فضای ابری چیست؟ + معرفی 3 فصای ابری رایگان و مطمئن

فضای ابری چیست؟ + معرفی 3 فصای ابری رایگان و مطمئن

در این مقاله می خوانید:

فضای ابری چیست؟ چرا باید از آن استفاده کرد؟ در این مقاله از کلیک اول می خواهیم به این موضوع مهم بپردازیم و برای شما بیشتر درباره این فضای جذاب صحبت کنیم.

دنیای اینترنت به سرعت در حال رشدکردن است. این سرعت به گونه ای است که فناوری های به کار رفته در آن نیز رشد خوبی کرده است. یکی از مفهوم های پرکاربرد برای دنیای اینترنت را می توان فضای ابری یا کلود دانست. که می خواهیم ببینیم کلود چیست و چرا انقدر مهم شده است.

فضای ابری چیست؟

همه ما می دانیم که برای ذخیره کردن شماره تماس در مخاطبین تلفن همراه خود نیازمند یک فضای ذخیره سازی در آن هستیم و برای اینکه بتوانید اطلاعات و فایل های خود را به راحتی ذخیره کنید، نیازمند یک فضای ذخیره سازی یا همان Storage هستید. اگر نوار کاست های مغناطیسی را به خاطر آورید که برای ضبط صدا و آهنگ خیلی مورد استفاده قرار می گرفتند، نمونه ای اولیه از فضای ذخیره سازی بودند. فلاپی دیسک، سی دی، دی وی دی، فلش مموری و مموری کارت را نیز می توان نمونه مشابه دیگر آن نام برد.

سیستم ذخیره سازی ابری را می توان یک فناوری جدید دانست که به شما اجازه می دهد تا فایل های خود را برخلاف آن چیزی که تا به امروز بوده است، در فضایی غیر فیزیکی با معماری جدید ذخیره سازی کنید. پس می توان فضای ابری را به فضایی تلقی کرد که در اینترنت مثل یک هارد درایو روی کامپیوتر است و می توان از آن برای ذخیره کردن اطلاعات دیجیتالی خود از آن استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین هاست | ۱۳ ویژگی یک هاست خوب

دلایل استفاده از فضای ابری

از آن جایی که فضای ذخیره سازی فیزیکی ممکن است صدمه ببینید، خراب شود یا به سرقت برود، ایده فضای ابری یک گزینه مناسب جایگزین به حساب می آید. البته این نکته را هم باید توجه داشت که استفاده از فضای ابری به معنی این نیست که اطلاعات روی هوا هستند! بلکه ذخیره سازی آن ها روی سخت افزار و هاردهای پرسرعت انجام می شود اما نحوه معماری آن با سرورها و هاست های معمولی که در حال حاضر وجود دارند، فرق می کند.

مسئولیت تمام داده هایی که در فضای ابری ذخیره سازی می کنید، بر عهده خدمات دهنده بوده و شرکت ارائه دهنده کلود، وظیفه میزبانی و تامین امنیت و همچنین حفظ و نگه داری اطلاعات را دارد و شما می توانید در هر زمان به داده های خود در هرجای کره زمین داشته باشید.

چرا فضای ابری؟

انواع و اقسام فضای ابری چیست؟

مشاغل و افراد در موقعیت های مختلف، نیازمند ذخیره سازی فایل ها و اطلاعات هستند، مثلا یک دانشجوی پزشکی نیاز دارد تا فایل های تحقیقات خود را ذخیره کرده و هر از گاهی برای مطالعه به آن ها رجوع پیدا کند. یک عکاس ممکن است تا بخواهد عکس هایی را بگیرد که برای استفاده های آتی در جایی ذخیره کند. یا حتی یک بانک در استفاده از فضای ذخیره سازی ممکن است بخواهد تا سوابق مشتریان و کارکنان، داده های مربوط به تراکنش های مالی و تراکنش های روزانه را نیز ذخیره و سپس فراخوانی کند.

