تمام چیزهایی که باید درباره موتور جستجوی گوگل بدانیم

تمام چیزهایی که باید درباره موتور جستجوی گوگل بدانیم

در این مقاله از کلیک اول به تمام چیزهایی می پردازیم که لازم است درباره موتور جستجوی گوگل بدانید. با ما همراه شوید.

رعایت اصول سئو و طراحی رابط کاربری مناسب، خوشایند موتورهای جستجو بوده و شما را با پاداش صدرنشینی در لیست نتایج مواجه میکند. موتورهای جستجو انواع مختلفی دارند. پرکاربردترین و البته محبوب ترین آنها موتور جستجوی گوگل است که احتمالا با آن آشنایی داشته باشید.

موتور جستجوی گوگل google

همانطور که در بالا اشاره کردیم؛ پرکاربردترین موتور جستجو در سراسر دنیا، گوگل است. به گونه ای که اولین رتبه الکسا همواره به گوگل اختصاص داشته است. گوگل به عنوان منبعی غنی و قدرتمند از اطلاعات شناخته می شود و بیش از هفتاد و دو درصد سهم جهانی جستجو را به خود اختصاص می دهد.

ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و کاربران ایرانی نیز بیش از هر سایت دیگر از گوگل استفاده میکنند.

سازوکار این موتور جستجو، بسیار حساس بوده و نسبت به تمام جزییات واکنش نشان میدهد؛ حتی جزییاتی که بنظر شما بی اهمیت بیاید! نتایج در گوگل به وسیله خزنده های بینظیر آن نشان داده میشود.

زمانی که یک کلمه یا عبارت را در مرورگر گوگل جستجو کنید؛ با مجموعه ای از متن، عکس، فیلم، نقشه و… مرتبط مواجه خواهید شد. سپس شما میتوانید مرتبط ترین نتیجه به خواسته خود را انتخاب کرده و از آن بهره بگیرید.

موتور جستجوی گوگل چگونه کار می کند؟

گوگل یک غول قدرتمند جستجوگر است! شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که گوگل چگونه کار میکند؟

اگر بخواهید در این فضا فعالیتی حرفه ای داشته باشید؛ باید با چگونگی عملکرد آن و الگوریتم های گوگل آشنا شوید. رعایت مجموعه این نکات به بهینه سازی سایت و بهبود تجربه کاربری کمک میکند.

تخصص سئو دقیقا برای کمک کارشناسانه در همین زمینه بوجود آمده است. شما با بهره گیری از اصول سئو میتوانید به صدر نتایج گوگل آمده و کاربران بیشتری را جذب کنید. در این حالت شانس دیده شدن شما بیشتر و احتمال موفقیتتان نیز قوی تر است. برای این کار می توانید از خدمات سئو و بهینه سازی سایت توسط کلیک اول نیز استفاده کنید. در ادامه به توضیح چند اصطلاح از عملکرد گوگل میپردازیم.

موتور جستجوی گوگل چگونه کار می کند؟

خزنده یا کراول ‏crawling

موتور جستجوی گوگل از ربات های خزنده یا کراول برای پیمایش صفحاتی که به صورت لینک به یکدیگر پیوند داده شده اند؛ استفاده میکند. این ربات ها قادر هستند تمام این اطلاعات را در بانک اطلاعاتی خود نگهداری کنند.

بیشتر بخوانید:  آموزش نحوه تولید محتوای سئو شده

اگر مختصر اطلاعاتی در مورد سئوی سایت داشته باشید؛ از اهمیت لینک سازی در بهبود رتبه بندی یک سایت آگاه هستید.

ربات های خزنده گوگل بعد از اولین مرتبه ای که به سایت شما سر زدند و صفحه را ایندکس کردند؛ سایت شما را تحت نظر میگیرند و بارها و بارها به شما سر میزنند. اگر بتوانید سایت خود را با فواصل زمانی کوتاه تر بروزرسانی کنید؛ خزنده ها را بیشتر به سایت خود میکشانید. این موضوع از آنجایی اهمیت دارد که هرچه خزنده ها بیشتر به سایت شما سر بزنند؛ مدت زمان کمتری طول میکشد تا به صدر نتایج جستجو نزدیک شوید.

ایندکس کردن ‏Index

در مبحث بالا از اصطلاح ایندکس کردن استفاده کردیم. شاید برای شما سوال باشد که ایندکس کردن دقیقا چه معنایی دارد. ایندکس کردن در گوگل به معنای فهرست کردن است. این فرآیند یکی از کارهایی ست که موتورجستجو گوگل انجام میدهد.

بعد از اینکه ربات های خزنده، نتایج جستجو را پیدا کردند؛ گوگل این اطلاعات را از طریق ایندکس کردن فهرست بندی میکند. بنابراین وقتی میگوییم یک صفحه ایندکس شده است؛ یعنی آن صفحه بعد از این قادر است به موضوع سرچ شده، دقیقا پاسخ دهد.

