درباره UTM باید بگویم که مخفف Urchin Tracking Module بوده و به معنای ماژول ردیابی اورچین است. کدهای UTM میتواند به URL ها اضافه شود، این کدها طوری طراحی شده که بتوانند اطلاعات بیشتری از هر لینک را برای کمپین های بازاریابی در گوگل آنالیتیکس و سایر ابزارهای تجزیه و تجلیل برای شما ارائه دهند.

UTM چیست و چرا باید آن را بسازیم؟ در این مقاله از کلیک اول درباره UTM چیست بیشتر صحبت می کنیم. و شما را با آشنا می کنیم پس در ادامه همراه با کلیک اول باشید.

اگر به دنبال دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی حرفه ای هستید، باید بتوانید معیارهای لازم که روی بازاریابی شما دخیل هستند را به دقت اندازه گیری کنید. که این تعیین اهداف سایت و اتصال آن به گوگل آنالیتیکس از الزامات مهم به حساب می آید.

UTM چیست؟ چرا مهم است؟

صرف وجود گوگل آنالیتیکس و ردیابی گوگل ادز یا ادوردز کافی نیست. بلکه این ابزارها به خودی خود درک زیاد و محدودی از آنچه که در بازاریابی اتفاق می افتد را ارائه کرده و با این حال ابزاری وجود دارد. که می تواند دید شما را نسبت به ابعاد جدید از تحلیل بازتر کند.

UTM چیست؟ چرا مهم است؟

UTM در گوگل آنالیتیکس چیست؟

قبل از اینکه درباره UTM صحبت بشه بهتر است درباره URL صحبت کنیم.  URL مخفف Uniform Resource Locator است که به عبارت ساده URL همان آدرس سایتی است که در بالای در قسمت آدرس بار مرورگر دیده میشود.

و اما درباره UTM باید بگویم که مخفف Urchin Tracking Module بوده و به معنای ماژول ردیابی اورچین است. کدهای UTM میتواند به URL ها اضافه شود، این کدها طوری طراحی شده که بتوانند اطلاعات بیشتری از هر لینک را برای کمپین های بازاریابی در گوگل آنالیتیکس و سایر ابزارهای تجزیه و تجلیل برای شما ارائه دهند.

البته این را هم باید گفت که UTM را می توان برای شبکه های اجتماعی نیز استفاده کرد. چرا که با معرفی آن به مخاطبین خود می توانید لینک آن را در پلتفرم های مختلف انتشار داده و کدهای UTM کمک می کنند تا عملکرد هر یک از لینک ها را از ابعاد مختلفی برررسی کنید.

برچسب گذاری آدرس ها با استفاده از کدهای UTM انجام شده و شما را کمک می کند. تا اطلاعاتی مثل ترافیک از رسانه های اجتماعی را به طور کامل و جامع بررسی کنید. از این طریق می توانید پربازده ترین لینک های خود را تشخیص داده و برای برنامه ریزی بهتر اقدام کنید.

چرا باید از UTM استفاده کنیم؟

برچسب گذاشتن برای آدرس های سایت میتواند ارزش کمپین های آنلاین را که بااستفاده آنها ترافیک سایت خود را میتوانید بالا ببرید اندازه گیری کنید. خصصوا وقتی که هدف خاصی در گوگل آنالیتیکس داشته باشید و میتوانید با استفاده از آنها یک گزارش دقیق از متریک های تبدیل به هر کمپین هم به دست آورید.

بیشتر بخوانید :  دلایل پنالتی شدن سایت توسط گوگل

مثلا از متغییر های UTM میتوانید در لینک هاییکه برای شبکه های اجتماعی منتشر میکنید، میزان ترافیک ارسالی یا همان بازدید کاربران را بسنجید. از این متغییرها میتوانید برای ردیابی لینک های خاص مثل لینک سایت که در بیوی توییتر خود قرار میدهید نیز استفاده کنید. برچسب گذاری برحسب UTM به شما کمک میکند تا عملکرد بهتری از هر کمپین تبلیغات اینترنتی خصوصا PPC داشته باشید.

