یکی از ملاک های گوگل برای رتبه دهی به وب سایت ها ، پیج رنگ گوگل می باشد. این مطلب ، به بررسی این فاکتور و نحوه امتیاز دهی آن به سایت ها خواهیم پرداخت و خواهیم دید که چگونه می تواند در جایگاه سایت موثر باشد.

امروزه یکی از مهم ترین موضوعات مورد توجه در رابطه با افزایش بازدید سایت و رتبه بندی آن معیاری به نام پیج رنک گوگل است. از همین رو توجه به پیج رنک گوگل از جمله اصلی ترین اقداماتی است که صاحبان وب سایت های گوناگون و وب مسترها آن را در برنامه کاری خود مدنظر می گیرند تا بتوانند از طریق آن گامی موثر در راستای افزایش بازدید سایت و ارتقای رتبه آن در موتورهای جستجوگر بردارند. اما پیج رنک گوگل چیست و چه ارتباطی با رتبه یک وب سایت و افزایش بازدید سایت دارد؟ برای پاسخ به این سوال و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ادامه مطلب همراه ما باشید.

پیج رنک گوگل چیست و چگونه محاسبه می شود؟

پیج رنک (pagerank) گوگل امتیازی از ۰ تا ۱۰ است که به وسیله موتور جستجوی گوگل به هر کدام از صفحات یک سایت اختصاص داده می شود. موتور جستجوی گوگل از طریق مورد تجزیه و تحلیل قرار دادن لینک های ورودی و خروجی وب سایت ها رتبه ای را به عنوان رتبه صفحه یا پیج رنک به هر یک از صفحات آنها اختصاص می دهد به گونه ای که به هر میزان رتبه یک وب سایت به عدد ۱۰ نزدیکتر باشد ، به مفهوم بهبود جایگاه سایت و به طبع آن افزایش ورودی گوگل خواهد بود. این به آن معناست که صفحه مربوطه لینک های ورودی بالاتری داشته و از دید موتورهای جستجوگر ارزش بیشتری دارد.

در نتیجه چنین سایتی در مرتب سازی نتایج جستجو به وسیله موتورهای جستجوگر رتبه های بالایی را به خود اختصاص خواهد داد. قرارگیری در این رتبه های بالا نشان دهنده آن است که یک وب سایت از نظر سئو و بهینه سازی ، وضعیت بهتری داشته و به کاربران بیشتری دسترسی دارد. در نتیجه توانسته است در رابطه با راهکارهای موثر در افزایش بازدید سایت موفق عمل کند.

بیشتر بخوانید :  آشنایی با ابزار جی تی متریکس GTmetrix و راهنمای استفاده از آن

به همین دلیل در حال حاضر صاحبان وب سایت ها و وب مسترها به معیارهای مرتبط با سنجش ارزش صفحات وب سایت ها مانند پیج رنک گوگل اهمیت بسیار زیادی می دهند و بر این اساس همواره در تلاشند اقدامات عملی موثری را در زمینه افزایش بازدید سایت و بهبود رتبه و جایگاه آن در پیش گیرند تا در عرصه رقابت با دیگر وب سایت ها جایگاه بهتری را به دست آورده و مخاطبان بیشتری را به سمت خود جذب نمایند. لازم به ذکر است امتیازبندی پیج رنک گوگل تقریبا هر ماه یک بار یا دو بار به وسیله گوگل بازبینی می شود و تغییر می کند.

پیج رنک

وب مسترها به منظور سنجش اعتبار سایت چه معیاری را در نظر می گیرند؟

واقعیت آن است که محاسبه پیج رنک گوگل امر بسیار وقت گیری بوده و فشار محاسباتی زیادی را به گوگل وارد می کند. در فروردین ماه ۹۵ گوگل تصمیم گرفت نمایش پیج رنک برای عموم را غیرفعال کند. بنابراین طی اعلامیه ای اظهار نمود که به علت سوءاستفاده برخی از وب مسترها از پیج رنک گوگل و بهره گیری از آن به عنوان ملاکی برای ارزش گذاری وب سایت و فروش بک لینک به دیگران از این پس پیج رنک را برای عموم نمایش نمی دهد و آن را تنها به عنوان میزان سنجشی برای الگوریتم خودش مورد استفاده قرار می دهد.

به همین جهت امروزه وب مسترها از معیار دیگری برای سنجش اعتبار سایت استفاده می کنند که آتوریتی (autorithy) نام دارد و مقدار عددی آن بین ۰ تا ۱۰۰ می باشد. گفتنی است مقدار اتوریتی هر چقدر به عدد ۱۰۰ نزدیکتر باشد نشان دهنده اعتبار و قدرت بیشتر سایت خواهد بود. این معیار به وسیله شرکت موز شکل گرفته است و با ارزیابی مجموعه ای از عوامل گوناگون در مورد یک وب سایت مورد سنجش قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید :  راه اندازی مجدد سیستم کاهش رتبه الکسا

اگر شما به عنوان مدیر یک وب سایت قصد داشته باشید سفارش رپورتاژ و یا بک لینک به سایتی بدهید بهتر آن است که اول اتوریتی آن سایت را مورد بررسی قرار داده و ترجیحا از سایت هایی که آتوریتی آنها زیر ۲۰ است لینک نگیرید. دلیل این امر آن است که ممکن است لینک های بی کیفیت به رتبه بندی وب سایت شما صدمه وارد کرده و به این شکل بر ضد راهکارهایی که برای افزایش بازدید سایت خود در نظر دارید عمل نمایند. توجه داشته باشید که ملاک اصلی در رابطه با امتیاز صفحات اینترنتی و افزایش بازدید سایت کما فی السابق پیج رنک گوگل می باشد و PA و DA فقط تخمینی در جهت رتبه صفحات اینترنتی به شمار می روند. از همین رو امکان دارد با مقادیر گوگل منطبق نباشند.