تایپوگرافی در دنیای وب یکی از جمله مهمترین مواردی است که رعایت نکات درست در مورد قواعد آن ، می تواند تاثیر بسیار زیادی در موفقیت و پیشرفت سایت شما ایفا کند.

فارغ از هر دلیل که سایت خود را طراحی نموده باشید ، هدف شما به عنوان یک وبمستر ، افزایش ترافیک سایت می باشد. بازدیدکننده بیشتر می تواند باعث فروش بیشتر محصولات و یا خدمات سایت شما شود. به همین خاطر است که مدیران سایت ها همواره به دنبال روش هایی برای جذب کاربر بیشتر هستند و هزینه های فراوانی را صرف روش های تبلیغاتی مانند سئو سایت و تبلیغات در گوگل می کنند. کاربر بیشتر همچنین باعث کاهش رتبه الکسا سایت شده و اعتماد بیشتر کاربران به سایت می شود. در میان تمام فعالیت هایی که بر روی سایت انجام می شود ، نکات مربوط به تایپوگرافی از اهمین ویژه ای برخودار است.

مقدمه ای در مورد تایپوگرافی

کلمه ها دارای اهمیت فراوانی هستند. این اهمیت نه تنها به خاطر مفهومی اسن که آن ها در بر می گیرند ، بلکه به این دلیل است که چگونه به نظر ما می رسند. تایپوگرافی به تعبیر آلن لاپتن در کتار thinking with type به صورت زیر تعریف شده است:

تایپوگرافی به این معنی است که زبان چگونه به نظر می رسد.

زبان همیشه به صورت نشانه گذاری یا نمادین بوده است. با این حال ریشه های چنین نشانه هایی (شکل حروف الفبا که مثلا شبیه حیوانات بوده است) در نگارش زبان انگلیسی مشخص نیست. در عوض امروزه ما تعداد زیادی از نشانه های انتزاعی داریم که برای تکرار در صفحات و یا مانیتورها از آن ها استفاده می کنیم.

به طور کلی ، هدف از انواع تمام نوشته ها ، از خوشنویسی های دستی زمان قدیم گرفته تا حروف متحرک چاپی که توسط گوتنبرگ آلمانی در قرن ۱۵ اختراع شد و در صنعت چاپ مورد استفاده قرار می گرفت، تا پیچیده ترین نرم افزارهای نمایش حروف بر صفحه دسکتاپ ، ایجاد راهی برای ثبت اطلاعات بوده است.

بیشتر بخوانید :  چگونه می توانیم بهترین بازخورد را از خرید ورودی گوگل به دست بیاوریم؟

به عبارت دیگر ، نحوه نوشتن کلمات دارای اهمیت زیادی است. زیرا لازم است که این کلمات اطلاعات را به ثبت برسانند و هرکس بخواهد آن اطلاعات را بفهمد ، باید بتواند آن ها را بازیابی کند. تایپوگرافی نیز مانند جنبه های دیگر طراحی از سال ها پیش به وجود آمده است. بخصوص از دو دهه پیش که وجود کامپیوتر باعث شد طراحان سریع تر بر روی حروف کار کنند. به هرحال قوانین بسیاری وجود دارد که از مدت ها قبل شکل گرفته و امروزه نیز کاربرد دارد:

نکات مهم در تایپوگرافی

  • هزاران فونت وجود دارد و هرکدام از آن ها برای ما یک حس و یک شکل دارند. شما باید برای کار خود مناسب ترین فونت را انتخاب کنید.
  • عناوین ، زیرعنوان ها و خطوط اول پاراگراف ها باید برجسته به نظر برسند و میزان هر قسمت باید به اندازه اهمیت آن ها باشد. (مثلا زیرعنوان نباید پررنگ تر از خود عنوان باشد)
  • پاورقی اغلب با حروف کوچکتر از متن صفحه نوشته می شوند. زیرا اهمیت آن ها کمتر از محتوای اصلی صفحه است. اما حاوی اطلاعات تکمیلی خوبی هستند.
  • عناصر تزئینی می توانند جلب توجه خواننده به بخشی از متن مورد استفاده می شوند و به آن ها Drop cap گفته می شود، باعث می شوند که توجه خواننده به سرعت به ابتدای متن جلب شود. همچنین نقل قول ها به صورت برجسته و پررنگ در خارج از متن اصلی نوشته می شوند و بشیتر در روزنامه ها و مجلات به چشم می خورند. اغلب به دلیل جلب توجه خواننده به بخشی از یک مقاله مورد استفاده قرار می گیرند.
  • فضاهای خالی به اندازه خود متن دارای اهمیت هستند. با اضافه کردن فاصله های بین حروف که به آن ها kerning گفته می شود ، می توانید برای تیترها جلوه بیشتری ایجاد کنید. همچنین می توانید فاصله های بین خطوط یا leading را نیز تنظیم نمایید. افزایش این مقدار از حالت پیش فرض باعث می شود که متن شما خوانایی بیشتری پیدا کرده و باعث ناوبری آسان تر سایت می شود.
  • از ستون ها برای بهتر خوانده شدن متون صفحه استفاده می شود. ستون ها در روزنامه ها ، مجلات و صفحات سایت مورد استفاده قرار می گیرد. خواندن ستون های که عرض کمی دارند آسان تر از ستون ها با عرض زیاد است. البته عرض ستون ها نباید خیلی کم باشد. اگر تعداد کاراکترهایی که در کل عرض صفحه قرار می گیرند کم باشد ، سرعت خواندن و درک کردن مطالب نیز کاهش پیدا می کند.
بیشتر بخوانید :  تبدیل اعداد فارسی به انگلیسی در سایت

در طراحی وب سایت چندین قانون مهم وجود دارد. سایر قوانین معمولا نادیده گرفته می شوند. در واقع طراحان وب برای ایجاد صفحاتی که دارای طراحی خوب باشند ، وسواس زیاد نشان می دهند. اما تعدادی از آن ها به اندازه کافی به فونت ها توجه می کنند و معمولا بیش ار یک یا دو فونت استفاده نمی کنند. اما در CSS می توان تغییرات زیادی در فونت ها ایجاد کرد. با اینکه می توانید بر روی فونت ها کنترل زیادی داشته باشید ، ولی این کنترل به اندازه چاپ نمی باشد. اما آنچه را که در CSS می توانید انجام دهید ، بیش از انتخاب یک فونت برای متن و فونت دیگری برای تیترها می باشد.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید ، نداشتن غلط های تایپی ، املایی و ادبیاتی است. سایتی که تعداد زیادی از این خطاها داشته باشد ، به نظر غیر حرفه ای می رسد. به طور مثال یک اشتباه بسیار رایج ، استفاده از لغط اشتباه Copywrite به جای عبارت درست Copyright می باشد.