گوگل تگ منیجر (Google Tag Manager) چیست؟

گوگل تگ منیجر (Google Tag Manager) چیست؟

یکی از ابزارهایی که می تواند در آنالیز سایت و بهبود وضعیت سئو بسیار موثر باشد، ابزار گوگل تگ منیجر است. در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی ابزار Google Tag Manager بپردازیم.

گوگل تگ منیجر چیست و چه تاثیری در سئو سایت دارد؟

گوگل تگ منیجر یک ابزار است که در سال 2012 در اختیار وب مستران قرار گرفت که با استفاده از آن بتوانند تگ های سایت را مدیریت کنند. تگ منیجر مدت کوتاهی است که به صورت جدی توسط فعالان حوزه طراحی سایت، بازاریابی آنلاین (دیجیتال مارکتینگ) مورد اهمیت قرار گرفته است؛ اما دلیل اهمیت یافتن آن چیست؟

وب مستران برای بررسی وضعیت سایت نیاز دارند که اطلاعات رفتاری کاربران در سایت، از جمله زمان ماندگاری آن ها در سایت، چگونگی رفتار کاربران در سایت (اسکرول کردن صفحات)، کلیک کردن روی صفحات دیگر سایت و … جزء موارد مهمی است که دیجیتال مارکترها باید آن ها بررسی و آنالیز کنند تا بتوانند میزان نرخ تبدیل کاربر به مشتری را افزایش دهند. در حال حاضر یکی از بهترین ابزارهایی که به کمک وب مستران آمده است ابزار آنلاین گوگل آنالیتیکس، سرچ کنسول گوگل، چت آنلاین و … است. سوال مهم این است که ارتباط این ابزار با گوگل تگ منیجر گوگل چیست؟

استفاده از این ابزار در وب سایت نیازمند بارگذاری یک قطعه کد برنامه نویسی تحت عنوان “تگ” در وب سایت است و درست همین جاست که استفاده از تگ منیجر اهمیت پیدا می کند، چون google tag manager یک ابزار مهم برای مدیریت سایر تگ هایی است که در سایت استفاده می شود. در این مقاله همراه ما باشید تا با سایر کاربردها و مزایای تگ منیجر و تاثیر آن در سئوی سایت آشنا شویم.

Google Tag Manager چیست؟

در برنامه نویسی وب، تگ به قطعه کدهایی گفته می شود که هر کدام از آن ها یک وظیفه مشخص را به عهده دارد. همان طور که در سطر بالا گفته شد برای اتصال ابزارهای آنلاین جهت بررسی و آنالیز سایت از تگ های وب سایت استفاده می شود و توسط آن می توان تگ های سایت را کاهش داد، مدیریت کرد یا به قابلیت های آن ها افزود. در واقع مدیریت سایت است و در مواردی حتی گفته می شود که نداشتن قابلیت تگ منیجر در سایت، ضروری و مفید است. قبلا برای نوشتن تگ ها در سایت نیاز بود تا تک تک تگ ها به صورت دستی با برنامه نویسی نوشته می شد اما با استفاده از Google tag manager نیازی به برنامه نویسی نیست و استفاده از همه تگ ها برای همه ابزارهای آنالیز در سایت ضروری نیست.

بیشتر بخوانید:  انتخاب فرمت های تصاویر برای استفاده در سایت

تگ یک قطعه کد است که در اغلب موارد در قسمت head نوشته می شود.

