بسیاری از بازاریابان و فعالان در حوزه دیجیتال مارکتینگ علی رغم پر هزینه بودن بازاریابی ویدیویی باز هم به سراغ این گزینه برای رشد و پیشرفت کسب و کارشان می روند. از طریق بازاریابی ویدیویی بسیاری از کسب و کارهای بزرگ و کوچک توانسته اند به اهداف بزرگ و رویایی خود دست یابند و از میدان رقابت با حوزه کاری مشابه خود خارج نشوند. اما چرا بازاریابی ویدیویی؟ چون این کار همیشه نتیجه بخش است و تداوم زیادی دارد. با این وجود ممکن است به دلیل هزینه بر و زمان بر بودن همه کسب و کارها نتوانند با تولید محتوای ویدیویی کار خود را توسعه دهند و از روش های دیگری برای رسیدن به اهداف کمک می گیرند. در این مقاله با معایب و مزایای این نوع بازاریابی به طور کامل آشنا می شویم.

بازاریابی ویدیویی چیست؟

بازاریابی ویدیویی یا video marketing یکی از زیر مجموعه های بازاریابی اینترنتی است که در جریان آن از فیلم به عنوان یک ابزار تبلیغاتی تاثیر گذار استفاده می شود. زمانی که صحبت از تولید محتوای ویدیویی می شود بسیاری از کسب و کارها در وهله اول به سراغ ویدیوهای یوتیوب، آپارات و نماشا می روند. با روی کار آمدن توئیتر، این موتور جستجوی جهانی، به دومین موتور جستجو در جهان تبدیل شده است. آمارهای زیر نشان دهنده اهمیت و ارزش محتوای ویدیویی در بین مخاطبان و کاربران است:

 • ۹۲ درصد از کاربران با دیدن ویدیوهای زیبا و مفید دوست دارند ویدیو را با دیگران به اشتراک بگذارند.
 • ۸۷ درصد از بازاریابان اینترنت (بلاگرها، اینفلوئنسرها، معلمین و …) برای دست یابی به اهداف تجاری خود تولید محتوای ویدیویی می کنند.
 • ۸۲ درصد از کاربران توئیتر از محتوای ویدیویی در سایت های میکرو بلاگینگ استفاده می کنند.

با این آمار باید متوجه اهمیت و تاثیر گذاری تولید محتوای ویدیویی شده باشید. اما فراموش نکنید که این راه تنها راه موفقیت و رقابت با رقبای کاری نیست؛ بلکه کسب و کارهای بزرگ همه از اهمیت محتوای ویدیویی و تاثیر آن در رشد کسب و کار اطلاع دارند. شرط موفقیت از طریق این نوع بازاریابی طراحی پلن کسب و کار و اجرای موارد استراتژیک و ضروری از طریق محتوای ویدیویی است. قبل از این که شروع به تولید محتوای ویدیویی کنید باید اطلاع داشته باشید که چه نوع ویدیویی و چه چیزی باعث کلیک کردن و دیده شدن ویدیو می شود؟ روش های زیر برخی از متدهای تاثیر گذاری هستند که در رشد و ارتقاء بیزینس های بزرگ اجرا شده و تاثیر گذار بوده است.

نکات مهم در مورد تولید محتوای ویدیویی

نکات مهم در مورد تولید محتوای ویدیویی

در واقع هدف از این نوع تولید محتوا، تبدیل کردن مخاطبان آنلاین یا مخاطبانی که یک بار وارد سایت می شوند، به مشتری از طریق نشان دادن اطلاعات و ویژگی محصولات و ترغیب آن ها به خرید است. یکی از این روش ها داستان گویی می باشد.

از طریق ویدیو داستان گویی کنید

یکی از دلایل متقاعد کننده و مهم برای تهیه ویدیو این است که ویدیو به شما امکان می دهد که با جزئیات، با ایما و اشاره و زبان بدن به خوبی داستان سرایی کنید. تحقیقات و آمار نشان دهنده این است کسب و کارهای کوچک و بزرگی که توانسته اند در مدت نسبتا زیادی تعداد مخاطبانشان را افزایش دهند یا میزان فروش خود را افزایش داده اند، از طریق ویدیو تجربیات خود و مشتریان را طی یک ویدیو در شبکه های اجتماعی و وب سایتشان منتشر کرده اند. به همین منظور می توانید موضوعاتی را انتخاب کنید که برای کاربران جدید و هم برای مخاطبان قبلی و قدیمی جذاب و کاربردی باشد و مخاطبان جدید را هم متقاعد به دنبال کردن کنید. از طریق داستان سرایی می توانید جنبه های مختلف شغلتان، از جمله سختی های شغلتان، چگونه این کار را انتخاب کردید؟

