آشنایی با 10 فریمورک برتر سمت کاربر

آشنایی با 10 فریمورک برتر سمت کاربر

در این مقاله می خوانید:

آشنایی با فریمورک های سمت کاربر برای هر کدنویس front-end مفید است. در هنگام طراحی سایت، گاهی اوقات به استفاده از یکی از این قالب ها و یا چهارچوب ها برای کدهای خود نیاز پیدا خواهیم کرد. در این مقاله، به بررسی 10 فریمورک برتر سمت کاربر و مقایسه آن ها می پردازیم.

فریمورک (freamework) چیست؟

فریمورک یک قالب یا چهارچوب نرم افزاری است که کمک می کند تا عملیات کدنویسی و طراحی سایت با نظم بیشتر و به بهترین شکل انجام شود. توسعه دهندگان به جای صرف زمان زیادی برای تولید کدهای رایج که بارها نوشته شد اند از فریمورک ها استفاده می کنند و کدهایی که در آن به اشتراک گذاشته شده اند را فراخوانی کرده و به آن ها کمک می کند تا روی موارد مخصوص خودشان مثل کدنویسی های قسمت مخصوص و رابط کاربری تمرکز کنند. این مسئله، می تواند روند اجرایی سایت را با موفقیت بیشتری همراه کرده و ضمن رضایت بیشتر کاربران، باعث بهبود سئو سایت و افزایش ترافیک سایت شود.

فریمورک های طراحی وب سمت کاربر، ابزارهایی هستند که به توسعه دهندگان وب کمک می کنند تا برنامه های کاربردی تحت وب را با سرعت و کیفیت بالا ایجاد کنند. این فریمورک ها شامل مجموعه ای از کدهای قابل استفاده، قالب ها، روش ها و الگوهای طراحی هستند که به توسعه دهندگان کمک می کنند تا برنامه های کاربردی خود را با سرعت بالا و با کیفیت بالا توسعه دهند.

فریمورک های طراحی وب سمت کاربر، به توسعه دهندگان اجازه می دهند تا برنامه های خود را با استفاده از یک مجموعه از الگوهای طراحی وب سازماندهی کنند. این الگوهای طراحی شامل قالب های مختلف، روش های پردازش داده ها، روش های ارتباطی با سرور و سایر عناصر مرتبط با طراحی وب هستند. با استفاده از این فریمورک ها، توسعه دهندگان می توانند برنامه های کاربردی خود را با سرعت بالا و با کیفیت بالا توسعه دهند.

فریمورک های طراحی وب سمت کاربر، به توسعه دهندگان اجازه می دهند تا برنامه های خود را با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته توسعه دهند. این فریمورک ها شامل تکنولوژی هایی مانند HTML5، CSS3، JavaScript و Ajax هستند که به توسعه دهندگان اجازه می دهند تا برنامه های کاربردی خود را با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته توسعه دهند. با استفاده از این فریمورک ها، توسعه دهندگان می توانند برنامه های کاربردی خود را با سرعت بالا و با کیفیت بالا توسعه دهند.

فریمورک (freamework) چیست

مدل، ویو، کنترلر یا MVC چیست؟

MVC یا Model-View-Controller یک الگوی طراحی است که برای توسعه برنامه های وب و نرم افزارهای دسکتاپ استفاده می شود. در این الگو، برنامه به سه بخش تقسیم می شود: مدل، نمایش و کنترل کننده.

مدل مسئول مدیریت داده های برنامه است. این بخش شامل داده هایی است که برنامه برای کار با آن ها نیاز دارد. به عنوان مثال، در یک برنامه فروشگاه آنلاین، مدل شامل اطلاعات محصولات، سفارشات و مشتریان است.

نمایش مسئول نمایش داده ها به کاربر است. این بخش شامل رابط کاربری است که کاربر با آن تعامل دارد. به عنوان مثال، در یک برنامه فروشگاه آنلاین، نمایش شامل صفحات وب و فرم هایی است که کاربران برای خرید محصولات وارد می کنند.

