از جمله مواردی که می تواند در طراحی وب سایت شما موثر باشد ، رعایت نکات موثر در طراحی UX و UI می باشد. در این مقاله قصد داریم به معرفی و بررسی میزان اثربخشی UX و UI در طراحی سایت بپردازیم.

اگر در زمینه طراحی سایت و یا توسعه اپلیکیشن فعالیت دارید ، حتما تاکنون با دو واژه UX و UI زیاد برخورد نموده اید و می دانید که تعدادی از طراحان وب سایت و نرم افزار ، تحت عناوین UX Designer و UI Designer در حال فعالیت می باشند. با کلیک اول همراه باشید تا به معرفی این دو مورد پرداخته و ضمن بررسی تفاوت های آن ها ، به میزان اثربخشی UX و UI در طراحی سایت اشاره داشته باشیم.

اگر بخواهیم به صورت ابتدایی و خلاصه عنوان کنیم ، UI که مخفف User Interface design است ، شامل طرح و ظاهر سایت و اپلیکیشن می باشد. به عبارت دیگر ، هر آن چیزی که در صفحه نمایش داده می شود و می تواند شامل تصاویر ، متن ها ، نمودارها ، جداول ، ویدئو ها و همچنین رنگ ، سایر و مکان آن ها باشد که کاربر در حال مشاهده آن هاست. در نقطه مقابل ، UX که مخفف User Experience design می باشد ، به “تجربه کاربری” بازدیدکنندگان از سایت و اپ گفته می شود. در واقع مفهوم UX بسیار وسیع تر از UI می باشد و به تجربه و احساس کاربر زمانی که از محصول شما استفاده می کند گفته می شود.

از نمایی دیگر ، اگر شما یک وب سایت را به بدن انسان تشبیه کنید ، کدها همان استخوان هایی می باشند که به بدن شکل و حالت خاصی می دهند. اندام ها نیز نمایان گر طراحی تجربه کاربری بوده که ورودی های بدن انسان را برای بقا اندازه گیری و بهینه سازی می کنند. طراحی رابط کاربری نیز مانند نمای بیرونی بدن است، مانند احساسات و عکس العمل ها و به طور کلی آنچه از بیرون مشاهده می شود.

بیشتر بخوانید :  بررسی انواع موتورهای جستجو

هنگام طراحی وب سایت ، رعایت نکات اصولی در مورد این دو پدیده می تواند باعث تاثیرات شگرفی در رضایت کاربران و افزایش بازدید از سایت شده و همچین بر روی سئوی سایت نیز تاثیرگذار خواهد بود.

هنگامی که کاربران هنگام مراجعه و بازدید از سایت شما ، از تجربه رضایت بخشی برخواردار شده و تمامی نیازهای آن ها به سهولت کافی در اختیارشان قرار گیرد، احتمال مراجعه دوباره و حتی همیشگی آن ها به سایت بیشتر می شود. از طرفی یک رابط کاربری زیبا و متناسب نیز می تواند در جذب بیشتر کاربران موثر بوده و فروش محصول و یا ارائه خدمات شما موثر باشد. بازگشت کاربران و نرخ تبدیل آن ها به مشتری از جمله مواردی است که گوگل و سایر موتورهای جستجو به آن ها توجه زیادی دارند و باعث بهبود جایگاه سایت در گوگل می شود.

در بخش های آتی این آموزش ، ضمن توضیحات کامل و اصولی و ارائه مثال های کاربردی ، به بررسی بیشتر میزان اثربخشی UX و UI در طراحی سایت خواهیم پرداخت.