انتخاب نام دامنه مناسب اولین و مهمترین گام جهت ایجاد یک وب سایت حرفه ای می باشد. در این میان ، تاثیر نام دامنه در سئوی سایت یکی از گزینه های مورد بحث در میان وبمتستران می باشد. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم.

هدف از ایجاد یک سایت هرچه که باشد ، افزایش ترافیک سایت و افزایش ورودی گوگل جزو مهمترین خواسته های وبمستران و مدیران سایت ها به شمار می رود. به کمک سئو و بهینه سازی سایت می توان باعث بهبود جایگاه سایت در گوگل و پیشرفت شرایط کسب و کار اینترنتی شد. ملاک های بسیاری در سئو تاثیرگذار هستند اما در این قصد داریم مقاله به تاثیر نام دامنه در سئوی سایت بپردازیم.

همانطور که گفته شد ، انتخاب نام دامنه گام نخست ایجاد یک وب سایت می باشد که معمولا قبل از طراحی سایت در ذهن کاربران نقش می بندد. در حالت عادی ، نام دامنه هیچ گونه تاثیری به صورت مستقیم در سئو سایت شما ایفا نمی کند. اما انتخاب یک نام دامنه کوتاه و مناسب می تواند به سرعت و سادگی در ذهن کاربران حک شده و به صورت غیرمستقیم در کسب و کار شما موثر باشد. در این حالت هنگامی که کاربران از طریق گوگل ، تبلیغات و یا هر روش دیگری با سایت شما مواجه می شوند.

اما هنگامی که میگوییم دامنه مناسب منظور چیست؟

برای اینکه نام دامنه انتخابی ما از تاثیرگذاری بیشتری در خاطر بازدیدکنندگان سایت برخوردار باشد ، رعایت نکات زیر ضروری است:

  • نام دامنه کوتاه و مرتبط با فعالیت اصلی سایت باشد.
  • نام انتخابی دارای تلفظ ساده و روان باشد.
  • از کاراکترهایی مثل – ، _ و … در نام دامنه استفاده نکنید.
  • از دامنه هایی که دیگر پسوندهای آن توسط دیگران اشغال شده استفاده نکنیم. برای مثال اگر domain.com توسط شخص دیگری مورد استفاده قرار گرفته ، به سراغ domain.info ، domain.in و … نرویم
  • سعی کنید از املای درست کلمات بهره ببرید. به بیان دیگر اگر دامنه ای در زمینه فعالیت های گرافیکی نیاز دارید ، graphic.com انتخاب بهتری نسبت به gerafik.com می باشد.
بیشتر بخوانید :  بررسی میزان اثربخشی UX و UI در طراحی سایت – قسمت چهارم

تاثیر آدرس دهی معنادار در سئو

حال که دریافتیم نام دامنه تاثیر مستقیمی در سئو سایت ندارد ، به سراغ انتخاب آدرس مناسب برای صفحات سایت می رویم. در حالت عادی شما می توانید برای صفحات مختلف سایت ، آدرس های معنادار و منحصر بفردی ایجاد کنید. از آن جایی که این آدرس ها در ادامه نام دامنه قرار می گیرند. دارای محدودیتی نیستند و چون از داخل سایت نیز دسترسی به لینک های آن ممکن است ، نیازی به ساده و کوتاه بودن آن ها نیست. به عنوان مثال ، آدرس مربوط به صفحه خرید ورودی گوگل در سایت کلیک اول به صورت زیر است:

https://clickaval.com/Input-from-Google.html

این لینک توسط گوگل تفسیر شده و از آن جایی که دارای کلمات کلیدی مناسب می باشد ، در هنگام جستجوی کاربران ، تاثیر مثبتی در سئو سایت ایفا می کند. آدرس دهی معنادار می تواند به صورت انگلیسی یا فارسی (مثال لینک همین مطلب) استفاده شود. از آن جایی که گوگل به راحتی می تواند کلمات را ترجمه کند ، تفاوت چندانی در این دو روش وجود ندارد.

پس نتیجه می گیریم علارقم اینکه تاثیر نام دامنه در سئوی سایت بسیار محدود و ناچیز است ، اما آدرس دهی معنادار می تواند نقش اساسی و مهمی در سئو سایت شما ایفا کرده و باعث افزایش جایگاه سایت در گوگل شود.