روش استفاده از تگ های Heading در تولید محتوا

روش استفاده از تگ های Heading در تولید محتوا

در این مقاله می خوانید:

طراحی سایت و پس از آن به کارگیری روش های بهینه سازی سایت (سئو) بدون تولید محتوا عملا بی فایده و سخت خواهد بود. در مقاله آموزش تولید محتوای سئو شده به اهمیت تولید محتوا و تاثیر آن در جلب رضایت کاربران و افزایش زمان ماندگاری آنان در سایت پرداخته شد. در این مقاله نیز به صورت کاربردی در مورد استفاده از تگ های هدینگ h1 تا h6 پرداخته می شود تا به صورت اصولی تاثیر آن در سئو سایت پدیدار شود.

تگ هدینگ یا Heading Tag چیست؟

تگ های Heading در واقع همان عناوینی هستند که متناسب و مناسب با موضوع اصلی که می خواهیم در مورد آن ها تولید محتوا کنیم، هستند. تگ اصلی h1 مهم ترین تگ در سایت است و در ادامه بقیه تگ های تگ های فرعی شناخته می شوند. استفاده از این تگ ها به گوگل برای شناسایی ساختار سایت کمک ویژه ای می کند تا بتواند محتوای صفحه را با جزئیات بهتر و دقیق بررسی کند. البته ایندکس کردن و معرفی کردن صفحات جدید توسط سئو کار سایت که منتشر می شود نیز اهمیت ویژه ای برای سئو سایت دارد.

صحبت از این که تگ h1 مهم ترین تگ در سایت شناخته می شود، دلیل بر بی اهمیت بودن تگ های دیگر نیست، بلکه استفاده از تگ ها به صورت سلسله مراتبی تاثیر زیادی در رساندن مفهوم موضوع سایت و مطالب آن دارد و گوگل متوجه می شود که موضوع اصلی سایت چیست و در نتایج سایت به کاربر نمایش داده می شود.

استفاده از تگ های Heading و تاثیر آن در سئو سایت

در ابتدای مقاله گفته شد که تولید محتوای اصولی و کاربردی یکی از مواردی است که باعث افزایش زمان ماندگاری کاربر در سایت می شود، اهمیت پرداختن به این موضوع به این دلیل است که استفاده از تگ های هدینگ نه تنها باعث افزایش جذابیت بصری و افزایش خوانایی متون برای کاربران و بازدید کنندگان می شود، بلکه تاثیر به سزایی در سئو سایت دارد.

بسیاری از کاربران بعد از وارد سایت شدن به هر دلیل ممکن است که فقط عناوین و تگ های Heading را مشاهده کنند و در صورت رضایت داشتن و کاربردی و مفید بودن ترغیب شوند که ادامه مقاله را مطالعه کنند و در سایت بمانند. برای موفقیت در بهینه سازی سایت رعایت کردن و پرداختن به استفاده صحیح از تگ ها کمک کننده است. مهم ترین و اصلی ترین تگ، تگ h1 که تگ عنوان اصلی مطلب نامیده می شود و در ادامه تگ های h2 تا h6 هستند که h6 در مقایسه با تگ های دیگر از اهمیت کمتری برخوردار است.

کلماتی که در تگ h1 نوشته می شود، به نوعی کلمات کلیدی سایت هستند و می توانند نشان دهنده موضوع اصلی مطالبی باشند که برای آن ها تولید محتوا کرده اید. نوشتن تگ h1 به گوگل کمک می کند تا عبارت جستجو کننده توسط کاربران را با h1 مطابقت داده و در نتایج جستجو سایت نمایش داده می شود.

استفاده از تگ های هدینگ

ترتیب اهمیت تگ های Heading در سئو سایت

تگ های هدینگ h1 ،h2 ،h3 در مقایسه با تگ های دیگر از اهمیت بیشتری در بهینه سازی سایت برخودار است. هر کدام از تگ های معرفی شده تنها در صورتی که در قسمت مورد نظر و جایگاه خاص خود قرار داده شود دارای ارزش است و می تواند در سئو سایت تاثیر گذار باشد.

تگ h1: این تگ مهم ترین تگ است که برای مشخص کردن و به نوعی معرفی کردن عنوان اصلی سایت به گوگل و مشخص کردن متن و موضوع اصلی نوشته می شود، بنابراین توجه داشته باشید که هر صفحه فقط یک تگ h1 دارد.

