امروزه با استفاده از فناوری وب ۳٫۰ انسان ها، کسب و کارها، ماشین ها و … می توانند اطلاعات و کارهای مد نظر خود را بدون نیاز به واسطه با اقصی نقاط جهان تبادل کنند. با این فناوری می توانید با شرکای جهانی که شناخت کافی از آن ها ندارید یا حتی به آن ها اعتماد ندارید، اطلاعات خود را تبادل کنید. با این وجود بدیهی است که برای شروع هر کسب و کاری اعتماد داشتن لازم است.

هر ساله بر تعداد فناوری های جدید و کاربردی در اینترنت افزوده می شود. این فناوری های نوین تاثیر به سزایی در بهبود اینترنت می گذارد. یکی از فناوری های نوین در نسل جدید اینترنت وب ۳٫۰ است. وب ۳٫۰ نسبت به وب ۲٫۰ تغییرات ویژه ای داشته است. این فناوری هنوز وارد فاز اجرا نشده است. در حال حاضر مباحث نظری بر اساس پیش بینی های فعلی در مورد آن مطرح شده است. در این مقاله به طور کامل با فناوری ۲٫۰ که یک تکنولوژی امروزی است و در حال حاضر روزانه ۸۰ درصد از کاربران از آن استفاده می کنند، می پردازیم.

فناوری وب ۲٫۰ چیست؟

در واقع از تکنولوژی وب ۲٫۰ روزانه ۳ میلیارد نفر استفاده می کنند. در گذشته و قبل از سال ۱۹۹۹ میلادی به هیچ وجه امکان استفاده از محتوا و انتشار آن و حتی ارائه بازخوردهای مختلف نبود. اما از سال ۱۹۹۹ میلادی تا ۲۰۰۴ میلادی تکنوژی وب ۲٫۰ رو نمایی و توسعه داده شد. با روی کار آمدن این تکنولوژی پدیده های مختلفی از جمله اوبر، اینستاگرام و فیس بوک و … در اختیار ما قرار گرفت. فناوری وب ۲٫۰ به طور کلی روی سه لایه اصلی از نو آوری های شبکه های اجتماعی، موبایل، و خدمات ابری بنا شده است.

علاوه بر این، با تولید و عرضه موبایل های آیفون در سال ۲۰۰۷ میلادی و امکان دسترسی به اینترنت استفاده از خدمات کاربر محور وب افزایش یافت. در این زمان از اتصال dial- up و اتصال چند ساعته در منزل یا محیط کار به وضعیت همیشه متصل تغییر مسیر داده می شد. اما در حال حاضر هر کاربر به صورت مجزا در گوشی هوشمند به یک مرورگر وب با سرعت بالا، نوتیفیکیشن های شخصی و اپلیکیشن های مختلف دسترسی آسان و حتی سریع دارد.

سال ۲۰۰۴ میلادی و پیش از روی کار آمدن شبکه های اجتماعی My Space و Friendster  و سپس فیس بوک، فضای اینترنت تا حد زیادی نا شناخته و تاریک بود. در واقع افراد بسیار محدودی از اینترنت و مزایای آن اطلاع داشتند. در واقع با روی کار آمدن شبکه های اجتماعی و امکان تولید محتوا کاربران ترغیب شدند که پیشنهادات و و ارجاعات را در این شبکه ها به اشتراک بگذارند. از مهم ترین رفتارها و پیشنهاداتی که در این شبکه های اجتماعی انجام شد، متقاعد کردن دوستان و سایر اطرافیان در به اشتراک گذاری تصاویر، ویدئو و متن و … و امکان میزبانی کردن در بستر Air BNB است. علاوه بر این، با پیشرفت این تکنولوژی افراد نا شناس با استفاده از اوبر و تاکسی های اینترنتی توانستند با دنیای اینترنت بیشتر آشنا شوند.

