از طریق این کدها می‌توانید امکاناتی به سایت اضافه کنید که با هر بار بارگذاری صفحات محتوای جدید نمایش داده شود و نیاز نباشد ده خط کد بنویسید.

اگر در حوزه طراحی سایت فعالیت دارید حتما نام شورت کد به گوشتان خورده. قطعا برای شما هم این سوال پیش آمده که اصلا شورت کدها و مشکلات استفاده از آن ها چیست؟

شورت کد از نسخه ۲٫۵ به بعد در سیستم مدیریت محتوا وردپرس اضافه گردید و برای کارهای گوناگون قابل‌استفاده میباشد. short code، قطعه کدی کوتاه میباشد که به شما امکان نوشتن کدهای قالب‌ها و افزونه‌ها را در نوشته‌ها و برگه‌های سایت وردپرسی می‌دهد. به‌عنوان‌مثال برای قرار دادن یک فرم تماس با ما در سایت نیاز به چندین خط کد نویسی دارد اما باوجود این امکان اصلاً نگران نباشید چراکه با نوشتن تنها یک کد چندحرفی این امکان بر روی سایت شما قرار می‌گیرد. شورت کدها برای ایجاد امکانات متفاوت ازجمله فرم، خبرنامه، دکمه و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. کافی میباشد کد موردنیاز را در قسمتی که لازم دارید قرار دهید.

به بیانی ساده تر

وقتی شما بخواهید از یک فرم و یا جدول در قسمت‌های متفاوت سایت استفاده نمایید روال ساده آن اینست که هر بار فرم یا جدول موردنظر را با افزونه مخصوص خود ساخته و در هر صفحه و یا برگه آن را اضافه و استفاده نمایید. اما این راه‌حل مسلماً زمان‌بر میباشد و خیلی صحیح نیست. برای همین یک راه‌حل خوب پیشنهاد شد که با افزونه، ابزارک و یا هر چیز دیگری که قابلیت اضافه کردن خدماتی به سایت دارد یک short code یا کد کوتاه از آن عملیات که انجام داده شده در اختیار شما قرار دهد. زمانی که آن کد کوتاه را در هر قسمت از سایت جای گذاری کردید به وردپرس اعلام کرد و خدمات تعریف‌شده را به قسمت موردنظر ارجاع و نمایش دهد.

با استفاده از این کدها می‌توانید امکاناتی به سایت اضافه کنید که با هر بار بارگذاری صفحات محتوای جدید نمایش داده شود. به‌طور مثال اگر بخواهید تغییر قیمت محصولات را هرروز در وب‌سایت به‌روزرسانی نمایید زمان زیادی را باید صرف این کارکنید. اما با short code کار شما آسان گشته است. به‌طور کلی وظیفه‌ی اصلی شورت کد نمایش نتیجه‌ی پردازش افزونه میباشد.

بیشتر بخوانید :  راهنمای جامع روانشناسی رنگ در کسب و کار

شورت کدها در کدام بخش‌ها قابل استفاده میباشند؟

شورت کدها در کدام بخش‌ها قابل استفاده میباشند؟

اگر بخواید یک فرم تماس با ما را در وب‌سایت‌تان قرار دهید چقدر کد نویسی نیاز دارد؟ مسلما هیچکسی دوست ندارد ده تا خط کد نویسی کند برای یک فرم تماس با ما ، اما با افزونه هایی از جمله contact form 7 میتوانید با یک کد چند حرفی فرم تماس با ما بسازید.

با افزونه‌هایی ازجمله contact form 7 می‌توانید با یک کد چندحرفی امکانات مورد نظرتان را به آسانی بسازید. برای استفاده از افزونه تماس با ما وردپرس که قبلاً به‌صورت کامل توضیح داده شد باید short code فرم را داخل سایت خود قرار دهید تا فرم تماس با ما نمایش داده شود. پس شورت کد یا کد کوتاه وردپرس به‌صورت کاملاً ساده و واضح به ما امکان قرار دادن کدهای افزونه‌ها و امکانات وردپرس را در نوشته‌ها، برگه‌ها و ابزارک‌های وردپرس می‌دهد.

یکی از مزایای شورت کد این میباشد که می‌توان از آن در بخش‌های اصلی (قسمت‌های استاتیک سایت مانند: فوتر، هدر، سایدبار) سایت استفاده نمود. این بخش‌ها در تمامی قسمت‌های وب‌سایت تکرار میشوند پس راحت‌تر اینست که با استفاده از short code خدمات موردنظر را در این بخش‌ها نمایش دهید. بهترین مثالی که در این مورد می‌توان زد این میباشد که یک افزونه بابت نمایش جدول و یا تقویم، نمایش لیست قیمت و یا نمایش تعداد پست‌ها ساخته و شورت کدش را ایجاد نموده باشید و این را در بخش‌هایی از سایت قرار داده باشید که معمولاً در صفحات گوناگون سایت قرار است تکرار گردند.

پس شورت کد یا کد کوتاه وردپرس بصورت کاملا ساده و واضح به ما امکان قرار دادن کدهای افزونه ها و امکانات وردپرس را در نوشته ها، برگه ها و ابزارک های وردپرس می دهد.

