پیش از این مطالبی را در مورد سئو و مراحل انجام آن آموختیم و همچنین تعدادی از پارامترهای موثر در سئو سایت را بررسی کردیم. حال نوبت به یکی از مهمترین مسائل دخیل در سئو یعنی سرعت سایت می رسد که بهبود آن امری اساسی در بهینه سازی وب سایت به شمار می رود.

تاثیر سرعت در سئو سایت یکی از دغدغه هایی است که ذهن بسیاری از مدیران سایت ها و وب مستران را به خود مشغول نگاه داشته است. در کل سرعت یک وب سایت از اهمیت فراوانی در سئو و همچنین رتبه الکسای سایت برخوردار بوده و رعایت نکات مهم و کلیدی در این مورد ، می تواند از بهترین روش ها برای سئو و بهینه سازی سایت به شمار برود.

هنگامی که ربات های موتورهای جستجو نظیر گوگل، سایت را پیمایش کرده و اطلاعات و محتوای سایت را برای پایگاه داده خود ارسال می نمایند، به یکی از مسائلی که دقت فراوانی دارند ، سرعت سایت می باشد. در مجموع می توان گفت خزنده ها و ربات ها مدت زمان زیادی منتظر لود شدن سایت نمی مانند و اگر بارگذاری کامل سایت زمان زیادی به طول بیانجامد ، بدون انجام کامل وظیفه خود سایت را ترک کرده و این اتفاق را به عنوان یک فاکتور منفی برای سایت شما لحاظ می کنند. از طرفی لود کند سایت باعث نارضایتی کاربران و نرخ پرش یا بانس ریت بالای سایت می شود. طبق یک بررسی ، کاربران از سایت هایی که بارگزاری آن ها در دسکتاپ بیش از ۸ ثانیه طول بکشد رضایت نداشته و به سرعت به سایت مشابه دیگری مراجعه می کنند. این زمان در گوشی موبایل و تبلت کمتر از ۵ ثانیه می باشد. طبیعیست که وقتی سایت نتواند کاربران خود را راضی نگه داشته و در تبدیل آن ها را به مشتریان دائمی با شکست مواجه شود ، نمی تواند در زمینه سئوی سایت موفقیت زیادی را از آن خود کند.

تاثیر سرعت در سئو

پس دریافتیم تاثیر سرعت در سئو سایت از چه اهمیتی برخوردار است. حال می خواهیم به تعدادی از پارامترهای مهم در بهبود سرعت سایت بپردازیم:

استفاده از یک هاست سریع و قدرتمند

نخستین گام برای بهبود سرعت سایت ، انتخاب یک هاست سریع می باشد. اگر هاست شما سرعت بارگزاری پایینی داشته باشد ، هرچقدر که برای بهینه سازی محتوای سایت خود تلاش کنید ، به نتیجه مناسبی نمی رسید. یکی از نکات کلیدی در سرعت هاست ، پهنای باند بالا می باشد. اگر مسیر ارسال و دریافت اطلاعات از سیستم کاربر به سرور را مانند یک بزرگراه در نظر بگیریم. پهنای باند مانند عرض بزرگراه می باشد. طبیعیست که هرچقدر عرض بزرگراه بیشتر باشد ، تعداد اتوموبیل های بیشتری به طول همزمان قادر به عبور از آن بوده و سرعت بالاتر و ترافیک روان تر می شود. انتخاب پهنای باند بالا بخصوص برای سایت های که بازدیدکننده بالا داشته و یا به دنبال راه هایی برای افزایش بازدید سایت و افزایش ورودی گوگل سایت خود می باشند ، امری بسیار ضروری می باشد. پس اگر از هاست ضعیفی مانند هاست های رایگان یا اشترکی استفاده می کنید ، در اولین فرصت برای ارتقای آن اقدام کنید.

بیشتر بخوانید :  معرفی الگوریتم تازگی محتوا یا Freshness Algorithm

کاهش حجم تصاویر و کدهای سایت

تصاویر و کدهای سایت از جمله مسائلی هستند که حجم بالایی از سایت را به خود اختصاص می دهند. پیش از این در مطالب جداگانه ای ، کاهش حجم تصاویر سایت ، کاهش حجم کدهای CSS و کاهش حجم کدهای جاوا اسکریپت سایت را به طول کامل توضیح داده و نحوه انجام این کار ها را به صورت دقیق بررسی نمودیم. نکته بسیار مهمی که در این مورد وجود دارد. این است که با حذف فواصل اضافی نظیر space ها و tab ها، می توانید حجم کدهای html را نیز تا حدی کاهش دهید.