خدمات ابری چیست؟

Cloud Service یا خدمات ابری یکی از خدمات منحصر به فرد و ویژه دنیای وب است. این سرویس مجموعه ای از سرویس ها را بر اساس پردازش ابری بر بستر اینترنت ارائه می کند. با توسعه و پیشرفت سرویس های ابری تولید و تثبیت اپلیکیشن ها، و صفحات اینترنتی تا حد قابل توجهی بهبود یافت. علاوه بر این، ارائه دهندگان سرویس های ابری تعداد انبوهی از سخت افزارهای PC در سرورهای اقصی نقاط جهان را تجمیع کرده اند. در واقع نیاز بسیاری از شرکت ها برای خرید و سفارش سرویس های ابری و خدمات ویژه آن و حتی مراقبت های زیر ساخت های شخصی گران قیمت برطرف شده است. این پیشرفت به گونه ای است که بسیاری از کمپانی ها از طریق اجاره کردن فضای ذخیره سازی سرویس های ابری، قدرت پردازش و ابزارهای مدیریتی و مهم تر از همه کسب و کارها خود را بهبود بخشیده اند.

خدمات ابری

معرفی تکنولوژی وب ۳٫۰ در سال ۲۰۲۲ میلادی

در حال حاضر همواره سرویس وب ۲٫۰ خدمات ویژه ای را عرضه می کند که تغییر و تحولات منحصر به فردی در سراسر دنیا ایجاد کرده است. با این وجود طی هفته های اخیر خبر جدیدی از عرضه فناوری وب ۳٫۰ نیز منتشر شده است. رو نمایی از این فناوری باعث تغییرات  و تحولات جدیدتری نسبت به فناوری وب ۲٫۰ خواهد شد. وب ۳٫۰ در اصل با عنوان Semantic Webs و توسط تیم برنزر لی ابداع شد. برنزر لی بنیان گذار نسخه اولیه وب است. این فناوری مفهومی عمیق تر از فناوری قبلی دارد. به گونه ای که یک جهش ویژه به شبکه های باز، بدون اعتماد و بدون مجوز در دنیای وب دارد. در ادامه به معرفی این مفاهیم می پردازیم.

 • شبکه باز:

منظور از شبکه باز نرم افزارهایی باز است که به صورت open source  در دسترس توسعه دهندگان وب قرار می گیرد. این نوع نرم افزارها به راحتی توسط کلیه توسعه دهندگان قابل مدیریت و کنترل است. بدین صورت که هر توسعه دهنده متناسب با نیاز و کاربرد کسب و کار خود می تواند از آن استفاده کند.

 • شبکه بدون اعتماد:

منظور از این نوع شبکه این است که شبکه خودش به شرکت کنندگان اجازه می دهد که به صورت عمومی و خصوصی و بدون اعتماد به یک شخص ثالث در این وسط با یک دیگر تعامل داشته باشند.

 • شبکه بدون مجوز:

منظور از شبکه این است که هم کاربر و هم شرکت توسعه دهنده می توانند به صورت بدون مجوز و حتی بدون نظارت یک نهاد یا شخص در فضای ابری مشارکت داشته باشد.

بیشتر بخوانید :  سوشیال سیگنال چیست؟ تاثیر Social signal روی سئو سایت

به طور کلی می توان گفت خروجی نهایی این شبکه بدین صورت است که چنین شبکه هایی می توانند به صورت همزمان سرویس ها، داده ها و ارائه دهندگان محتوا و … با یک دیگر هماهنگ شوند.

تکنولوژی وب 3.0

بررسی تفاوت و جهش فناوری وب ۳٫۰ نسبت به فناوری وب ۲٫۰

فناوری وب ۲٫۰ بر بسترهای مختلفی از جمله موبایل، شبکه های اجتماعی، و خدمات ابری اجرا و پشتیبانی می شود. اما فناوری وب ۳٫۰ روی سه لایه جدید از نو آوری های فناورانه از جمله “شبکه های داده های غیر متمرکز”، “هوش مصنوعی”، و “رایانش ابری” بنا می شود. در فناوری وب ۲٫۰ از سخت افزارهای رایانه های شخصی با هدف استفاده از پایگاه های داده تعبیه شده است. اما در وب ۳٫۰ این فناوری به صورت نو آورانه ای پایگاه داده ها را از مرزها می راند.

