AMP مخفف عبارت  Accelerated Mobile Page به معنی صفحه شتابنده موبایل است. در این مقاله به طور کامل با amp و روش استفاده کردن از این تکنولوژی مهم در سایت آشنا می شویم.

AMP چیست؟در رتبه بندی کردن سایت ها، گوگل فاکتورهای مختلفی را لحاظ می کند و یکی از مهم ترین فاکتورها در رتبه بندی سایت، AMP است. AMP مخفف عبارت Accelerated Mobile Page به معنی صفحه شتابنده موبایل است. این فاکتور مهم از سال ۲۰۱۶ تاکنون جزء نتایج رتبه بندی سایت ها محسوب می شود. علاوه بر این، حتما برای شما هم اتفاق افتاده که وقتی یک سایت را در صفحه موبایل خود باز می کنید، با سرعت بسیار کمی بار گذاری شود.

این مشکل ممکن است باعث شود که در چند ثانیه اول کاربر از سایت خارج شود. این اتفاق پس از گذشت چندین بار در روز یا در ماه یک فاکتور منفی محسوب می شود و باعث می شود به مرور رتبه سایت کاهش یابد. این اتفاق یعنی همان افزایش نرخ پرش (bounce rate). در این مقاله به طور کامل با amp و روش استفاده کردن از این تکنولوژی مهم در سایت آشنا می شویم. همراه کلیک اول باشید.

AMP چیست؟

همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد، AMP مخفف عبارت Accelerated Mobile Page به معنی صفحه شتابنده موبایل است. اما این معنی عبارت کامل نیست. در واقع AMP یک پروژه تحت نظارت گوگل است. AMP یک استاندارد کد نویسی برای وب سایت ها محسوب می شود. در واقع برخی افراد این تکنولوژی را یک خلاصه از html می دانند. هدف این پروژه از دیدگاه گوگل افزایش سرعت ارائه محتوا با استفاده از کدهایی استفاده مانند AMP HTML در صفحه ابزارهای کوچک مانند صفحه موبایل است.

به بیان ساده تر استفاده از این تکنولوژی یک راه برای ایجاد صفحات وب سایت برای محتواهای  استاتیک و به صورت HRML است. استفاده از این تکنولوژی باعث بارگذاری سریع تر صفحات دارای محتوا می شود. این گونه صفحات بسته به رفتار و عملیات کاربران تغییری پیدا نمی کند. در وهله اول هدف از طراحی و ارائه AMP این است که  کدهای سنگینی که مانع نمایش سریع وب سایت می شود را حذف می کند. با این وجود نگران ظاهر سایت هنگام استفاده از این روش نباشید. با این روش سبک و سیاق و ظاهر سایت بدون هیچ تغییری و با سرعت بسیار بالا به کاربر نمایش داده می شود.

از تکنولوژی AMP برای تولید سریع مقالات فیس بوک استفاده  زیادی می شود. در واقع با استفاده از این فناوری فیس بوک می تواند محتوای تمامی نویسندگان را  به صورت مستقیم و از طریق خبر نامه ارسال کند. به گونه ای که محتوا با سرعت بیشتری در صفحه موبایل کاربران نمایش داده می شود. تکنولوژی AMP از فریم ورک اپن سورس (Open Source) استفاده می کند. به دلیل open source بودن  بسیاری از شرکت ها برای تولید محتوا و بارگذاری صفحات HTML خود از این فریم ورک استفاده می کنند.

مزیت استفاده از AMP چیست؟

شرکت گوگل ارائه دهنده سرویس AMP است. گوگل با استفاده از AMP  باعث افزایش سرعت ارائه محتوا در ابزارهای موبایلی شده است. گوگل با استفاده از این سرویس بدون این که کاربران را مجبور کند همه محتواها را ببیند، با سرعت بالایی محتوای مورد نظر کاربر را نمایش می دهد. در واقع صفحاتی که از AMP برای موبایل استفاده می کنند، رتبه آن ها در مقایسه با سایر سایت ها بالاتر خواهد بود.  مهم ترین مزیت های استفاده از amp به شرح زیر است:

