پس از اینکه فعالیت های مربوط به سئوی داخلی سایت انجام شود و سایت از نظر محتوا ، سرعت و ساختار در شرایط مناسبی قرار بگیرد ، نوبت به انجام فعالیت های مربوط به سئوی خارجی می رسد.

سیر تا پیاز سئوی خارجی سایتReviewed by علی شانه ساز on Jul 2Rating: 5.0

پیش از این آموختیم که سئوی داخلی سایت به مجموعه کار هایی گفته می شود که به طور مستقیم به کدها و محتویات سایت بستگی دارد. مواردی از قبیل بهبود محتوای سایت ، لینک سازی داخلی ، بهبود ساختار کدنویسی ، افزایش سرعت سایت ، رفع مشکلات سرور و به طور کلی هر فعالیتی که درون سایت انجام می شود ، مربوط به سئوی داخلی سایت می شود و باید از قواعد و قوانین خاصی پیروی کرده تا از نظر گوگل قابل قبول بوده و سایت را به شکل مثبتی ارزیابی کند. هرگونه تغییر در این قسمت به طور مستقیم در نتایج جستجو تاثیرگذار خواهد بود. پس اولین گام در بهبود سئوی سایت ، برطرف کردن مشکلات ساختاری و کدنویسی سایت می باشد.

اهمیت سئوی خارجی سایت در بهینه سازی

میدانیم که سئوی خارجی سایت شامل تمام فعالیت هایی است که در بیرون از سایت انجام گرفته و در به دست آوردن رتبه های بالای موتورهای جستجو موثر هستند. سئوی خارچی شامل موارد فعالیت در شبکه های اجتماعی ، تبلیغات خارجی ، افزایش ورودی از گوگل و در مجموع تمامی روش هایی ست که در خارج از سایت باعث بهبود سئو و جایگاه سایت در نتایچ جستجوی می شود.

در اکثر مواقع سئوی داخلی به تنهایی نمی تواند به صورت چشمگیر باعث افزایش جایگاه سایت در گوگل شده و رتبه های نخست موتورهای جستجو را برای سایت به ارمغان آورند. این میزان پیشرفت بستگی به ارزش کلمه کلیدی و همچین قدرت سایت های رقیب دارد. به طور مثال همانطور که پیش از این در مطالبی آموختیم ، عمر دامنه می تواند یکی از موارد مهم در سئو و افزایش ارزش سایت یا دامین آوتوریتی و پیج آوتوریتی شود.

پس برای رسیدن به رتبه های ابتدایی در گوگل و بهبود کسب و کار اینترنتی ، نیاز به انجام فعالیت های بیشتری در خارج از سایت می باشد که ارزش و اعتبار سایت را نزد موتورهای جستجو افزایش داده و در مدت زمانی در حدود ۲ الی ۶ ماه ، وب سایت شما را به جایگاه مورد نظر برساند. برخلاف سئوی داخلی که تاثیر سریعتری در نتایج جستجو دارد ، تاثیرگذاری سئوی خارجی سایت زمان بر تر می باشد و شما در سئو خارجی کنترل مستقیمی بر روندکار ندارید.

در این مقاله قصد داریم به مجموعه فعالیت هایی که در سئوی خارجی انجام می شود اشاره ای داشته باشیم.

  • بک لینک

لینکی که از سایتی به سایت دیگر داده می‌شود را بک لینک می‌گویند. در واقع هنگامی که سایت X ، سایت Y را فالو می کند ، سایت Y یک بک لینک از سایت X دریافت می کند. بک لینک از اهمیت فراوانی در سئو و بهینه سازی سایت برخوردار است و همواره متخصصین در تلاش هستند تا بتوانند بک لینک بیشتری را در جهت بهبود رتبه سایت به وجود بیاورند. البته این عمل باید به صورت کاملا اصولی انجام پذیرد ، چرا که زیاده روی در ایجاد بک لینک می تواند باعث تاثیر منفی در سئو سایت شده و حتی موجب پنالتی شدن سایت شود.

در دنیای وب لینک ها به دو صورت، لینک فالو (follow) و یا لینک نوفالو (nofollow) می‌باشد.

برای درک بهتر این lمسئله یک سناریوی ساده را طرح می‌کنیم، فرض کنید سایت F سایت دیگری با نام X را، به شکل فالو لینک می‌کند و سایت N همان سایت X را به شکل نوفالو لینک می‌کند. از این سناریو ما این استنباط را می‌کنیم که سایت F سایت X را تایید کرده و به آن مقداری اعتبار بخشیده است (این بخشیدن به معنای کم شدن اعتبار از سایت F نیست). سایت N سایت X را لینک کرده و آن را معرفی کرده ولی تایید نمی‌کند و این کار را به موتورهای جستجو واگذار می‌کند. لینک‌های نوفالو به این معنی نیستند که از نظر گوگل غیر قانونی باشند، در واقع لینک نوفالو به این معناست که به گوگل می‌گوید به دنبال این لینک نرود ولی آیا واقعا این‌گونه است؟

ساختار کد فالو در تگ لینک

ساختار لینک‌ های فالو به شکل زیر می باشد. هیچ کدام از لینک زیر هیچ تفاوتی با هم ندارند و استفاده از dofollow صرفا نشان دهنده follow بودن لینک است:

ساختار کد نوفالو در تگ لینک

ساختار لینک‌های نوفالو به شکل زیر می باشد:

به نظر می رسد که اهمیت لینک های فالو بیشتر باشد. اما در واقع اینگونه نیست. گوگل و سایر موتورهای جستجو لینک های نوفالو را نیز مورد بررسی قرار می دهند. در شرایطی که در دنیای امروز ، بیشتر از ۷۰ درصد لینک ها به صورت نوفالو می باشد ، داشتن لینک های نوفالو در سایت های مختلف ، نشان از طبیعی بودن لینک های شما دارد.

