سئو یا SEO مخفف عبارت search engine optimization به معنای بهینه سازی موتورهای جستجو می باشد. به صورت کلی تر ، هرگونه فعالیتی که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم باعث افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجو نظیر گوگل ، یاهو ، بینگ و … می شود.

هدف از سئو ، افزایش تعداد کاربران سایت است. میلیون ها کاربر از موتورهای جستجو برای رسیدن به هدف خود در اینترنت استفاده می کنند. این هدف می تواند خرید یک محصول یا پاسخ به یک سوال باشد. پس واضح است که اگر مدیر یک سایت یا فروشگاه اینترنتی هستید ، بهبود شرایط سئوی سایت و افزایش رتبه سایت در گوگل می تواند باعث افزایش ورودی گوگل ، ارتقا کسب و کار اینترنتی و رسیدن به اهداف موردنظرتان باشد.

اهمیت سئو به این دلیل است که بسیاری از کاربران ، از موتورهای جستجو برای رسیدن به مطلب یا موضوع مورد نظر خودشان استفاده می کنند. از آن جایی که اکثر افراد تنها به نتایج صفحه اول گوگل توجه می کنند ، اهمیت حضور در این صفحه خود را بیش از پیش نمایان می سازد. هرچه یک سایت جایگاه بهتری را در جستجوی کاربران به خود اختصاص دهد ، می تواند افراد بیشتری را به سمت خود جذب کرده و موفق تر عمل کند.

اهداف سئو

به طور کلی ، می توان اهداف سئو را به صورت زیر خلاصه نمود:

  • تاثیر مثبت در افزایش ترافیک سایت
  • ایجاد یک برند معتبر در ذهن کاربران
  • بهترین ابزار برای تبلیغات محصول یا مطلب
  • افزایش بهره وری سایت

فعایت های مربوط به سئو را می توان به دو دسته کلی تقسیم نمود:

سئوی سایت

سئوی داخلی یا درون صفحه (On page SEO)

سئوی داخلی سایت به مجموعه فعالیت هایی گفته می شود که به طور مستقیم به کدها و محتویات سایت بستگی دارد. مواردی از قبیل متاها ، کلمات کلیدی ، تصاویر ، متن ، پیوندها ، سرعت سایت و به طور کلی هرچیزی که درون سایت قرار می گیرد ، مربوط به سئوی داخلی سایت می شود و باید از قواعد و قوانین خاصی پیروی کرده تا از نظر گوگل قابل قبول بوده و سایت را به شکل مثبتی ارزیابی کند. هرگونه تغییر در این قسمت به طور مستقیم در نتایج جستجو تاثیرگذار خواهد بود. پس اولین گام در بهبود سئوی سایت ، برطرف کردن مشکلات ساختاری و کدنویسی سایت می باشد.

بیشتر بخوانید :  مزرعه محتوا یا Content farm چیست؟

سئوی خارجی یا بیرون صفحه (Off page SEO)

سئوی خارجی سایت شامل تمام فعالیت هایی است که در بیرون از سایت انجام گرفته و در به دست آوردن رتبه های بالای موتورهای جستجو موثر هستند. سئوی خارچی شامل موارد فعالیت در شبکه های اجتماعی ، تبلیغات ، ورودی از گوگل و در مجموع تمامی روش هایی ست که در خارج از سایت باعث بهبود سئو و جایگاه سایت در نتایچ جستجوی می شود.

مجموعه فعالیت هایی که در مورد سئو رخ می دهد ، در دو گروه سئوی کلاه سفید و سئوی کلاه سیاه قرار می گیرد:

سئوی کلاه سفيد (White Hat)

در اصطلاحات فنی اين حوزه، سئوی کلاه سفيد به مجموعه تکنيک‌ها، روش‌ها و استراتژی هایی که از قوانين و راهنمايی های موتورهای جستجو تبعيت مي‌کنند، اشاره دارد. که اين به هيچ وجه به معنی فريب يا دستکاری موتور‌های جستجو و يا کاربران نيست. همچنين از این مقوله به عنوان سئوی اخلاقی نيز ياد می شود. دليل آن هم اين است که يا به مدت طولانی انجام شده و يا از دستورالعمل‌ ها و سياست‌ های صحيح در جهت بدست آوردن رتبه‌های بالا در نتايج موتور‌های جستجو استفاده می کند.

سئوی کلاه سیاه (Black Hat)

اصطلاح سئوی کلاه سياه به مجموعه‌ای از دستورات و روش ها اشاره دارد که به منظور فريب، بازی و دستکاری الگوريتم‌ های موتورهای جستجو با هدف بدست آوردن رتبه‌ بالا، به کار می رود. اين نکته بسیار حائز اهمیت است که بدانيد اين‌ روش‌ها غير اخلاقی بوده و توسط هيچ موتور جستجويی تاييد نمی شود و به کارگيری اين روش‌ها خطر خارج شدن از فهرست پايگاه داده موتور جستجو و به اصطلاح “پنالتی شدن سایت” را برای هميشه در بر دارد.

بیشتر بخوانید :  11 تکنیک مطمئن برای افزایش سرعت ایندکس شدن سایت

انجام تاکتيک‌های سئوی کلاه سياه ممکن است که باعث افزايش رشد ناگهانی در نتايج جستجو شود ولی ميی تواند منجر به پرداخت جريمه و يا حذف کامل از فهرست پايگاه داده موتور جستجو شود.