الکسا یکی از وب سایت های وابسته به کمپانی بزرگ آمازون می باشد که کار خود را از سال ۱۹۹۶ آغاز کرد و روز به روز گستره فعالیت ها و خدمات خود را در زمینه اینترنت افزایش داد. این سایت که با آدرس اینترنتی https://www.alexa.com شناخته می شود، سرویسی است که رتبه بندی وب سایت های اینترنتی را به عهده دارد.

الکسا توسط دو توسعه دهنده وب به نام های Brewster Kahle و Bruce Gilliat تاسیس و به مرور زمان تبدیل به مرجعی برای رتبه بندی سایت های اینترنتی تبدیل شد. این سایت یک تولبار به نام Alexa toolbar را در اختیار کاربران قرار می دهد این نوار ابزار کمکی که بر رو مرورگرهای گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس نصب می گردد ، می تواند اطلاعات دقیقی از تعداد کاربران، ورودی های سایت، مدت زمان حضور کاربران و … را به صورت دقیق تری در اختیار الکسا قرار دهد. این اطلاعات از جمله عواملی هستند که در رده بندی وب سایت ها موثر می باشند.

اهمیت و دقت رتبه بندی الکسا

چرا رتبه الکسا برای مدیران وب سایت ها از اهمیت بسیاری برخوردار است؟ آیا این رتبه بندی بر پایه معیارهای دقیقی صورت می پذیرد؟ واقعیت امر این است که آمار این وب سایت الزاما دقیق و براساس معیارهای واقعی نیست. این رتبه بندی تا حدودی مبتنی بر محاسباتی فرضی و احتمالی است. چرا که منبع اصلی جمع آوری اطلاعات وب سایت الکسا، تولباری است که در پاراگراف قبل به آن اشاره شد.

البته روش دیگری نیز برای بررسی دقیق یک وب سایت وجود دارد و آن هم این است که با خرید یکی از پلان های ارائه شده توسط الکسا ، وب سایت خود را در این سرویس ثبت نمایید. سپس الکسا یک کد اسکریپت مخصوص در اختیار شما قرار می دهد. که باید آن را در قسمت head سایت خود قرار دهید. در پابان کار، الکسا یک بررسی کلی از سایت شما انجام می دهد.  همچنین اطلاعات و ورودی های سایت شما را با دقت بسیار زیادی به ثبت می رساند. این مسئله می تواند در تعیین دقیق تر رتبه سایت موثر باشد.

بیشتر بخوانید :  تاثیر سئو سایت در کاهش رتبه الکسا

در صورت وجود یکی از این دو روش ذکر شده، ترافیک سایت به درستی محاسبه شده و موجب کاهش رتبه الکسا سایت می شود.

 

الکسا

رتبه الکسا بر اساس فاکتورهای متعددی عرضه می گردد که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره شده است:

ترافیک سایت

ترافیک وب سایت یکی از مهمترین عوامل موفقیت کسب و کار اینترنتی به شمار می آید. ترافیک وب سایت به معنای تعداد بازدید از آن سایت است؛ اما این دو مفهوم دقیقا مشابه یکدیگر نیستند. ترافیک سایت با تعداد بازدیدکنندگان رابطه مستقیمی دارد، اما مسلما ترافیک وب سایت معنای گسترده تری دارد. ترافیک سایت شامل مقدار اطلاعاتی است که بین وب سایت و کاربران (بازدیدکنندگان) مبادله می شود. با افزایش ترافیک سایت ، رتبه سایت بهبود پیدا کرده و کیفیت بازدیدکنندگان سایت شما نیز بالاتر می رود.

مدت زمان حضور کاربر

هر چه کاربران زمان بیشتری در یک سایت سپری کنند، الکسا اعتبار بیشتری برای آن سایت قائل می شود. و رتبه بالاتری را برای آن در نظر می گیرد. افزایش مقدار این گزینه در گذر زمان یکی از عوامل موثر در پیشرفت سایت تلقی می گردد. و باعث بهبود رتبه الکسا می شود.

رتبه الکسا

تعداد صفحات مشاهده شده توسط هر کاربر

اگر سایت شما برای کاربران جذاب باشد، آن ها راغب خواهند شد تا صفحات دیگر سایت را نیز مشاهده نمایند. این مسئله نیز می تواند یک فاکتور مثبت در رتبه الکسا قلمداد شده و سایت شما به نسبت سایتی که کاربران صفحات کمتری را مشاهده کرده و زودتر آن را ترک می کنند، از اولویت بالاتری برخوردار می گردد.

بیشتر بخوانید :  راه های کاهش رتبه الکسا در سال 2021

بانس ریت (Bounce Rate)

بانس ریت یک اصطلاح عام در بازاریابی آنلاین می باشد. و عبارت است از نسبت تعداد کاربرانی که بلافاصله بعد از دیدن یک صفحه، از سایت خارج می شوند به تعداد کل کاربران. هرچه بانس ریت سایت بالا باشد، نمایانگر این است که وب سایت موردنظر در تشویق کاربران برای مشاهده دیگر صفحات موفق عمل نکرده است. بانس ریت پایین یکی از عوامل مثبت در رتبه الکسا به شمار می رود.

alexa rank

ورودی از موتورهای جستجو

هرچه سایت شما تعداد بالای ورودی از موتورهای جستجو نظیر گوگل داشته باشد، از نظر الکسا یک سایت مفید تلقی شده و از جایگاه بهتری برخوردار خواهد شد. البته برعکس این قضیه به هیچ عنوان صحیح نخواهد بود. یعنی اگر سایت شما از رتبه الکسای خوبی برخوردار باشد ، به هیچ عنوان به معنای بهبود سئو و جایگاه سایت در گوگل نمی باشد.

بک لینک از سایت های معتبر

اگر لینک سایت شما در سایت هایی که از رتبه الکسا خوبی برخودار هستند وجود داشته باشد، رتبه الکسای سایت شما نیز بهتر خواهد شد. هرچه تعداد لینک ها و کاربرانی که از طریق این لینک ها وارد سایت شما می شوند بیشتر باشد ، تاثیر آن در رتبه بهتر خواهد بود.