همین نیازهای مختلف افراد و کسب و کارهای گوناگون، سبب شده تا انواع مختلفی از فضاهای ابری را داشته باشیم. بطور کلی، 3 نوع فضای ابری به شرح زیر وجود دارد:

فضای ابری عمومی یا Public

فضای ابری عمومی، معمول ترین نوع فضای ابری است. مالکیت و مدیریت تمام سرورهایی که داده ها روی آن ها ذخیره می ‍شوند، با شخص سومی که ارائه دهنده خدمات فضای ابری باشد، است. به این معنی که داده های افراد در محل شرکت ارائه دهنده قرار دارد و شما به عنوان مشتری، هیچ کنترلی بر زیرساخت های ذخیره سازی ندارید.

فایل های ذخیره شده در یک فضای ابری عمومی، می تواند در دسترس هر کسی در هر جایی از دنیا قرار بگیرد. اگر تا به حال در نتفلیکس فیلمی تماشا کرده باشید، از یکی از فضاهای ابری عمومی استفاده کرده اید.

فضای ابری خصوصی یا Private

فضای ابری خصوصی را می توان نوعی دیگر از کلود دانست که در دسترس عموم قرار ندارد و فقط یک نفر یا یک یا یک گروه مشخص می توانند به آن دسترسی داشته باشند. فضای ابری خصوصی را به عنوان کلود داخلی هم شناسایی می شود و زیر ساخت آن در محل کار مشتری بوده یا با استفاده از یک دسترسی سطح بالا مثل نام کاربری و رمز عبور در دسترس است.

تفاوت اصلی فضای خصوصی را با فضای عمومی می توان به قابلیت از طریق اینترنت اشاره کرد. این در حالی است که دسترسی به فضای ابری خصوصی تنها از طریق فایروال امکان پذیر می باشد. شرکت ها برای محافظت از شبکه خود باید از دیوار آتش یا همان فایروال استفاده کنند که به کاربر اجازه می دهد به اینترنت دسترسی داشته و جلوی دسترسی هکرها و افراد ناشناس را بگیرد.

فضای ابری خصوصی یا Private

فضای ابری هیبریدی یا Hybrid

فضای ابری هیبریدی با ترکیبی از فضای عمومی و خصوصی تشکیل شده و به عبارت دیگر، فضای ابری هیبریدی را می توان نسبت به سایر فضاها، با قابلیت های برتری مثل امنیت را نیز داراست.

شرایطی را در نظر داشته باشید که یک شرکت نیاز دارد تا از انواع مختلفی از داده ذخیره کرده و فضای ابری هیبریدی دقیقا رفع نیاز اینجور شرکت و موسسات نیز هست. مثلا بانک ها می توانند اطلاعات مشتریان خود را ذخیره کرده و مشتریان نیز از طریق همین فضا به آن دسترسی داشته باشند.

روش های ذخیره سازی در کلود

برای ذخیره کردن اطلاعات در فضای ابری می توان به 3 روش مجزا عمل کرد:

حالت اول: File Storage

در این مدل ذخیره سازی، درست مثل چیزی که در کامپیوترها می بینیم، داده ها در قالب فایل ها و فولدرهای سلسله مراتبی طبقه بندی می شوند. یعنی، فایل ها با هر فرمتی که دارند، در یکسری فولدر قرار می گیرند و فولدرها هم در دایرکتوری های اصلی و فرعی مرتب می شوند. به این ترتیب، وقتی به یک فایل نیاز پیدا کنید، تنها کافی است تا مسیر آن را بلد باشید و بدانید از کدام دایرکتوری اصلی به دایرکتوری فرعی بروید و در چه فولدری به دنبال فایل مورد نظر خود بگردید.