انتخاب بک لینک مناسب و تاثیرگذار یکی ار موارد مهم و تخصصی در سئو می باشد که باید با نهایت دقت صورت پذیرد. در غیر این صورت و با قرار دادن لینک سایت در وب سایت های اسپم می توانید باعث اعمال جریمه های سنگین برای سایت خود شوید.

  • ریپورتاژ

در ریپورتاژ ، شما تبلیغ محصول یا سایت خود را در قالب و چهار چوب یک متن و مقاله خبری – تبلیغاتی و با ۳ – ۵ لینک از سایت خود در یک سایت خبری یا هر سایت مناسب منتشر کرده و برای همیشه آن را تبلیغ می کنید و به این ترتیب است که می توانید رتبه سایت خود را پایین آورده و محصول خود را به فروش برسانید.

ریپورتاژ در سایت های معتبر تاثیر ویژه ای در دیده شدن شما دارد. اولا تعداد افراد زیادی از این سایت های خبری بازدید می کنند و باعث می شود که حداقل یک بار آگهی شما را بخوانند. در ثانی آن ها به اعتبار این سایت های بزرگ اعتماد دارند و شما را تایید خواهند کرد و علاقه پیدا می کنند وارد سایت شما شده و از محصول شما خریداری کنند.

نگارش یک متن مناسب برای ریپورتاژ و انتخاب لینک ها و سایت های مرتبط ، یکی از عوامل مهم و تخصصی در امر سئو به شمار می رود.

  • ویدیو مارکتینگ

یکی از موارد بسیار مهم در جذب کاربر و بهبود سئوی سایت ، تولید ویدیوهای جذاب می باشد. این مسئله که یکی از زیرشاخه های دیجیتال مارکتینگ به حساب می آید ، می تواند تاثیر شگرفی در سئوی سایت شما ایفا کند. ویدیو همواره یکی از عناصر چند رسانه ای می باشد که می تواند باعث جلب توجه خیل عظیمی از کاربران شده و کاربران فراوانی را برای سایت شما به ارمغان بیاورد.

بدین منظور کافیست بعد از ایجاد ویدیوهای موردنظر ، آن ها را در سایت های اشتراک ویدیو نظیر آپارات ، یوتیوب و اینستاگرام آپلود نموده و عوامل سئو را نیز در آن ها رعایت نمایید. حال با قرار دادن لینک سایت در کانال مخصوص خود ، می توانید ارزش سایت خود را افزایش دهید و کاربران زیادی را از این سایت ها دریافت نمایید که تاثیر مستفیمی در سئوی سایت می گذارد.

ویدیو مارکتینگ

  • بلاگ معتبر

داشتن یک وبلاگ بروز و تولید محتوای مناسب و پرطرفدار در حالت عادی یکی از موارد سئوی داخلی سایت است. اما از آن جایی که ممکن است بسیاری از کاربران از مطلب شما رضایت داشته و آن را در سایت یا وبلاگ خود کپی نمایند ، این مسئله دیگر تنها در چهارچوب سئوی داخلی نمی گنجد. هنگامی که مطالب سایت شما در دیگر وب سایت ها کپی شود ، این احتمال وجود دارد که لینک های داخلی سایت شما در این مطالب حذف نشده و گوگل با بررسی آن ها ، اعتبار و ارزش بیشتری به سایت شما بدهد.

از طرفی الگوریتم های پیشرفته گوگل نظیر پنگوئن قادر است مطالب کپی را تشخیص داده و همانطور که سایت های کپی کننده (که حق کپی رایت را رعایت نمی کنند) مورد جریمه قرار می دهد ، سایت شما را نیز به عنوان یک مرجع درنظر گرفته و جایگاه شما را افزایش می دهد.

  • فعالیت در فروم ها

هنگامی که در سایت ها و فروم های دیگر فعالیت داشته باشید ، همواره فضای در اختیار شما قرار دارد که به وسیله آن می توانید با معرفی امکانات مختلف سایت خود ، کاربران زیادی را از این فروم ها روانه سایتتان نمایید. همچنین قرار گرفتن لینک شما در این فروم ها ، باعث بهبود سئوی خارجی سایت نیز می شود. همچنین فعالیت در دیگر سایت ها به عنوان نویسنده مهمان نیز از مواردی است که می تواند در شناساندن سایت شما (که می توانید آن را در امضای خود قرار دهید) به کاربران دیگر موثر باشد.

  • شبکه های اجتماعی

پیش از این و در بخش سئوی داخلی ، به صورت کامل در مورد اهمیت شبکه های اجتماعی صحبت کردیم. اما باید توجه داشت که شبکه های اجتماعی یک حالت دو طرفه داشته و در واقع بیشتر یکی از عوامل موثر در سئوی خارجی سایت می باشد. رعایت تمام مواردی که در مطلب مربوط به سئوی داخلی سایت عنوان شد ، می تواند تاثیر بسیار زیادی در سئو سایت شما داشته باشد.

شبکه های اجتماعی