یکی از واژه هایی که مدیران سایت ها و متخصصان سئو همواره با آن سر و کار دارند، اصطلاح CTR یا افزایش نرخ کلیک سایت است. با ما همراه باشید تا روش های بهینه افزایش CTR سایت بیشتر آشنا شویم.

رتبه بندی و افزایش یا کاهش رتبه سایت در گرو نظارت و نگاهی است که الگوریتم های گوگل به سایت شما دارند و اگر می خواهید سئو سایت را تقویت کنید و در مقایسه با رقبای خود جایگاه بهتری در موتورهای جستجو داشته باشید، یکی از نکات مهم بررسی CTR یا همان افزایش نرخ کلیک سایت است.

در سایت کلیک اول مقاله ای با عنوان الگوریتم رنک برین منتشر شده که در آن به اهمیت CTR (نرخ کلیک) پرداخت شده است. در این مقاله نیز همراه ما باشید تا ابتدا معرفی کنیم که نرخ کلیک (CTR) چیست؟ و سپس به روش های افزایش نرخ کلیک می پردازیم که از موارد بسیار مهم در افزایش ورودی از گوگل به شمار می رود..

نرخ کلیک چیست؟

CTR ترکیب سه عبارت Click Through Rate است و نزدیک ترین ترجمه ای که برای آن می توان نوشت این است: نرخ کلیک.

زمانی که کاربران در موتور جستجو (که این جا منظور موتور جستجوی گوگل است.) عبارت یا کلمه را جستجو می کند با لیستی از لینک سایت های متفاوت روبرو می شود که در این مرحله همان اتفاق (impression) یا مشاهده است، یعنی سایت در لیست نتایج صفحه اول گوگل دیده شده است؛ اما زمانی که کاربر یکی از سایت ها را انتخاب می کند و روی آن کلیک می کند مهم است. نرخ کلیک در واقع درصدی از کاربران هستند که پس از مشاهده سایت روی لینک سایت شما کلیک می کنند.

فرمول مختص نرخ کلیک

تعداد کلیک کاربران روی لینک سایت تقسیم بر تعداد نمایش لینک سایتتان به کاربر فرمول تعریف شده برای فهمیدن نرخ کلیک سایت است: نسبت تعداد کلیک به کل نمایش ضربدر ۱۰۰

CTR = click/impression * 100

تفاوت نرخ کلیک کلمات

در سایت ها با حوزه های کاری متفاوت از کلمات کلیدی متفاوت و البته تحقیق شده که به آن سئو محتوا گفته می شود، استفاده می شود. دلیل اهمیت استفاده از کلمات کلیدی متفاوت، کلمات کلیدی مشابه و هم خانواده (LSI) این است که کاربران ممکن است هنگام جستجو از کلمات متفاوت یا عبارات طولانی استفاده کنند. یکی از مواردی که با استفاده از نرم افزار آنلاین سرچ کنسول بررسی می شود نرخ کلیک سایت و نرخ کلیک کلمات متفاوت است که در سایت استفاده و منتشر شده است. برای مثال کلمه طراحی سایت ممکن است دارای نرخ کلیک ۲۰ درصد ولی کلمه طراحی سایت وردپرس دارای نرخ کلیک ۱۵ درصد یا ۱۰ درصد است.

برای اطلاع از نرخ کلیک سایت از قسمت Performance سرچ کنسول استفاده کنید. برای استفاده آسان تر از این ابزار مقاله “آموزش کامل کار با سرچ کنسول گوگل” را مطالعه کنید.

نرخ کلیک یا CTR

Impression چیست؟

Impression   (مشاهده) نشان دهنده این است که لینک سایت شما در نتایج اول تا دهم صفحه اول موتور جستجوی گوگل قرار دارد. حضور سایت در نقشه سایت، در نتایج جستجو یعنی همان impression یا مشاهده شدن سایت.

زمانی که کاربر کلمه یا عبارتی را جستجو می کند لیستی از سایت ها در صفحه اول گوگل و صفحات دیگر گوگل قرار دارد و فقط زمانی که کاربر وارد صفحه دوم گوگل شود، لینک سایت مشاهده می شود ولی اگر وارد صفحه دوم نشود و شما حتی جزء سایت های اول صفحه دوم باشید impression محسوب نمی شود.

