داشتن اطلاعات در مورد نحوه پیدایش اینترنت و ران اندازی آن در سراسر دنیا ، خالی از لطف نیست و می تواند برای اطلاعات عمومی ما جهت استفاده بیشتر و بهتر از اینترنت کمک شایانی به حساب بیاید.

نویسندگان داستان های علمی تخیل حتی در بهترین داستان های خود تصور نمی کردند که روزی اینترنت به گونه ای که امروزه هست ، برای تبادل اطلاعات در سرتاسر دنیا به وجود بیاید. اینترنت هم در تجارت و هم برای افراد عادی ابزاری ضروری به شمار می رود. زیرا شما با استفاده از آن می توانید تمامی محصولات و خدمات خود را در سراسر جهان معرفی کرده و باعث افزایش فروش آن ها و بهبود کسب و کار خود شوید. تمامی مدیران سایت ها که از اینترنت استفاده می کنند ، همواره به دنبال راه هایی جهت افزایش ترافیک سایت و بهبود سئو سایت خود هستند. چرا که این عوامل از جمله دلایل موفقیت مجموعه تحت نظر آن ها به شمار آمده و از جمله دلایلی است که امروزه ایترنت را به یک رکن اساسی در اکثر مشاغل تبدیل نموده است. اما منشا این تکنولوژی بسیار با آنچه که امروزه وجود دارد متفاوت است.

شروع کار اینترنت

در دهه ۱۹۶۰ میلادی ، ارتش آمریکا مشغول انجام یک سری تحقیق ها بر روی روش هایی بود که مقام های آمریکایی با استفاده از آن ها به صورت مستقیم به صورت شبکه ای استفاده شود و این بدان معنا بود که اطلاعات از جایی به جای دیگر منتقل می شد. حتی اگر بخش های خاصی از شبکه از کار افتاده باشد.

با اینکه این پروژه توسط پنتاگون از پذیرفته نشد ، اما ساختار آن به قوت خود باقی ماند و سرانجام شبکه ای به وجود آمد که چندین دانشگاه آمریکایی را به یکدیگر متصل کرد.

بیشتر بخوانید :  نکات کلیدی در نگارش یک رزومه برنامه نویسی

در دهه بعد این شبکه نوپا جهانی شد و کم کم جای خود را در میان عموم باز کرد. در سال ۱۹۸۰ واژه اینترنت به وجود آمد که اعلام کننده پیدایش پروتکل ، (Transmission Control Protocol/Internet Protocol (TCP/IP ، نیز بود. این پروتکل ، نرم افزار شبکه ای بود که تبادل اطلاعات بین کامپیوترها را در سیستم های مختلف امکان پذیر می کرد. همچنین در دهه ۱۹۸۰ “تیم برنزلی” مشغول کار روی HTML بود. وی تلاش می کرد با ایجاد پیوند یک ابرمتن (Hypertext) به یک زبان نشانه گذاری ، امکان برقراری ارتباط بین خود و همکارانش را آسان تر می کند.

گستردگی اینترنت

علیرغم گستردگی این تکنولوژی ، عامه مردم تا سال ۱۹۹۰ از وجود اینترنت بی اطلاع بودند. در آن زمان از یکسری قوانین ساده ، زبانی به نام HTML پدید آمد. مرورگرها کدهایی را دریافت می کردند و بر اساس آن خروجی موردنظر را ارائه می دادند که بعدها به یک سری قوانین پیچیده تر و محدودتر تبدیل شد. پیدایش این زبان در کنار امکانات سخت افزاری ارزان قیمت و مرورگر های کاربردی مانند Mosaic و همچنین توسعه تکنولوژی ارتباطات ، باعث شد که انقلابی در این زمینه پدید آید که آثار آن تاکنون ادامه داشته است.

در ابتدا فقط ارگان های بزرگ تجاری سراغ این تکنولوژی جدید رفتند. اما پس از مدت کوتاهی هزاران شرکت برروی شبکه جهانی وب قرار گرفت و با طراحی سایت های شرکتی و فروشگاهی ، فضایی فراهم آوردند تا مشتریانشان بتوانند در سراسر جهان به اطلاعات آن ها دسترسی پیدا کنند و سپس از آن ها به صورت آنلاین خرید کنند.

بیشتر بخوانید :  تاثیر ویدیو در جذب مخاطب چقدر است؟

پس از آن کاربران خانگی نیز دست به کار شدند. طولی نکشید که معلوم شد یادگیری طراحی وب سایت کار دشواری نیست و هرکس می تواند به راحتی از عهده آن برآید. تمام آن چه موردنیاز بود ، یک ویرایشگر متنی ، یک سرویس دهنده FTP و مقداری فضای وب بود. در مدت زمان کوتاهی طراحان شروع به کار کردند و بیشتر از هرچیز علاقه مند به عناصر جدید HTML و برگه های آبشاری CSS شدند. مدتی طول کشید تا این عناصر با مرورگرها منطبق شوند و سرانجام وسیله ای برای ایجاد صفحات بسیار پیشرفته وب و پیوندهای سریعتر وب گردید و باعث شد عموم مردم بتوانند به سایت هایی پیشرفته دسترسی پیدا کنند. بدون اینکه مجبور باشند مدت زیادی برای دانلود صفحات صبر کنند.

اینترنت در بسیاری از کشورها ، برخلاف رسانه های دیگر ، ابزاری مناسب برای کلیه افراد به شمار می رود و تقریبا در همه جا وجود دارد. برای بسیاری از افراد که امروزه در این زمینه فعالیت دارند ئ تقریبا در همه جا وجود دارد. برای بسیاری از افراد که امروزه در این زمینه فعالیت دارند باورکردنی نیست که در اواسط دهه ۱۹۹۰ کمتر کسی حتی از وجود اینترنت آگاهی داشت!