آشنایی با Real Time یا گزارش لحظه در گوگل آنالیتیکس 4

آشنایی با Real Time یا گزارش لحظه در گوگل آنالیتیکس 4

در این مقاله می خوانید:

Real Time یا گزارش لحظه در گوگل آنالیتیکس 4، به شما امکان می‌دهد تا بازدیدکنندگان فعلی سایت خود را در لحظه دقیق مشاهده کنید. این گزارش شامل اطلاعاتی مانند تعداد بازدیدکنندگان فعلی، صفحات بازدید شده، منابع ترافیک و موقعیت جغرافیایی بازدیدکنندگان است.

یکی از جذاب ترین بخش ها برای کارشناسان سئو و افراد فعال در حوزه مارکتینگ، بررسی و آنالیز رفتار کاربران در سایت است. به همین منظور یکی از کاربردی ترین ابزار آنلاین که در اختیار این افراد قرار می گیرد، گوگل آنالیتیکس 4 است. بنابراین با متصل کردن سایت به گوگل آنالتیکیس 4 و همچنین بررسی بخش های مختلف آن می توانید اطلاعات و آمار مهمی به دست آورید. یکی از کاربردی ترین و بخش ها در Google Analytics 4، بخش Real Time است. منظور از Real Time گزارش در لحظه است که با تحلیل آن می توانید اطلاعات کاملی در مورد رفتار و عملکرد کاربران در سایت به دست آورید. در این قسمت اطلاعات و گزارش ها در 6 بخش مجزا و مختلف نمایش داده می شود که در ادامه این مقاله به بررسی کامل تر این موارد می پردازیم.

آموزش عملی آنالیز بخش Real Time در گوگل آنالیتیکس 4

برای شروع بررسی کردن بخش Real Time ابتدا باید وارد بخش Reports (گزارش ها) شده و سپس اطلاعات تکمیلی و کاملی در این زمینه به دست آورید. پس از وارد شدن به این بخش گزینه report snapshot را مشاهده می کنید که یک نمای کلی از وضعیت و عملکرد کاربران در سایت است. گزارشاتی که در این بخش مشاهده می کنید، مشابه با بخش home است که در مقالات گذشته نیز به بررسی کامل این بخش پرداخته شد. با این تفاوت که در بخش report snapshot می توانید گزارشات تکمیلی و جزئی تری را مشاهده کنید. برای مثال در این بخش می توانید اطلاعات مختلفی در مورد کاربران دیگر که از کشورهای دیگر وارد سایت شده اند، مشاهده کنید. علاوه بر این، در بخش user activity over time می توانید رفتار و عملکرد کاربران فعال در سایت را در بازه های زمانی مختلف یک هفته، یک روزه و یک ماهه مشاهده و بررسی نمایید. برای آشنایی بیشتر با گزارشات مختلف در این بخش نیز، در مقالات بعدی به صورت جزئی و کامل تر به این موارد پرداخته می شود.

بخش Real Time در بخش Reports

پس از وارد شدن به بخش real time می توانید گزارشات کاملی در مورد فعالیت کاربران در نیم ساعته گذشته مشاهده کنید. پس از با اسکرول کردن، می توانید اطلاعات کامل و جامع تری در مورد گزارشات مختلف به دست آورید. یکی از مهم ترین بخش های کاربردی در این قسمت بخش view by page title است. در این بخش نیز می توانید عنوان مقالاتی که توسط کاربران دیده شده است، را بررسی و مشاهده کنید.

بخش Real Time در بخش Reports

بخش Event count by Event name

با توجه به این که در گوگل آنالیتیکس 4 امکان تعریف کردن و مشخص نمودن event ها و تعیین کمپین های تبلیغاتی مختلف وجود دارد، در قسمت Event count by Event name می توانید اطلاعات جامع و کاملی از ایونت های مختلف و عملکرد کاربران در مورد این ایونت ها به دست آورید. بدین صورت که باید روی هر بخش به صورت مجزا و تک تک کلیک کنید تا میزان تعامل کاربران، اسکرول کردن صفحات توسط کاربران، و … را مشاهده و آنالیز کنید.

بخش Event count by Event name

بخش report snapshot

یکی از بهترین بخش های کاربردی در گوگل آنالیتیکس 4 و قسمت real time بخش report snapshot است. در این قسمت یک کاربر را به صورت رندوم انتخاب کرده و سپس عملکرد آن کاربر را از زمانی که وارد سایت شده، مورد بررسی قرار می دهد. برای مثال اطلاعات مربوط به عملکرد کاربر و اقداماتی که در سایت انجام داده، روی یک خط نمایش می دهد. بدین صورت که می توانید مشاهده کنید کاربر پس از وارد شدن به سایت چه کاری انجام داده؟ آیا روی لینکی کلیک کرده یا خیر؟ آیا اسکرول کرده یا خیر؟ آیا آیتمی را مشاهده کرده است یا خیر؟ هر کدام از اقداماتی که توسط کاربر روی سایت انجام شده، در زمان معین آن نمایش می دهد. پس از آن نیز در صورتی که روی هر کدام از اقدامات کاربر کلیک کنید، می توانید گزارشاتی کامل تر از پارامترهای مختلف را مشاهده کنید.

برای مثال در صورتی که روی گزینه scroll کلیک کنید، می توانید کارهایی که کاربر پس از اسکرول کردن انجام داده، روی آیتم هایی که کلیک و آن ها را مشاهده کرده، آدرس صفحه ای که دیده و در آن مانده، location کاربر، و عنوان صفحه، میزان اسکرول، و … را به صورت کامل نمایش می دهد.

