آنالیز SWOT چیست و چگونه می‌تواند کسب و کار شما را متحول کند؟

آنالیز SWOT چیست و چگونه می‌تواند کسب و کار شما را متحول کند؟

در این مقاله می خوانید:

در سال‌های اخیر، تجزیه و تحلیل نقاط قوت، ضعف، فرص ‌ها و تهدیدها که به آنالیز SWOT معروف است، به یکی از اجزای اصلی خود ارزیابی یک کسب‌ و کار موفق تبدیل شده است.

این مقاله نشان می دهد که SWOT چگونه کسب و کار شما را متحول می کند.

آنالیز SWOT چیست؟

تجزیه و تحلیل نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدها – یا تجزیه و تحلیل SWOT – به سرعت در بین رهبران مشاغل در همه جا محبوب می شود. رهبران صنعت همیشه به دنبال راه هایی برای بهبود سازمان خود هستند، اما اغلب در تلاش هستند تا بفهمند از کجا شروع کنند.

آنالیز SWOT به شما کمک می کند مناطقی را که می توانند از بهبود استفاده کنند، شناسایی کنید و به شما ایده بهتری در مورد اینکه کجا باید بروید، می دهد.

مشابه لیست مزایا و معایب، تجزیه و تحلیل SWOT به شما امکان می دهد اطلاعات مهم در مورد کسب و کار خود را در یک مکان فهرست و سازماندهی کنید. تکمیل تجزیه و تحلیل SWOT نیاز به درون نگری و صداقت زیادی دارد. به این معنی که شما باید در مورد تمام جنبه های کسب و کار خود به طور انتقادی فکر کنید.

در حالی که رهبران کسب و کار باید فرایند آنالیز SWOT را آغاز کنند، آن ها باید ورودی را از تمام سطوح سازمان داشته باشند. شما دقیق ترین تصویر از کسب و کار خود را می خواهید. برای دریافت واضح ترین ایده از وضعیت فعلی کسب و کار خود، باید تجربیات و نظرات همه را جمع آوری و سازماندهی کنید.

انواع الگوهای آنلاین رایگان آنالیز SWOT وجود دارد که سازمان شما می تواند از آن ها برای دریافت تصویر دقیق تری از عملکرد خود استفاده کند. معمولا یک تجزیه و تحلیل SWOT مانند یک جدول با چهار کادر است که برای هر مرحله از تجزیه و تحلیل می باشد. مطمئن شوید که هر یک از آن ها به وضوح برچسب گذاری شده است و سپس شما و تیمتان شروع کنید.

مراحل تجزیه و تحلیل SWOT چیست؟

آنالیز SWOT از چهار بعد کلیدی تشکیل شده است. هر یک از ابعاد به شما بینشی از جنبه های مختلف کسب و کارتان می دهد. در اینجا چهار مولفه کلیدی که تجزیه و تحلیل اندازه گیری می کند، توضیح داده شده است:

نقاط قوت

در اینجا باید مواردی را لیست کنید که کسب و کار شما بهترین عملکرد را در آن دارد. مناطقی را که کسب و کار شما در آن ها برتر است را شناسایی کنید.

 1. آیا رضایت مشتری بالایی دارید؟
 2. آیا فرایندهای تولید یا توزیع خود را با موفقیت ساده کرده اید؟
 3. آیا به طرز ماهرانه ای بودجه خود را مدیریت می کنید؟
 4. مجموعه ای از مناطق بالقوه قدرت برای کشف وجود دارد.

حتما نکات برجسته نیروی کار خود را نیز درج کنید. نقاط قوت اعضای تیم خود را فهرست کنید: از جمله مهارت ها، تحصیلات و سابقه آن ها. کارمندان مختلف در زمینه های مختلف برتری دارند و شما می خواهید از آن سرمایه گذاری کنید.

همچنین باید در این مرحله از SWOT هر گونه مزیت مادی که دارید را درج کنید. شاید شما یک وام قابل توجه، تجهیزات با کیفیت بالا یا یک فروشگاه حضوری یا آنلاین چشمگیر داشته باشید. این ها همه دارایی های مهمی هستند که همه اعضای تیم شما باید در نظر داشته باشند.

تهیه یک لیست قوی از نقاط قوت نباید خیلی سخت باشد. احتمالا به آن ها افتخار می کنید؛ اما اندکی عمیق ‌تر فکر کردن ممکن است زمینه ‌های موفقیتی را که حتی به آن فکر نمی ‌کردید، کشف کند.

