مقایسه مزایای سئو و تبلیغات گوگلی

مقایسه مزایای سئو و تبلیغات گوگلی

اگر تصمیم دارید که در بازه زمانی کوتاهتری، نرخ بازدید بالایی را به سایت خود جذب نمایید؛ تبلیغات گوگلی برای شما راهگشا خواهد بود.

قطعا هر سایتی که بخواهد جایگاه بهتری را در فضای پررقابت گوگل کسب کند؛ راه های بسیار زیادی پیش روی خود میبیند. ازجمله این راه ها، سئو سایت و تبلیغات گوگلی است.

مسئله اصلی آنجاست که تفاوت این دو و مزایایی که نسبت به یکدیگر دارند، هنوز به خوبی بیان نشده است. ما در این مقاله قصد داریم به مقایسه مزایای سئو و تبلیغات گوگل پرداخته و نقش هریک را شرح دهیم. با کلیک اول همراه باشید.

گوگل AdWords چیست؟

حتی اگر تعریفی مشخص از گوگل ادوردز بلد نباشید؛ بدون شک بارها و بارها با آن برخورد کرده اید. گوگل ادوردز نوعی از تبلیغات کلیکی یا ppc در فضای گوگل است. گوگل امکاناتی را فراهم کرده است که مدیران سایتها با پرداخت هزینه ای بتوانند در بخش هایی که مربوط به تبلیغات گوگل میشوند؛ کسب و کار خود را معرفی نمایند.

در روش تبلیغات گوگلی، نیاز به پرداخت هزینه های گزاف نیست و شما می توانید با انتخاب بسته های کم هزینه، کار خود را شروع کرده و نتیجه را در کوتاه مدت مشاهده کنید.

شما به عنوان صاحبان کسب وکار تعیین میکنید که به ازای هرکلیکی که روی تبلیغ شما انجام میشود؛ میزان هزینه آن را پرداخت نمایید.

گوگل ادوردز کمک میکند تا زمانی که به فکر ارتقای جایگاه سایت خودتان نسبت به رقبای همتراز خود هستید؛ طبق بودجه شما بازدید هایی را به سایتتان اختصاص دهد و از این طریق به افزایش نرخ بازدید از سایتتان کمک کند.

گوگل AdWords چیست؟

سئو چیست؟

بهینه سازی موتور جستجو یا به اختصار سئو، تلاشی آگاهانه است که در بخش مدیریت سایت برای سازگاری هرچه بیشتر با الگوریتم های موتور جستجو انجام میشود. هدف نهایی در سئو، ارتقا جایگاه وبسایت شما و کسب بهترین جایگاه نسبت به رقبا است.

برای اینکه بتوانید به این هدف نایل شوید؛ باید اصول پیچیده سئو را اجرا کرده و به آن پایبند باشید. در سئو روی پارامترهای مختلفی از جمله تولید محتوا، طراحی سایت مناسب، سرعت بارگزاری بالا، لینک سازی های داخلی و خارجی، بررسی رقبا و… متمرکز میشویم.

فرآیند سئو اگر به درستی و اصولی صورت گیرد؛ قطعا میتواند به کسب اعتبار بیشتر وبسایت شما کمک کند.

مقایسه مفهوم سئو و تبلیغات در گوگل ادوردز

حال که تعریفی مختصر از تبلیغات گوگلی و سئو را باهم مرور کردیم؛ وقت آن رسیده است که مقایسه ای از مفهوم سئو و تبلیغات در گوگل ادوردز داشته باشیم تا با تفاوت های این دو آشنا شویم.

بیشتر بخوانید:  چگونه به کمک تولید محتوای ویدیویی به کسب و کار خود کمک کنیم؟

مقایسه مفهوم سئو و تبلیغات در گوگل ادوردز

یکی از مهمترین و بنیادی ترین تفاوت هایی که بین مفهوم سئو و تبلیغات گوگلی وجود دارد؛ نوع سایت هایی ست که میتوانند روی آن اثر بگذارند. گوگل ادوردز تنها برای سایت هایی که با Google Adsense همکاری دارند؛ کارآمد است. این در حالی است که سئو این محدودیت را نداشته و میتواند برای هر سایتی موثر واقع شود.

تفاوت دیگری که بین مفهوم سئو و تبلیغات در گوگل ادوردز وجود دارد؛ بحث هزینه های آن است. شما به عنوان یک مدیر سایت اگر تصمیم به انجام سئو گرفته باشید، نیازی نیست که به گوگل هزینه ای را پرداخت کنید. در مقابل تبلیغات گوگلی مستلزم پرداخت هزینه است.