روش های ذخیره سازی در فضای ابری چیست؟

حالت دوم: Block Storage

در روش ذخیره سازی بلوکی، داده ها در حجم های بالایی که هرکدام، یک “بلوک” نامیده می شود، دسته بندی می شوند. هر بلوک یک هارد درایو جداگانه محسوب می شود. ارائه دهندگان خدمات فضای ابری، از بلوک ها برای جداسازی مقادیر عظیمی از داده ها از یکدیگر استفاده می کنند. این نوع از ذخیره سازی، به واسطه تاخیر کمی که در برقراری ارتباط بین خدمات گیرنده و سیستم دارد، برای ذخیره فایل های حجیم مناسب تر است.

حالت سوم: Object Storage

نوعی روش ذخیره سازی داده ها است که برای مدیریت مقدار زیادی از داده های نامرتب و درهم و برهم به کار می رود که سازماندهی آن ها سخت یا غیرممکن است. به عبارت دیگر، بجای اینکه داده ها در فولدر یا بلاک نگهداری شوند، در قالب واحدهای مجزایی همه در یکجا نگهداری می شوند.

آیا می توان به امنیت فضای ابری اعتماد کرد؟

برای تامین امنیت داده ها، اولین کار دفاعی که باید در هر فضای ابری انجام داد، سیستم رمزگذاری یا همان Encryption است. سیستم های رمزگذاری الگوریتم های پیچیده ای برای مخفی کردن اطلاعات کاربران از هکرها و افراد ناشناس دارند. برای اینکه هکرها بتوانند به اطلاعات محافظت شده شما دسترسی پیدا کنند باید رمز سخت این الگوریتم ها را بشکنند.

سیستم های رمزگذاری 100 درصد غیرقابل نفوذ هستند و شکستن رمز آن ها نیاز به قدرت تفکر زیاد، کامپیوترهایی با قدرت پردازشی بالا، نرم افزارهای مخصوص و زمان زیاد دارد. اگر بخواهیم بدترین حالت ممکن را در نظر گرفته باشیم، هیچ کجا برای نگه داری اطلاعات در فضای اینترنت مطمئن نیست! اما اگر بخواهیم اطلاعات خود را در این فضا به اشتراک بگذاریم، نیازمند یکسری رمزگذاری های سراسری هستیم.

آیا می توان به امنیت فضای ابری اعتماد کرد؟

آشنایی با فضای ابری های معروف

حال که با کاربرد کلود بیشتر آشنا شده اید، در ادامه می خواهیم به بررسی بهترین فضای ابری های معروف بپردازیم که در سطح اینترنت درحال فعالیت هستند و می توانید به صورت فضای ابری هیبریدی یا عمومی از آن ها استفاده کنید. لازم به ذکر است که کلیک اول تنها به معرفی آن ها می پردازد و استفاده از آن ها به عهده کاربران عزیز می باشد.

1- فضای ابری گوگل یا گوگل درایو (Google Drive)

گوگل درایو یکی از بهترین و مورد اعتماد ترین فضاهای ابری رایگان در سراسر دنیاست که توسط شرکت گوگل راه اندازی شده است. امکان استفاده از گوگل درایو تنها برای کاربرانی قابل دسترس است که به حساب کاربری جیمیل خود دسترسی داشته باشند.

گوگل درایو مجموعه ای از ابزارهای اداری برای خود دارد که می توانید به صورت آنلاین از آن ها استفاده کنید. این ابزارها که در اکثر مواقع میتواند نیازهای کاربران را حل کند، یک راه مفید برای به اشتراک گذاشتن فایل به صورت خصوصی در اینترنت نیز به حساب می آید. این ابزارها شامل:

  1. ابزار گوگل شیت (برنامه ای مشابه مایکروسافت اکسل)
  2. برنامه گوگل داک (برنامه ای مشابه مایکروسافت ورد)
  3. اپلیکیشن گوگل اسلایدز (برنامه های مشابه مایکروسافت پاورپوینت)

2- فضای ابری مایکروسافت وان درایو (Microsoft OneDrive)

