برچسب گذاری در سایت یکی از مبهم ترین و البته مفاهیم سئو و بهینه سازی سایت است که متاسفانه هنوز برخی از سایت ها به آن توجهی ندارند. در این مقاله به طور کامل استفاده صحیح از برچسب ها در سایت و تاثیر آن را در افزایش ترافیک سایت آموزش می دهیم.

نیمی از سایت هایی که سئو آن ها دچار مشکل شده، به دلیل برچسب گذاری نادرست در سایت است. پس در همین ابتدای کار باید به اهمیت بسیار زیاد این مقوله در بهینه سازی سایت پی برده باشید. اما برچسب گذاری در سایت به چه معناست؟

برچسب چیست؟

بر چسب ها ساختاری مثل دسته بندی های سایت دارند. تفاوت عمده دسته بندی ها با برچسب ها این است که از برچسب ها برای دسته بندی کردن محصولات و موضوع مقالات و به نوعی محدود کردن موضوعات استفاده می شود. برای مثال اگر یک سایت فروش لباس و پوشاک داشته باشید، دسته بندی های این سایت به صورت زیر است:

 • دسته بندی لباس مجلسی
 • دسته بندی لباس ورزشی
 • دسته بندی لباس ست
 • دسته بندی لباس دخترانه
 • و …

در دسته بندی لباس دخترانه، ممکن است ۳۰۰ محصول و مدل لباس وجود داشته باشد. برای دسته بندی کردن محصولات لباس دخترانه به جای استفاده از دسته بندی، باید از بر چسب یا همان تگ ها استفاده کنید. وقتی که برای این ۳۰۰ محصول چندین برچسب به اسم های لباس دخترانه پاییزی، لباس دخترانه بهاری، لباس دخترانه بافت و … بسازید، صفحات جدیدی با این اسم در سایت ایجاد می شود که در آن تمام محصولات به صورت مشخص و محدود شده نمایش داده می شود. با این تفاسیر باید گفت: برچسب ها یک نوع دسته بندی هستند که معمولا از آن ها برای معرفی محصولات و مقالات فرعی که تعدادشان کم است، باید استفاده کنیم.

تفاوت دیگری که دسته بندی و برچسب ها با هم دارند، در آدرس URL آن ها در سایت است. برای مثال:

 • آدرس دسته بندی ها در سایت های وردپرسی به صورت پیش فرض به این صورت است:

https://clickaval.com/blog/category/digital-marketing/

 • آدرس برچسب ها در سایت های وردپرسی به صورت زیر است:

https://clickaval.com/blog/tag/تولید-محتوا/

هر کدام از این آدرس ها فقط به صورت پیش فرض ساخته می شود و قابل ویرایش است.

چگونه برچسب ها را سئو کنیم

چگونه برچسب ها را سئو کنیم؟

وب سایت های فارسی با استفاده از برچسب های غیر صحیح و غیر اصولی ضربه شدیدی را به سئو سایت وارد می کنند. حتما در برخی از سایت ها دیده اید که وب مستران یا سئوکاران برای یک صفحه سایت از چندین برچسب استفاده می کنند. در این مورد هم سئوکاران سایت های فارسی عقیده دارند که برای یک صفحه سایت از چندین برچسب مرتبط باید استفاده کنید. اما چرا چند برچسب؟

برای توضیح کامل تر از یک مثال استفاده می کنم. برای مثال یک سایت فروشگاهی که مبل و سرویس خواب می فروشد، یک مطلب را با عنوان و کلمه کلیدی “سفارش سرویس خواب” در سایت منتشر می کند. کاربران برای دیدن و سفارش سرویس خواب از کلمات یا عبارتی مثل سفارش سرویس خواب، سرویس خواب مدرن، سرویس خواب کلاسیک، سرویس خواب کامل و … استفاده می کنند. در گذشته مدیر سایت برای این که احتمال کلیک شدن روی این مطلب سایتش داشته باشد، از چندین برچسب مرتبط برای کلمات کلیدی استفاده شده در عنوان استفاده می کرد. یعنی زمانی که کاربر هر کدام از این برچسب ها را کلیک کند، مجددا وارد همان صفحه با همان اطلاعات می شود که این از دید یک کاربر اصلا خوب نیست. اما چرا؟

برچسب گذاری تکراری و با تعداد زیاد مشکلات زیر را برای سایت به همراه دارد و به مرور رتبه سایت کاهش پیدا می کند:

