نیچ مارکتینگ چیست؟

نیچ مارکتینگ چیست؟

نیچ مارکتینگ چیست ؟ چرا باید به آن توجه کنیم؟ در این مقاله به اهمیت نیچ مارکتینگ چیست بیشتر میپردازیم. با کلیک اول همراه باشید.

نیچ مارکتینگ چیست و چرا باید به آن اهمیت بدهیم؟ ما در این مقاله درباره نیچ مارکتینگ بیشتر صحبت می کنیم که می تواند راهگشای کسب و کار شما برای کسب درآمد بیشتر و برندینگ موثرتر باشد. در ادامه همراه با کلیک اول باشید.

مفهوم نیچ مارکتینگ در کسب و کار چیست؟

نیچ به گوشه ای از بازار گفته می شود که برای حفظ بازار و تامین نیازهای خاص جامعه از آن استفاده می شود. با استفاده از نیچ می توان روی قشری خاص تمرکز کرد و مشتریان بالقوه به دست آورد. علاوه بر این مورد می توان رضایت مشتریان و یک بازار همیشگی را برای محصولات و خدمات خود به دست آورید.

به این سبک “نیچ مارکتینگ” گفته می شود که صرفا گوشه ای از بازار و نه کل بازار در دست شماست و می توانید خدمات خود را به صورت تخصصی تر ارائه کنید.

مفهوم نیچ مارکتینگ در کسب و کار چیست؟

استراتژی‌ های نیچ مارکتینگ در بازاریابی چیست؟

استراتژی و برنامه هایی که از طریق نیچ مارکتینگ جلو می روند بر پایه تامین از یک بازار بزرگتر برای یک بازار کوچکتر و خاص تر است که با توجه به مشتریان خاص خودش انجام می شود. اولین چیزی که باید در تعین استراتژی نیچ مارکتینگ مورد توجه قرار دهیم این است که یک قشر خاصی از مخاطبین را در نظر بگیرید و این یعنی دقیقا همان مشتریانی که قرار است به آن ها سرویس یا محصول بفروشیم.

اهمیت به جامعه مخاطبین یا مشتریان در بازار گوشه ای

در بازاریابی به سبک نیچ مارکتینگ نباید توجه شما به کل یک جمع یا کسب زیرشاخه های بیشتر باشد. چرا که محصول شما قرار نیست برای همه مناسب باشد پس لازم نیست که مهر تایید به تمام افراد زده و فقط کافی است تا تمرکز خود را روی افرادی بگذارید که با جامعه مخاطبین شما ارتباط دارند.

بعد از اینکه جامعه تعیین شد باید در مورد مسائل زیر و فاکتورهایی که ممکن است به آن ها برخورد داشته باشید فکر کنید:

 • نیازهایی که مخاطبین دارند مثل نیازهای شغلی، تحصیلی و …
 • علایق و سلیقه های مخاطب
 • موقعیت جغرافیایی که مخاطب در آن زندگی یا کار می کند.
 • فرهنگی که قشر با آن سر و کار دارد.
 • دیدگاه‌ های مذهبی که وجود دارد.
 • شرایط سنی که دارند.
 • افراد اثر گذار یا اینفلوئنسرهایی که روی این افراد اثر دارند.
 • و …

بعد از این مرحله، نوبت به استفاده از این اطلاعات می رسد که باید در جای مناسب از آن ها استفاده شود.

بیشتر بخوانید:  ضرورت ایجاد وب سایت چیست؟

اهمیت به جامعه مخاطبین یا مشتریان در بازار گوشه ای

مراحلی که باید در نیچ مارکتینگ بگذرانیم تا موفق شویم

در نیچ مارکتینگ لازم است تا از تبلیغ محصول تا نحوه عرضه آن، نیازها و سلایق مختلف را در نظر بگیرید تا بتوانید با موفقیت بیشتری عمل کنید. اگر بخواهیم در این زمینه مثالی بزنیم:

فرض کنید که در زمینه تولید عطر و ادکلن فعالیت می کنید با یک بازار بزرگ همراه با طیف گسترده‌ ای از سلایق در سنین مختلف با هر دو جنس مواجه خواهید شد؛ اما فرض کنید جامعه هدف خود را تأمین عطری برای خانم ‌های جوان قرار داده باشید، حال می توانید فارغ از سلایق آقایان یا بانوان میان سال و حتی کهن سال، سمت و سوی عرضه محصول خود را مشخص کنید. پس از نوع عطر گرفته تا شکل ظرف، رنگ ‌ها و حتی بسته‌ بندی و نوع تبلیغات، همگی در راستای علایق بانوان جوان قرار خواهند گرفت.