وان درایو بعد از گوگل درایو، دومین گزینه رایگان در فضای اینترنت است که می توانید از آن استفاده کنید. مایکروسافت که شرکت سازنده ویندوز به حساب می آید، این فضا را در اختیار کاربران برای استفاده قرار داده است. تا بتوانید از فضای امن آن استفاده کنید. مایکروسافت نیز مثل گوگل، نرم افزارهای آنلاین برای استفاده کاربران دارد. و جالب است بدانید که برنامه های ورد، پاورپوینت و اکسل با ساختن یک اکانت کاربری در سایت مایکروسافت قابل دسترس است.

2- فضای ابری مایکروسافت وان درایو (Microsoft OneDrive)

3- فضای ابری دراپ باکس (Dropbox)

دراپ باکس بعد از گوگل درایو و مایکروسافت وان درایو از بهترین فضای ابری در اینترنت به حساب می آید که در همان ابتدا 2 گیگابایت فضای در اختیار کاربران قرار می دهد و برای استفاده بیشتر می توانید فضای آن را با خرید اشتراک استفاده کنید. شما می توانید از دراپ باکس در هر پلتفرمی اعم از گوشی، تبلت و لپتاپ به خوبی استفاده کنید. و فایل های خود را با خیال راحت روی این فضای ابری رایگان به اشتراک بگذارید.

یکی از ویژگی های بسیار خوب دراپ باکس این است که می توانید در حالت آفلاین به فایل هایی که قبلا آنلاین بوده اید و با دسترسی که ایجاد کرده اید، آن ها را مشاهده کرده و از آن ها استفاده کنید. این ویژگی کمک می کند تا کاربران بدون دغدغه به فایل های خود حتی زمانی که اینترنت وجود ندارد هم دسترسی داشته و استفاده کنند.

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با فضای ابری بیشتر آشنا کنیم و به مزیت های آن بپردازیم. به نظر شما چقدر می توان به کلود اعتماد کرد؟ آیا می توان گفت که فضای ابری یک وسیله عالی برای دسترسی به فایل ها در سراسر وب و محیط اینترنت به حساب می آید؟

تیم تحریریه کلیک اول

نویسنده در بلاگ کلیک اول

این مقاله به قلم و نویسندگی تیم تحریریه کلیک اول تهیه شده است. هدف ما در کلیک اول، ارائه بستری مناسب برای وب مستران عزیز است که بتوانند مجموعه ای از خدمات مربوط به دیجیتال مارکتینگ، افزایش ترافیک سایت و همچنین شبکه های اجتماعی را به سادگی دریافت کنند.

0 دیدگاه ثبت شده است.

در بحث و گفتگوی مربوط به این مطلب شرکت کنید!

آکادمی کلیک اول

دریچه ای به سوی آموزش های رایگان در فضای دیجیتال مارکتینگ

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

دوره آموزشی گوگل سرچ کنسول (Google Search Console)

سئو و بهینه سازی

گوگل سرچ کنسول یا Google Search Console یکی از مهم ترین ابزارهای سئوی حرفه ای سایت است. شما با کمک این ابزار می توانید با گوگل ارتباط برقرار کرده و به درستی یا نادرستی عملکرد خود در مسیر بهینه سازی سایت پی ببرید.

02:21:00
آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

دوره آموزشی گوگل آنالیتیکس 4 (Google Analytics 4)

سئو و بهینه سازی

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) یکی از ابزارهای پرکاربرد گوگل بوده و وظیفه آن بررسی آمار سایت ها و تحلیل آن هاست.

02:43:00
آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست

آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست (Yoast)

دیجیتال مارکتینگ

یواست سئو (Yoast SEO) یک افزونه وردپرس است که به عملکرد بهتر سایت در موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می کند. همچنین ابزارهایی را در اختیار شما قرار می دهد تا محتوای خود را به بهترین استانداردهای سئو و خوانایی برسانید.

00:22:06