باتوجه به شرایط حساس و بحران آفرینی که در جایگاه کسب وکارهای کوچک وجود دارد؛ نقش انعطاف پذیری اهمیت فراوانی دارد.

اگر بخواهید فعالیتی کارآمد در دنیای کسب وکار داشته باشید؛ باید از سطح بالایی از انعطاف پذیری برخوردار باشید. باتوجه به شرایط حساس و بحران آفرینی که در جایگاه کسب وکارهای کوچک وجود دارد؛ عملکرد رهبران برای مدیریت این شرایط و ایجاد تعادل در نگرانی های کارمندان، اهمیت فراوانی دارد.

ضرورت این مسائل در دوسال اخیر باتوجه به همه گیری ویروس کرونا، پررنگ تر از همیشه است. درحال حاضر بسیاری از کسب وکارها مجبور به تعدیل نیرو و دورکاری شده اند. این اتفاقات چالش های زیادی را برای مدیران و کارمندان ایجاد کرده است. تا جایی که اثری مستقیم روی تعامل کارمندان ومدیران دارد.

در این مقاله میخواهیم بررسی کنیم که « چگونه صاحبان مشاغل کوچک میتوانند انعطاف پذیری ایجاد کنند». با کلیک اول همراه شوید.

نقش انعطاف پذیری در مدیریت صاحبان مشاغل کوچک

شرایط همیشه یکسان نیست. شما همواره در مسیر رشد کسب وکارخود ممکن است با چالش هایی مواجه شوید. اگر جایگاه کسب وکار کوچک و نوپایی داشته باشید؛ احتمال اینکه بیشتر از سایر مشاغل تحت تاثیر این موضوع قرار بگیرید؛ بالاتر است.

عنصر انعطاف پذیری در چنین شرایطی برای حفظ تعادل برند، به یاری مشاغل کوچک می آید. اگر نسبت به این عنصر بی توجه باشید؛ قادر نخواهید بود کسب وکارخود را به صورت بهینه مدیریت کنید. دغدغه هایی که در طول این مسیر برای شما پیش می آید؛ اگر درست مدیریت نشود، آسیب های جبران ناپذیری دربرخواهد داشت.

گرچه انعطاف پذیری از بروز چالش های جدی در ادامه مسیر جلوگیری میکند؛ با اینحال خود این عنصر خالی از چالش نیست. در ادامه قصد داریم راه حل هایی را مطرح کنیم که به حل این چالش ها کمک میکند.

نقش انعطاف پذیری در مدیریت صاحبان مشاغل کوچک

راهکارهای ایجاد انعطاف پذیری در مشاغل کوچک

در این قسمت به ارائه چند راه کار برای مشاغل کوچک می پردازیم.

۱- توجه به آرامش روانی

مدیریت در هر ابعادی که باشد؛ یک موقعیت پر مسئولیت و البته سنگین است. به همین دلیل شرکت های بزرگتر این مسئولیت را تقسیم کرده و از هیئت مدیره بهره میگیرند. این موضوع در جایگاه کسب وکارهای کوچک، کمتر استفاده میشود. بنابراین تمام بار تصمیم گیری و عواقب آن بر دوش یک یا چند نفر است.

مدیران در طول مسیر حرفه ای خود با چالش های بزرگی دست و پنجه نرم میکنند. گاهی شرایط به گونه ای پیش میرود که آنها فرصت کافی برای اخذ یک تصمیم را ندارند و با محدودیت های جدی در حل بحران ها روبه رو هستند.

بیشتر بخوانید :  آموزش نحوه غیرفعال کردن جاوا اسکریپت بر روی مرورگر

همیشه این نکته را باید در نظر گرفت که افراد قبل از هرجایگاه دیگر، یک انسان هستند.  بنابراین توجه به سلامت روحی آنها از هر موضوع دیگری مهمتر است. اگر راس هرم کاری، با ناراحتی های طولانی مدت روحی مواجه باشد؛ در تمام طول هرم اثرگذار خواهد بود.

اگر شما مدیر یک کسب وکار کوچک هستید؛ برای ایجاد انعطاف پذیری قبل از هرچیز، از خودتان شروع کنید. زمانی که فشار کاری بیش از حد تحمل باشد، به سلامت روحی شما آسیب وارد شده و منجر میشود که تصمیماتی بگیرید که نتیجه ای جز پشیمانی برایتان نخواهد داشت.

بهترین راهکار؛ تقسیم مسئولیت، مشورت با دیگران و توجه به آرامش روانی خود است.