بیشتر بخوانید :  افزایش بازدید سایت و روش های آن

اهمیت استفاده از short code در وب‌سایت

اهمیت استفاده از short code در وب‌سایت

شورت کدها از آنجایی اهمیت دارند که در وردپرس تنها با یک آیدی شناسایی‌شده و تمام فعالیت‌های قطعه کد طولانی php را تنها با ایجاد یک کد کوتاه انجام می‌دهد. به‌ طور مثال برگه‌ی ثبت سفارش داریم و یک فرم ثبت سفارش هم با افزونه ساخته‌ایم سپس شورت کدش را در برگه کپی مینماییم. همزمان برگه‌ی دیگری داریم که می‌خواهیم این فرم در آن برگه هم استفاده گردد پس همین شورت کد را در آن قسمت کپی می‌کنیم شورت کد در حد یک کلمه و یا دو سه کلمه بیشتر فضا را نمی‌گیرد و در متن ساده هرجایی که خود هستیم می‌توانیم آن را استفاده نماییم.

استفاده از شورت کد راحت‌تر از آن میباشد که هر بار بخواهید برای نمایش امکانات دلخواه خود چندین خط کد نویسی نمایید. کد کوتاه درروند اجرایی سایت خیلی به شما کمک می‌کند. پس شورت کد ازآنجایی اهمیت دارد که شما به‌وسیله‌ی آن یک سری خدمات و امکانات به‌آسانی و به‌سرعت در سایت خود قرار می‌دهدید درحالی‌که نه زمان زیادی از شما گرفته خواهد شد و نه تعداد زیادی خط کد نویسی کرده‌اید که باعث سردرگمی‌تان گردد.

مزایای استفاده از شورت کد

به‌صورت کلی مزایای استفاده از کد کوتاه همان‌گونه که از اسمش مشخص میباشد کوتاهی آن است. تعداد کلماتش پایین است و معمولاً شورت کدها با یک سری کلمات مفهومی تعریف میگردند. به‌عنوان‌مثال اگر شما افزونه میهن پنل را نصب‌نموده باشید متوجه شورت کدی به نام میهن پنل شده‌اید این شورت کد نماد افزونه و یا شرکتی میباشد که شما از آن خدمات دریافت می‌نمایید. مسلماً افزونه‌ها و امکانات زیادی در وردپرس وجود دارد که هرکدام شورت کدهای مختص به خوددارند. اما چون شورت کدها را می‌توانید با کلمات مفهومی و مختص به همان افزونه و یا شرکت استفاده نمایید تشخیص آن‌ها راحت‌تر گشته است.

بیشتر بخوانید :  دلایل عدم استفاده از هاست ارزان چیست؟

مثلاً تشخیص کدهای سه افزونه که شما همزمان از آن‌ها استفاده می‌نمایید سخت است و امکان دارد سبب بروز خطایی شود، درنهایت تغییراتی در سایت ایجاد میگردد که مناسب نیست. اما باوجود شورت کد اگر هم اشتباهی رخ دهد شما فقط یک خط و چند کلمه را حذف یا ویرایش می‌نمایید. درنهایت اهمیت وجود شورت کد در سهولت استفاده از آن میباشد و درنتیجه مدیریت سایت آسان‌تر میباشد. کد کوتاه را فقط مدیر سایت مشاهده می‌نماید و همچنین کاربر وب‌سایت خروجی شورت کد را مشاهده میکند.

این  را به خاطر داشته باشید که نباید به خاطر سهولت، در استفاده از شورت کدها زیاده‌روی کرد. یکی دیگر از نکاتی که باید در استفاده از شورت کدها به یاد داشته باشید این میباشد که پس از به‌روزرسانی وردپرس امکان دارد برخی شورت کدها کار نکنند و اما شما با ایجاد تغییر در آن‌ها می‌توانید این مسئله را به‌راحتی رفع نمایید.

مزایای استفاده از شورت کد

معایب استفاده از شورت‌کد چیست؟

  1. کاربران در زمان کار با سایت متوجه شورت‌کدها نمی‌گردند. اگر تعداد این قطعه کدها در هر صفحه زیاد باشد، اصلا تجربه خوشایندی ایجاد نمی‌کنند؛ یعنی استفاده از اینکدها بیشتر به نفع برنامه نویس میباشد تا کاربر.
  2. این که بدون تست و دیدن عملکرد بگوییم قطعه کد چه کاری انجام می‌دهد سخت میباشد. به همین دلیل، تیم پشتیبانی اصلی وردپرس نام «mystery meat embed codes» را برای آن انتخاب نموده است.
  3. کدها در صورت عوض شدن موضوع از کار می‌افتند.
  4. به دلیل بعضی تفاوت‌ها با کدهای HTML، امکان دارد سایت شما با مشکل روبه‌رو شود. استفاده از شورت‌کدها در قسمت جلوی سایت خوب نمیباشد.
  5. یادتان باشد که کدهای کوتاه شده بار اضافی به همراه دارند و روی سرور شما فشار وارد می‌کنند. حتی امکان دارد سایت‌تان به‌خاطر وجود شورت کدها، توسط خزنده‌های گوگل ایندکس نگردد.
  6. عملکرد شورت کدها در مقابل خطاهای syntax مبهم میباشد.