کاهش حجم تصاویر و کدهای سایت

استفاده از قالب سایت و پایگاه داده بهینه

کدنویسی بهینه و طراحی پایگاه داده به صورت اصولی نیز از موارد مهم در سرعت سایت می باشد. هنگامی که از سیستم های مدیریت محتوا نظیر وردپرس یا جوملا  استفاده می کنید ، در بسیاری از موارد به دلیل افزونگی بیش از حد کدها و قالب های سنگین و غیربهینه ، سایت سرعت بسیار پایینی در لود خواهد داشت که این امر تا حد زیادی نیز اجتناب ناپذیر است. توصیه ما استفاده از یک سیستم طراحی سایت اختصاصی بوده که توسط یک تیم مجرب انجام شده باشد. هنگامی که قالب سایت توسط یک شخص توانا طراحی شود ، تمامی نکات مدنظر گوگل و w3c در آن رعایت شده و افزونگی تا بیشترین حدممکن کاهش پیدا می کند. در قالب ها و سایت های بهینه ، تعداد ارسال درخواست و پاسخ ها به سرور بسیار پایین تر از سایت های معمولی بوده و همین مسئله سرعت سایت را تا حد زیادی افزایش می دهد.

بیشتر بخوانید :  راهکارهای پیشنهادی برای افزایش ورودی گوگل

از طرفی طراحی دقیق و اصولی پایگاه داده سایت هم از مسائلی است که عدم توجه درست به آن می تواند منجر به انباشتگی بیش از حد داده ها و اطلاعات سایت شده و حجم پایگاه داده سایت را تا چندبرابر افزایش دهد. سیستم های مدیریت محتوا به دلیل اینکه می خواهند طیف عظیمی از کاربران را پشتیبانی کرده و برای انواع مختلف سایت خدمات ارائه دهند ، اغلب پایگاه داده های سنگین و غیربهینه ای دارند.

استفاده از قالب سایت و پایگاه داده بهینه

استفاده از CDN های مناسب

شبکه ی توزیع محتوا (Content Delivery Network) که مخفف آن CDN می باشد، یک شبکه بزرگ از سرورهایی می باشد. که در مناطق مختلف جهان ایجاد شده و پخش شده اند. محتوای سایت ها با بکارگیری از CDN و با توجه به موقعیت جغرافیایی کاربران از طریق نزدیک ترین شبکه به کاربران ارائه داده می شود. این شبکه ها در سرعت بخشیدن به تحویل محتوا و پهنای باند در وب سایت های بزرگ و جهانی مثل یاهو، گوگل، فیس بوک و… تاثیر بسزایی دارند.

موسسه های بزرگ تحت وب برای کنترل کردن ترافیک سایت های خود از سرور هایی در مناطق گوناگون جهان برای ذخیره‌ کردن و تحویل اطلاعات و امکاناتشان استفاده می ‌کنند. این کار باعث افزایش و بالا رفتن سرعت تحویل محتوا و ارائه ی داده ها به کاربران در هر کجای جهان می شود. این امکان این کار مزایای بسیار زیاد دیگری مانند امنیت بسیار بالا، دسترسی دائم به اطلاعات و داده ها، پخش درست فشار بر روی چندین سرور، کاهش هزینه ها و … را به همراه دارد. پس استفاده از CDN برای بسیاری از اطلاعات سایت مانند تصاویر و فایل های css و js می تواند سرعت سایت را تا حد زیادی کاهش دهد.

بیشتر بخوانید :  آموزش کامل سئوی ووکامرس (Woo Commerce)

استفاده از CDN های مناسب

استفاده از کش

کش سایت یک مکان برای ذخیره کردن اطلاعات سایت به صورت موقت می باشد. کش نمودن تصاویر و فایل های سایت باعث می شود تا سرعت بارگذاری سایت بالاتر رود. زیرا در مکان ذخیره سازی اطلاعات ، تصاویر و صفحات HTML ذخیره می گردد. بدین ترتیب میزان درخواست اطلاعات به سرور کاهش پیدا می کند. و این مسئله بر روی سرعت سایت تاثیر می گذارد. حافظه کش سایت مانند حافظه کش در کامپیوتر می باشد. در اینجا و سرور نیز مانند حافظه رم می باشد. سایت ها وقتی کاربری وب سایتی را باز می کند. به جای دریافت اطلاعات از سرور که با سرعت کمتری انجام میگیرد از کش سایت استفاده می کند. تا در مدت زمان سریع تری وب سایت بارگذاری شود. بایستی برای کش شدن اطلاعات سایت، کدهای مناسب در فایل htaccess. قرار داده شود.

تاثیر سرعت در سئو سایت به همین موارد محدود نمی شود. سایت هایی مانند GTMETRIX سرعت سایت را به صورت کامل بررسی می کنند. و تمام مشکلات آن را به صورت کامل توضیح می دهند. منبع مناسبی برای رعایت تمام نکاتی است که بهبود آن ها باعث بهینه سازی هرچه بیشتر سایت و بهبود جایگاه سایت در گوگل می شود.