مثال بالا را می توانید برای موارد مختلف دیگر نیز در نظر بگیرید و استفاده کنید، با مثال بالا سعی کردیم تا دید شما را در این زمینه باز کنیم. حتی به احتمال زیاد این فعالیت‌ های شما مورد نظر اقشار دیگر جامعه (مانند دختران نوجوان یا زنان مسن) قرار نگیرد. به این ترتیب شما با حذف خواسته ‌های دیگر اقشار جامعه با نگاهی جدی در کسب رضایت بانوان جوان، عطر و یا ادکلن مورد نظر ایشان را تهیه خواهید کرد.

نیچ مارکتینگ مثل ماهی بزرگی در یک برکه کوچک به نظر می رسد، پس به نسبت ماهی های خیلی کوچک مثل ماهی های قرمز شما قوی تر خواهید بود خصوصا اینکه گشت زدن در یک برکه کوچک به مراتب ساده تر از جستجو در یک دریای بسیار بزرگ به نظر می رسد.

برکه کوچک دقیقا همان جامعه هدف شماست که در واقع با اینکار یک برکه کوچک را از اقیانوس جدا کرده اید و برای خود پادشاهی می کنید، اینکار باعث می شود تا میزان رضایت مشتریان شما نیز بالاتر برود.

پس می توان مراحل نیچ مارکتینگ را به صورت هم در نظر گرفت:

 1. تحقیق در مورد مشتریان
 2. طراحی محصول یا خدمات بر اساس نیازهای مشتری
 3. انتخاب هوشمندانه پلتفرم تبلیغاتی
 4. شراکت
 5. بازاریابی آفلاین

نیچ مارکتینگ چه مزایایی برای کسب و کار می تواند داشته باشد؟

نیچ مارکتینگ مزایای زیادی دارد که می توان موارد زیر را جزو آن ها به حساب آورد:

 1. با اینکار می توانید بازارهایی که توسط رقیبان شما نفوذ ناپذیر هستند را به راحتی تصاحب کنید.
 2. می توانید نیاز سنجی های خود را انجام داده و به موقع اقدام کنید.
 3. تسلط کامل بر بازار کمک می کند تا مهارت کافی داشته باشید.
 4. به خوبی از نیازهای مشتریان باخبر می شوید.
 5. با تمرکز روی مشتریان اصلی می توانید هزینه های بازاریابی را کمتر کنید.
 6. در نیچ مارکتینگ خیلی سریع تر به برند تبدیل می شوید.
بیشتر بخوانید:  لندینگ پیج یا صفحه فرود (landing page) چیست؟

کدام کسب و کارها به نیچ مارکتینگ روی می آورند و موفق می شوند؟

بازاریابی گوشه یا نیچ را می توان تقریبا در بدنه هر کسب و کاری پیدا کرد و طیف وسیعی را می تواند شامل شود. حتی در این صورت نیز می‌توانید مشتریان خود را به گروه‌هایی با ویژگی‌های مشترک دسته‌بندی کرده و برای هر دسته به طور مجزا از بازاریابی نیچ بهره ببرید.

در نیچ مارکتینگ باید مشتریان خود را بشناسیم و معمولا کمتر کسب و کاری پیدا می شود که بتواند مدعی شود که همه اقشار جامعه می توانند مشتری او باشند. حتی یک سازمان بیمه که در واقع به تمام اقشار جامعه خدمت رسانی می کند، باید ببیند در وهله اول چه افرادی برای بیمه کردن اعضای خانواده‌ اش تصمیم گیری می کند و سمت و سوی بازاریابی ‌های خود را به آن دسته از جامعه نشانه روند.

کدام کسب و کارها به نیچ مارکتینگ روی می آورند و موفق می شوند؟

مثال هایی از نیچ مارکتینگ موثر در بازار که می تواند موفقیت داشته باشد

فرض کنید یک تولیدکننده لباس های رسمی مردانه که کت و شلوار تولید می کند می تواند بهترین مثال برای نیچ مارکتینگ موثر باشد. مشتریان این تولیدی فقط افراد خاصی از جامعه هستند که نیاز به کت و شلوار داشته و محدود به مردان می شوند. در واقع مردانی که قصد دارند کت و شلوار بخرند.

مثال دیگری که می توانیم برای این مورد بزنیم، کفش های طبی هستند، این کفش ها می توانند در مدل های مختلف مردانه و زنانه و بچگانه تولید شوند. اما نمی توان گفت که جامعه هدف خاصی را مدنظر دارد. پس می توان برای کفش طبی برای یک قشر خاص مثلا مردان یا زنان نیز می تواند یک نیچ مناسب باشد.

