چگونه ویروسی شویم؟ علم پخش ویروسی و نکاتی در بازاریابی براساس الگوهای رفتاری

چگونه ویروسی شویم؟ علم پخش ویروسی و نکاتی در بازاریابی براساس الگوهای رفتاری

بازاریابی ویروسی یا وایرال مارکتینگ میتواند بهترین روش با سرعت انتشار و هزینه و وقت کم برای برند ها و شرکت ها باشد.

بازاریابی

نوعی استراتژی که برای برقراری ارتباط بین شرکت ها و مشتریان وجود دارد. بازاریابی باعث آگاهی مشتریان از سایر محصولات می شود. همچنین برای خرید مشتریان از محصولات شرکت باید روش های خلاقانه ای برای بازاریابی به کار بگیرد.

اهمیت بازاریابی

 1. اطلاع رسانی
 2. شناخت مشتری
 3. افزایش فروش
 4. جذب مشتری
 5. ایجاد رقابت
 6. برندینگ

سه هدف اصلی بازاریابی

 1. استراتژی: استراتژی بازاریابی عبارت است از برنامه ریزی، توسعه دادن و اجرای عملیات بازاریابی.
 2. تاکتیک: به مجموعه ای از عملیات هایی که افراد به منظور فروش بیشتر محصولاتشان انجام میدهند تاکتیک بازاریابی میگویند. همچنین این تاکتیک ها باید به روز باشند و از روش های جدید استفاده شوند.
 3. تکنیک: به شیوه ها و روش هایی گفته میشوند که بر روی تاکتیک انجام می شوند. یعنی تاکتیک های متفاوتی را بیان و نسبت به نیاز به کاربرد شرکت درست میشوند.

بازاریابی ویروسی یا وایرال مارکتینگ

بازاریابی ویروسی یا وایرال مارکتینگ

یکی از روش های بازاریابی که به بازاریابی دهان به دهان نیز معروف است اینوع بازاریابی باکمترین هزینه کار شمارا راه میاندازد و مهم ترین ویژگی آن کم هزینه و بی زحمت بودن آن است. در بازاریابی ویروسی پیام شما دقیقا مثل یک ویروس عمل میکند.و مانند ویروس به سرعت پخش می شود.

بازاریابی ویروسی چیست؟

بازار یابی ویروسی نوعی بازاریابی خاص که به منظور تشویق کردن افراد برای خرید محصول یا خدمات نیست بلکه برای معرفی برندینگ مورد استفاده قرار میگیرد. در بازار یابی ویروسی شناخت برند مهم است و بازاریابی ویروسی میتواند مقدمه ای بر دیگر بازاریابی ها باشد. چرا که افراد ابتدا شناخت نسبت به برند پیدا کرده و سپس با شیوه های دیگر بازاریابی تشویق به خرید میشوند.

تاریخچه بازاریابی ویروسی

این نوع بازاریابی جدید نبوده و از قدیم نیز به صورت دهان به دهان نیز به سرعت پخش میشدند. اما تعریف جدید آن از سال 1996 توسط سرویس دهنده ایمیل به کار گرفته شد.این نوع بازاریابی ویروسی در گذشته نیز به سرعت پخش میشد اما فقط در یک محدوده بود اما امروزه به علت وجود شبکه های اجتماعی افراد میتوانند یک پیام را به سرعت به کل دنیا انتقال دهند.

انواع بازاریابی ویروسی

در این قسمت با انواع بازاریابی ویروسی آشنا می شویم.

1- روش حیله ای

در این نوع بازاریابی موضوع پاداش در میان است. افراد در این نوع بازاریابی لزوما از محصول یا برند راضی نیستند و فقط به علت بحث پاداش آن برند را دنبال یا برای افراد دیگر میفرستند. برای مثال شرکت اسنپ از این نوع بازاریابی برای خدمات خود استفاده میکند و هنگامی که شما شخصی را دعوت به اپلیکیشن کنید به شما سفر رایگان هدیه میدهد.

بیشتر بخوانید:  محدودیت های طراحی وب و مشکلات طراحان سایت

انواع بازاریابی ویروسی روش حیله ای

2- روش ارزشی

در این نوع بازاریابی ارزش محصول یا خدمات شما مورد توجه است. در این روش فرد به کیفیت محصولش مطمن است در این روش افرادی که قبلا از شما خرید کرده اند به علت راضی بودن از محصول شما به افراد دیگر معرفی میکنند  این روش تا زمانی که محصول شما کیفیت داشته باشد، ارزش دارد و به صورت دهان به دهان پخش میشود.

