چرخه عمر محتوایی از زمانی که اقدام برای تولید محتوا می کنید تا زمانی که می خواهید حذف کنید ادامه پیدا می کند. شما به عنوان یک تولید کننده محتوا باید دقیقا بدانید که چه زمانی چه چیزی را تولید کنید و درجریان مهم ترین رویدادها باشید. توجه به مسائل روز می تواند تعداد مخاطبین رسانه یا سایت شما را به شدت افزایش دهد.

چرخه عمر محتوا چیست و چرا باید به آن اهمیت بدهیم؟ در این مقاله از کلیک اول قصد داریم تا درباره چرخه عمر محتوا چیست باهم صحبت کنیم پس در ادامه همراه با ما باشید.

در این دنیای فانی، هرچیزی را بخواهیم نگاه کنیم یک طول عمر و چرخه عمر دارد. هرچیزی از یک جایی شروع می شود و درنهایت به یک قسمت دیگر هم ختم می شود. در دنیای دیجیتال و محتوایی هم چنین چرخه ای وجود دارد که به آن چرخه عمر محتوایی گفته می شود و تعریف آن کاملا مشابه با چرخه عمر هر چیز دیگری است.

چرخه عمر محتوا چیست؟

چرخه عمر محتوایی از زمانی که یک محتوا شروع می شود تا زمانی که حذف و از بین می رود گفته می شود. حال اینکه دقیقا چرخه عمر محتوا چیست و چه تاثراتی می تواند داشته باشد موضوع اصلی هست که دراینجا میخواهیم مطرح کنیم. به طور دقیق تر اگر بخواهیم بگوییم:

شما به عنوان یک تولید کننده محتوا باید دقیقا بدانید که چه زمانی چه چیزی را تولید کنید و درجریان مهم ترین رویدادها باشید. توجه به مسائل روز می تواند تعداد مخاطبین رسانه یا سایت شما را به شدت افزایش دهد. فرض کنید که خبر ازدواج یک نفر معروف را شنیده باشید، حال اگر از طرفداران او باشید، مقاله ها و عکس های مربوط به آن را قطعا سرچ می کنید.

حال فرض کنید چند نفر مثل شما همین خبر را سرچ می کنند و به سایت مربوطه می رسند؟ این میزان سرچ آیا ماه آینده هم همین مقدار فعلی خواهد بود؟ بدون شک خیر! درواقع چرخه محتوایی آن در حال افول بوده تا زمانی که به طور کامل محتوا حذف شود.

چرخه عمر محتوا چیست؟

مراحل مهم در چرخه عمر محتوا چیست؟

چرخه عمر محتوایی مراحل مختلفی دارد و این مراحل شامل موارد زیر می شود:

مرحله پیش تولید محتوا

اگر بخواهیم درباره موضوع خاصی تولید محتوا کنیم، اولین قدم آن چیست؟ بدون شک ابتدا باید درباره موضوع تحقیق کرده تا اطلاعات لازم به دست آید و سپس آن را به محتوا تبدیل کنید. برای اولین مرحله از چرخه عمر محتوایی باید به دنبال تحقیق راجع به موضوعاتی باشید که به دنبال آن ها هستید که اصطلاحا مرحله پیش تولید هم گفته می شود.

تو این مرحله علاوه بر اینکه تحقیقات کافی برای موضوع مد نظرتان باید انجام دهید، باید سلیقه مخاطب را نیز در نظر بگیرید که خیلی مهم است. حال چطور باید بفهمیم که این موضوع جذاب بوده یا نه؟ کافی است خود را جای مخاطب گذاشته یا از برنامه هایی مثل گوگل ترندز برای فهمیدن جریانات ترند روز مطلع شوید. بعد از اینکه متوجه شده اید که مطلب به اندازه کافی مناسب هست، باید به فکر تولید محتوا باشید.

بیشتر بخوانید :  آشنایی با رایج ترین اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

مرحله پیش تولید محتوا

مرحله تولید محتوا

بعد از اینکه تحقیقات خود را در زمینه تولید محتوا تکمیل کردید، اهداف و استراتژی های خودتان را باید مشخص کنید و در میان آن بعد از آن که تحقیق کافی راجع به موضوع مدن ظر انجام دادید، زمان تولید محتوا با نگارش خودتان فرا می رسد. در این مرحله باید ایده های جذاب و مختلف را نیز بررسی کنید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن آن را ارائه کنید.