۲- توجه به افکار منفی

زمانی که میخواهیم یک تصمیم بزرگ در ارتباط با کسب وکارمان بگیریم؛ لازم است قبل از هرچیز دیگر ارزیابی دقیقی از وضعیت موجود در کسب وکارمان داشته باشیم.

افکار منفی خود را جدی بگیرید! این مسئله به معنای این نیست که آنقدر دچار وسواس های فکری شوید که نسبت به هراقدامی تردید داشته باشید. در واقع قصد ما این است که چشم اندازه های مختلف تصمیمتان را به تصویر بکشید و نقاط ضعف آن را متصور شوید. نظرات اعضای تیمتان در این خصوص میتواند راهگشا باشد.

یکی از موضوعاتی که برای ایجاد انعطاف پذیری میتوانید بکارگیرید؛ استفاده از نظرات مختلف کارمندانتان است. این موضوع علاوه بر القای احساس ارزشمندی، به موفقیت برند شما نیز می انجامد.

توجه به افکار منفی

۳- اهمیت به اشتراک‏ گذاری تجربیات شخصی

ایجاد یک رابطه تعامل آمیز و صمیمانه بین تمام اعضای تیم، از مدیریت گرفته تا کارمندان یک موضوع تاثیرگزار در بهبود عنصر انعطاف پذیری است. مشکل از آنجایی آغاز میشود که اغلب افراد نمیتوانند این حس صمیمیت را به درستی ایجاد کنند و در آن متعادل باشند. بدین ترتیب اثرگذاری آنها به شکل چشمگیری کاهش می یابد.

یکی از راهکارهای توصیه شده برای ایجاد تعامل با کارمندان و القای صمیمیت بیشتر، اشتراک گذاری تجربیات شخصیتان با آنهاست. این مسئله ای ست که توسط بسیاری از کارآفرینان بزرگ دنیا اجرا شده و اثرات فوق العاده ای نیز دارد.

در این مسیر از توصیه های سایرکارمندان نیز میتوان بهره گرفت. شاید راهکارهای آنها در ابتدا خیلی هم مناسب نباشد. با این حال تاثیر هم اندیشی را نمیتوان نادیده گرفت.

شرکت های بزرگ با تکیه بر ایده های کارمندانشان و سرمایه گذاری روی خلاقیت مجموعه، توانسته اند در بحران های بزرگ پیروز میدان باشند. بحث انعطاف پذیری در باب این موضوع مطرح میشود. شما میتوانید از طریق تعامل هدفمند با کارمندانتان و بهره گیری از ایده ها وتجربیات آنان به رشد انعطاف پذیری مجموعه کمک کنید.

بیشتر بخوانید :  دلایل پنالتی شدن سایت توسط گوگل

۴- مدیریت بهینه دارایی ‎ها

مدیریت بهینه دارایی ها در جایگاه کسب وکارهای کوچک، بیش از هرچیزی دارای اهمیت است. اگر به خوبی از پس این مسئله برنیایید؛ ممکن است تمام سرمایه خود را از دست داده و شرکت را با بحرانی جدی مواجه سازید.

یکی از دارایی های مهمی که هر شرکتی دارد؛ سرمایه های انسانی آن شرکت است. از آنجایی که در حال حاضر با بحران کرونا و همه گیری مواجه هستیم؛ باید به سلامت نیروی انسانی بهای ویژه ای بدهید. همچنین آزادی عمل و اختیارات وسیع تری را در اختیار نیروهایتان قرار دهید. در چنین حالتی میتوانید مطمئن شوید که حضور کارمندان در تقویت انعطاف پذیری سازمان، نقش پررنگی خواهد داشت.

۵- بازیابی وضعیت شرکت در نهایت سرعت

هر کسب وکاری، چه در جایگاه کسب وکارهای کوچگ باشد و چه صاحب برندی شناخته شده، ممکن است در طول مسیر حرفه ای خود با مشکلاتی جدی مواجه شود. در مواجه با مشکلات بزرگ؛ نخستین واکنش، مهمترین واکنش است. در نخستین اقدامی که در مواجه با وضعیت بحرانی انجام میدهید؛ تلاش سریع برای بازگرداندن شرایط عادی است. اگر این کار را نکنید؛ احتمالا کسب وکارتان با مشکلاتی مواجه میشود.

برای این موضوع خوب است از قبل آمادگی مواجهه و تصمیم گیری داشته باشید. مشاوران کسب وکار در این رابطه میتوانند شما را راهنمایی کنند. چیدن سناریوهای مختلف و طراحی انواعی از استراتژی ها قطعا شما را در قبال مسائل انعطاف پذیرتر میکند.

