جشنواره عیدانه کلیک اول با شارژ هدیه

ابزار تولید عدد تصادفی

یک عدد تصادفی بین دو عدد دلخواه به دست آورید.

به کمک این ابزار می توانید دو عدد صحیح مدنظر خود را در فیلدهای مربوطه وارد نموده و با هربار کلیک بر روی دکمه تولید کن، یک عدد صحیح تصادفی در بازه مشخص شده به دست آورید.

به طول مثال: 1
به طور مثال: 10

آشنایی با اعداد تصادفی

با کاربردهای اعداد تصادفی آشنا شوید.

اعداد تصادفی ادامه ای از اعداد را می سازند که توانایی آن را ندارند که به طور منطقی پیش بینی شوند. از کهن ترین روش های به وجود آوردن اعداد تصادفی را می توان پرتاب تاس، سکه و ... نام برد. به علت فیزیکی بودن این روش ها تولید زیاد این اعداد تصادفی بسیار وقت گیر و هزینه بر بود. بنابراین در بعضی از مواقع با جدول اعداد تصادفی این اعداد را به دست می آوردند.

هم اکنون با به وجود آمدن تعداد بسیاری از ژنراتورهای اعداد تصادفی، می توان تعداد زیادی از اعداد تصادفی را برای قرعه کشی های بانک ها و یا مسابقات درست نمود.

اعداد تصادفی کاربردهای متنوعی مثل قرعه کشی، نمونه گیری آماری، شبیه سازی کامپیوتری، رمزنگاری، طراحی تصادفی و خیلی از زمینه های دیگر که نتیجه غیرقابل پیش بینی نیاز است، مورد استفاده قرار می گیرد. به صورت کلی برنامه های امنیتی، ژنراتورهای سخت افزاری الگوریتم های تولید اعداد تصادفی را ترجیح می دهند.

روش های ایجاد اعداد تصادفی

به صورت کلی برای به وجود آوردن عددهای تصادفی از روش های فیزیکی و محاسباتی استفاده می کنند.

روش های فیزیکی

قدیمی ترین و ابتدایی ترین روشی که برای تولید تصادفی اعداد استفاده می کردند، پرتاپ تاس، سکه و یا چرخ رولت بود که در بازی ها و قرعه کشی ها استفاده می شد. مولد اعداد تصادفی فیزیکی می تواند بر پایه ی یک اتفاق فیزیکی اتمی یا زیر اتمی باشد و توانایی آن را ندارد که توسط قانون مکانیک کوانتوم ردیابی شود. البته با این وجود اعداد تصادفی ساخته شده در این روش یکنواخت نیست. اما برای برطرف نمودن این مشکل باید از یک منبع تصادفی و متغیر استفاده نمود.

روش های محاسباتی

بیشتر کامپیوترها از مولد عددهای تصادفی یعنی ژنراتور اعداد PRNG استفاده می کنند؛ چراکه الگوریتم هایی هستند که توانایی آن را دارند تا به صورت خودکار اعداد تصادفی تولید نمایند. این نوع عدد ها در بیشتر موارد کاربردی هستند.

سایت کلیک اول با ساخت و طراحی ابزار آنلاین تولید اعداد تصادفی به شما کمک خواهد کرد تا روش های فیزیکی و محاسباتی وقت شما را درگیر نکند.

آخرین مقالات بلاگ کلیک اول

آخرین آموزش ها و مقالات مربوط به سئو و دیجیتال مارکتینگ