بررسی میزان اثربخشی UX و UI در طراحی سایت – قسمت اول

بررسی میزان اثربخشی UX و UI در طراحی سایت – قسمت اول

در این مقاله می خوانید:

از جمله مواردی که می تواند در طراحی وب سایت شما موثر باشد ، رعایت نکات موثر در طراحی UX و UI می باشد. در این مقاله قصد داریم به معرفی و بررسی میزان اثربخشی UX و UI در طراحی سایت بپردازیم.

اگر در زمینه طراحی سایت و یا توسعه اپلیکیشن فعالیت دارید ، حتما تاکنون با دو واژه UX و UI زیاد برخورد نموده اید و می دانید که تعدادی از طراحان وب سایت و نرم افزار ، تحت عناوین UX Designer و UI Designer در حال فعالیت می باشند. با کلیک اول همراه باشید تا به معرفی این دو مورد پرداخته و ضمن بررسی تفاوت های آن ها ، به میزان اثربخشی UX و UI در طراحی سایت اشاره داشته باشیم.

اگر بخواهیم به صورت ابتدایی و خلاصه عنوان کنیم ، UI که مخفف User Interface design است ، شامل طرح و ظاهر سایت و اپلیکیشن می باشد. به عبارت دیگر ، هر آن چیزی که در صفحه نمایش داده می شود و می تواند شامل تصاویر ، متن ها ، نمودارها ، جداول ، ویدئو ها و همچنین رنگ ، سایر و مکان آن ها باشد که کاربر در حال مشاهده آن هاست. در نقطه مقابل ، UX که مخفف User Experience design می باشد ، به “تجربه کاربری” بازدیدکنندگان از سایت و اپ گفته می شود. در واقع مفهوم UX بسیار وسیع تر از UI می باشد و به تجربه و احساس کاربر زمانی که از محصول شما استفاده می کند گفته می شود.

از نمایی دیگر ، اگر شما یک وب سایت را به بدن انسان تشبیه کنید ، کدها همان استخوان هایی می باشند که به بدن شکل و حالت خاصی می دهند. اندام ها نیز نمایان گر طراحی تجربه کاربری بوده که ورودی های بدن انسان را برای بقا اندازه گیری و بهینه سازی می کنند. طراحی رابط کاربری نیز مانند نمای بیرونی بدن است، مانند احساسات و عکس العمل ها و به طور کلی آنچه از بیرون مشاهده می شود.

هنگام طراحی وب سایت ، رعایت نکات اصولی در مورد این دو پدیده می تواند باعث تاثیرات شگرفی در رضایت کاربران و افزایش بازدید از سایت شده و همچین بر روی سئوی سایت نیز تاثیرگذار خواهد بود.

هنگامی که کاربران هنگام مراجعه و بازدید از سایت شما ، از تجربه رضایت بخشی برخواردار شده و تمامی نیازهای آن ها به سهولت کافی در اختیارشان قرار گیرد، احتمال مراجعه دوباره و حتی همیشگی آن ها به سایت بیشتر می شود. از طرفی یک رابط کاربری زیبا و متناسب نیز می تواند در جذب بیشتر کاربران موثر بوده و فروش محصول و یا ارائه خدمات شما موثر باشد. بازگشت کاربران و نرخ تبدیل آن ها به مشتری از جمله مواردی است که گوگل و سایر موتورهای جستجو به آن ها توجه زیادی دارند و باعث بهبود جایگاه سایت در گوگل می شود.

در بخش های آتی این آموزش ، ضمن توضیحات کامل و اصولی و ارائه مثال های کاربردی ، به بررسی بیشتر میزان اثربخشی UX و UI در طراحی سایت خواهیم پرداخت.

علی شانه ساز

نویسنده در بلاگ کلیک اول

لیسانس مهندسی فناوری اطلاعات ، طراح گرافیک و رابط کاربری ، برنامه نویس front end سایت ، متخصص بهینه سازی و سئوی سایت

0 دیدگاه ثبت شده است.

در بحث و گفتگوی مربوط به این مطلب شرکت کنید!

آکادمی کلیک اول

دریچه ای به سوی آموزش های رایگان در فضای دیجیتال مارکتینگ

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

سئو و بهینه سازی

گوگل سرچ کنسول یا Google Search Console یکی از مهم ترین ابزارهای سئوی حرفه ای سایت است. شما با کمک این ابزار می توانید با گوگل ارتباط برقرار کرده و به درستی یا نادرستی عملکرد خود در مسیر بهینه سازی سایت پی ببرید.

26 دقیقه
آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

سئو و بهینه سازی

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) یکی از ابزارهای پرکاربرد گوگل بوده و وظیفه آن بررسی آمار سایت ها و تحلیل آن هاست..

46 دقیقه
آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست

آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست (Yoast)

دیجیتال مارکتینگ

یواست سئو (Yoast SEO) یک افزونه وردپرس است که به عملکرد بهتر سایت در موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می کند. همچنین ابزارهایی را در اختیار شما قرار می دهد تا محتوای خود را به بهترین استانداردهای سئو و خوانایی برسانید.

25 دقیقه