مزیت استفاده از AMP چیست؟

۱- استفاده از AMP و تاثیر آن روی بهبود سئو

حدود ۸۴ درصد از مخاطبان گوگل برای جستجوی مطالب مورد نظر خود از موبایل استفاده می کنند. در صورتی که کاربر به ویژه کاربران موبایلی با کاهش سرعت ارائه محتوا روبرو شود سریعا از سایت خارج شده و سراغ مشابه که احتمالا رقیب سایت است، می رود . خارج شدن کاربر از سایت و مراجعه مجدد آن به صفحه جستجو یک فاکتور منفی برای سایت محسوب می شود و تاثیر زیادی در کاهش رتبه سایت دارد.

بیشتر بخوانید :  آموزش پیدا کردن کلمات کلیدی برای وبسایت

به همین جهت استفاده از تکنولوژی  amp برای افزایش سرعت بارگذاری محتوا اهمیت زیادی دارد. گوگل کاربر محور است و تمام سعی و تمرکز خود را روی افزایش رضایت کاربران قرار داده  است. طبق بررسی های انجام شده روی پروژه هایی که از amp استفاده نکرده اند، بارگذاری مطالب تا ۷۰ درصد صفحات معمولی حدودا بین ۷ تا ۱۰ ثانیه طول می کشد.  اما سایت هایی که از این تکنولوژی استفاده کرده اند، این زمان را در حدود ۱ ثانیه طی می کنند که این نتیجه بسیار عالی است.

علاوه بر این، سایت هایی که از این  تکنولوژی استفاده می کنند، در کنار سایت آن ها یک نماد نشان داده می شود. بدیهی است کاربرانی که این نماد را بشناسند، به سراغ سایت هایی می روند که سرعت بارگذاری آن ها بالاتر است. به طور کلی نرخ تبدیل و شاخص های تعامل وب سایت های سریع نسبت به سایت هایی که سرعت پایین تری دارند، بالاتر خواهد بود.

۲- امکان نمایش سایت در Carousel گوگل

با استفاده از تکنولوژی amp در صفحات وب سایت خود امکان نمایش آن ها را carousel صفحه نتایج گوگل را فراهم می کند. منظور از carousel همان نواری است که به صورت افقی در قسمت بالایی نتایج جستجو نمایش داده می شود. به این نوار افقی اسلایدر گفته می شود.

۳- افزایش نرخ تبدیل

مهم ترین مزیت استفاده از amp برای صاحبان کسب و کار و به ویژه سایت های فروشگاهی افزایش سرعت بارگذاری سایت و نمایش محصولات است. در واقع کاهش سرعت سایت برای این سایت ها به معنی از دست دادن مشتری است. زمانی که مشتری وارد سایت می شود، ممکن است در همان لحظه به محصول احتیاج داشته باشد. در صورتی که سرعت سایت به هر دلیلی پایین باشد، مشتری وارد سایت های دیگری خواهد شد. طبق بررسی های انجام شده این اتفاق باعث از دست رفتن حدود ۴۰ درصد از  کاربران موبایلی می شود.

۴- ارائه تجربه کاربری بهتر

یکی از مهم ترین فاکتورهای تاثیر گذار برای افزایش تعداد مشتریان، ایجاد یک تجربه کاربری برای سایت های فروشگاهی است. زمانی که یک وب سایت دارای کدهای اضافی و محیط کاربری به دلیل وجود پنجره های پاپ آپ سنگین باشد، باعث افت سرعت سایت و تاثیر منفی روی تجربه کاربری خواهد شد. علاوه بر این، عنوان موبایل فرندلی یکی از فاکتورهای مهم دیگر برای رتبه بندی گوگل معرفی شد. همین موضوع نیز سبب شد تا مدیران سایت ها برای بهبود تجربه کاربری تلاش بیشتری کنند. در همین راستا استفاده از تکنولوژی amp نیز یکی از روش های مفید و موثر بوده است.