بیشتر بخوانید :  API چیست و چه کاربردی دارد؟

راه و روش هایی که برای رسیدن امتحان کرده اید؟ تهیه فیلم از ارسال محصولات، تهیه فیلم از خط تولید محصولات در کارگاه یا حتی در یک اتاق کوچک و … همه مواردی هستند که از طریق آن ها می توانید داستان سٌرایی کنید. همچنین از طریق ویدیو می توانید روی تبلیغات آینده در کسب و کارتان و ارسال و به اشتراک گذاری آن در سایر شبکه های اجتماعی و سایت های دیگر هم کمک می کند. برای تهیه ویدیو از طریق داستان سٌرایی از مشتریان، بلاگرها و اینفلوئنسرها هم بخواهید که نظرات یا رضایتشان را طی یک ویدیو منتشر کنند یا برای شما ارسال کنند. محتوای ویدیویی ترکیبی از صدا، تصویر و حتی جلوه های ویژه و تاثیر گذار است که باعث می شود از طریق آن بتوانید به صورت هدفمند ارتباط عمیق با کاربران ایجاد کنید. کاربران با محتوایی ارتباط بر قرار می کنند که احساسات و عواطف آن ها را بر انگیزد و به نوعی یک ارزش به مشتری بدهد که پس از استفاده از محصول تاثیر یا تغییراتی در روال زندگی روزمره اش داشته باشد. در استراتژی محتوای ویدیویی باید به گونه ای عمل کنید که علاوه بر افزودن ارزش به مخاطبان، به اهداف خود که جلب رضایت مشتریان است، نزدیک تر شوید.

فقط به یوتیوب و توئیتر اکتفا نکنید

هر چند یوتیوب و تویئتر پر مخاطب ترین موتور جستجو و کانال برای بازدید کنندگان است و بازاریابی ویدیویی بدون یوتیوب کامل نمی شود، اما پیشنهاد می شود که از پلتفرم های دیگر مانند فیس بوک، اینستاگرام و حتی کانال های تلگرام استفاده کنید تا کلیه کاربران در رنج های سنی مختلف و در سراسر کشور و حتی جهان این محتوا را ببینند و دایره این ارتباط افزایش یابد.

توجه به نیاز مخاطبان

نیاز کاربران را بشناسید

کاربران با علایق، اهداف و سلیقه های مختلفی به سایت و شبکه های اجتماعی مراجعه می کنند و باید برای جلب نظر کلیه مخاطبتان نیاز آن ها را بشناسید و آنالیز کنید که با چه  نوع محتوایی ارتباط برقرار می کنند؟ ویدیوی سرگرم کننده و طنز، ویدیوی آموزشی، ویدیوی معرفی محصولات، ویدیوی نقد محصولات و خدمات و … .

ثبات داشته باشید

در تولید محتوای ویدیویی اگر از چهره یا صدای یک نفر یا چند نفر استفاده می کنید، برای افزایش تاثیر گذاری و ماندگاری بهتر در ذهن مخاطبان، بهتر است که تا چندین ماه متوالی از یک صدا و یک چهره استفاده کنید و مرتبا بازیگران یا گوینده را عوض نکنید. حتی در صورتی که ویدیوهای اولیه شما بازدید چندان زیادی ندارد، برای نتیجه گرفتن و افزایش بازدید دست از تلاش برندارید و در تولید محتوای ویدیویی ثبات داشته باشید.

بیشتر بخوانید :  مزایای طراحی سایت برای کسب و کارها چیست؟

سکوت در ویدیو را یاد بگیرید

بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی، وب سایت ها و فیس بوک و … ویدیوهای موجود را با صدای بسیار کم یا حتی صفر مشاهده می کنند. برخی از تحقیقات نشان می دهد که ۸۵ درصد از کاربران فیس بوک ویدیوها را بدون صدا می بینند. این آمار نشان دهنده کیفیت بسیار بالای ویدیو و استفاده از روش های خلاقانه و جدید در ساخت ویدیو است. منظور این است ویدیو به اندازه ای جذاب و گیرا است که کاربران بدون صدا هم با آن ارتباط برقرار می کنند. برای اثر گذاری بهتر و بیشتر حتی می توانید با استفاده از نرم افزارها و ابزارهای جدید به ویدیوی خود زیر نویس اضافه کنید.

افزودن CTA به ویدیو

هدف نهایی در همه کسب و کارهای آنلاین دعوت به اقدام مشخصی از جمله ثبت نام در خبرنامه، ثبت کردن ایمیل، خرید کردن یا اشتراک گذاری ویدیو است. در طول ویدیو از مخاطبان بخواهید که اقدامات مورد نظر شما را انجام دهند. منظور این است از طریق روش های جذاب و گیرا به طور غیر مستقیم به گونه ای کاربران را ترغیب کنید تا اقدام و عمل مورد نظر شما را انجام دهند.

تولید محتوای ویدیویی برای یک کسب و کار شامل چه مواردی است؟

یک بازاریاب ممکن است برای تهیه فیلم و رشد کسب و کار روش های زیر را اجرا کند:

 • یک کسب و کار را با تمام نقاط ضعف و نقاط قوت معرفی کند.
 • یک محصول را همراه با نحوه استفاده از آن به مشتریان به مخاطبان و مشتریان معرفی کند و آموزش دهد.
 • از طریق آموزش دادن یک محتوای ویدیویی تهیه می شود که طی آن یک ارزش افزوده به مخاطبان داده می شود.