در واقع هیچ محدودیتی برای استفاده و دسترسی به پایگاه های داده نیست. با این ویژگی دیتا سنترهای بزرگ خود را در اختیار منابع پردازشی مختلفی از جمله تلفن های همراه، رایانه ها، لوازم خانگی، سنسورها و خودروها قرار می دهند. کلیه دستگاه های ذکر شده برای به کارگیری دیتاهای خود نیاز به منابع پردازشی قدرتمند و سریع دارند. این ویژگی از طریق دیتا سرورهای بزرگ و به کمک فناوری وب ۳٫۰ امکان پذیر شده است. علاوه بر این، طبق پیش بینی های انجام شده تولید و مصرف داده ها توسط ابزارهای ذکر شده تا سال ۲۰۲۵ میلادی در مقایسه با سال ۲۰۱۰ میلادی ۱۶۰ برابر افزایش یافته است.

شبکه اقتصاد داده چیست؟

شبکه های داده غیر متمرکز در حال حاضر در حال فراهم کردن روش هایی برای فروش و انتقال داده برای تولید کنندگان داده ها هستند. در این روش سعی بر آن است که داده ها مالکیت خود را از دست نداده و حریم خصوصی آن ها حذف شود. به گونه ای که صرفا بتوان از آن استفاده کرد. داده های هر پایگاه داده می تواند شامل اطلاعات خصوصی و عمومی مختلفی از جمله داده های فردی از سلامت شخص، داده های مربوط به محصولات، داده های مربوط به عملکرد موقعیت مکانی یک خودرو، و … باشد.

کلیه این داده به صورت متمرکز و به نوعی مجزا برای سازمان ها و شرکت های مختلف اهمیت زیادی دارد. علاوه بر این، با امکان انتقال این داده ها، دیجیتال مارکتینگ و دنیای کسب و کار نیز رونق چشمگیری خواهد داشت. به طور کلی این شبکه های غیر متمرکز با استفاده از داده ها می توانند مجموعه ای کامل از تولید کنندگان داده را به عنوان یک شبکه اقتصاد داده گرد هم جمع کنند.

قدرتمند شدن هوش مصنوعی

هوش مصنوعی (Artificial intelligence) و الگوریتم های یادگیری ماشینی (Machine learning algorithms) تا حد قابل توجهی قدرتمند شده است. به گونه ای که این الگوریتم ها می تواند پیش بینی ها و اعمال کاربردی را در اختیار توسعه دهندگان و سازمان و شرکت هایی که نیاز دارند، قرار می دهد. زمانی که هوش مصنوعی در کنار ساختارهای جدید و داده های غیر متمرکز قرار گیرد، به داده های ارزشمند و کاربردی دیگر دسترسی پیدا خواهد کرد. این اتفاق سبب می شود که استفاده از این داده های غیر متمرکز کاربردی فراتر از شرکت های بزرگ مانند گوگل و متا داشته باشد. به گونه ای که پیش بینی می شود از این داده ها در حوزه هایی مانند دقت مواد، طراحی دارو، و مدل سازی اقلیمی هم بتوان استفاده کرد.

بیشتر بخوانید :  ویژگی های سایت موفق چیست؟

هوش مصنوعی

تغییر و تحویل در آینده با فناوری وب ۳٫۰

طبق پیش بینی های انجام شده فناوری وب ۳٫۰ آینده ای را رقم خواهد زد که در آن کاربران، توسعه دهندگان وب، و ماشین ها می توانند از این داده ها و با کمک ارزش ها و جنبه های مختلفی که در اختیار آن ها قرار می دهد، بدون نیاز به شخص ثالث دیگر و از طریق لایه ای از شبکه های دو سویه با یک دیگر در  تعامل باشند. به همین دلیل می توان گفت نتیجه این اتفاق پردازش انسان محور و حفظ حریم خصوصی اطلاعات رخ می دهد که می تواند زمینه ساز فناوری وب بعدی باشد. تا این قسمت از مقاله به طور کامل با فناوری وب ۳٫۰ آشنا شدیم. در ادامه به تغییراتی که این فناوری روی جوامع و … خواهد گذاشت، آشنا می شویم.

