاربر برای این که روی کدام لینک کلیک کند، باید با خواندن توضیحات متا متقاعد شود که این سایت برای او مفید است. در این مقاله در مورد تاثیر متا دیسکریپشن روی سئو صحبت می کنیم.

Meta Description چیست؟

تگ توضیحات متا یا meta description یک چکیده مختصر از محتوای سایت است که برای درک بهتر موتورهای جستجو از آن استفاده می شود. توضیحات متا با ارائه یک توضیح مختصر و مفید به کاربر می گوید که با کلیک کردن روی لینک سایت چه اطلاعات و مطالبی را از سایت دریافت می کند. meta description در زیر عنوان موقع نمایش نتایج نمایش داده می شود. به طور متوسط تعداد کاراکترهای توضیحات متا 168 تا 175 کاراکتر است. این تعداد کاراکتر با توجه به عبارتی که کاربر سرچ کرده و به نسبت کل محتوایی که در سایت وجود دارد، ممکن است گوگل تعداد بیشتر یا کمتر این کارکتر را به کاربر نشان می دهد. برخی از سئو کاران عقیده دارند که توضیحات متا به طور مستقیم روی سئو سایت تاثیری ندارد؛ پس دلیل استفاده از این تگ برای تاثیر مثبت روی سئو سایت چیست؟ زمانی که توضیحات متا به صورت اصولی و صحیح نوشته شود باعث افزایش نرخ کلیک و افزایش ترافیک سایت می شود؛ به همین دلیل می توان گفت متا دیسکریپشن به طور غیر مستقیم روی سئو سایت تاثیر دارد.

برای مثال به عنوان یک کاربر تصور کنید که به دنبال خرید یا مقایسه بلیط هواپیما هستید. در صورتی که یک سایت در تگ توضیحات متا به قیمت بلیط هواپیما هم اشاره کرده باشد، برای کلیک کردن به احتمال زیاد این سایت را انتخاب می کنید. در واقع انتخاب صحیح عنوان و نوشتن تگ متای توضیحات دو عامل مهمی هستند که در نگاه اول توجه کاربر را جلب می کند.

زمانی اهمیت استفاده صحیح و اصولی از متا تگ توضیحات مشخص می شود که روی رتبه سایت تاثیر گذاشته، که CTR سایت شما عدد قابل توجهی باشد. هر بار که لینک سایت شما در بین 10 جستجوی اول گوگل نمایش داده می شود یک Impression دارید، اما در صورت نوشتن توضیحات متای خوب کاربر روی لینک کلیک می کند و به همین ترتیب نرخ کلیک (CTR) افزایش پیدا می کند.

عواقب نوشتن توضیحات متا غیر مرتبط با محتوای سایت

تا این جا در مورد اهمیت متا تگ گفتیم که در صورت نوشتن متا تگ خوب، نرخ کلیک بالاتر رفته و باعث افزایش ورودی گوگل می شود. اما توجه داشته باشید که همین متا تگ در صورتی که با محتوای سایت مرتبط نباشد و صرفا بخاطر جذب کاربران برای کلیک گرفتن نوشته باشید، کاربران حتی در نگاه اول هم متوجه غیر مرتبط بودن موضوع سایت با تگ توضیحات می شوند و از سایت خارج می شوند و این یعنی افزایش نرخ پرش (Bounce Rate). با توجه به تحقیقات انجام شده روی سایت های مختلف و طبق الگوریتم Rank Brain همین امر موجب کاهش رتبه سایت می گردد.

meta description

نکات مهم برای نوشتن توضیحات متا

در این قسمت به توضیح و آموزش نکات کلیدی و ضروری برای نوشتن متا تگ توضیحات بهینه سازی شده و به صورت اصولی و تاثیر گذار برای افزایش نرخ کلیک می پردازیم.

استفاده بهینه از تعداد کاراکترهای مجاز

در اصل تعداد کاراکترهای توضیحات متا محدودیت ندارد؛ اما گوگل در صفحه نتایج فقط 150 تا 170 کاراکتر را به کاربران نشان می دهد. منظور از بهینه سازی توضیحات متا این است که سعی کنید در ابتدای متن توضیحات متا از کلمات کلیدی مهمی که می خواهید با این کلمات سایت دیده شود، استفاده کنید. اگر متنی که برای تگ متا می نویسید بیشتر از تعداد مجاز و استاندارد باشد فقط ابتدای متن به کاربر نمایش داده می شود و بقیه متن به صورت (…) در ادامه قرار می گیرد.