موتور جستجوی گوگل ادعا می کند که حجم ‏صفحات ایندکس شده آن، بیش از 100 میلیون گیگابایت است.‏

ایندکس کردن ‏Index

رتبه بندی کردن یا ‏Rank

وقتی کلمه یا عبارت کلیدی موردنظرتان را در نوار مرورگر گوگل، جستجو کنید؛ با مجموعه ای از نتایج مواجه میشوید که در هر صفحه رتبه یک تا ده را به خود اختصاص می دهند. تحقیقات نشان میدهد که اکثر کاربران همان چند سایت صفحه اول را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده و سری به صفحات دیگر نمیزنند. این مسئله به رنک مربوط میشود.

رنک یا رتبه بندی، فرآیندی ست که طی آن گوگل مجموعه سایت ها را رتبه بندی کرده و جایگاه هرکدام را تعیین میکند. اما چه پارامترهایی بر رنکینگ سایت ها اثرگذار است؟ در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد.

چه مواردی بر رنکینگ یا رتبه بندی سایت اثر می گذارد؟

اگر مدیر یک وبسایت باشید؛ اطلاع داشتن از نحوه رتبه بندی سایت ها توسط گوگل برای شما اهمیت ویژه ای دارد. بنابراین لازم است بدانید چه پاراترهایی وجود دارد که میتواند در این رتبه بندی اثرگذاشته و به بهبود رتبه سایت شما کمک کند.

اگر خاطرتان باشد؛ در بخش های بالایی توضیح دادیم که موتورجستجوی گوگل حساس بوده و نسبت به تمام جزییات واکنش نشان میدهد. این نکته سنجی به ما نشان میدهد که موارد بسیار زیادی وجود دارد که در صورت توجه به آنها میتوانیم رتبه بهتری در گوگل کسب کنیم. در ادامه چند مورد از این موارد را به اختصار مرور خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید:  راه های کاهش رتبه الکسا در سال 2021

موارد مهم برای رتبه بندی سایت ها

  • ارتباط موضوعی
  • هدفمند بودن محتوا
  • کپی نبودن محتوا به خصوص مطالب
  • کیفیت بالای محتوا

ارتباط موضوعی

اولین و مهمترین نکته در بهبود رتبه بندی سایت ها، توجه به ارتباط موضوعی است. ارتباط موضوعی به این معناست که محتوای سایت را همانگونه که به ربات ها معرفی کرده اید؛ بچینید. به گونه ای که بتوانند خیلی سریع شما را پیدا کرده و در نتایج جستجو بالا آورند. انتخاب کلمات کلیدی متناسب با موضوع، یکی از مواردی ست که میتوانید در این خصوص رعایت کنید.

هدفمند بودن محتوا

شما نباید سایت خود را صرفا برای ربات های خزنده طراحی کرده و از تاثیر کاربران غافل شوید. تهیه محتوای هدفمند، تاثیر چشمگیری در افزایش بازدید از سایت و جذب ترافیک ارگانیک دارد. سعی کنید محتوایی تولید کنید که بیش از هرچیز به نیازکاربر و خواسته های او توجه دارد. پوشش این مسئله به هدفمندی بیشتر محتوا کمک میکند.

هدفمند بودن محتوا

کپی نبودن مطالب محتوا

کپی کردن محتوای سایت های دیگر علاوه بر این که یک سرقت محسوب میشود؛ کاربر را به دلیل مواجه با مطالب تکراری، از سایت شما فراری می دهد و اثری سو بر رتبه بندی شما خواهد گذاشت. برای جلوگیری از این موارد لازم است که روی تولیدمحتوای یونیک کار کرده و سرمایه گذاری کنید.

محتوای یونیک و قدرتمند به ربات ها نشان میدهد که شما در خصوص این موضوع، تخصص و اطلاعات لازم را دارید. بنابراین شایسته این هستید که به اولین جایگاه فهرست نتایج ارتقا پیدا کنید.

کیفیت بالای محتوا

کیفیت بالای تولید محتوا، چهارمین پارامتری است که برای موتور جستجو گوگل اهمیت ویژه ای دارد. برای این موضوع باید با فرمول های تولید محتوای قدرتمند آشنا باشید و از آن بدرستی استفاده کنید.

اهداف موتور جستجوی گوگل چیست؟

حال که با سازوکار موتورجستجو آشنا شدید؛ در این مبحث با اهداف موتور جستجوی گوگل آشنا میشویم.

هدف از راه اندازی موتورهای جستجو کاملا مشهود است! فلسفه وجود موتورهای جستجو کمک به کاربران برای سریعتر یافتن پاسخ پرسش های خود است.