مورد بعدی تداوم نتایج حاصل از هرکدام از آنهاست. تبلیغات در گوگل ادوردز تا زمانی برای شما افزایش ترافیک را به دنبال دارد که هزینه آن را پرداخت میکنید. این فرآیند به محض قطع شدن، متوقف خواهد شد. با این حال سئو یک فرایند متداوم است که نتایج حاصل از آن در بلند مدت هم ماندگاری دارد.

البته فرآیند سئو با همه مزیت ایی که دارد، پیچیده تر و زمانبر تر از تبلیغات گوگلی است. شما برای اینکه با سئو به جایگاه اول گوگل برسید، باید زمان زیادی را صرف کنید. در تبلیغات گوگل ادوردز کافیست یکی از موقعیت های نمایش داده شده را انتخاب کنید تا تبلیغات شما در بالا و پایین صفحات نتایج، نمایش داده شود.

علاوه بر این عملکرد گوگل ادوردز بسیار سریعتر از سئو است. شما با استفاده از تبلیغات گوگلی میتوانید خیلی سریع کمپین تبلیغاتی خود را راه اندازی کرده و ترافیک قابل توجهی را بدست آورید. این فرایند در سئو مستلزم صرف زمان بیشتری است.

تبلیغات گوگلی قادر است چندین کلمه کلیدی را همزمان مورد هدف قرار دهد؛ سئو برای این کار به تمرکز بیشتری احتیاج دارد.

میزان هزینه ای که برای تبلیغات گوگلی صرف میکنید؛ به طور مشخص و آنی بازمیگردد. بازدهی هزینه های صرف شده در فرآیند سئو، به زمان بیشتری نیاز دارد.

بیشتر بخوانید:  پیج رنک گوگل و نقش آن در رتبه بندی سایت

سوالی که مطرح میشود این است که بلاخره تبلیغات در گوگل ادوردز بهتر است یا سئو؟ در ادامه به پاسخ این سوال خواهیم پرداخت.

سئو یا گوگل AdWords ؛ مسئله این است!

سئو یا گوگل AdWords ؛ مسئله این است!

حتما شما هم با خواندن مطالب بالا به این فکر افتادید که بلاخره کدام یک بر دیگری برتری دارند؟ ما به عنوان مدیر سایت سئو را انتخاب کنیم یا تبلیغات گوگلی؟

خوب است بدانید که هرکدام از این دو مفهوم، مزایا و معایب خودشان را دارند. بهترین انتخاب استفاده از هردوی آنها در کنارهم و در بهترین موقعیت است.

سئو در مقایسه با تبلیغات گوگل ادوردز دیربازده تر است. با این حال راه حلی ماندگار بوده که میتواند نتایج فوق العاده ای را برای سایت شما به همراه داشته باشد. در مقابل تبلیغات گوگلی مستلزم صرف هزینه هستند و نسبت به سئو هزینه بیشتری دارند.

البته لازم به ذکر است که هدف ما از مقایسه سئو و تبلیغات در گوگل ادوردز، رقیب جلوه دادن این دو مفهوم نیست. هردوی آنها دوبال برای پرواز یک پرنده هستند.

اگر نقاط قوت و ضعف هردوی آنها را بدانید؛ میتوانید از آنها استفاده بهینه تری داشته باشید. در نظر داشته باشید که از این دو ابزار میتوان در موقعیت های بخصوص کمک گرفت و هردو راهگشا هستند.

گوگل ادوردز برای چه کسانی مناسب است؟

سوالی که در این مبحث مطرح میشود این است که تبلیغات گوگلی برای چه کسانی مناسب است و چه کسب وکارهایی میتوانند از آن سود ببرند؟

جواب واضح است، تمام کسب وکارها!

این روش تبلیغاتی میتواند برای هر کسب وکاری مفید بوده و در افزایش ترافیک سایت نقش قابل قبولی داشته باشد. با اینحال کسب وکارهایی که خدمات و یا کالایی برای فروش دارند؛ بیش از سایرین از این روش بهره میبرند. چراکه تبلیغات گوگلی قادر است جامعه هدف آنها را شناسایی کرده و مشتریان بیشتری را به سمت سایت آنها روانه کند. این همان چیزیست که هر مدیر سایت فروشگاهی میخواهد.

