در روز های اخیر صحبت های زیادی در مورد پولی شدن سرویس نقشه گوگل و خروج آن از حالت رایگان هستیم. اما این خبر نادرست می باشد. در واقع کمپانی گوگل قصد دارد الگوی تجاری نقشه گوگل را دسخوش تغییراتی نماید.

نقشه گوگل ، یکی از روش های مفید در بازاریابی اینترنتی

استفاده از نقشه گوگل یکی از روش های مفید در مبحث دیجیتال مارکتینگ می باشد که باعث جذب مخاطب بیشتر برای کسب و کار اینترنتی می باشد. این نقشه که در سرچ گوگل معمولا در بالای نتایج دیگر نمایش داده می شود ، می تواند هم باعث افزایش بازدید سایت شده و هم مشتریان فراوانی را برای ایده تجاری شما به ارمغان بیاورد. در روزهای اخیر ، مطالبی در وب سایت های فارسی مبنی بر پولی شدن سرویس نقشه گوگل انتشار یافته است. بر طبق این خبر ، تمام کاربران از سرویس نقشه گوگل (و یا نرم افزار آن) باید از روز ۲۱ خرداد مبلغی را بابت استفاده از این سرویس پرداخت نمایند.

نخست باید به این نکته اشاره کنیم که سرویس های گوگل و همچنین اپلیکیشن ها دو مقوله کاملا متفاوت می باشند. سرویس نقشه گوگل ، یک خدمت از سوی این کمپانی می باشد که تمامی کاربران اینترنت را در مسیریابی و جستجوی مکان ها یاری می کند. در حالی که اپلیکیشن گوگل مپس بر روی تلفن های همراه مجهز به سیستم عامل اندروید ، برای یافتن مکان ها و انتخاب مسیر مناسب برای رسیدن به مقصد مورد استفاده قرار می گیرد. نکته مهم این است که اگر از نرم افزار گوگل مپس استفاده می کنید ، تغییری را مشاهده نخواهید نمود.

از طرف دیگر ، تعدادی زیادی از برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب که در زمینه کسب و کارهای اینترنتی فعالیت دارند ، برای ارائه خدمات آنلاین خود از سرویس نقشه های گوگل استفاده می نمایند. برای نمونه می توان از سرویس تاکسی های اینترنتی مانند اسنپ و تپ سی نام برد. تغییرات در الگوی تجاری گوگل مپس می تواند منجر به ایجاد تغییراتی در هزینه های پرداختی توسط توسعه دهندگان اینگونه نرم افزارها باشد. در ادامه نگاهی به نحوه اعمال این تغییرات خواهیم انداخت:

تغییرات الگوریتم تجاری نقشه گوگل

طبق اعلام رسمی گوگل ، این کمپانی تعداد API های نقشه گوگل را از ۱۸ به ۳ عدد کاهش داده که شامل نقشه ها ، مسیر ها و مکان ها می باشد. انتظار می رود که این تغییرات و کاهش تعداد API ها منجر به سادگی استفاده از این پلتفرم شود. جدای از این ، گوگل برای تاکسی های اینترنتی و نیز شرکت های مسیریابی نیز امکانات ویژه ای ارائه نموده است. البته برنامه نویسان و توسعه دهندگان برای استفاده از سرویس نقشه باید دارای یک حساب مالی باشند. در این حالت گوگل ۲۰۰ دلار اعتبار برای توسعه دهندگان در نظر کفته است که به گفته خود گوگل ، همین مقدار اعتبار ۲۰۰ دلاری برای بسیاری از کاربران کافی خواهد بود.

در عین حال گوگل تنها برای سرویس هایی که توسط شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرد ، از آن ها یک هزینه ماهیانه دریافت خواهد کرد و دیگر خبری از مسائلی مانند حق عضویت ، هزینه جمع آوری سرویس و … نخواهد بود. از نظر گوگل ، این اتفاق به کسب و کارهای آنلاین کوچک این اجازه را می دهد که در شروع با پرداخت یک هزینه جزئی ، استفاده سرویس نقشه گوگل را شروع کرده و پس از بهبود شرایط کسب و کار و به نتیجه رسیدن تجارت اینترنتی خود ، هزینه بیشتری را برای استفاده پرداخت نمایند.

همچنین گوگل در کنار این تغییراتی که در الگوی تجاری به وجود آورده است ، امکاناتی مانند پشتیبانی رایگان را برای تمامی کاربران سرویس نقشه گوگل فراهم نموده است. این تغییرات باعث تحت تاثیر قرار گرفتن موسسه های غیرانتقاعی (NGO) ، تیم های مقابله با بحران ، کمپانی های خبری و کسب و کارهای نوپا که تحت حمایت گوگل قرار دارند می شود.

بیشتر بخوانید :  فریلنسری یا دور کاری چیست؟