مرحله انتشار و یا عرضه محتوا

به این مرحله از چرخه عمر محتوایی، گردش کار محتوا نیز گفته می شود. عموما در این مرحله باید شما مرور نهایی خود را روی محتوایی که تولید کرده اید داشته باشید تا تمامی ایرادها و مشکلات در بیایند و آن ها را مرتفع کنید. در نهایت نوبت به انتشار آن می رسد که روی سایت یا شبکه های اجتماعی خودتان قرار دهید.

انتشارکردن محتوا تازه نقطه شروع شما و بازخورد گرفتن است. شما باید بعد از انتشار محتوای خود با کاربران تعامل داشته و نظرات و بازخوردهای خود را به آن ها درباره محتوا بدانید. با در نظر گرفتن این بارخوردها درحالی که محتوای شما نیاز به ویرایش و بروزرسانی داشته باشد می توانید آن را تغییر دهید.

مرحله انتشار و یا عرضه محتوا

مرحله ارتقا و انتشار محتوا

این مرحله دقیقا همان زمانی است که همه چیز مورد بررسی قرار گرفته و هنوز موضوعی که برای آن محتوا تولید کرده اید، موضوع داغ و مورد بحث است. اما اینکه بازدید شما در این مرحله کم شده است، چرخه تولید محتوا خود را باید درست پیش ببرید:

 • می توانید محتوای مد نظر خود را در شبکه های اجتماعی مثل تلگرام، اینستاگرام یا لینکدین تبلیغ و منتشر کنید.
 • می توانید از سایت های اشتراک ویدئو مثل یوتیوب برای لینک گرفتن کمک بگیرید.
 • استفاده از رپورتاژ آگهی ها نیز می تواند به دیده شدن شما کمک کند.
 • ایمیل مارکتینگ و پیامک مارکتینگ نیز کمک ویژه ای به دیده شدن شما می کند.
 • فیلم های کوتاه چند ثانیه ای برای مخاطبین خود در واتساپ فرستاده و سپس لینک خود را ارسال کنید.

مرحله بروز کردن محتوا

همان طور که می دانید داشتن یک محتوای با کیفیت و خوب می تواند معجزه هایی داشته باشد. محتوای زنده محتوایی است که در هر زمان مخاطبان شما آن را بخوانند تازگی داشته باشد و برای اینکه محتوای شما در این مرحله قرار بگیرد باید همیشه دنبال بروز کردن آن باشید.

ابزارهای مختلفی برای سنجش عملکرد محتوای سایت وجود دارد که معروف ترین و پر کاربردترین آن ها را می توان به گوگل آنالیتیکس اشاره کرد. با استفاده از این ابزار شما می توانید اطلاعات مفیدی درباره محتوای خود به دست آورید. در آنالیتیکس می توان به موارد زیر پی برد:

 • می توانید بازدید سایت و صفحات خود را پیدا کنید.
 • کاربران به طور میانگین چقدر از صفحات سایت شما بازدید کرده اند.
 • آمار ارجاعات به سایت از طریق پلتفرم های دیگر مثل شبکه های اجتماعی را ببینید.
 • نرخ تبدیل داده ها را پیدا کرده و مورد بررسی قرار دهید.
 • تعداد صفحات بازدید شده را ببینید.
 • با اطلاعات کاربران خود مثل سن، موقعیت جغرافیایی، جنسیت و غیره نیز آشنا شوید.
بیشتر بخوانید :  10 برابر شدن ترافیک سایت با تولید محتوای بهینه

مرحله بروز کردن محتوا

مرحله حذف محتوا (پایان عمر محتوا)

این مرحله از چرخه محتوا شامل همه محتوا نمی شود و برای مثال فکر کنید که شما یک محتوای خوب درباره ماسک نوشته اید. و خواندن این محتوا به اندازه کافی تا همین امروز مفید بوده است، حتی می تواند برای چندماه آینده هم مفید واقع شود. اما ممکن است به خاطر اقتضای شرایط موجود نتواند به اندازه کافی کمک به رشد سایت بکنید. حال چاره چیست؟ مرحله حذف محتوا اینجا به کار می آید. البته کلیک اول به شما وب مستران عزیز توصیه می کند که هیچگاه از حذف محتوا استفاده نکنید.

مهم ترین مرحله چرخه عمر محتوا چیست و چرا مهم شده است؟

در بالاتر درباره مراحل مختلف و چرخه عمر محتوایی با هم صحبت کردیم، درمورد اینکه کدام مرحله از کدام مرحله مهم تر و سخت تر است تصمیم گیری درمورد آن سخت می باشد. چرا که تمامی مراحل یادشده برای موفقیت در محتوا مهم و لازم است. پس هرگونه کوتاهی و اشتباه کردن درهر مرحله می تواند تلاش های شما را هدر داده و شما را از نتیجه دلخواه دور کند.