 • ساخت و ایجاد صفحات تکراری: با نوشتن ۲۰ برچسب تکراری ۲۰ صفحه تکراری را به گوگل معرفی می کند و کاربران هم وارد صفحاتی با برچسب تکراری می شوند. گویا این صفحات فقط عناوین متفاوتی دارند و محتوایشان مشابه و حتی یکسان است. تفاوت در عنوان و یکی بودن برچسب باعث می شود که گوگل صفحات را یکسان و تکراری بداند. یعنی سایت با مشکل Duplicate Content روبرو می شود.
 • استفاده از کلمات کلیدی مشابه: وقتی که یک مقاله در سایت با عنوان آموزش طراحی سایت منتشر می کنید و برای آن از تعداد زیادی برچسب تکراری و یکسان به نام “آموزش طراحی سایت” استفاده می کنید، باعث می شوید که از یک کلمه کلیدی بی دلیل و بی اثر دو یا چند بار استفاده کنید. در این حالت گوگل نمی داند کدام صفحه آموزش طراحی سایت را سئو کند؟ و به کدام صفحه رتبه بدهد؟ زمانی که از دو یا چند کلمه کلیدی تکراری هم در عنوان و هم برای برچسب ها استفاده کنید، دو مشکل زیر رخ می دهد:
 • گوگل به دو کلمه کلیدی در هر دو صفحه رتبه می دهد (احتمالا رتبه یکسان)، اما چون ارزش این صفحات پایین است هیچ کدام از دو صفحه به نتایج اولیه گوگل نمی رسد و در نتایج ۵ تا ۱۰ قرار می گیرد.
 • چون هر دو موضوع شباهت دارند اعتبار هر دو صفحه کم می شود و هیچ کدام سئو نمی شوند.
 • ایجاد صفحات زامبی: ایجاد صفحات تکراری، استفاده از برچسب های تکراری و یکسان صفحاتی با ارزش کم یا صفحاتی با محتوای کم تولید می کنید که ورودی ندارند. کاربران متوجه کم اهمیت بودن و تکراری بودن این صفحات می شوند و با نگاه اول به عنوان یا برچسب ها اصلا وارد سایت نمی شوند. به این گونه صفحات، صفحه زامبی گفته می شود، صفحات زامبی به شدت رتبه سایت را کاهش می دهند.
 • کاهش اعتبار: در اصول لینک سازی داخلی به اهمیت اعتبار صفحات اشاره شد. طبق آن مقاله هر صفحه سایت شما اعتباری دارد و زمانی که لینک سازی می کنید، کمی از آن اعتبار صفحه مبدا به صفحه ای که به آن لینک می دهید منتقل می شود. طبیعی است که این برچسب ها در صفحاتی که لینک سازی می کنید هم وجود دارد و اگر از برچسب های تکراری استفاده کنید، اعتبار صفحه مطلب اصلی هم کاهش پیدا می کند. کاهش اعتبار صفحات به مرور ورودی و کلیک روی سایت و آن صفحه را کاهش می دهد. نرخ پرش را افزایش می دهد و رتبه سایت هم کم می شود.

گوگل را مجبور به رتبه دهی نکنید

گوگل را مجبور به رتبه دهی نکنید

این جمله در برخی موارد استفاده می شود که باید حرفی برای گفتن به کاربر داشته باشد و زمان سرچ کاربر باید نتایجی را به او نشان دهد.  سئو سایت یک فرایند نسبی است. یعنی گوگل براساس فعالیت ها و اقداماتی که سایت ها برای سئو سایتشان انجام می دهند، به سایت آن ها و رقبایشان رتبه می دهد. برای مثال اگر همه سایت هایی که در حوزه سئو یا دیجیتال مارکتینگ فعالیت می کنند همگی لینک سازی اسپم داشته باشند، از محتوای کپی شده استفاده کنند،  و به طور کلی همه اقداماتشان سئو کلاه سیاه باشد گوگل نمی تواند همه سایت های مختلف را جریمه کند و فقط براساس میزان کم و زیاد تخلف ها آن ها را رتبه بندی می کند. با پنالتی و حذف کردن همه سایت ها پس چه نتایجی را به کاربران نشان دهد؟

حتما شما هم دیده اید که سایت های دانلود موزیک یا دانلود فیلم همگی موضوعات و حتی محتوای تکراری دارند و حتی از برچسب های زیاد و تکراری استفاده می کنند. با این وجود گوگل مجبور است که حتی به این صفحات و برچسب هایشان هم رتبه دهد.

این شرایط برای سایت هایی با موضوعاتی مثل دیجیتال مارکتینگ و سئو متفاوت است. در صورتی که از برچسب گذاری اشتباه استفاده کنید، لینک سازی تان اشتباه باشد یا محتوای تکراری داشته باشید، حتما رتبه سایتتان کاهش می یابد، چون سایت های رقیب از این روش های غلط استفاده نمی کنند.

آموزش برچسب گذاری صحیح برای سئو سایت

برای برچسب گذاری نیاز کاربر را بشناسید: همان طور که در قسمت های قبلی مقاله گفته شد، در استراتژی برچسب گذاری از برچسب ها برای دسته بندی کردن مقالات و محصولات می توانید استفاده کنید. با این وجود ممکن است با این روش هم برچسب گذاری ها تکراری و اشتباه انجام شود.