منحصر به فرد بودن (Unique) توضیحات متا

هر صفحه از سایت باید دارای توضیحات منحصر به فرد و متفاوت باشد. منظور این است که meta description را برای صفحات داخلی و صفحه اصلی به صورت جداگانه و منحصر به فرد بنویسید. در گذشته وقتی سایت ها در گوگل وب مستر آنالیز و بررسی می شد، گوگل سایت هایی که توضیحات متای یکسان داشتند را در قسمت HTML improvement، این متا را به صورت هایلات شده نشان می داد. در حال حاضر با آپدیت شدن سرچ کنسول این ابزار از دسترس خارج شده است.

منظور این است زمانی که توضیحات متای دو صفحه با یکدیگر متفاوت باشد، تجربه کاربری (UX) (User Experience) بهتری را به کاربر منتقل می کند. چون که هر صفحه سایت دارای محتوای منحصر به فرد و جدیدی است، توضیحات متا نیز باید یکتا و جدید و مجزا باشد.

نکته: نکته مهم برای سایت هایی که بیش از 100 صفحه دارند، این است که نمی توان همه برای صفحات سایت توضیحات متا نوشت. در این گونه موارد بهتر است که فقط برای صفحه اول و صفحات اصلی سایت توضیحات متا را به صورت کامل و اصولی بنویسید. در موارد پیشرفته تر می توانید از الگوریتم های کدنویسی استفاده کنید، تا بر اساس محتوایی که در صفحات مختلف سایت وجود دارد متا توضیحات مناسب را به کاربر نشان دهد.

استفاده از کلمات کلیدی مناسب در توضیحات متا

دلیل اهمیت استفاده از کلمات کلیدی در توضیحات متا این است که موتورهای جستجو متوجه استفاده از کلمات کلیدی در متا دیسکریپشن می شوند و موقع نمایش لینک سایت در نتایج جستجو این کلمات به صورت بولد در می آید؛ همین امر موجب جلب نظر کاربر و نشان دهنده تطابق کلمات کلیدی با محتوای سایت می شود.

نوشتن عبارات جذاب در Meta Description را فراموش نکنید

همان طور که گفته شد نوشتن توضیحات متا باعث می شود که کاربران به سمت سایت شما جذب شوند، بنابراین meta description باید به گونه ای جذاب و متفاوت از سایت های رقبا باشد تا نظر کاربران را جلب کند. برای این کار بهتر است که از کلمات و عبارات تخصصی و مرتبط با کسب و کارتان استفاده کنید تا اطلاعات و مطالبی جدید را به کاربر انتقال دهید تا متوجه جدید و به روز بودن محتوای صفحات سایت شما شوند و تمایز را احساس کند.

استفاده از کاراکترهای ریاضی را فراموش کنید

ساده نویسی مهم ترین اصل هم در تولید محتوا و هم در نوشتن متای توضیحات است. زمان نوشتن تگ توضیحات استفاده از کاراکترهای ریاضی را به کل فراموش کنید. کاراکترهایی مثل +، – ، ” توسط موتورهای جستجو به صورت کد برنامه نویسی HTML شناخته می شود و ممکن است گوگل هم این کاراکترها را نادیده بگیرد و به اشتباه گمان کند که توضیحات متا را اصلا ننوشته اید.

در توضیحات متا Call to action داشته باشید

زمانی که در meta description از کاربران چیزی نخواهید مثل این است که این توضیحات عملا بی فایده و بی اثر است. مثلا در توضیحات متا بنویسید که با خواندن این مقاله تاثیر تولید محتوا در افزایش فروش را درک خواهید کرد. یا بنویسید: با خواندن و دانلود این کتاب می توانید مفاهیم سئو را از مبتدی تا پیشرفته یاد بگیرید.

مشخصات محصولاتتان را ذکر کنید

برخی محصولات حتما ویژگی و خصوصیات منحصر به فردی دارند که ممکن است برای کاربران جذاب باشد. اگر سایت فروشگاهی دارید در توضیحات متا خصوصیات ویژه و جذاب محصولتان را ذکر کنید. برای نشان دادن و اضافه کردن مشخصات بیشتر محصولات می توانید از زبان نشانه گذاری (کدهای اسکیما) هم استفاده کنید. ایجاد این فضا برای کاربران جذابیت بیشتری دارد و احتمال کلیک کردن را افزایش می دهد.