چرا باید از UTM استفاده کنیم؟

پارامترهای گوگل آنالیتیکس برای UTM چیست؟

برای اینکه بتوانید کدهای UTM را به درستی به کار ببرید، ابتدا باید معنی هر پارامتر را درک کنید. فیلدهایی که حتماً باید در utm پر شوند، عبارتند از:

 • Campaign Source: کمپین سورس معمولابرای یک موتور جستجو یا پلتفرمی است که در آن تبلیغ میکنید، مثلا گوگل، بینگ، فیسبوک، توییتر یا وبسایت های دیگر… در واقع لینک ارجاعی است که پست خود را منتشر کرده اید. این پارامتر به شما میگوید که ترافیک سایت از چه طریقی بوده و در این صورت نیز میتوانید مراجعین خود را براساس منابعی که در اختیار دارید، دسته بندی کنید. به عنوان نمونه اگر کمپین سورس شما گوگل باشد، این کد را باید بنویسید: ?utm_source=google
 • Campaign Medium: کمپین مدیوم نوع کمپین درواقع تبلیغاتی را بیان میکند که در آن از URL استفاده شده مثل PPC، ایمیل و سایر روش های مشابه برای دیجیتال مارکتینگ. اگر لینک های شما با تبلیغات کلیکی یکی باشد باید از کلمه PPC استفاده کنید و اگر از کمپین های بنری استفاده میکنید باید از کلمه banner استفاده کنید. این موضوع به این اشاره دارد که قرار است منبع بازدید از کجا باشد. به عنوان مثال اگر قصد دارید از تبلیغات کلیکی استفاده کنید، باید کد آن را بدین شکل بنویسید: &utm_medium=ppc
 • Campaign Name: در این بخش باید اسم کمپین تبلیغات اینترنتی خود را بنویسید.

پارامترهای دیگر

دو نوع پارامتر دیگر هم وجود دارد که برای اطلاعات اضافی با جزئیات بیشتر می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید:

 • Content: با استفاده از این پارامتر میتوانید جزییات بیشتری از ترافیک خود به دست آورید و از آن مطلع شوید. به عنوان مثال اگر دو پست متفاوت در صفحه توییتری خود داشته باشید، پارامتر Content به شما میگوید که از هرکدام از آنها چه تعداد مراجعه به سایت داشته اید. از طریق لینکی که بیشترین بازخورد را داشته میتوانید شناسایی کنید که باید از این پارامتر استفاده کنید: &utm_content=content
 • Term: این پارامتر در شناسایی کلمات کلیدی اهمیت زیادی دارد و با استفاده از این کلمه میتوانید کلمات کلیدی خاصی را برای تبلیغات خود انتخاب کرده اید به راحتی ردیابی کنید. پرامتر term در تبلیغات پولی مثل گوگل ادز یا بینگ ادز خیلی مفید است و باید کلمه کلیدی خود را بعد از &utm_term= تایپ می‌کنید.
بیشتر بخوانید :  روش استفاده از تگ های Heading در تولید محتوا

پارامترهای گوگل آنالیتیکس برای UTM چیست؟

چگونه UTM در گوگل آنالیتیکس بسازیم؟

اگر جیمیل داشته باشید و گوگل آنالیتیکس را به پلتفرم مربوطه خود متصل کنید، گوگل ادز دیگر نیازی به شخصی سازی برچسب های utm نخواهد داشت. درواقع گوگل ادز ابزاری برای برچسب گذاری خودکار دارد که میتواند داده ها را با استفاده از کلیک و ID در گوگل آنالیتیکس مبادله کند.

در این صورت قطعات نرم افزاری باهمدیگر همگام شده و داده ها میتوانند به طور مستقیم از یک منبع به منبع دیگر منتقل شوند. زمانیکه با گوگل ادز شروع به کار کردید، برچسب گذاری خودکار به صورت پیش فرض تنظیم شده و میتوانید در تنظیمات حساب خود آنرا غیرفعال کنید.

اگر قصد ردیابی عملکرد سایر کمیپن های تبلیغات آنلاین خود را دارید، لازم است آدرس ها را برای بازیابی تمام داده ها سفارسی سازی کنید تا بعدا به دردسر نیوفتید. ابزارهای متنوع زیادی برای برچسب ‌گذاری وجود دارد که میتوانید به انتخاب خود یکی از آنها را به کار ببرید. از بهترین گزینه‌ ها برای ساخت دستی utm میتوان به Google’s URL Builder اشاره کرد. این قسمت از گوگل میتواند لینک هایی را بسازد که کارایی در شبکه های اجتماعی، پست بلاگ مهمان یا فعالیت های روابط عمومی را پیگیری کند.