بررسی بخش Traffic source

یکی از بخش های کاربردی دیگر در real time مربوط به گزارشات Traffic source است که در آن به بررسی منبع ترافیک سایت می پردازد. با کلیک روی این بخش می توانید بررسی و مشاهده کنید که چه مقدار ترافیک ارگانیک در لحظه روی سایت وجود دارد؟ در واقع منظور از ترافیک ارگانیک این است که می توانید مشاهده کنید چند نفر کلید واژه‌ ای را در گوگل سرچ کرده‌ اند و از طریق فهرست نتایج وارد سایت شده اند. علاوه بر این، می توانید به صورت مجزا مشاهده کنید که چه تعداد از کاربران با کلیک روی لینک ها، بک لینک ها یا شبکه های اجتماعی وارد سایت شده اند؟ همچنین در برخی مواقع کاربران و مشتریان وفادار با وارد کردن آدرس سایت در گوگل به صورت مستقیم وارد سایت می شوند، که در این قسمت می توانید آمار و عملکرد این مشتریان را نیز مشاهده کنید.

بررسی بخش گزارش محتوا /صفحات (content/screens report)

گزارشات مربوط به بخش محتوا با نام screen نیز شناخته می شود. بدین صورت که با کلیک کردن روی این بخش از real time می توانید اطلاعات جامع و کاملی از لینک صفحه، عنوان صفحه، تعداد بازدید کنندگان فعال در یک صفحه و درصد بازدید کنندگان فعال در صفحه نمایش که با استفاده از تلفن همراه خود وارد سایت شده اند، مشاهده کنید. در واقع هدف از بررسی این بخش مشاهده کردن عملکرد کاربران موبایلی است و این که آنالیز کنید آیا کاربران با نسخه موبایلی سایت به خوبی ارتباط برقرار می کنند یا خیر؟

بررسی گزارش موقعیت مکانی کاربران (location report)

با کلیک روی این بخش نیز می توانید بررسی و مشاهده کنید که کاربران از کدام کشور، یا کدام از شهر وارد سایت شده اند؟ این داده ها روی نقشه ای مجزا با نمایش شهرها و کشورهای مختلف نمایش داده می شود. برای مثال در صورتی که روی کشور یا شهر مورد نظر خود کلیک کنید، می توانید داده ها و اطلاعات مختلف مربوط به عملکرد کاربران را به صورت مجزا و جزئی و کامل تر مشاهده کنید.

ردیابی کاربران با بررسی گزارش تبدیل (conversion report)

یکی از بهترین بخش های بسیار کاربردی در گوگل آنالیتیکس 4 و بخش real time مربوط به گزارشات بخش conversion report است. بررسی بخش گزارشات تبدیل به شما کمک می کند تا به صورت کاملا تخصصی و کامل بررسی کنید که چه تعداد از کاربران و بازدید کنندگان سایت در حال حرکت کردن به پایین قیف فروش هستند؟ در واقع در این بخش می توانید عملکرد کاربران در بخش های مختلف قیف فروش را مشاهده کنید، و بررسی نمایید که کاربران در بخش های مختلف آیا به مشتری تبدیل شده اند، و خریدی داشته اند یا خیر؟ بررسی کردن این بخش به شما در مورد رویدادها و اهداف بلند مدت یا کوتاه مدتی که در مورد کمپین های تبلیغاتی یا رویدادهای مهم دیگر دید کامل و بسیار مطلوبی ارائه می کند.

تیم تحریریه کلیک اول

نویسنده در بلاگ کلیک اول

این مقاله به قلم و نویسندگی تیم تحریریه کلیک اول تهیه شده است. هدف ما در کلیک اول، ارائه بستری مناسب برای وب مستران عزیز است که بتوانند مجموعه ای از خدمات مربوط به دیجیتال مارکتینگ، افزایش ترافیک سایت و همچنین شبکه های اجتماعی را به سادگی دریافت کنند.

0 دیدگاه ثبت شده است.

در بحث و گفتگوی مربوط به این مطلب شرکت کنید!

آکادمی کلیک اول

دریچه ای به سوی آموزش های رایگان در فضای دیجیتال مارکتینگ

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

دوره آموزشی گوگل سرچ کنسول (Google Search Console)

سئو و بهینه سازی

گوگل سرچ کنسول یا Google Search Console یکی از مهم ترین ابزارهای سئوی حرفه ای سایت است. شما با کمک این ابزار می توانید با گوگل ارتباط برقرار کرده و به درستی یا نادرستی عملکرد خود در مسیر بهینه سازی سایت پی ببرید.

02:21:00
آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

دوره آموزشی گوگل آنالیتیکس 4 (Google Analytics 4)

سئو و بهینه سازی

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) یکی از ابزارهای پرکاربرد گوگل بوده و وظیفه آن بررسی آمار سایت ها و تحلیل آن هاست..

02:43:00
آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست

آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست (Yoast)

دیجیتال مارکتینگ

یواست سئو (Yoast SEO) یک افزونه وردپرس است که به عملکرد بهتر سایت در موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می کند. همچنین ابزارهایی را در اختیار شما قرار می دهد تا محتوای خود را به بهترین استانداردهای سئو و خوانایی برسانید.

00:22:06