کنترل کننده مسئول کنترل عملکرد برنامه است. این بخش شامل کد هایی است که برای پردازش داده ها و ارتباط با مدل و نمایش استفاده می شود. به عنوان مثال، در یک برنامه فروشگاه آنلاین، کنترل کننده مسئول پردازش سفارشات و ارسال اطلاعات به مدل و نمایش است.

استفاده از الگوی MVC به توسعه دهندگان کمک می کند تا برنامه های خود را با ساختار منظم و قابل توسعه طراحی کنند. همچنین، این الگو به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا به راحتی قابلیت های جدید به برنامه های خود اضافه کنند و به راحتی با مشکلات و خطاهای برنامه روبرو شوند.

یک ساختار برنامه نویسی شی گرا و شکل خاصی از ترکیب کدهای برنامه نویسی است که فریمورک از ساختار MVC است. فریمورک حاوی هزاران کد و اسکریپت در زبان های مختلف است که شامل انواع مختلفی است:

  • PHP
  • micro PHP
  • Java
  • JavaScript
  • Ruby
  • python
  • microsoft
  • perl

فریمورک های سمت کاربر

فریمورک های سمت کاربر

کدنویسی وب از دو بخش طراحی سایت و توسعه تشکیل شده است. فریمورک های سمت کاربر یا همان فرانت اند (front-end)، منظور چهارجوبی برای کدنویسی سمت کاربر نظیر کدهای CSS ،HTML و Javascript است. در واقع بخشی از وب سایت که قابل دیدن است و کاربران با آن تعامل دارند.

بیشتر بخوانید: هر آن چیزی که باید از جاوا اسکریپت بدانید!

برای کدنویسی سمت کاربر، فریمورک های مختلفی ایجاد شده اند که در ادامه با 10 عدد از بهترین فریمورک ها آشنا خواهیم شد:

توجه داشته باشید که برای کار با فریمورک های سمت کاربر، نیاز به مهارت در زبان های Javascript ،CSS ،HTML دارید.

1- Bootstrap

بوت استرپ یکی از مشهورترین فریمورک های طراحی وب سمت کاربر (Front-end) است. این فریمورک توسط توئیتر ایجاد شده و شامل مجموعه ای از قالب ها، روش ها و الگوهای طراحی است که به توسعه دهندگان کمک می کند تا برنامه های کاربردی خود را با سرعت بالا و با کیفیت بالا توسعه دهند.

بوت استرپ از تکنولوژی های HTML، CSS و JavaScript برای طراحی قالب های مختلف استفاده می کند. این فریمورک توسط متخصصین توئیتر طراحی شده و مدیریت آن با github است. Bootstrap شامل قالب های مختلفی است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه های خود را با استفاده از یک قالب آماده طراحی کنند. همچنین، بوت استرپ شامل روش های پردازش داده ها و ارتباط با سرور است که به توسعه دهندگان کمک می کند تا برنامه های خود را با سرعت بالا و با کیفیت بالا توسعه دهند.

بوت استرپ به دلیل طراحی آسان و قابل تنظیم، مورد استفاده توسعه دهندگان وب بسیاری قرار گرفته است. این فریمورک شامل مجموعه ای از کلاس ها، توابع و عناصر UI است که به توسعه دهندگان کمک می کند تا برنامه های خود را با سرعت بالا و با کیفیت بالا توسعه دهند. بوت استرپ همچنین قابل تنظیم است و به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا قالب های خود را با استفاده از CSS و JavaScript شخصی سازی کنند.

بوت استرپ (bootstrap)

2- Skeleton

فریمورک Skeleton یک فریمورک سبک و قابل تنظیم است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا طرح های سفارشی خود را با استفاده از مجموعه ابزارهای مختلف طراحی کنند. این فریمورک شامل قالب های آماده، کامپوننت های UI و ابزارهای پشتیبانی از رسپانسیو دیزاین است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا وب سایت های خود را برای تمام دستگاه ها بهینه سازی کنند.