توضیحات متا در وردپرس با yoast

Meta Description در سیستم مدیریت محتوای وردپرس

طراحی سایت با سیستم مدیریت محتوای وردپرس (CMS) یکی از روش های رایج در طراحی سایت است که سایر طراحان سایت نیز عقیده دارند طراحی سایت با وردپرس در مقایسه با روش های دیگر موفقیت بیشتری از نظر سئو دارد. دلیل موفقیت سایت های وردپرسی رعایت استاندارهای مربوط به آدرس دهی در سایت و نصب افزونه های قدرتمند است. برای مثال یکی از افزونه های قدرتمند در سایت وردپرسی افزونه YOAST است. با استفاده از این افزونه می توانید برای هر صفحه عنوان و توضیحات متا به صورت جداگانه تعیین کنید.

نکته تاثیر گذار در Meta Description

تا این جا متوجه شدیم که نوشتن متای توضیحات تا چه اندازه تاثیر گذار و مهم است. در ادامه نکات واضح تری برای نوشتن اصولی meta description را توضیح می دهم.

  • جملات تاثیر گذار در افزایش کلیک: استفاده از جملات جذاب و تاثیر گذار می تواند شانس کلیک کردن روی سایت را افزایش دهید. برای مثال هنگام توصیف بنویسید: ” خرید این محصول همراه با ارسال رایگان”. “دانلود این کتاب همراه با ویدئوی آموزشی و تخصصی”.
  • به کاربر بگویید قرار است چه محتوایی ببیند: واضح و شفاف و البته راست بگویید که کاربر با کلیک روی لینک سایت قرار است که چه محتوا، چه عکس ها و مطالبی را ببیند. در نوشتن توضیحات متا واقع بین و راستگو باشید تا نرخ پرش تا حد ممکن کاهش یابد.
  • تاثیر استفاده از کلمات مترادف را دست کم نگیرید: قبل از پرداختن به این نکته پیشنهاد می کنم که یک عبارت یا کلمه مرتبط با سایتتان را در گوگل سرچ کنید. می بینید که یک لیست از کلمات و عباراتی که کاربران دیگر جستجو کرده اند را گوگل پیشنهاد می کند. این عبارات و کلمات پیشنهادی یا کلمات مترادف کلماتی هستند که برای نوشتن یک متای توضیحات کمک کننده و تاثیر گذار است. نوشتن کلمات مترادف نه تنها در جذب کاربران برای کلیک، بلکه برای کسب رتبه در عبارات مشابه به علاوه گرفتن رتبه در کلمات کلیدی هم تاثیر گذار است.

نسترن خیرمند

نویسنده در بلاگ کلیک اول

کارشناسی ارشد مهندسی IT. کارشناس ارشد تولید محتوا و SEO دارای گواهینامه دیجیتال مارکتینگ، SEO و تولید محتوا، برنامه نویسی PL/SQL، برنامه نویسی#C از دانشگاه علامه طباطبایی. 6 سال سابقه فعالیت در زمینه تولید محتوا و سئو

0 دیدگاه ثبت شده است.

در بحث و گفتگوی مربوط به این مطلب شرکت کنید!

آکادمی کلیک اول

دریچه ای به سوی آموزش های رایگان در فضای دیجیتال مارکتینگ

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

سئو و بهینه سازی

گوگل سرچ کنسول یا Google Search Console یکی از مهم ترین ابزارهای سئوی حرفه ای سایت است. شما با کمک این ابزار می توانید با گوگل ارتباط برقرار کرده و به درستی یا نادرستی عملکرد خود در مسیر بهینه سازی سایت پی ببرید.

26 دقیقه
آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

سئو و بهینه سازی

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) یکی از ابزارهای پرکاربرد گوگل بوده و وظیفه آن بررسی آمار سایت ها و تحلیل آن هاست..

46 دقیقه
آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست

آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست (Yoast)

دیجیتال مارکتینگ

یواست سئو (Yoast SEO) یک افزونه وردپرس است که به عملکرد بهتر سایت در موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می کند. همچنین ابزارهایی را در اختیار شما قرار می دهد تا محتوای خود را به بهترین استانداردهای سئو و خوانایی برسانید.

25 دقیقه