3- روش مارپیچی

در این روش شما یک محصول را تولید میکنید و شما فقط تولید میکنید. هنگامی که افراد از محصول شما راضی باشند یا علاقه داشته باشند به افراد دیگر نیز معرفی کرده و به صورت دهان به دهان پخش میشود. در این روش فقط افرادی که از محصول راضی هستند با دیگران اشتراک میگذارند.

6 گام برای تکنیک بازاریابی ویروسی

در این بخش با تکنیک هایی برای افزایش بازاریابی ویروسی آشنا می شویم.

1- اعتبار اجتماعی

در این گام افراد برای  حس اینکه دوس دارند در مورد یک موضوع حرف بزنند میخواهند آن را هم بتوانند به اشتراک بزارند  برای همین داشتن شبکه اجتماعی امری و جلوه و محتوای آن بسیار مهم است چرا که مردم دوست دارند از نظر اجتماعی مثبت به نظر برسند و پیشنهاداتشان خوب به نظر برسد.

2- یادآوری

یعنی کاری کنیم افراد به یاد ما بیوفتند که این گام به دو دسته تقسیم میشود:

 • تبلیغات دهان به دهان فوری: تبلیغاتی است که در لحظه و به صورت فوری انجام میشود.
 • تبلیغات دهان به دهان دنبال دار: این نوع تبلیغات به صورت مستمر وهمیشگی وجود.

حال چه چیزی باعث مستمر و طولانی بودن میشود؟

 1. افکاری که در زمان و مکان خاصی به مغز ما خطور میکنند: به این منظور است که افراد در موقعیت هایی مانند زمان خاص یا مکان خاص تحت تاثیر قرار میگیرند.
 2. در دسترس بودن: این بدان معناست که افراد هرچه که یک محصول بیشتر در دسترسشان باشد استفاده میکنند و این باعث طولانی شدن و مستمر بودن خرید آن محصول میشود.
 3. محرک های محیط اطراف: گاهی افراد با تبلیغات و محرکه های مانند آن جلب میشوند تا محصولی را خریداری کنند و هر قدر ان محرکه ها بیشتر باشد باعث خرید بیشتر  میشود.
 4. مکرر بودن افکار: هر قدر که این محصولات را با تبلیغ تکرار کنیم بیشتر افراد مورد توجهشان قرار میگیرد.
بیشتر بخوانید:  چگونه می توانیم بهترین بازخورد را از خرید ورودی گوگل به دست بیاوریم؟

6 گام برای تکنیک بازاریابی ویروسی

3- احساسات

تبلیغات و پیام ها باید به گونه ای باشد که احساسات فرد را برانگیزد. احساسات نقش مهمی روی افراد دارد. افرادی که احساسات آن ها مورد هدف قرار میگیرد قطعا برای این نوع بازاریابی موفق تر هستند. برای مثال جمله ( اعتیاد اگر خودت را نکشد، غصه اش مادرت را خواهد کشت ) جمله ای بود که روی احساسات افراد تاثیر و باعث ترک بسیاری از آن ها شد.

4- نمایان کردن

مردم به یکدیگ نگاه میکنند و کاری را انجام میدهند. برای موفق بودن در این حوزه باید باید تبلیغات انجام دهیم وبرای مثال اگر ما یک خیاط هستیم به لباس هایی که میدوزیم اتیکت لوگویمان را روی لباس بگذاریم.

این ایده را اولین بار استیو جابز به کار برد به صورتی که درک کرد که لوگو نباید روبروی فرد قرار بگیرد بلکه باید پشت لب تاب و روبروی افراد مقابل قرار بگیرد.

5- ارزش کاربردی

مردم بسیار علاقمند به این موضوع هسند که افکار و عواطفشان را یکدیگر به اشتراک بگذارند. تمایل به خبرچینی یکی از راه هایی است که روابطمان را با دوستان و همکارانمان شکل میدهد. این بدان معناست که اشخاصی را برای این کار انتخاب کنیم که از هم صحبتی با آن ها لذت میبریم و یا اگر مجازی هست از ابزار ها و روش هایی استفاده کنیم که تمایلات انسان را زیاد میکند.

6- داستان

برای آنکه افراد بهتر محصولات، خدمات و هدفتان را بشناسند سعی کنید در قالب یک داستان برای آن ها توضیح دهید. چرا که عموما  افراد وقتی برای یکدیگر داستان تعریف میکنند بیشتر تبادل اطلاعات میکنند تا زمانی که صحبت عادی میکنند.

ویژگی های ویروسی شدن محتوا

در این قسمت به بررسی ویژگی هایی که باعث می شود یک محتوا ویرال یا همان ویروسی شود می پردازیم.