استفاده از فریمورک Skeleton به توسعه دهندگان کمک می کند تا به راحتی وب سایت های ساده و کوچک خود را طراحی و توسعه دهند. این چهارچوب، مجموعه ای از فایل های CSS است که علاوه بر سبک بودن، در هر اندازه ای از نمایش گرها کارایی دارد.

3- Foundation

فریمورک Foundation یک فریمورک قابل تنظیم است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا طرح های سفارشی خود را با استفاده از مجموعه ابزارهای مختلف طراحی کنند. این فریمورک شامل قالب های آماده، کامپوننت های UI و ابزارهای پشتیبانی از رسپانسیو دیزاین است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا وب سایت های خود را برای تمام دستگاه ها بهینه سازی کنند.

استفاده از فریمورک Foundation به توسعه دهندگان کمک می کند تا طراحی و توسعه وب سایت های خود را با سرعت بیشتری انجام دهند. این فریمورک شامل مجموعه ای از کدهای CSS و جاوا اسکریپت است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا به راحتی وب سایت هایی با ظاهر حرفه ای و قابل توجه طراحی کنند. با استفاده از این فریمورک، توسعه دهندگان می توانند به راحتی قابلیت های جدید به وب سایت های خود اضافه کنند و به راحتی با مشکلات و خطاهای وب سایت روبرو شوند.

فریمورکی پیشرفته، واکنش گرا از نوع فرانت اند است. این فریمورک بر اساس پردازنده قدرتمند CSS به نام SASS طراحب و ساخته شده است که طراحی Foundation را بسیار سریع و انعطاف پذیر میکند که بتوان تمام جزییات را در آن تغییر داد و به صورت کاملا ماژولار توسعه داد. Foundation مشکل راست چین بودن RTL برای زبان فارسی را ندارد و می توان مشخص کرد صفحه به چه سبکی چیده شود.

بیشتر بخوانید: تاثیر طراحی سایت واکنش گرا بر روی سئوی سایت

foundation

 

4- Gumby

یک فریمورک CSS بر اساس گرید بندی ۹۶۰ پیکسل است. این فریمورک شامل انواع مختلفی از گرید ها با تعداد ستون های مختلف است و این ویژگی انعطاف پذیری بسیار بالا را در طراحی سایت به دنبال دارد. Gumby با ارائه فایل های آماده، ساخت وب سایت را از ابتدا آسان تر می کند.

5- Materialize CSS

Materialize CSS یک فریمورک طراحی وب است که بر اساس طرح بصری Material Design شرکت Google ساخته شده است. این فریمورک شامل مجموعه ای از قالب ها، کامپوننت ها و ابزارهای UI است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا به راحتی وب سایت های خود را با طرح بصری جذاب و حرفه ای طراحی کنند. Materialize CSS همچنین به خوبی با مرورگرهای مختلف سازگار است و قابلیت پاسخگویی را نیز داراست.

Materialize-CSS

 

6- Kube

کوبی (Kube) فریمورکی برای طراحان حرفه ای می باشد. این فریمورک برای طراحی سمت کاربر کوچک، انعطاف پذیر و دارای ملزومات کافی بوده و در مورد استایل دهی، آزادی کاملی به عناصر خود داده است.

7- Responsiveaeon

فریمورکی مینیمالیستی است که که از سیستم گریدبندی CSS استفاده می کند. این فریم ورک دارای گرید واکنش گرا بر اساس HTML5,  جاوا اسکریپت و مدیا کوئری است. در طراحی وب برای نمایش مطلوب صفحه در طیف گسترده ای از دستگاه های تلفن همراه تا نمایشگر های کامپیوتری رومیزی است.

8- Angular

Angular یکی از پر استفاده ترین فریمورک های جاوا اسکریپت برای ساخت وب اپلیکیشن های داینامیک است. این فریمورک با استفاده از الگوی MVVM که شامل Model-View-ViewModel است، به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه های پویا و قابل اطمینان را با ساختار منظم و قابل تعمیم طراحی کنند.