فرض کنید که شما یک محتوای کم بازدید را وارد مرحله چرخه عمر محتوای سایت خود کرده اید و روز به روز امتیاز شما از نظر سئو درحال افت می باشد. اگر بعد از انتشار هر محتوا به دنبال بررسی و تحلیل آن نباشید، ممکن است در زمان خیلی کوتاهی جایگاه خود را در موتورهای جستجو از دست داده و تمام بودجه شما هدر رود.

شما باید با بررسی نتایج و ابزارهای تحلیلی متوجه این موضوع شوید که روندی که در پیش گرفته اید درست بوده یا نیاز به تغییر مسیر دارید؟ شاخص های سئو برای محتوا خیلی مهم هستند و باید به طور دقیق مشخص کنید که کدام محتوا کامنت، لایک و بارخورد بیشتری گرفته و تا بتوانید در راهی که وارد شده اید ثابت قدم بمانید.

بیشتر بخوانید :  تقویم مناسبت‌ های مرداد ماه 1400

مهم ترین مرحله چرخه عمر محتوا چیست و چرا مهم شده است؟

چرا چرخه عمر محتوا نیاز به بروزرسانی دارد؟

امکان دارد تا به عنوان شخصی که مدیریت یک سایت را در دست دارید باخود فکر کنید که راه موفقیت در سئوی سایت و بالا آمدن در نتایج موتورهای جستجو، اضافه کردن محتوای جدید و بروز به محتوای قبلی بوده که دقیقا هم همین است! باید به شما بگوییم که به همان اندازه که انتشار محتوای جدید موثر است، بروزکردن محتوا نیز از اهمیت زیادی برخوردار است که این مسئله نشان می دهد که چرخه محتوایی چقدر مهم است.

تکنیک هایی برای طولانی کردن چرخه عمر محتوایی

نکته مهم این است که باید سعی کنید که درباره هرکلمه کلیدی بیش از یک مقاله جدید بارگذاری نکنید و اگر کلمه کلیدی جدیدی دارید سعی کنید برای آن محتوا تولید کنید مگر آنکه دیگر راهی نداشته باشید و راهی به جز ترکیب کلمات کلیدی برای یک صفحه نداشته باشید.

تکنیک هایی برای طولانی کردن چرخه عمر محتوایی

اضافه کردن بخش های جدید محتوایی

تکنیک هایی برای افزایش چرخه عمر محتوایی و اضافه کردن بخش های جدید به محتوا وجود دارد. درصورتی که می دانید محتوای شما هنوز هم جذاب و کاربر پسند است اما مدتی هست که بازدید آن کم شده، می توانید با اضافه کردن محتوای جدید به محتوای آن، آن را بروز رسانی کرده و محدد به صدر نتایج جستجو بیاورید.

تصمیم گیری درباره چرخه عمر محتوا باتوجه به شرایط موجود

شما باید با توجه به نتایج و ابزارهای تحلیلی که دارید، نیازهای روز مخاطبین را درآورد و بدانید که کدام مقاله می تواند برای مخاطب کاربردی و جذاب باشد و کدام مقاله نباید روی آن کار بشود. وجود مقالات بی ارزش و قدیمی باعث می شود تا وقت شما برای محتوای جدید نباشد و دائما درگیر صفحات بی ارزش باشید.

توصیه ما برای صفحات قدیمی این است که هیچگاه به دنبال بروز رسانی آن و حتی حذف نباشید، سعی کنید روند محتوای جدید و محتوای فعلی را هرکدام که می شود تغییر داد آن ها را اصلاح کنید و بقیه را فعلا کاری نداشته باشید!

تصمیم گیری درباره چرخه عمر محتوا باتوجه به شرایط موجود

جمع بندی درباره چرخه عمر محتوایی

چرخه عمر محتوایی از زمانی که اقدام برای تولید محتوا می کنید تا زمانی که می خواهید حذف کنید ادامه پیدا می کند. این چرخه دارای مراحل مختلفی است. که هرکدام اهمیت و کاربرد ویژه خودش را نیز دارد. از نظر سئو افزایش چرخه عمر محتوا می تواند به رشد بیشتر سایت کمک کند.

شما برای چرخه عمر محتوایی خود چه اقداماتی انجام می دهید؟ نظرات خود را از طریق کامنت های همین پست با ما درمیان بگذارید.