ارائه تجربه کاربری بهتر

کاربرد تکنولوژی AMP چیست؟

همان طور که در قسمت های بالاتر هم گفته شد، کاربرد عمده استفاده از تکنولوژی AMP در صفحات موبایل است. کلیه کارشناسان تولید محتوا یا سایر افرادی که از این تکنولوژی برای انتشار محتوا در صفحات موبایل خود استفاده می کنند، باید از این تکنولوژی در نسخه دسکتاپ خود هم استفاده کنند. برای مثال در صورتی که برای صفحه خاص خود در صفحه موبایل از نسخه AMP استفاده می کنید، باید لینک معرفی آن را به صورت لینک  rel AMP HTML در کد HTML صفحه  دسکتاپ خود اضافه کنند.

بیشتر بخوانید :  9 دلیل ایندکس نشدن سایت در گوگل و روش های برطرف کردن آن

دلیل اصلی افزایش سرعت بارگذاری محتوا این است که این نسخه روی سرور GS Tatic کش می شود و برای هر بار گذاری لازم نیست که گوگل به سرور اصلی سایت مراجعه کند و محتوا را نمایش دهد. برای مثال گاردین برای هر صفحه خبری خود روی سایت از نسخه amp استفاده می کند. برای مشاهده یک خبر در سایت گاردین یک بار با استفاده از حالت   amp  و یک بار با استفاده از تکنولوژی AMP مشاهده کنید.

با این روش متوجه تفاوت در سرعت بارگذاری مطالب و محتوا خواهید بود. برای مشاهده مطالب و اخبار در سایت گاردین کافی است که یک نسخه از AMP  برای هر صفحه ایجاد و میزبانی آن را قبول کنید. در حالی که بسیاری از شرکت های بزرگ از جمله توییتر، پینترست، گوگل، و لینکدین از نسخه کش شده amp استفاده می کنند. این نسخه کش توسط منتشر کنندگان نسخه این تکنولوژی از جمله گاردین ایجاد شده است. در واقع با این روش، کاربر بدون این که کل سایت را ببیند، کل مقاله را در سایت گاردین مطالعه کند.

محدودیت های تکنولوژی AMP

کدهای تکنولوژی amp HTML با وجود بهینگی منحصر به فرد و سرعت بسیار قابل توجهی که دارند، اما استفاده از آن ها محدودیت هایی هم دارد. یکی از مهم ترین محدودیت های  amp این است که به هیچ وجه کدهای جاوا اسکریپت نمی توانند از آن استفاده کنند. همچنین  یکی از محدودیت های دیگر استفاده از این تکنولوژی این است که تصاویر فقط زمانی بار گذاری می شوند که  روی  آن ها پیمایش کامل کنید. محدودیت سوم استفاده از amp این است که برای ادامه کار خود حتما به نسخه ساده CSS نیاز دارید.

کاربرد AMP در CMSها چیست؟

یکی از مهم ترین و ضروری ترین کاربردهای AMP برای تولید کنندگان محتوایی است که از مدیریت سیستم محتوای وردپرس (CMS) استفاده می کنند. به ویژه اگر بخواهید که قابلیت خوانایی محتوای خود را در نسخه های موبایلی با سرعت بیشتر ارائه دهید، حتما به amp نیاز دارید. خبر خوب این است که در وردپرس یک پلاگین به نام amp وجود دارد. با استفاده از این پلاگین مخصوص می توانید محتوا را بر اساس این تکنولوژی تولید کنید. اما در صورتی که از CMS های دیگری استفاده می کنید که پلاگین های مخصوصی را ندارد، برای افزایش سرعت بار گذاری محتوا در نسخه موبایلی توصیه می شود که از یک برنامه نویس برای نوشتن کدهای ویژه  amp به شما کمک کند.

کاربرد AMP در CMSها چیست؟

ضرورت استفاده از AMP چیست؟

استفاده از تکنولوژی amp در نگاه اول برای همه سایت ها ضروری نیست. چون بسیاری از مدیران سایت عقیده دارند که با استفاده از سایر روش های سئو  و بهینه سازی سایت می توان سرعت ارائه محتوا را افزایش داد. اما در صورتی که سایت شما یک سایت خبری باشد، دیده شدن محتوا با سرعت بالا و قرار گرفتن در نتایج اولیه گوگل اهمیت بسیار زیادی دارد. استفاده از تکنولوژی amp باعث افزایش سرعت بارگذاری محتوا و مطالب سایت می شود. بنابراین هر چه سرعت بارگذاری سایت و محتواهای آن بالاتر باشد، از نظر سئو رتبه بالاتری را طبق فاکتورهای  مهم از نظر گوگل دریافت می کنید.

