در هنگام بهینه سازی موتورهای جستجو ، رعایت برخی نکات بسیار مهم و حیاتی می باشد. در این مقاله قصد داریم تا با تعدادی از اشتباهات رایج در سئو و بهینه سازی سایت بیشتر آشنا شویم.

اشتباهات در بهینه سازی موتورهای جستجوReviewed by پریا سهیلی زاده on Oct 16Rating: 5.0

سئوی سایت یکی از حیاتی ترین کارهایی است که جهت بهبود کسب و کار اینترنتی انجام می پذیرد. سئو هم کاربران بیشتری را روانه سایت می کند که در افزایش فروش محصولات و خدمات موثر است و هم از طریق افزایش ترافیک سایت ، باعث کاهش رتبه الکسا و اعتبار هرچه بیشتر برای سایت شما شود. اما سئو و بهینه سازی سایت یک عملیات حساس بوده و انجام یک سری اشتباهات و زیاده روی ها در این زمینه، می تواند مشکلات زیادی برای به وجود آورده و حتی باعث پنالتی شدن سایت شما در گوگل و سایر موتورهای جستجو شود. در این مطلب می خواهیم به اشتباهات رایج در بهینه سازی موتورهای جستجو بپردازیم.

برخی از اشتباهات در زمینه بهینه سازی موتورهای جستجو:

صفحات بیهوده: گاها در صفحه اول سایت یک تصویر بسیار بزرگ قرار داده میشود و لینکی که روی آن نوشته شده است «برای ورود به سایت اینجا را کلیک کنید.» بدتر این که این لینک در یک انیمیشن Flash قرار دارد. باید دانست که این لینک هیچ گاه توسط موتورهای جستجو دنبال نمی شود. صفحه اول وب سایت یکی از مهم ترین صفحات بوده و بارها توسط موتورهای جستجو بررسی می شود. در این صفحه باید ساختار مناسبی از لینک های داخلی شامل لینک هایی به صفحات اصلی وب سایت و کلمات کلیدی در مورد محتوای وب سایت برای دنبال کردن موتورهای جستجو وجود داشته باشد.

منوهای Flash: بسیاری از طراحان برای زیبایی از منوهایی استفاده می کنند که توسط Flash ساخته شده است. این منوها فقط می توانند از نظر زیبایی به وب سایت کمک کنند و لینک های توسط موتورهای جستجو دنبال نمی شوند.

مطالب موجود در تصاویر و انیمیشن ها: یک جستجوگر وب نمی تواند موضوع ته کلمات و مطالب موجود در تصاویر و یا انیمیشن فلش را تشخیص داده و بخواند.

استفاده بیش از حد از فن آوری Ajax: برخی سعی دارند بازدید کننده را با استفاده بیش از حد ساده بیش از حد از فن آوری های ای جکس تحت تأثیر قرار دهند. این یک اشتباه بزرگ در بهینه سازی موتورهای جستجو است. چون منی مطالب در ایجکس به صورت پویا بارگذاری شده و توسط موتورهای جستجو قابل طبقه بندی و جن نیستند. یکی دیگر از اشکالات فن آوری ای جکس این است که بازدید کننده نمی تواند صفحه موردنظر خود را برای بازدید کنندگان دیگر ارسال کند.

استفاده از زیر شاخه ها: بنا به علاقه شخصی برخی از طراحان ممکن است صفحه ها را در زیر شاخه ها قرار داده و یا شاخه اصلی را تغییر دهند. تغییر شاخه اصلی باعث از دست رفتن تعداد زیادی از لینکهای متصل به وب سایت می شود.

لینک ها: استفاده از کلماتی مانند «click here» و یا «more و در وب سایتهای فارسی ادامه» و یا بیشتر برای لینک ها مناسب نیستند و بجای آن باید با کلماتی از موضوع صفحه بعد ترکیب شوند. در واقع از نظر موتورهای جستجو لینک هایی با کلمات یکسان دارای مطالب یکسان بوده و دنبال نمی شوند.

عنوان Title: استفاده از عنوان یکسان در صفحه ها برای موتورهای جستجو بدین معناست که تمامی صفحات دارای یک موضوع مشابه هستند. بنابراین باید سعی کرد از موضوعات هر صفحه در عنوان آن صفحه استفاده شود تا نتیجه بهتری در موتورهای جستجو بدست آید. اگر بخواهید نام وب سایت در عنوان تمامی صفحه ها باشد از ترکیب آن و موضوع آن صفحه استفاده کنید.

تعداد زیاد حروف استفاده شده در عنوان: استفاده از جملات بلند و کلمات بسیار برای عنوان اشتباه است. عنوان باید کمتر از ۶۵ حرف باشد.

استفاده از کلمات مشابه در عنوان: استفاده زیاد از یک کلمه خاص موقعیت صفحه را در مورد آن کلمه بالا نمی برد چرا که موتورهای جستجو این صفحات را به عنوان صفحات هرز در نظر می گیرند.

توضیحات تصاویر: با رفتن موس روی یک تصویر توضیحات کوتاهی در مورد آن نمایش داده می شود. این پنجره موسوم به Alt نقش مهمی در شناسایی موضوع تصویر در موتورهای جستجو دارد. یک موتور جستجو تصاویری را تشخیص می دهد که با این ابزار توضیحاتی در مورد آن تصویر داده شده باشد و لینک های نامناسب: یک لینک مناسب لینکی است که در آن از کلمات کلیدی مرتبط استفاده است و این تأثیر زیادی در نتیجه جستجو دارد.

کپی کردن مطالب: مطالبی که بدون رعایت حقوق مولف در سایتی قرار گیرند ، احتمال دارد بر اساس روشی مانند تقدم زمانی مطلب ، کشور و توسط موتورهای جستجو پیگرد قانونی شود.