مراحل تجزیه و تحلیل SWOT

نقاط ضعف

رسیدگی به این بخش از آنالیز SWOT احتمالا سخت تر خواهد بود. هیچ کس دوست ندارد به نقاط ضعف خود فکر کند. اما مهم است که با آن ها روبرو شوید تا بعدا کسب و کار شما را متوقف نکنند. شما باید صادق باشید و به طور گسترده در مورد جایی که ممکن است کسب و کار شما کمبود داشته باشد فکر کنید.

 1. آیا می توانید استراتژی بازاریابی خود را بهبود ببخشید؟
 2. آیا مهارت خاصی را در نیروی کار خود از دست داده اید؟
 3. آیا برای برآورده کردن انتظارات مشتری دچار مشکل شده اید؟
 4. آیا نیاز به ارتقای تجهیزات، فناوری یا طراحی فروشگاه دارید؟

این ها سوالاتی هستند که شما را به فکر وادار می کنند، اما مطمئن شوید که مدتی را صرف نگاه کردن به کسب و کار خود از همه جهات کنید. این بخش از آنالیز SWOT یکی از مهم‌ترین بخش‌ها است؛ زیرا به شما کمک می کند تا استراتژی دقیق تری برای بهبود ایجاد کنید.

نقاط ضعف

فرصت ها

در حالی که دو بخش قبلی SWOT بر جنبه‌های داخلی کسب‌وکار شما متمرکز شده‌اند، دو بخش بعدی به عوامل خارجی موثر بر کسب‌وکار شما نگاه می‌کنند. بازار پر از امکانات است، اما اگر مشغول نگاه کردن به درون بوده اید، ممکن است متوجه برخی از فرصت های موجود برای خود نشوید. در اینجا باید اهداف و راه های جدیدی را که کسب و کارتان باید دنبال کند، فهرست کنید.

 1. آیا بازار شما در حال گسترش است و مسیرهای جدیدی برای کسب و کار شما ارائه می دهد؟
 2. آیا می توانید محصول یا فرایند جدیدی را توسعه دهید که نیازهای مشتریان شما را بهتر برآورده کند؟
 3. آیا سازمان های دیگری وجود دارند که ممکن است مایل به همکاری با شما باشند؟

گزارش‌ های هوش رقابتی Archintel می‌تواند به شما ایده بهتری از بازار و رقبای خود بدهد. با بینش حرفه ای، می توانید بفهمید که بهترین فرصت ها برای کسب و کار شما کجاست. فکر کردن به طور جدی در مورد آن ها ممکن است فرصت های جدیدی را برای تجارت شما باز کند.

فرصت ها

تهدیدها

بعد نهایی آنالیز SWOT شما را ملزم می کند تا تهدیدات بالقوه مدل کسب و کار خود را ارزیابی کنید. تهدیدها ممکن است در ابتدا قابل توجه نباشند، اما به مرور زمان به طرق مختلف بر تجارت شما تاثیر می گذارند.

بهترین راه برای دفاع در برابر تهدیدات فزاینده شناسایی و مقابله با آن هاست.

 1. آیا رقبای شما شروع به پیشی گرفتن از شما کرده اند؟
 2. آیا به نظر می رسد صنعت شما از مدل سنتی خود دور می شود؟
 3. آیا فناوری جدید بر نحوه انجام تجارت شما تاثیر می گذارد؟

ممکن است تهدیداتی برای کسب و کار شما در کمین رادار شما باشد. اما این بدان معنا نیست که شما باید به نادیده گرفتن آن ها ادامه دهید. تجزیه و تحلیل SWOT به شما کمک می کند قبل از تبدیل شدن به یک مشکل بزرگ، آنچه را که ممکن است کم اهمیت جلوه داده باشید، تشخیص دهید.

تهدیدها

پس از تکمیل آنالیز SWOT چه کاری باید انجام دهید؟

آنالیز SWOT به کسب‌ و کارها کمک می‌کند تا دقیقا حوزه‌ هایی را که قبلا در آن موفق بوده‌اند و آن‌هایی را که باید بهبود بخشند، شناسایی کنند. اما شما نباید در آنجا متوقف شوید. شما باید از اطلاعاتی که جمع آوری کرده اید برای ایجاد تغییرات واقعی در کسب و کار خود استفاده کنید.

شرکت‌ ها اغلب از داده‌هایی که از تجزیه و تحلیل SWOT به دست می‌ آیند برای تصمیم‌ گیری جدید برای استخدام، انتخاب محل سرمایه‌ گذاری بیشتر یا تصمیم‌ گیری در مورد پروژه‌ هایی استفاده می‌کنند. می توانید از اطلاعات برای تعیین اهداف مشخص برای کسب و کار خود استفاده کنید، مانند درگیر شدن با برخی از فرصت هایی که فهرست کرده اید یا مقابله با تهدیدها.