برای مثال در صورتی که یکی از صفحات سایت را برای آموزش گرافیکی اختصاص داده اید و یک صفحه را برای آموزش فتوشاپ، و … در این میان اگر از برچسب “تجربه کاربری” برای آموزش های مربوط به تجربه کاربری استفاده کنید، هم کلمه کلیدی و هم برچسب شما عبارت “تجربه کاربری” است. زمانی که کاربر عبارت تجربه کاربری را جستجو  کند و این صفحه از سایت شما را ببیند، وارد سایت می شود؟ و یا با وارد شدن نظرش جلب می شود؟

ux و ui

کاربر ممکن است در این صفحه با برچسب هایی مثل اشتباهات UX، تکنیک های تجربه کاربری موفق و استراتژی ایجاد تجربه کاربری هم روبرو شود. اما هدف کاربر از جستجوی عبارت “تجربه کاربری” فهمیدن معنای دقیق و آشنایی با مفهوم این کلمه است نه آموزش های مرتبط با این تکنیک. پس از صفحاتی که وارد آن ها شده رضایت نخواهد داشت و با دیدن عناوینی که به دنبالش نبوده سریعا از سایت خارج می شود. راه حل مهم این است که قبل از استفاده از برچسب به نیاز کاربر توجه کنید و متناسب با نوع عنوان مقاله تان برچسب گذاری کنید.

در مقالاتی مثل نرخ پرش، آموزش کار با وب مستر گوگل و … در مورد اهمیت رفتار کاربر در سایت صحبت کرده ایم.

وقتی که کاربر بر اساس برچسب هایی که در سایت وجود دارد، وارد سایت می شود با تعداد زیادی برچسب و مقالات مختلف روبرو شده و در چنین مواقعی گیج می شود و از سایت بیرون می رود. خروج سریع کاربر از سایت از دید کاربر یک اقدام منفی است. با این کار گوگل متوجه می شود این صفحه از سایت شما برای کاربر مفید نبوده و این یعنی همان افزایش نرخ پرش. افزایش نرخ پرش یکی از پارامترهایی است که رتبه سایت را کاهش می دهد. زمانی که کاربر با دیدن برچسب صفحه سایت شما باید رفتار او مثل زمان خارج شدن از سایت، یا زمان ماندگاری کاربر در سایت را بررسی کنید. برای این کار بهتر است که خودتان را جای کاربر بگذارید. با اهمیت دادن به سلیقه و پیاده کردن راه هایی برای افزایش رضایت کاربر، نیمی از راه موفقیت سئو را رفته اید.

متن در صفحه برچسب را سئو کنید: یکی از راه کارهای مفید در استراتژی برچسب گذاری نوشتن چندین پاراگراف محتوای سئو شده با استفاده از کلمات کلیدی در ابتدا یا انتهای صفحه بر چسب است. در این شرایط باید حواستان باشد که با این نوع برچسب گذاری تجربه کاربری کاهش نیابد.

لینک سازی داخلی و خارجی

لینک سازی داخلی و خارجی: در برخی موارد وب مستران برچسب های سایتشان را در قسمت هایی مثل ساید بار (حاشیه سایت) یا فوتر قرار می دهند. این کار باعث افزایش قدرت لینک سازی برای صفحات برچسب گذاری شده می شود. در موارد دیگر باید از روش لینک بیلدینگ (لینک سازی خارجی) هم استفاده کنید. لینک سازی خارجی برای صفحات برچسب گذاری شده باعث افزایش قدرت این صفحات می شود. قبل از لینک سازی خارجی برای برچسب ها مقاله اصول لینک سازی خارجی را بخوانید.

برچسب گذاری در وردپرس

برچسب گذاری در وردپرس

در سایت های وردپرسی ایجاد برچسب آسان تر قابل اجرا و یادگیری اصول آن آسان تر است. برای برچسب گذاری مقالات مراحل زیر را طی کنید:

 • وارد سربرگ نوشته ها شوید و گزینه برچسب را انتخاب کنید.
 • در کادر اولی که باز می شود، برچسب مورد نظرتان را وارد کنید. اولین اسم تبدیل به کلمه کلیدی اصلی برچسب می شود و در عنوان مقاله قرار می گیرد. در بخش نامک نیز می توانید یک URL برای صفحه انتخاب کنید. برای این کار بهتر است که از کلمه کلیدی در آدرس سایت به صورت انگلیسی یا فارسی را وارد کنید. در ادامه گزینه ” افزودن برچسب ” را انتخاب کنید.
 • در سمت چپ صفحه یک سر برگ به نام “برچسب ها” وجود دارد.
 • در این بخش برچسب مورد نظرتان را جستجو کنید؛ بعد از این که وب سایت کلمه یا عبارت مورد نظرتان را  جستجو و پیدا کرد با دکمه افزودن کلمه مورد نظرتان اضافه می شود. حتی اگر کلمه مورد نظرتان را از قبل ننوشته اید، برچسب را بنویسید و گزینه افزودن را بزنید.
 • در صورتی که از کلمه اشتباه برای برچسب استفاده کرده اید، در بخش نوشته ها می توانید برچسب را ویرایش یا ویرایش سریع کنید.