برای بررسی تغییر و تحولاتی که وجود فناوری وب از ابتدا روی کسب و کار و صنعت های مختلف گذاشته ابتدا به بررسی دوره ای قبل می پردازیم:

 1. در گذشته در روستاها و شهرستان های کوچک اهالی می توانستند هر دانش و تجربه ای را در مورد کسب و کارشان با شرکایی که در محدوده جغرافیایی نزدیک به آن ها بود مبادله کنند. در روستاها معمولا مشاغلی مانند کشاورزی، دامداری، کارگر، جنگجو، و … رواج داشت . به همین دلیل شغل عمده افراد تامین لبنیات، گوشت، فروش پوست، و اقلام خوراکی بود. این نقش به صورت همکاری همه جانبه بین کل افراد یک روستا انجام می شد.
 2. در شهرهای متمدن و پیشرفته افراد زیادی بودند که می توانسند دانش و علم خود را با دیگران به اشتراک بگذارند یا به نوعی تبادل داشته باشند. در چنین شرایطی تصمیم عقلانی و مقرون به صرفه این بود که کسب و کارهای تخصصی که تعداد متخصصین آن کار کم است، پایه گذاری شود. به گونه ای که باقی مردم برای رفع نیاز یا تامین آن متکی بر دیگران شوند. با وحود این که محدودیت های جغرافیایی در چنین شرایطی همچنان وجود داشت، اما مردم برای رشد و پیشرفت شرایط فعلی خود دانش و تجربه خود را با دیگران به اشتراک گذاشتند تا یادگیری مهارت های جدید افزایش یابد.
 3. با بهبود شرایط و امکان دسترسی به اینترنت وب ۱٫۰ و ۲٫۰ معرفی شدند. این دو فناوری تا حد چشمگیری باعث کاهش هزینه و زمان انتقال اطلاعات شدند. در واقع بسیاری از کسب و کارها برای انتقال اطلاعات دیگران یا دریافت اطلاعات و مهارت ها به کمک این فناوری ها توانستند از طریق واسطه ها و شرکای قابل اعتماد به این کار بپردازند. با این شرایط دیگر بدون توجه به موقعیت جغرافیایی و حتی بدون شناخت کافی و قبلی این کار صورت می گرفت. دقیقا از این مرحله تجارت جهانی آغاز شد. چون افراد می توانستند به شرکای تجاری در سراسر جهان دسترسی داشته باشند.
 4. تفاوت عمده ای که اینترنت امروزی برای همه ما فراهم کرده، این است که اینترنت امکان همکاری جهانی با استفاده از واسطه ها را فراهم کرده است. افراد می توانند به وسیله فیس بوک، Air BNB، یا eBay می توانند با رسیدن به یک سطح اعتماد اجتماعی- دیجیتالی رسیده و با افرادی که شناختی از آن ها ندارند تعامل داشته باشند. امروزه وابستگی ما به این پلتفرم ها تا حدی افزایش یافته که زندگی بدون این پلتفرم ها و شبکه های اجتماعی نمی توانیم زندگی کنیم. به همین دلیل توسعه دهندگان، برنامه نویسان  از برنامه ها و علایقی که برای ما جذابیت دارد استفاده می کنند. این افراد با دسترسی پیدا کردن به اطلاعات و داده های شخصی هر کاربر به اهداف خود می رسند. در واقع هدف این افراد افزایش هزینه خدمات  ارائه شده یا این است که اطلاعات و داده های کاربران را به ازای دریافت پول در اختیار شرکت های تبلیغاتی بزرگ قرار دهند. علاوه بر این، این پلتفرم ها قدرت بسیار زیادی دارند به همین دلیل می توانند کسب و کاری که بر بستر خدماتی آن ها راه اندازی کرده اید، نابود کنند.
بیشتر بخوانید :  راهنمای جامع روانشناسی رنگ در کسب و کار