google tag manager

کاربردهای گوگل تگ منیجر

 • انتقال اطلاعات به google analytics : تگ منیجر این قابلیت را دارد که کلیه اطلاعات لازم برای بررسی و آنالیز رفتار کاربر سایت را در گوگل آنالیتیکس وارد و بررسی نمایید.
 • اتصال ابزار به تگ منیجر: برای بررسی وضعیت سایت نیاز است که به ابزارهای آنلاینی مثل سرچ کنسول گوگل و گوگل آنالیتیکس مراجعه کنید؛ ولی با استفاده از تگ منیجر بدون وارد شدن به این سایت ها می توانید وضعیت سایت را آنالیز کنید.
 • مدیریت تگ ها: در گذشته برای اضافه کردن تگ های مهم در محیط وب سایت نیاز بود که به صورت دستی و تک تک قطعه کدهایی تحت عنوان “تگ” وارد سایت کنیم، اما تگ منیجر قابلیت کنترل و مدیریت همگی تگ ها را به صورت یکپارچه فراهم می کند.
 • بررسی اطلاعات رفتاری کاربر در سایت: بررسی وضعیت سایت برای کمک به بهبود وضعیت سایت برای وب مستران امری و ضروری است. تگ منیجر قدرت زیادی در ردیابی اطلاعات و اطلاعاتی از قبیل رفتار کاربر در سایت، مکان کلیک کردن در سایت، کلیک کردن روی یک دکمه، اسکرول کردن و … را در اختیار وب مستران قرار می دهد تا در صورت نیاز مشکلات احتمالی را که به کمک گوگل آنالیتکس حل می شود، شناسایی و مدیریت نماید.

مزایای به کارگیری گوگل تگ منیجر

برای بهبود وضعیت سایت نیاز است که اقدامات تخصصی و مهمی در سایت انجام شود، که این اقدامات از طریق google tag manager (یا به اصطلاح نصب GTM) امکان پذیر است.

 • افزایش سرعت سایت به کمک GTM: همان طور که در قسمت بالا گفته شد، اضافه کردن هر قطعه کد در سایت نیازمند زمان قابل توجهی است. اضافه کردن هر تگ در سایت باعث کاهش سرعت سایت می شود. نصب GTM این قابلیت را در سایت فراهم می کند که بدون نیاز به اتصال هر تگ به ابزار مربوطه سرعت سایت را افزایش دهید سرعت سایت از این جهت افزایش می یابد، چون تعداد درخواست های سرور برای باز کردن حجم عکس ها کاهش می یابد و سایت با سرعت بیشتری بارگذاری می شود.
 • کاهش نیاز به برنامه نویسی های تخصصی: سایت هایی که به صورت مداوم و در بازه های زمانی متفاوتی صفحات Landing page طراحی می کنند، برای بررسی وضعیت کلیک روی صفحات فرود، یا بررسی این که میزان کلیک روی دکمه CTA چه تعداد بوده است؟ یا کدام رنگ دکمه CTA احتمال کلیک را افزایش می دهد؟ در صورتی که از تگ منیجر برای بررسی هر کدام از این وضعیت ها استفاده نکنید، نیاز است تا برای استفاده از هر قابلیت و بررسی وضعیت سایت از برنامه نویس کمک بگیرید که این کار هم هزینه زیادی به همراه دارد و هم زمان زیادی را می طلبد.
بیشتر بخوانید:  دیجیتال مارکتینگ و نقش آن در کسب و کار اینترنتی

به طور کلی با اتصال تگ منیجر به سایت موارد زیر را می توانید بررسی کنید:

 • بررسی تعداد کلیک روی لینک
 • بررسی رفتار کاربر با دیدن ویدئوهای موجود در سایت
 • بررسی تعداد کلیک روی یک دکمه در سایت
 • مدت زمانی که کاربر در سایت می ماند تا یک فرم یا قسمت مورد نظری را پر کند.
 • مدت زمان تبدیل شدن کاربر به مشتری
 • تعداد خریدهایی که تکمیل نشده
 • تعداد صفحاتی که پرینت گرفته شده
 • افزودن کدهای اسکیما به صورت خودکار
 • قابلیت فعال سازی چت آنلاین و نوتیفیکیشن
 • امکان افزودن تگ no index در صفحه سایت

کاربردهای گوگل تگ منیجر

تگ های کاربردی

لیستی از تگ های کاربردی در قسمت پشتیبانی گوگل موجود است که می توانید از آن ها استفاده کنید.

 • طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری با تگ منیجر: در بخش های مختلف Google Tag manager ابزاری وجود دارد که حتی طراحان، وب مستران و کاربران در سطح متوسط هم برای طراحی رابط کاربری می توانند از آن بهره بگیرند و با آن کار کنند.
 • کاهش خطا در برنامه نویسی: حتی اگر یک برنامه نویسی حرفه ای هم باشید به دلیل پیچیدگی هایی که در زمان برنامه نویسی وجود دارد، وقتی می خواهید یک قطعه کد یا تگ را در فضای سایت اضافه کنید، مستلزم زمان زیادی است و حتی احتمال بروز خطا را افزایش می دهد. استفاده از تگ منیجر و اتصال آن به سایت این کار را ساده کرده و به راحتی می توانید تگ ها را مدیریت کنید. پس از اضافه کردن کدها و تگ ها در قسمت پیش نمایش آن را امتحان و بررسی کنید تا از بروز خطای احتمالی جلوگیری شود.
 • قابل استفاده در اپلیکشین: گوگل تگ منیجر فقط در وب سایت ها قابلیت اتصال ندارد، بلکه می توانید از آن در اپلیکیشن های ios و اندروید هم می توانید از آن استفاده کنید. این قابلیت نشان دهنده قدرت پردازش و امنیت تگ منیجر و افزایش استفاده از آن با گذشت زمان است.
 • اطمینان از عملکرد سایت: این احتمال وجود دارد که هنگام مدیریت تگ ها به هر دلیل سهوی برنامه نویسی و وارد کردن تگ دچار مشکل شود و با خطا روبرو شوید. اما زمانی که از گوگل تگ منیجر استفاده می کنید از بروز هر گونه خطا در سایت یا محیط اپلیکیشن جلوگیری می شود و در سایت خطا رخ نمی دهد.
بیشتر بخوانید:  آشنایی با سئو کلاه سیاه یا Black Hat Search Engine Optimization

روش استفاده از گوگل تگ منیجر

برای اتصال سایت به سرویس گوگل تگ منیجر وارد سایت که ابزار تگ منیجر در سایت است مراجعه کنید. این سرویس برای ایرانیان تحریم است و باید از فیلتر شکن (vpn) استفاده کنید.

روی گزینه create account کلیک کنید و اطلاعات لازم را وارد و ثبت کنید.

 • Account name: در این قسمت بهتر است نام وب سایت را وارد کنید.
 • Country: به دلیل تحریم بودن ایران، نام کشور دیگری را انتخاب کنید.
 • Check box share: این چک باکس را فعال کنید تا اطلاعات سایت قابل بررسی و اشتراک گذاری با گوگل را داشته باشد.
 • Container name: در این قسمت آدرس کامل وب سایت را وارد کنید.
 • Target platform: اگر قصد دارید که از GTM برای سایت استفاده کنید گزینه اول را فعال کنید.
 • روی دکمه CREATE را کلیک کنید.
 • دو نوع کد نمایش داده می شود، یکی قسمت HEAD و دیگری قسمت BODY است. بهتر است کدی که می خواهید استفاده کنید در قسمت HEAD بارگذاری شود. (برای نمایش صفحه کدها در بالای صفحه روی لینک GTM کلیک کنید.)

نسترن خیرمند

نویسنده در بلاگ کلیک اول

کارشناسی ارشد مهندسی IT. کارشناس ارشد تولید محتوا و SEO دارای گواهینامه دیجیتال مارکتینگ، SEO و تولید محتوا، برنامه نویسی PL/SQL، برنامه نویسی#C از دانشگاه علامه طباطبایی. 6 سال سابقه فعالیت در زمینه تولید محتوا و سئو

1 دیدگاه ثبت شده است.

در بحث و گفتگوی مربوط به این مطلب شرکت کنید!

آکادمی کلیک اول

دریچه ای به سوی آموزش های رایگان در فضای دیجیتال مارکتینگ

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

سئو و بهینه سازی

گوگل سرچ کنسول یا Google Search Console یکی از مهم ترین ابزارهای سئوی حرفه ای سایت است. شما با کمک این ابزار می توانید با گوگل ارتباط برقرار کرده و به درستی یا نادرستی عملکرد خود در مسیر بهینه سازی سایت پی ببرید.

26 دقیقه
آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

سئو و بهینه سازی

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) یکی از ابزارهای پرکاربرد گوگل بوده و وظیفه آن بررسی آمار سایت ها و تحلیل آن هاست..

46 دقیقه
آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست

آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست (Yoast)

دیجیتال مارکتینگ

یواست سئو (Yoast SEO) یک افزونه وردپرس است که به عملکرد بهتر سایت در موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می کند. همچنین ابزارهایی را در اختیار شما قرار می دهد تا محتوای خود را به بهترین استانداردهای سئو و خوانایی برسانید.

25 دقیقه