اهمیت میزان جستجوی کلمات

هر تولید کننده محتوا پیش از شروع به نگارش مقاله به سراغ تحقیق کلمات کلیدی می رود تا محتوای سئو شده ای را در سایت یا صفحات اجتماعی منتشر کند. مهم تر از آن یکی از دغدغه های مهم هر سئو کار و کارشناس محتوا استفاده و به کار گیری کلمات کلیدی مهم و کاربردی است. ابزارهای زیادی برای یافتن کلمات کلیدی پر طرفدار که زیاد توسط کاربر سرچ می شود یا مجموعه ای از کلمات کلیدی و هم خانواده و مشابه وجود دارد از جمله نرم افزارهای آنلاین keyword planner ، kwfinder، اما این نرم افزارها عدد مشخصی که نشان دهنده میزان جستجو باشد، نشان نمی دهد.

زمانی که پس از راه اندازی سایت و انتشار محتوا در سایت توسط یک عبارت یا کلمه هدف که بیشترین چگالی را در بین کلمات کلیدی سایت دارد در نتایج صفحه اول سایت دیده شویم می توانیم آمار نزدیک تری از میزان دیده شدن (impression) قابل مشاهده و تحلیل خواهد بود.

پس از این که آمار نسبتا بهتر و مشخص تری از طریق Impression پیدا کردید، شانس بهتری برای فهمیدن عبارات و کلمات کلیدی و در نهایت روش بهتری برای تولید محتوای تخصصی و بهتر و رسیدن به صفحه اول گوگل خواهید داشت.

تاثیر CTR در رتبه سایت

یکی از معیارهای مهمی که برای رتبه بندی سایت مهم است و در مقالات سایت کلیک اول منتشر شده است، نرخ کلیک سایت است. بیشترین نرخ کلیک در بین سایت های صفحه اول مربوط به اولین سایت است.

طبق آمار و تحقیقاتی که مجموعه ای از سایت های معتبر و مطرح در جهان که از کلمات و عبارات کلیدی متفاوتی در آن ها استفاده شده است ، انجام داده اند نشان می دهد که بیشترین میزان نرخ کلیک در صفحه دستکتاپ به میزان ۳۲ درصد و با استفاده از صفحه موبایل ۲۴ در صد است.

اعداد به دست آمده بر اساس یک میانگین جهانی است و یک عدد کلی نیست؛ ممکن است زمان بررسی نرخ کلیک سایت متوجه شوید که نرخ کلیک سایتی که نتیجه اول گوگل است ۸۰ درصد است.

روش های افزایش نرخ کلیک

روش های افزایش نرخ کلیک | افزایش CTR

در سطرهای بالا گفته شد که در بین لینک سایت هایی که در صفحه اول گوگل نمایش داده می شود کاربر در عرض چند ثانیه تصمیم می گیرد که روی لینک سایت کلیک کند به منظور این که کاربر سایت شما را انتخاب کند روش ها و اقداماتی وجود دارد که می تواند کمک کننده و مفید باشد، از جمله:

 • عنوان صفحه جذاب و کاربردی
 • توضیحات متای مناسب و مفید
 • ایجاد سیستم امتیاز دهی
 • سوالات متداول

قدم اول – عنوان صفحه جذاب و کاربردی

یکی از مهم ترین تگ هایی که از نظر سئوکاران برای بهینه سازی سایت مهم و مثمر ثمر است استفاده صحیح از عناوین جذاب و کاربردی در صفحه است. تگ عنوان (Title) در زبان برنامه نویسی HTML در هدر (header) قرار دارد و تعیین کننده جایگاه عنوان صفحه سایت است. به تجربه برخی از سئوکاران میزان فضای منتخبی که برای نوشتن عنوان در سایت و البته برای نمایش داده شدن در صفحه نمایش مجاز است، تعداد ۷۰ کاراکتر می باشد، به همین دلیل می توانید از این فضای کافی برای نوشتن عنوان جذاب و مفید برای کاربر استفاده کنید.