تگ h2: این تگ، عنوان فرعی و زیر مموعه عنوان اصلی سایت است که محدود به یک بار استفاده نیست و در یک صفحه می تواند چندین بار تکرار شود.

تگ h3: این تگ زیر مجموعه تگ  h2 است و می تواند چندین بار به صورت سلسله مراتبی و بعد از تگ h2 تکرار شود.

تاثیر نگاه کاربر روی تگ های هدینگ سایت

هر کاربر بنا به نیاز و دلیل منحصر به فرد خود وارد صفحه ای از سایت می شود که بعد از مشاهده عنوان تصمیم می گیرد روی لینک سایت کلیک کند یا نه. پس از وارد شدن تنها با مشاهده اجمالی عناوین صفحه متوجه موضوع سایت و مطلبی که می خواهد بخواند، می شود. نوشتن و مشخص کردن عناوین سایت با استفاده از تگ های مشخص و به ویژه تگ های h1 ،h2 ،h3 باعث تفکیک و دسته بندی عناوین و درک بهتر کاربر برای خواندن مطالب می شود. این کار همچنین باعث افزایش زمان ماندگاری کاربر در سایت و تجربه کاربری راحت تر برای کاربر و به صورت غیر مستقیم باعث افزایش رضایت او و در نتیجه افزایش ورودی گوگل می شود.

روش بهینه کردن (سئو کردن) تگ های Heading سایت

در ابتدای مقاله گفته شد که استفاده از تگ های Heading به صورت صحیح تاثیر به سزایی در سئو سایت دارد. این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده از کلمات کلیدی و متناسب با موضوع سایت برای بهینه کردن تیتر سایت بی تاثیر نیست. وقتی که از کلمات کلیدی در تیترها یا همون تگ های هدینگ استفاده می شود گوگل متوجه ارتباط موضوعی و معنایی با محتوای سایت می شود و زمان جستجو بهترین و نزدیک ترین نتایج را به کاربر نمایش می دهد.

نکته قابل توجه این است که در استفاده از کلمات کلیدی زیاده روی نکنید چرا که هم کاربر و هم موتور جستجوی گوگل این کار را به عنوان اسپم می شناسد و گمان می کند صرفا به خاطر رتبه گرفتن و دیده شدن در نتایج این کلمات را استفاده کرده اید نه برای رضایت و جلب نظر کاربر. زمانی که از تگ h1 برای نوشتن عنوان اصلی استفاده می کنید توجه داشته باشید که در تگ های h2 به بعد از کلمات مشابه و هم خانواده و مترادف استفاده کنید تا ارتباط معنایی و خوانایی آن برای کاربر حفظ شود.

نسترن خیرمند

نویسنده در بلاگ کلیک اول

کارشناسی ارشد مهندسی IT. کارشناس ارشد تولید محتوا و SEO دارای گواهینامه دیجیتال مارکتینگ، SEO و تولید محتوا، برنامه نویسی PL/SQL، برنامه نویسی#C از دانشگاه علامه طباطبایی. 6 سال سابقه فعالیت در زمینه تولید محتوا و سئو

0 دیدگاه ثبت شده است.

در بحث و گفتگوی مربوط به این مطلب شرکت کنید!

آکادمی کلیک اول

دریچه ای به سوی آموزش های رایگان در فضای دیجیتال مارکتینگ

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

دوره آموزشی گوگل سرچ کنسول (Google Search Console)

سئو و بهینه سازی

گوگل سرچ کنسول یا Google Search Console یکی از مهم ترین ابزارهای سئوی حرفه ای سایت است. شما با کمک این ابزار می توانید با گوگل ارتباط برقرار کرده و به درستی یا نادرستی عملکرد خود در مسیر بهینه سازی سایت پی ببرید.

02:21:00
آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

دوره آموزشی گوگل آنالیتیکس 4 (Google Analytics 4)

سئو و بهینه سازی

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) یکی از ابزارهای پرکاربرد گوگل بوده و وظیفه آن بررسی آمار سایت ها و تحلیل آن هاست..

02:43:00
آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست

آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست (Yoast)

دیجیتال مارکتینگ

یواست سئو (Yoast SEO) یک افزونه وردپرس است که به عملکرد بهتر سایت در موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می کند. همچنین ابزارهایی را در اختیار شما قرار می دهد تا محتوای خود را به بهترین استانداردهای سئو و خوانایی برسانید.

00:22:06