بازیابی وضعیت شرکت در نهایت سرعت

۶- بیان نگرانی ‎ها

اینکه بخواهید وجه ای حرفه ای از خودتان در ذهن مخاطب بسازید؛ کاملا طبیعی ست. اما این موضوع را با خونسردی های اغراق شده و بی توجهی به مسائل مختلف اشتباه نگیرید. وجود یک مدیر بی تفاوت و بدون واکنش به مشکلات و مسائل کارمندان، روحیه نیروها را بسیار کاهش خواهد داد.

اگر شما به عنوان یک مدیر در جایگاه کسب وکارهای کوچک فعالیت میکنید؛ نسبت به واکنش های احساسی هنگام بروز بحران ها مسئول هستید. میتوانید از کارمندان برای بیان دغدغه هایشان دعوت به عمل آورید.

در شرایط وجود کرونا از ویدئو کنفرانس ها بهره بگیرید. رویدادهای این چنینی به بیان صادقانه و مستقیم نظرات کارمندان و ابراز دغدغه ها می انجامد.

۷- تقویت خوش ‎بینی در میان کارمندان

یکی از مشکلاتی که فضای روانی کسب وکارهای کوچک را تهدید میکند؛ بدبینی مداوم کارمندان است. شاید روند رشد در کسب وکارهای کوچک نیاز به صبر و فداکاری بیشتری داشته باشد. همین امر به بدبینی و احساسات منفی دامن میزند.

بیشتر بخوانید :  بررسی میزان اثربخشی UX و UI در طراحی سایت – قسمت پایانی

مسائلی که کارمندان را نگران میکند شناسایی کنید. تزلزل جایگاه شغلی، نگرانی در مورد درآمد و… از مشکلات رایجی ست که همیشه ممکن است با آن مواجه شوید.

روحیه مدیران کسب وکارها، مستقیما در وجود کارمندان منعکس میشود. شما باید بتوانید خوش بینی و نگاه مثبت را ابتدا در خود و سپس در تمام سازمانتان ایجاد کنید.

بدبینی کارمندان، برندها را با رکودهای بی سابقه مواجه میکند. بنابراین اگر در فضای روحی نامناسبی قرار دارید، نسبت به تغییر آن جهت تقویت انعطاف پذیری تیمی اقدام کنید.

۸- ایجاد سیستم کمک فوری

اگر بتوانید یک تیم حرفه ای متشکل از کارشناسان زبده فراهم کنید؛ قادر خواهید بود در برابر شرایط ناپایدار عملکرد انعطاف پذیرتری را بروز دهید.

این موضوعی ست که اغلب کسب وکارهای موفق دنیا از آن بهره میگیرند. به طور مثال هنگام بروز بحران همه گیری کرونا، آن دسته از کسب وکارهایی موفق بودند که استراتژی های منعطفی از قبل طراحی کرده و یک سیستم کمک فوری پیش بینی کرده بودند.

این موضوع را شاید در طول زمان و با کسب تجربه بیشتر متوجه شوید.

خوشبختانه درحال حاضر آژانس ‎های مشاوره‎ ای زیادی در مورد مدیریت بحران در دسترس کسب وکارها قرار گرفته است. بنابر شرایط مالی که کسب وکارتان دارد؛ میتوانید از راهنمایی آنها بهره بگیرید.

ایجاد سیستم کمک فوری - جایگاه کسب وکارهای کوچک

۹- ضرورت سرمایه ‎گذاری بر روی تک تک کارمندان

همانطور که پیش تر بیان کردیم؛ نیروی انسانی اصلی ترین سرمایه یک کسب وکار است. در همین راستا شرکت ها باید به سمت و سویی گام بردارند که بتوانند بهترین تعامل را  با این بخش ایجاد کنند. بسیاری از کارمندان، شخصیت هایی توسعه پذیر دارند و قادر هستند که در مسیر شغلی خود پیشرفت کرده و جایگاه های بالاتری را بدست آورند. اگر نتوانید این مسیر را برای آنها فراهم کنید؛ انگیزه رشد را کاهش داده و روحیه کارمندانتان را آسیب پذیر خواهید کرد.

بنابراین ضرورت دارد که یک مسیر توسعه و پیشرفت برای حفظ انگیزه و تشویق نیروهای برجسته طراحی و اجرا کنید.

اگر کارمندی نسبت به دیده شدن تلاشش در سازمان اطمینان پیدا کند؛ عملکرد بهینه تری را ارائه خواهد داد و این مسئله در نهایت به رشد برند شما منجر خواهد شد.