بیشتر بخوانید :  اهمیت ابعاد تصاویر در سرعت سایت چقدر است؟

طرز کار AMP چیست؟

هدف اصلی استفاده از تکنولوژی AMP افزایش سرعت بارگذاری محتوا  و مطالب سایت ها در موبایل است. AMP هر چیزی را که باعث کاهش سرعت و کند شدن وب سایت باشد را حذف می کند. موارد مختلفی از جمله افزونه های مختلفی که روی سیستم مدیریت محتوا نصب می شود، صفحات چند گانه  در کنار جاوا اسکریپت، تصاویر حجیم و زیاد، و سایر اسکریپت های مشابه باعث کاهش سرعت بارگذاری تصاویر می شود. حذف کردن یا خلاصه کردن موارد ذکر شده تاثیر زیادی  در افزایش سرعت بارگذاری و نمایش محتوای سایت دارد. همین موضوع سبب می شود که تا حد قابل توجهی نرخ پرش سایت توسط کاربران کاهش یابد. علاوه بر این، همین موضوع سبب شده که سایت های فروشگاهی تا حد زیادی رشد داشته باشند.

روش های اضافه کردن AMP در سایت

روش های مختلفی برای اضافه کردن AMP در سایت های مختلف با توجه به تنوع در سیستم مدیریت محتوا وجود دارد. برای مثال در صورتی که از سیستم های مدیریت محتوای وردپرس، جوملا، یا دروپال استفاده می کنید، افزونه های تخصصی برای این کار  وجود دارد. استفاده از این افزونه ها کار نصب و راه اندازی را آسان تر می کند. اما توجه داشته باشید که اگر ابتدای راه هستید می توانید از یک فرد متخصص کمک بگیرید. برای استفاده از amp  نیز می توانید از متخصصان تیم کلیک اول کمک بگیرید.

روش های اضافه کردن AMP در سایت

۱- روش استفاده از AMP در وردپرس

سیستم مدیریت محتوای وردپرس با تیم مدیریت AMP قرار دارد. به همین دلیل اضافه کردن AMP در سایت های وردپرس نسبتا اسان است. نصب این افزونه همانند سایر افزونه های وردپرس بسیار سریع و آسان خواهد بود. اما در صورتی که سایت شما به صورت شخصی شده طراحی شده، برای این کار از یک توسعه دهنده وب کمک بگیرید. برای انجام این کار می توانید از کارشناسان خبره تیم کلیک اول در ارتباط باشید. سه مورد از روش های نصب AMP در وردپرس به شرح زیر است:

  • افزونه رسمی AMP
  • Yoast Glue SEO
  • اکستنشن accelerated mobile pages

۲- استفاده از AMP در دروپال

برای نصب AMP در دروپال نیز یک افزونه ویژه وجود دارد. برای نصب آن باید وارد قسمت داشبورد دروپال شوید. سپس از طریق گزینه install new module افزونه را نصب کنید.

۳- استفاده از amp در جوملا

برای نصب AMP در سیستم مدیریت محتوای جوملا می توانید از طریق سایت رسمی جوملا اقدام به نصب  افزونه کنید. پس از نصب افزونه از طریق سایت، از طریق کنترل پنل آن را فعال کنید. افزونه های جوملا در قسمت extension manager از منوی extension قرار دارد.

نحوه تست AMP

نحوه تست AMP

پس از  این که از هر کدام از روش های بالا اقدام به نصب افزونه amp کردید، باید صفحات وب سایت را برای پیدا کردن خطاهای احتمالی ارزیابی کنید. برای ارزیابی می توانید از افزونه کروم با نام AMP Validator استفاده کنید. پس از این که این افزونه را نصب کردید، یک ایکن در قسمت افزونه های کروم نمایش داده می شود. برای چک کردن خطاها نیز از طریق HTML در AMP صفحه ایرادی نداشته باشد، آیکن افزونه سبز رنگ خواهد بود.