اجرای بازارایابی ویدیویی

اجرای بازارایابی ویدیویی چگونه است؟

یکی از دلایل مهمی که باعث می شود برخی از کسب و کارها به سراغ تولید محتوای ویدیوی نروند، هزینه بر بودن و نیاز به مهارت و دانش ویژه برای ساخت ویدیو است. در واقع برای شروع تولید محتوای ویدیویی یا باید از یک تیم حرفه ای برای تولید محتوای ویدیویی کمک بگیرید. یا باید حداقل آشنایی با ساخت فیلم و انیمیشن داشته باشید.

 ۵ دلیل معتبر در مورد اهمیت تولید محتوای ویدیویی و تاثیر آن در کسب و کار

تا این قسمت از مقاله چیستی محتوای ویدیویی و تاثیر آن در بازاریابی و تجارت الکترونیکی آشنا شدیم. در ادامه این مقاله به معرفی ۵ دلیل  مهم در مورد ارزش و اهمیت تولید محتوای ویدیویی می پردازیم.

 • افزایش نرح تبدیل: شاخص نهایی در اجرای هر تبلیغات و کمپین های تبلیغاتی اندازه گیری میزان نرخ تبدیل در کسب و کار است. در واقع اگر در انتهای کار مخاطبان و کاربرانتان به مشتری تبدیل نشوند، نه تنها به هدف نرسیده اید بلکه، هزینه های زیادی را هم از دست داده اید. با برنامه ریزی های اصولی و صحیح در بازاریابی محتوایی، در قدم اول می توانید مخاطبان زیادی را برای عضویت در خبرنامه و ثبت ایمیلشان جذب کنید. این نوع محتوا باعث می شود که مخاطبان دور نمای واضح و شفاف تری در مورد محصولات و خدماتتان به مشتری بدهید تا با دید بازتری انتخاب کند. طی تحقیقات انجام شده ۷۱ درصد از بازاریابان عقیده دارند که تولید محتوای با کیفیت تاثیر به سزایی در افزایش نرح تبدیل مخاطب به مشتری دارد.
 • ایجاد ارتباط بهتر با مخاطبان: حتی اگر در شبکه های اجتماعی هم فعالیت داشته باشید، متوجه می شوید پست ها و موضوعات ویدیویی میزان به اشتراک گذاری آن ها در مقایسه با انواع محتواهای دیگر افزایش داشته است. یکی از دلایلی که باعث افزایش به اشتراک گذاری محتوای ویدیویی می شود افزایش ارتباط موثر با مخاطبان و بر انگیختن احساسات آن ها است. در واقع با بر انگیخته کردن احساسات کاربران نه تنها باعث می شوید آن ها محصولات و خدمات شما را بشناسند، بلکه باعث می شوید این ویدیو بارها به اشتراک گذاشته شود.
 • افزایش دسترسی افراد مختلف برای تولید محتوای ویدیویی: تولید محتوا همانند سال های گذشته دشوار نیست و نیازی نیست برای تهیه یک ویدیوی با کیفیت ساعت ها و روزها را در استادیو صرف کنید. بلکه به لطف پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن ابزارهای جدید هزینه های تولید ویدیو به طور چشمگیری کاهش یافته است. بسیاری از کسب و کارهای موفق توانسته اند حتی با استفاده از یک تلفن همراه یا دوربین ساده و استفاده از نرم افزارهای موجود، ویدیوهای با کیفیت و خلاقانه بسازند.
 • افزایش سطح مشارکت مخاطبان: مطالعات نشان داده همان طور که محتوای متنی با کیفیت و کاربردی می تواند احساسات مخاطبان را برانگیزد و آن ها را درگیر کند، محتوای ویدیویی با کیفیت نیز تاثیر به سزایی در افزایش سطح مشارکت مخاطبان با بیزینس های مختلف دارد. حتی در نظر سنجی هایی که تاکنون انجام شده، کاربران عقیده دارند محتوایی که در آپارات، تماشا و یوتیوب و توئیتر منتشر می شود خیلی سریع تر و آسان تر باعث می شود که به محصولات و خدمات یک شرکت اعتماد کنند و تحت تاثیر قرار گیرند.
 • افزایش رتبه سایت و بهبود سئو: طبق مطالعه ای که توسط کام اسکور انجام شده، محتوای ویدیویی با کیفیت تا ۵۳ درصد شانس بالاتری برای حضور در نتایج صفحه اول گوگل (SERP) خواهید داشت. در واقع زمانی که در سایت خود محتوای ویدیویی منتشر می کنید، کاربران مدت زمان بیشتری را در سایت می مانند که این پارامتر تاثیر زیادی در بهبود وضعیت سئو سایت از دید گوگل دارد. منظور این است تولید محتوای ویدیویی در وهله اول باعث افزایش ترافیک سایت و در قدم دوم باعث افزایش نرخ تبدیل می گردد.
بیشتر بخوانید :  گوگل تگ منیجر (Google Tag Manager) چیست؟