1- کیفیت

مهم نیست که محتوا شما به چه شکل باشد، به شکل تصویر، فیلم، محتوا و…باشد. اما مهم است که با کیفیت باشد. برای مثال اگر عکس است با کیفیت باشد و یا اگر ویدیو است با کیفیت باشد. منظور از کیفیت، کیفیت فنی نیست بلکه ارزش ویدیو است.

بیشتر بخوانید:  افزایش ترافیک سایت با شبکه های اجتماعی در سال 2021

ویژگی های ویروسی شدن محتوا

2- خلاقانه بودن

مهمترین ویژگی کمپین هایی که ویروسی شده اند این است که همه آن ها خلاقانه طراحی شده اند. محتوا این نوع کمپین ها عموما اگر به صورت ویدیو یا عکس باشند در آن ها طرح های خلاقانه به کار رفته و از طرح های جدید استفاده میشود.

3- پاسخ یک نیاز

بسیاری از بازاریابی های موفق درست زمانی انجام شده که افراد نیاز به یک محصول را دارند. یعنی درست زمانی که جامعه حس نیاز دارد انجام میشود. برای مثال اپلیکیشن تلگرام درست زمانی که افراد حس نیاز کردند وایرال شد.

چگونگی پخش محتوا ویروسی

این نوع محتوا ها عمدتا با شبکه های اجتماعی قابل پخش هستند. البته باید این نوع محتوا ها توسط متخصصین این کار صورت بگیرد. چرا که این این افراد میتواند به درستی پیام شما را انتقال دهند.

کلید وایرال شدن: شناخت بازار هدف، انتشار ویدیو

یعنی اگر شما بوانید بازار هدف خود را تشخیص دهید میتوانید با تولید محتوا ، عکس و ویدیو های خلاقانه در حوزه خود شناخته شوید.و اگر این روند را برای مدتی ادامه دهید به عنوان برندی خوب شناخته خواهید شد.

مزایای بازاریابی ویروسی

 1. توسعه برند
 2. پوشش گسترده
 3. کم هزینه بودن
 4. سرعت بالا
 5. سادگی روش

معایب بازاریابی ویروسی

 1. فقدان سنجش و اندازه گیری
 2. عدم توانایی در کنترل نشر پیام

چهار ویژگی بازاریابی ویروسی موفق

 1. خدمات یا محصولات با ارزشی را ارائه میکنند.
 2. بدون زحمت منتشر شدن این محتوا ها
 3. به دنبال علاقه ها و انگیزه های مشترک افراد هستند
 4. برای ارتباط از شبکه های ارتباطی موجود استفاده میکنند.

نتیجه

محتوای بازاریابی ویروسی باید به گونه ای باشد که خود افراد علاقمند به نشر آن باشند. در نتیجه هر چه محتوای شما سودمندتر و احساساتشان را برانگیخته کند و نمایان شدن پیدا کند قطعا این محتوا ویروسی شده است. همچنین در زمانی ک شما از کیفیت محصول خود مطمئن و افرادی که از شا خرید میکند هم از کیفیت محصول شما راضی باشند باعث میشود که برند شما مورد توجه قرار بگیرد.

رضا دایی حسینی

نویسنده در بلاگ کلیک اول

دیجیتال مارکتر و مشاوره کسب و کار متخصص بازاریابی با متدهای روانشناختی موبایل گرافر (عکاسی با موبایل) علاقه مند به روانشناسی

0 دیدگاه ثبت شده است.

در بحث و گفتگوی مربوط به این مطلب شرکت کنید!

آکادمی کلیک اول

دریچه ای به سوی آموزش های رایگان در فضای دیجیتال مارکتینگ

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

سئو و بهینه سازی

گوگل سرچ کنسول یا Google Search Console یکی از مهم ترین ابزارهای سئوی حرفه ای سایت است. شما با کمک این ابزار می توانید با گوگل ارتباط برقرار کرده و به درستی یا نادرستی عملکرد خود در مسیر بهینه سازی سایت پی ببرید.

26 دقیقه
آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

سئو و بهینه سازی

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) یکی از ابزارهای پرکاربرد گوگل بوده و وظیفه آن بررسی آمار سایت ها و تحلیل آن هاست..

46 دقیقه
آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست

آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست (Yoast)

دیجیتال مارکتینگ

یواست سئو (Yoast SEO) یک افزونه وردپرس است که به عملکرد بهتر سایت در موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می کند. همچنین ابزارهایی را در اختیار شما قرار می دهد تا محتوای خود را به بهترین استانداردهای سئو و خوانایی برسانید.

25 دقیقه