با اینحال تصور نکنید که گوگل ادوردز تنها برای سایت های فروشگاهی موثر است. سایر افراد که به دنبال برندسازی و افزایش ورودی سایت خود هستند نیز میتوانند از این روش تبلیغاتی برای رسیدن به اهداف خود بهره بگیرند.

بیشتر بخوانید:  سوشال مانیتورینگ چیست؟

آیا تبلیغات گوگل و سئو روی هم اثرگذارند؟

سوالات زیادی ممکن است ذهن شما را درگیر کند از جمله اینکه: تبلیغات در گوگل روی سئو سایت اثر دارد؟ لینک هایی که تبلیغات گوگل برای ما میسازد به عنوان بک لینک های سئو شناخته میشود؟ اثرگذاری تبلیغات گوگلی بر روی سئو مستقیم است؟ و…

اگر بخواهیم یک پاسخ قاطع و روشن به این دسته از سوالات بدهیم، بدون هیچ حاشیه ای باید بگوییم خیر! قطعا لینکهایی که در تبلیغات گوگل ادوردز به شما اختصاص داده میشود، به عنوان بک لینک سئو در نظر گرفته نخواهد شد و هیچکدام از ربات های گوگل این لینک های تبلیغاتی را  به حساب نمی آورند. چراکه این لینک ها اصطلاحا  لینک‌های No follow بوده و از دید ربات های خزنده گوگل مخفی میمانند. بنابراین تبلیغات گوگل نمیتواند رتبه سایتتان را در نتایج نهایی گوگل ارتقا دهد.

آیا تبلیغات گوگل و سئو روی هم اثرگذارند؟

سخن آخر

به صورت کلی اگر تصمیم دارید که در بازه زمانی کوتاهتری، نرخ بازدید بالایی را به سایت خود جذب نمایید؛ تبلیغات گوگلی برای شما راهگشا خواهد بود. همچنین اگر به نتایج بلندمدت تر با ماندگاری بیشتر میخواهید؛ روی سئوی سایتتان سرمایه گذاری کنید.

توصیه ما این است که کسب وکارهایی که نوپا هستند و هنوز به جایگاه محکمی در فضای وب نرسیده اند، کار خود را در ابتدا با تبلیغات گوگل ادوردز شروع کنند. البته این فرآیند مستلزم صرف هزینه است که باید این مسئله را نیز در نظر داشته باشید. به طور خلاصه میتوان گفت که تبلیغات گوگل ادوردز برای وبسایت هایی که کیخواهند در یک بازه زمانی مشخص، بالاترین ترافیک را کسب نمایند؛ مناسب است.

گرچه تبلیغات در گوگل به پیچیدگی سئو نیست با اینحال این فرآیند هم نیاز به کارشناسی و استفاده از یک مسیر تبلیغاتی درست دارد. در غیر این صورت هزینه های شما به هدر خواهد رفت. لازم به ذکر است که به دلیل اعمال تحریم های بین المللی علیه ایران، امکان اسفارش مستقیم تبلیغات گوگلی برای شما وجود ندارد و تنها با استفاده از واسطه میتوانید پرداخت های مربوطه را انجام داده و از این خدمات استفاده کنید.

در پایان امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید بوده باشد. از زمانی که صرف کردید، سپاس گزاریم.

پریا سهیلی زاده

نویسنده در بلاگ کلیک اول

دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی ، علاقه مند به وب و اینترنت

0 دیدگاه ثبت شده است.

در بحث و گفتگوی مربوط به این مطلب شرکت کنید!

آکادمی کلیک اول

دریچه ای به سوی آموزش های رایگان در فضای دیجیتال مارکتینگ

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

سئو و بهینه سازی

گوگل سرچ کنسول یا Google Search Console یکی از مهم ترین ابزارهای سئوی حرفه ای سایت است. شما با کمک این ابزار می توانید با گوگل ارتباط برقرار کرده و به درستی یا نادرستی عملکرد خود در مسیر بهینه سازی سایت پی ببرید.

26 دقیقه
آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

سئو و بهینه سازی

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) یکی از ابزارهای پرکاربرد گوگل بوده و وظیفه آن بررسی آمار سایت ها و تحلیل آن هاست..

46 دقیقه
آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست

آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست (Yoast)

دیجیتال مارکتینگ

یواست سئو (Yoast SEO) یک افزونه وردپرس است که به عملکرد بهتر سایت در موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می کند. همچنین ابزارهایی را در اختیار شما قرار می دهد تا محتوای خود را به بهترین استانداردهای سئو و خوانایی برسانید.

25 دقیقه