در ادامه مقاله انواع روش های نگارش عناوین جذاب را آموزش می دهیم:

 1. نام شرکت و برند خود را در ابتدای عنوان قرار دهید: برخی از کسب و کارها به دنبال برند سازی و ایجاد آگاهی برای کاربران و مشتریان از طریق برندسازی برای کسب و کار خود هستند به همین منظور پیشنهاد می شود نام شرکت یا برند خود را در ابتدای عنوان قرار داده و برای رسیدگی به سئو صفحات داخلی در عناوین صفحات داخلی سایت نام برند را در انتهای جمله بگذارید و در ابتدای جمله از عناوین مهم دیگر که مرتبط با موضوع صفحه داخلی است، بنویسید.
 2. استفاده از کلمات کلیدی در ابتدای عنوان صفحه: استفاده از کلمات کلیدی در عنوان نه تنها باعث جذب کاربران و افزایش نرخ کلیک می شود ، بلکه موتور جستجو به سایت هایی که از کلمات کلیدی در ابتدای عنوان استفاده کرده اند اهمیت بیشتری می دهد و این گونه سایت ها را به کاربران نمایش می دهد. اهمیت افزایش نرخ کلیک باعث افزایش رتبه سایت و بالا آمدن آن در موتور جستجو می شود.
 3. استفاده از اعداد در عنوان اصلی: بسیاری از افراد برای مطالعه و کلیک کردن روی لینک سایت ترجیح می دهند که تعداد مشخصی از روش ها، راه کارها، و مشخصات را مشاهده کنند و سپس روی سایت کلیک کنند. استفاده از اعداد ذهن مخاطب و کاربر را برای خواندن مقاله آماده تر می کند.
 4. استفاده از خط عمودی در عنوان (|): در تولید محتوای سئو شده در سایت یکی از موارد مهم استفاده از کلمات هم خانواده و مشابه با کلمه کلیدی اصلی سایت است. به این منظور پیشنهاد می شود برای جذابیت عنوان و جدا کردن کلمه کلیدی اصلی و استفاده از کلمات هم خانواده از خط عمودی جداکننده استفاده کنید.
 5. عنوان تکراری ننویسید: وب مستر گوگل به سایت هایی که از عنوان های تکراری در سایت خود استفاده کرده اند تذکر و اخطار می دهد. اگر سایت شما به گونه ای طراحی شده است که دارای صفحات زیادی است، برای نوشتن عنوان صفحه از نگارش عناوین صفحه برای صفحات مهم و صفحات اول و دوم سایت از عناوین تکراری استفاده نکنید.
 6. استفاده از عنوان مرتبط با موضوع اصلی سایت: زمانی که کاربر سایتی را برای کلیک کردن انتخاب می کند دقت و توجه می کند که آیا عنوانی که نوشته شده است همان موضوعی است که به دنبال آن بوده است؟ زمانی که کاربر وارد سایت می شود، انتظار دارد محتوایی که مطالعه می کند همان چیزی باشد که در عنوان مطرح شده است و در صورتی که مرتبط نباشد، سریعا از سایت خارج می شود و همین امر باعث افزایش نرخ پرش (Bounce Rate) می شود.
 7. استفاده از کلمات منحصر به فرد: زیر می تواند باعث افزایش بازدید از سایت و افزایش نرخ کلیک شود:

بهترین، رایگان، قدم به قدم، آموزش آسان، همین امروز، هم اکنون.

عنوان جذاب

قدم دوم – توضیحات متای مناسب و مفید

متا توضیحاتی است که در زیر عنوان هنگام جستجو و پس از نمایش صفحه اول نتایج جستجو به کاربر نمایش داده می شود. توضیحات متا خلاصه ای از مطالبی است که کاربر در سایت خواهد خواند. تعداد کاراکترهای مجاز برای نوشتن توضحیات متا ۱۶۸ کاراکتر است. شما به عنوان کارشناس تولید محتوا یا مدیر سایت محتوایی با تعداد ۱۶۸ کاراکتر در سایت منتشر می کنید ولی با توجه به این که کاربر چه عبارتی را جستجو کرده است، طول توضیحات متایی که مشاهده می کنید، ممکن است کوتاه تر یا بلندتر باشد. برای نوشتن توضیحات متا سعی کنید از عبارات جذاب و کاربردی که برای کاربر مفید باشد که کاربر ترغیب شود روی سایت کلیک کند و مطالب را به طور کامل مطالعه کند.