با استفاده از Angular، توسعه دهندگان می توانند به سرعت و با کاهش تکرار کد، برنامه های پیچیده و قابل تعمیم را طراحی کنند. همچنین، Angular قابلیت تست بالایی دارد که به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا به راحتی برنامه های خود را تست کنند و از خطاهای مختلف جلوگیری کنند.

با استفاده از Angular، توسعه دهندگان می توانند به راحتی با واکنش گرایی (responsive) برنامه های خود را طراحی کنند و از طریق استفاده از کامپوننت های مختلف، برنامه های قابل تعمیم و قابل استفاده مجدد طراحی کنند.

به طور کلی، Angular یک فریمورک قدرتمند و کارآمد است که به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا برنامه های پویا و قابل اطمینان را با ساختار منظم و قابل تعمیم طراحی کنند. با استفاده از Angular، توسعه دهندگان می توانند به سرعت و با کاهش تکرار کد، برنامه های پیچیده و قابل تعمیم را طراحی کنند.

 

Angular

 

9- Material-UI

Material-UI یک کتابخانه طراحی و رابط کاربری (UI) برای React است که از طرح طراحی Material Design شرکت Google الهام گرفته شده است. این کتابخانه شامل مجموعه ای از کامپوننت های UI است که به توسعه دهندگان امکان می دهد برنامه های React خود را با ظاهری زیبا و حرفه ای طراحی کنند. Material-UI قابلیت های مختلفی از جمله واکنش گرایی (responsive)، پشتیبانی از تم های مختلف و قابل تعویض، پشتیبانی از RTL (راست به چپ)، پشتیبانی از توابع مختلف CSS و … را دارد. با استفاده از این کتابخانه، توسعه دهندگان می توانند به سرعت و با کاهش تکرار کد، رابط کاربری زیبا و قابل تعمیم برای برنامه های React خود طراحی کنند.

10- Essence

Essence یک فریم ورک CSS-based می باشد که بر اساس React و React Native نوشته شده است. این فریم ورک به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که در کمترین زمان ممکن، برای اپلیکیشن های تحت وب خود و همچنین اپلیکیشن های موبایل، طراحی کاربری مطابق Material-Deisgn گوگل را پیاده سازی کنند.

تیم تحریریه کلیک اول

نویسنده در بلاگ کلیک اول

این مقاله به قلم و نویسندگی تیم تحریریه کلیک اول تهیه شده است. هدف ما در کلیک اول، ارائه بستری مناسب برای وب مستران عزیز است که بتوانند مجموعه ای از خدمات مربوط به دیجیتال مارکتینگ، افزایش ترافیک سایت و همچنین شبکه های اجتماعی را به سادگی دریافت کنند.

0 دیدگاه ثبت شده است.

در بحث و گفتگوی مربوط به این مطلب شرکت کنید!

آکادمی کلیک اول

دریچه ای به سوی آموزش های رایگان در فضای دیجیتال مارکتینگ

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

دوره آموزشی گوگل سرچ کنسول (Google Search Console)

سئو و بهینه سازی

گوگل سرچ کنسول یا Google Search Console یکی از مهم ترین ابزارهای سئوی حرفه ای سایت است. شما با کمک این ابزار می توانید با گوگل ارتباط برقرار کرده و به درستی یا نادرستی عملکرد خود در مسیر بهینه سازی سایت پی ببرید.

02:21:00
آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

دوره آموزشی گوگل آنالیتیکس 4 (Google Analytics 4)

سئو و بهینه سازی

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) یکی از ابزارهای پرکاربرد گوگل بوده و وظیفه آن بررسی آمار سایت ها و تحلیل آن هاست..

02:43:00
آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست

آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست (Yoast)

دیجیتال مارکتینگ

یواست سئو (Yoast SEO) یک افزونه وردپرس است که به عملکرد بهتر سایت در موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می کند. همچنین ابزارهایی را در اختیار شما قرار می دهد تا محتوای خود را به بهترین استانداردهای سئو و خوانایی برسانید.

00:22:06