بیشتر بخوانید:  ریچ اسنیپت چیست و در کجا استفاده می شود؟

روند کار آنها به گونه ایست که بتوانند به صورت هوشمندانه و پرسرعت، متناسب ترین پاسخی را که به دنبال آن هستید پیدا کرده و در اختیار کاربران قرار دهد.

بنابراین میتوانیم بگوییم که بطورکلی هدف گوگل، ارائه بهترین عملکرد و خدمت رسانی به کاربران است.

گوگل در این مسیر با طراحی الگوریتم های به روزشده و قوانین سختگیرانه، با متقلبان برخوردی جدی داشته و به کسانی که به مقررات او پایبند هستند؛ پاداش میدهد. تمام این رفتارها ریشه در اهمیت به رفتار کاربری و رضایت آنها دارد.

اهداف موتور جستجوی گوگل چیست؟

تاثیر رفتار کاربران بر نتایج جستجوی گوگل چیست؟

این موضوع را تمام سئوکاران کلاه سفید تایید میکنند که اگر شما بخواهید در طولانی مدت نتیجه خوب وماندگاری از موتور جستجوی گوگل بدست آورید و رتبه موفقی را کسب کنید؛ بیش از هرچیزی باید به رفتار کاربران اهمیت دهید. اهمیت رفتار کاربران برای گوگل بیش از هر موضوع دیگری ست. این کاربران هستند که باید از نتیجه سرچ و فضای وبسایت شما رضایت داشته باشند.

برای اینکه بتوانید این موضوع را بهتر درک کنید؛ با ذکر یک مثال آن را  توضیح خواهیم داد. تصور کنید که شما در نوار مرورگر گوگل تایپ میکنید«خرید گوشی موبایل». سپس گوگل مجموعه ای از نتایج را برای شما بالا می آورد. اگر به سایت های اول فهرست سر بزنید و با مواردی از جمله سرعت پایین بارگزاری سایت، محتوای نامناسب و غیر مرتبط، طراحی غیر حرفه ای، ‏فونت ناخوانا و… مواجه شوید؛ سریعا سایت مذکور را ترک خواهید کرد. گوگل این رفتار شما را بررسی و درک خواهد کرد. بنابراین باتوجه به این عمل، به سایت مذکور امتیاز منفی می دهد و رتبه سئوی آن را کاهش خواهد داد.

موفقیت سئوی وبسایت وابسته به رفتار کاربران و رعایت اصول الگوریتم های موتور جستجو است. اگر هرکدام را نادیده بگیرید؛ پروژه سئو شما آنگونه که باید موفق نخواهد شد.

نتیجه گیری

گوگل محبوب ترین و کارآمدترین موتورجستجو در سراسر دنیاست که اولین رتبه الکسا را به خود اختصاص داده است. در مقاله ای که مطالعه کردید؛ به موتورجستجوی گوگل پرداختیم و اصطلاحات رایج در سازوکار آن را بررسی کردیم. همچنین مواردی را که با رعایت آن میتوانید به بهبود رتبه بندی خود کمک کنید؛ شرح دادیم. امیدواریم این مطلب بتواند سوالات ذهنی شما را پاسخ دهد.

از زمانی که برای مطالعه صرف کردید؛ سپاس گزاریم.

رضا دایی حسینی

نویسنده در بلاگ کلیک اول

دیجیتال مارکتر و مشاوره کسب و کار متخصص بازاریابی با متدهای روانشناختی موبایل گرافر (عکاسی با موبایل) علاقه مند به روانشناسی

0 دیدگاه ثبت شده است.

در بحث و گفتگوی مربوط به این مطلب شرکت کنید!

آکادمی کلیک اول

دریچه ای به سوی آموزش های رایگان در فضای دیجیتال مارکتینگ

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

سئو و بهینه سازی

گوگل سرچ کنسول یا Google Search Console یکی از مهم ترین ابزارهای سئوی حرفه ای سایت است. شما با کمک این ابزار می توانید با گوگل ارتباط برقرار کرده و به درستی یا نادرستی عملکرد خود در مسیر بهینه سازی سایت پی ببرید.

26 دقیقه
آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

سئو و بهینه سازی

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) یکی از ابزارهای پرکاربرد گوگل بوده و وظیفه آن بررسی آمار سایت ها و تحلیل آن هاست..

46 دقیقه
آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست

آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست (Yoast)

دیجیتال مارکتینگ

یواست سئو (Yoast SEO) یک افزونه وردپرس است که به عملکرد بهتر سایت در موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می کند. همچنین ابزارهایی را در اختیار شما قرار می دهد تا محتوای خود را به بهترین استانداردهای سئو و خوانایی برسانید.

25 دقیقه