قدم سوم – استفاده از نشانه گذاری استاندارد (schema)

شاید برای شما هم اتفاق افتاده است که پس از جستجو مشاهده کرده اید که اطلاعات زیادی در کنار سایت به شما نمایش داده می شود. یکی از نشانه گذاری معروف و استاندارد سیستم امتیاز دهی به سایت است که همانند ستاره هایی در کنار سایت نمایش داده می شود. استفاده از این نشانه گذاری و سیستم امتیاز دهی باعث جب توجه و البته رضایت کاربر و افزایش نرخ کلیک (CTR) می شود.

قدم چهارم – سوالات متداول (schema)

کدهای (schema) دیگری که می تواند در افزایش نرخ کلیک شما بسیار موثر باشد، نمایش سوالات متداول در نتایج گوگل است. شما به کمک این کدها می توانید سایت خود را در نتایج گوگل به شکل ویژه ای به کاربر نمایش داده و احتمال کلیک وی را بالاتر ببرید که این مسوله مستقیما در افزایش بازدید سایت شما موثر است.

تاثیر CTR بر سئو (بهینه سازی) سایت

بسیاری از سئوکاران که با هدف سئو و بهینه سازی سایت اقداماتی را انجام می دهند، عقیده دارند که افزایش نرخ کلیک سایت تاثیر مستقیم و به سزایی در افزایش رتبه سایت دارد و دقیقا به همین منظور است که سئوکاران، مدیران سایت، و کارشناس تولید محتوا با ارائه راه کارهایی که متناسب با قواعد و قوانین موتورهای جستجو است، مانند تولید محتوای سئو شده، بررسی و استفاده از اصول لینک سازی داخلی و خارجی سعی در افزایش رتبه سایت دارند.

تصور کنید شما ۳ یا ۴ در بین نتایج جستجو هستید، زمانی که نرخ کلیک سایت شما در مقایسه با جایگاهی که دارید بالاتر و بهتر باشد، گوگل بر اساس الگوریتم Rank Brain جایگاه سایت را بهبود می دهد و احتمال افزایش رتبه سایت و رسیدن به جایگاه اول و دوم در نتایج جستجو افزایش می یابد.

زمانی که شما رتبه ۳ گوگل را داشته باشید، تعداد بازدید کنندگان سایت تا حدود ۹ درصد هستند، اما وقتی که از عنوان جذاب برای تگ هدینگ استفاده کنید، می توانید تعداد بازدید کنندگان را به تعداد ۱۵ درصد افزایش دهید و آن ها را ترغیب می کنید تا روی لینک سایت شما کلیک کنند.

تاثیر CTR در سئو

استفاده از ربات برای افزایش CTR

همان طور که گفته شد افزایش نرخ کلیک تاثیر مستقیم روی رتبه افزایش و افزایش بهبود سئو سایت دارد، به همین دلیل برخی از سئوکاران تصمیم می گیرند تا از ربات هایی برای بهبود سئو سایت و رتبه آن استفاده کنند تا در زمان های متفاوت و با IP های مختلف عبارت مورد نظر سایت شما را جستجو کنند و روی سایت کلیک کنند، تا به مرور نرخ کلیک سایت افزایش یابد.

از آن جایی که گوگل کاربر محور است و تنها به دنبال این است که کاربران به بهترین نتایج دست یابند، نه تنها استفاده از ربات تاثیری بر رتبه سایت و بهبود وضعیت سئو ندارد، بلکه نتیجه عکس به همراه دارد و باعث جریمه سایت و از دست دادن جایگاه فعلی سایت می گردد؛ چون تعریف اطلاعاتی مانند سوابق اکانت گوگل، جستجوهای قبلی، و محل جغرافیایی برای ربات ها قابل انجام نیست. اما سیستم هوشمند کلیک اول با ارائه بازدیدهایی که توسط کاربران واقعی و در داخل مرورگر انجام می پذیرد.

سخن پایانی

یکی از پارامترهای مهمی که برای بهبود وضعیت سایت مهم و حتی ضروری است، افزایش نرخ کلیک (CTR) است، که با استفاده از روش هایی که در مقاله به آن پرداخته شد می توانید در مرحله اول باعث افزایش جذب کاربران و بازدید کنندگان شوید و در ادامه باعث افزایش نرخ کلیک و در نهایت باعث افزایش رتبه و جایگاه سایت شوید.