فناوری وب 3.0

فناوری وب ۳٫۰ چه تغییر و تحولاتی ایجاد کرده است؟

اما امروزه با استفاده از فناوری وب ۳٫۰ انسان ها، کسب و کارها، ماشین ها و … می توانند اطلاعات و کارهای مد نظر خود را بدون نیاز به واسطه با اقصی نقاط جهان تبادل کنند. با این فناوری می توانید با شرکای جهانی که شناخت کافی از آن ها ندارید یا حتی به آن ها اعتماد ندارید، اطلاعات خود را تبادل کنید. با این وجود بدیهی است که برای شروع هر کسب و کاری اعتماد داشتن لازم است. اما حرکت جدیدی که فناوری وب ۳٫۰ ایجاد کرده این است که حرکتی جدید بر اساس اعتماد غیر مستقیم به تمامی اجزای شبکه ایجاد کرده است. در واقع دیگر نیازی به اعتماد مستقیم به تک تک اعضای شبکه یا از سمت دیگران نیست.

فناوری وب ۳٫۰ حوزه تعاملات انسان و ماشین و … را دچار تحولات بنیادی و اساسی کرده است. در واقع این فناوری مرزهای اطلاعات را فراتر از آن چه تصور می کنید، گسترش خواهد داد. این نسل از وب می تواند بدون نیاز به واسطه های هزینه بر امکان ایجاد تعامل انسان با ماشین را فراهم کرده است. به همین دلیل می توان گفت این کار باعث ایجاد نسل جدیدی از کسب و کارها و مدل های تجاری خواهد شد. به گونه ای که این اتفاق حتی فراتر از حد تصور است. نسل جدید این همکاری ها می تواند باعث شکل گیری همکاری های جهانی با سازمان های نا شناس غیر متمرکز و حتی بازارهای خود گردان شود.

این موضوع به دلایل زیر اهمیت دارد:

 • با ایجاد تحولات ذکر شده، جوامع می توانند واسطه ها را از صنایع حذف کنند. از طرفی هزینه به کار گیری شخص ثالث و بازگرداندن مستقیم به کاربران و تامین کنندگان شبکه و بهینه سازی ها کاهش خواهد یافت.
 • سازمان ها می توانند با شرکای جهانی خود از طریق شبکه ارتباطات دو سویه به صورت سازگارتر همکاری را آغاز کنند. همچنین از این طریق اعمال تغییرات لازم روی رویه های اجرای کسب و کار جهانی انعطاف پذیرتر خواهد بود.
 • شرکت ها، ماشین ها و انسان ها با اعتماد و انعطاف پذیری بالاتری می توانند داده های بیشتری را با اطمینان حفظ حریم خصوصی با یک دیگر به اشتراک بگذارند.
 • با روی کار آمدن پلتفرم های جدید ریسک وابستگی به سازمان ها از بین خواهد رفت. به همین دلیل فعالیت کار آفرینی و سرمایه گذاری روی کسب و کارهای کوچک و حتی بزرگ تضمین خواهد شد.
 • با استفاده از فناوری وب ۳٫۰ امکان به اشتراک گذاری و مالکیت و اداره دو سویه اطلاعات به راحتی فراهم خواهد شد. به گونه ای که سیستم های غیر متمرکز جدید هوش مصنوعی و اقتصاد پویا و اختصاصی می توانند مشکلات گذشته بین این نوع همکاری ها را برطرف نمایند.

ارتباط تکنولوژی

ارتباط تکنولوژی وب ۳٫۰ با رمز ارزها

از گذشته ارتباط بین تکنولوژی وب ۳٫۰ با رمز ارزها پیش بینی می شد. اما معرفی پلتفرم ها و امکانات و تغییراتی که در پلتفرم ها اعمال خواهد شد، کاربردهای ابتدایی رمز ارزها فراتر رفته است. چرا که از این طریق به راحتی امکان همکاری و مشارکت های بسیار غنی به صورت رمز نگاری شده امکان پذیر است. در واقع وب ۳٫۰ می تواند به صورت رمز نگاری شده داده ها از اشخاص، شرکت ها، و سازمان ها دریافت کند. و سپس ماشین ها به الگوریتم های کار آمد یادگیری ماشین متصل کند. با این اتفاق شاهد تحولات اساسی در مدل های تجاری و بازارها خواهیم بود. علاوه بر این، به دلیل امکان دسترسی به اینترنت با پهنای باند بسیار بالا واسطه هایی مثل غول های فناوری و نهادهای دولتی حذف خواهد شد.