لینک های ردیابی

Campaign URL Builder لینک‌های قابل ردیابی سفارشی برای اندازه ‌گیری عملکرد تبلیغاتی‌ در گوگل آنالیتیکس ایجاد کرده که البته کار با این ابزار خیلی ساده و راحت است. از ابتدا باید لینک هدف خود را اضافه کرده و بعد از آن پارامترهای ساده و قابل فهم مثل medium، source و غیره ساخته و در فیلدهای مربوط به آن قرار دهید.

حال میتواند گفت که شما یک آدرس برچسب گذاری شده دارید و بدون آنکه لازم به اضافه کردن کدی به آن باشید.

فقط تنها نقطه ضعف اصلی آن اینست که به کاربران خود اجازه نمیدهد که به صورت انبوه و گروهی، لینک های سفارشی ایجاد کرده و بعضی از گزینه های برچسب گذاری خودکار را در اختیار کاربران خود قرار میدهد که البته این کار برای اینست که بتوانید کانال های بازاریابی خود را به خوبی ردیابی کنید.

لینک های ردیابی

چطور کدهای UTM در گوگل آنالیتیکس قابل پیاده سازی است؟

پیاده سازی کدهای utm نیاز به روش های دشوار و پیچیده ای ندارد، فقط کافیست تا نکات زیر را رعایت کنید:

 • پارامترهای utm دارای داده های اضافی هستند که از طریق لینک منتقل شده و باید بعد از URL قرار بگیرند.
 • اولین پارامتر utm در لینک همیشه باید با علامت سؤال انگلیسی (?) شروع شده و هر کدام از این پارامترها نام‌ های متفاوتی دارند؛ مثل medium.
 • اگر بخواهید در یک URL از چند پارامتر utm استفاده کنید، بین آنها از علامت & استفاده کنید.
 • از دیگر علامت هاییکه زیاد استفاده میشود، علامت هش یا # است. این علامت برای نشان دادن لینکهاییست که مخاطب به قسمت خاصی از صفحه هدایت میشود.
 • از علامت مساوی (=) برای مقدار دادن به هر پارامتر میتوانید استفاده کنید.
 • خط تیره (-) برای جدا کردن عبارات میتواند به کارگیری شود.
 • اگر قصد دارید تا چند کلمه کلیدی در پارامتر Term قرار بدهید، لازم بوده تا از علامت + استفاده کنید.
بیشتر بخوانید :  آشنایی با الگوریتم پاندا

به این نکته باید توجه داشته باشد که ردیابی کدهای utm به حروف کوچک و بزرگ حساس است و این یعنی اگر از کلمه clickaval در utm استفاده کردید، میتواند با CLICKAVAL متفاوت بوده و این موضوع نشاندهنده کمپین های جداگانه باشد.

بررسی کدهای UTM در گوگل آنالیتیکس به چه شکل انجام میشود؟

تا اینجای مقاله درباره utm صحبت کردیم و نحوه پیاده سازی آنرا برای شما توضیح دادیم، حال باتوجه به اینکه باید پس از ساختن بتوان آنها را ردیابی کرد، باید از طریق داشبورد گوگل آنالیتیکس به داده ‌هاییکه از برچسب‌ گذاری URL به دست آمده است دسترسی داشته باشید.

برای اینکار کافیست تا سایت خود را به گوگل آنالیتیکس متصل کرده و بعد از ورود به اکانت شخصی خود به قسمت داده ها بروید و در صفحه Overview گوگل آنالیتیکس مشاهده کنید. در این بخش به قسمت Acquisition – All Traffic رفته و گزینه Source / Medium را انتخاب کنید.

بررسی کدها در گوگل آنالیتیکس به چه شکل انجام میشود؟

نتیجه نهایی درباره UTM چیست؟

علم دیجیتال مارکتینگ به داده های دقیق متکی بوده و این یعنی تنها زمانی میتوانید موفق باشید که هرکدام از فعالیت های بازاریابی خود را به صورت دقیق تجزیه و تحلیل کرده باشید. دانستن اینکه کدام کمپین منجر به سود بیشتر میشود و کدام برای شما سود حداقلی دارد نیاز به تحلیل دارد.

با استفاده از پارامتر utm در گوگل آنالیتیکس میتوان به داده های بیشتری از عملکرد سایت دسترسی داشت و این داده ها به شما امکان این را میدهد که دقیقا بدانید چه زمانی و کجا باید سرمایه گذاری خود را بیشتر و دقیقتر کنید.

حال نظر شما درباره utm چیست و چگونه میتواند به کسب و کار شما کمک کند؟ نظرات خود را باما درمیان بگذارید.