در فضای وب چطور نیچ مارکتینگ کار کنیم تا موفق شویم؟

در نیچ مارکتینگ لزومی نیست که حتما صاحب یک شرکت یا مغازه باشید و بخواهید کاری را برای جامعه خاص انجام دهید. بر عکس اگر در اینترنت هم شما صاحب یک پیج اینستاگرامی یا سایت باشید هم می توانید نیچ ایجاد کرده و بازار خود را به دست بگیرید.

بیشتر بخوانید:  تخفیف ویژه مجموعه کلیک اول تا پایان آذرماه 1398

چرا که مشتریان در این فضا همراه با جستجوهایی که می‌ توانند خاص و ویژه باشند، سعی در کسب اطلاعات و یا یافتن فروشگاه ‌های اینترنتی دارند. برای مثال کسی که قصد خرید کفش زنانه از نوع مجلسی را از بازار داشته باشد می تواند با سرچ کردن در اینترنت به تامین کنندگان این کالای خاص برسد و در این لحظه است که همه چیز می تواند به نفع کسی که بهترین توضیح و بهترین ارائه را داشته باشد تغییر کند.

این فیلتر کردن در سرچ مخاطبان اینترنتی دقیقا همان جایی است که بازاریابی گوشه ای یا نیچ می تواند خودش را به خوبی نشان دهد. پس اگر صاحب یک فروشگاه اینترنتی هستید باید تمام محصولات شما دسته بندی شده باشد و همراه با مقالات و فضاهای خاصی توی اینترنت حضور داشته باشید.

حال ممکن است سایت شما فروشگاهی نباشد و از نوع دیگری مثل شرکتی باشد، جالب است بدانید که:

مثلا یک سایت خبری نمی تواند ادعا کند که تمام اقشار جامعه مطالبش را می خوانند و به آن آن ها نیاز دارند بلکه جامعه مخاطب آن ها شامل کسانی می شود که خواننده اخبار بوده که از طریق اینترنت دنبال می کنند.

در فضای وب چطور نیچ مارکتینگ کار کنیم تا موفق شویم؟

نتیجه گیری نهایی برای نیچ مارکتینگ

با خلق الگوی نیچ مارکتینگ می توانید در سطح فعالیت خود تجدید نظر کرده و طبف وسیعی از اجتماع را به خود اختصاص دهید. اما برای جامعه خاصی که نیچ انجام داده اید به راحتی برند می شوید و به زودی جزوی از اولین ها و بهترین های بازار خواهید بود.

در بازار نیچ مارکتینگ باید به دنبال ارائه بهتر و به موقع باشید، چرا که بازار گوشه ای هر چند خوب می تواند شما را برند کند. اما اگر دیر دست به کار شوید در همان بازار بکر هم رقیبانی پیدا می کنید که از شما جلو زده و می توانند مشتریان شما را در تصاحب خودشان در بیاورند.

به نظر شما چه کارهایی برای نیچ مارکتینگ یا بازاریابی گوشه ای نیاز است؟ آیا راه حل دیگری سراغ دارید؟ آیا می توانید راهی را پیشنهاد کنید که فارغ از موارد گفته شده در این مقاله باشد؟ آیا شما در یک بازار گوشه ای در حال فعالیت هستید؟ نظرات خود را با ما از طریق بخش نظرات همین مقاله در میان بگذارید.

رضا دایی حسینی

نویسنده در بلاگ کلیک اول

دیجیتال مارکتر و مشاوره کسب و کار متخصص بازاریابی با متدهای روانشناختی موبایل گرافر (عکاسی با موبایل) علاقه مند به روانشناسی

0 دیدگاه ثبت شده است.

در بحث و گفتگوی مربوط به این مطلب شرکت کنید!

آکادمی کلیک اول

دریچه ای به سوی آموزش های رایگان در فضای دیجیتال مارکتینگ

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

سئو و بهینه سازی

گوگل سرچ کنسول یا Google Search Console یکی از مهم ترین ابزارهای سئوی حرفه ای سایت است. شما با کمک این ابزار می توانید با گوگل ارتباط برقرار کرده و به درستی یا نادرستی عملکرد خود در مسیر بهینه سازی سایت پی ببرید.

26 دقیقه
آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

سئو و بهینه سازی

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) یکی از ابزارهای پرکاربرد گوگل بوده و وظیفه آن بررسی آمار سایت ها و تحلیل آن هاست..

46 دقیقه
آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست

آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست (Yoast)

دیجیتال مارکتینگ

یواست سئو (Yoast SEO) یک افزونه وردپرس است که به عملکرد بهتر سایت در موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می کند. همچنین ابزارهایی را در اختیار شما قرار می دهد تا محتوای خود را به بهترین استانداردهای سئو و خوانایی برسانید.

25 دقیقه