به یاد داشته باشید، اطلاعاتی که از فرایند آنالیز SWOT به دست می آورید تنها زمانی ارزشمند است که آن را به عمل تبدیل کنید. اکنون اولین قدم ها را بردارید تا کسب و کار خود را جلوتر از بقیه نگه دارید.

در تجارت، اطلاعات همیشه دوست شماست. تجزیه و تحلیل SWOT اولین قدم عالی برای اطمینان از این است که کسب و کار شما در مسیر درست قرار دارد.

اهمیت تحلیل SWOT

آنالیز SWOT به ارزیابی موقعیت یک شرکت در بازار رقابتی و اقدامات لازم برای برنامه ریزی استراتژیک بیشتر کمک می کند. همچنین به تصمیم گیرندگان کمک می کند تا نقشه راه آینده شرکت را ترسیم کنند.

در اینجا چند نکته کلیدی وجود دارد که آن را به ویژه برای شرکت ها مفید می کند:

 • این آنالیز به شرکت ها کمک می کند تا ضمن بررسی وضعیت خود عملکرد کلی کسب و کار خود را شناسایی و اندازه گیری کنند.
 • آنالیز SWOT به یک کسب و کار اجازه می دهد تا قدرت خود را تجزیه و تحلیل کند. به نوبه خود به آنها کمک می کند تا برای رسیدن به اهداف تجاری بهتر به بازار نفوذ کنند.
 • این آنالیز به سازمان‌ها اجازه می‌ دهد تا نقاط ضعف و زمینه‌های بالقوه بهبود خود را مشاهده کنند. این اطلاعات به آن‌ها کمک می‌کند تا موانع آینده را برنامه‌ریزی کرده و آن‌ ها را کاهش دهند و از رشد بلند مدت کسب‌ و کار اطمینان حاصل کنند.
 • با استفاده از تجزیه و تحلیل SWOT، شرکت می تواند یک برنامه استراتژیک برای دستیابی به اهداف مورد نظر و انطباق با شرایط متغیر بازار ایجاد کند.
 • این آنالیز به کسب و کارها اجازه می دهد تا عوامل داخلی و خارجی و تاثیرات مثبت و منفی آن ها را بر کسب و کار درک کرده و بهتر شناسایی کنند. این اطلاعات  به کسب‌ و کارها کمک می کند تا با اقدامات مناسب در یک بازار پویا برای حفظ شتاب، فعال‌ تر باشند.

اهمیت تحلیل SWOT

سخن آخر

در نتیجه، آنالیز SWOT ابزار مهمی برای درک سلامت یک سازمان است. این به تصمیم گیرندگان این امکان را می دهد که نه تنها جایگاه یک سازمان را شناسایی کنند، بلکه مکان هایی را که نیاز به بهبود دارد نیز شناسایی کنند. این به آن ها توانایی می دهد تا یک بازیگر فعال در بازار باشند و در عین حال کمک می کند رقابتی باقی بمانند.

رضا دایی حسینی

نویسنده در بلاگ کلیک اول

دیجیتال مارکتر و مشاوره کسب و کار متخصص بازاریابی با متدهای روانشناختی موبایل گرافر (عکاسی با موبایل) علاقه مند به روانشناسی

0 دیدگاه ثبت شده است.

در بحث و گفتگوی مربوط به این مطلب شرکت کنید!

آکادمی کلیک اول

دریچه ای به سوی آموزش های رایگان در فضای دیجیتال مارکتینگ

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

دوره آموزشی گوگل سرچ کنسول (Google Search Console)

سئو و بهینه سازی

گوگل سرچ کنسول یا Google Search Console یکی از مهم ترین ابزارهای سئوی حرفه ای سایت است. شما با کمک این ابزار می توانید با گوگل ارتباط برقرار کرده و به درستی یا نادرستی عملکرد خود در مسیر بهینه سازی سایت پی ببرید.

02:21:00
آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

دوره آموزشی گوگل آنالیتیکس 4 (Google Analytics 4)

سئو و بهینه سازی

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) یکی از ابزارهای پرکاربرد گوگل بوده و وظیفه آن بررسی آمار سایت ها و تحلیل آن هاست..

02:43:00
آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست

آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست (Yoast)

دیجیتال مارکتینگ

یواست سئو (Yoast SEO) یک افزونه وردپرس است که به عملکرد بهتر سایت در موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می کند. همچنین ابزارهایی را در اختیار شما قرار می دهد تا محتوای خود را به بهترین استانداردهای سئو و خوانایی برسانید.

00:22:06