تکنیک A/B Test چیست و چه کاربردی دارد؟

تکنیک A/B Test چیست و چه کاربردی دارد؟

در این مقاله می خوانید:

اگر شما نیز به دنبال یک روش کم هزینه هستید که در کوتاه‌ترین زمان ممکن اطلاعات جامع و کاملی در مورد مخاطبین و همچنین نیاز‌ها و سلایق آن‌ها در اختیار شما قرار دهد، ما به شما استفاده از تکنیک تست A/B را پیشنهاد می‌دهیم. تکنیک A/B Test به شما کمک می‌کند تا به خوبی رفتار کاربران سایت خویش را مورد بررسی قرار داده و بر مبنای نیاز‌ها و سلیقه مشتریان خویش اولویت‌های کسب و کار خود را تعیین کنید.

تکنیک A/B Test چیست و چه کاربردی دارد؟ آیا با تکنیک A/B Test در سایت آشنا هستید؟ در این مقاله از کلیک اول به آن خواهیم پرداخت.

یکی از مهم‌ترین علل موفقیت در هر کسب و کار شناسایی نیاز‌های مخاطب و برآورده کردن آن هاست. هر برند موفقی که این روز‌ها نام آن بر سر زبان هاست و به موفقیت‌های بی‌شماری دست یافته است. برند موفق مسلماً نیاز‌های مخاطب خویش را به خوبی شناسایی کرده و با برآورده نمودن آن‌ها، کاربران را تبدیل به مشتریان وفادار و بالقوه خود نموده است.

بررسی سلیقه و رفتار مشتری با تکنیک A/B Test

یکی از مهم‌ترین استراترژی‌های برند‌های مطرح دنیا این است که همواره با مشتریان خویش در تعامل هستند و به شیوه‌های مختلف از نظر و سلیقه آن‌ها مطلع می‌شوند. در واقع برند‌ها بسیاری از برنامه‌ریزی‌های کاری و اساسی خود را با توجه به نظر و سلیقه مشتریان خویش تنظیم می‌نمایند. بنابراین یکی از مهم‌ترین فواید شناخت مخاطب و نیاز‌های او، افزایش فروش محصول و ارائه خدمات گسترده به مشتریان و در نهایت موفقیت در کسب و کار است.

خوشبختانه این روز‌ها شیوه‌های مختلفی برای بررسی سلیقه و رفتار مخاطبان وجود دارد که یکی از متداول‌ترین آن‌ها تکنیک A/B Test است. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا در مورد جزئیات این تکنیک مطالب ارزشمندی را به شما عزیزان ارائه دهیم.

A/B Test

تکنیک A/B Test چیست؟

این روز‌ها فروش اینترنتی و بازاریابی دیجیتال در سراسر جهان گسترش فراوانی پیدا کرده است. بسیاری از مخاطبان کالا‌های ضروری و غیر ضروری و همچنین خدمات مورد نیاز خویش را از طریق سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف سفارش داده و آن را در کوتاه‌ترین زمان ممکن دریافت می‌نمایند.

یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در این بازار گسترده، رضایت مخاطب از کالا و خدماتی است که از شما دریافت می‌نماید. به همین سبب این روز‌ها بسیاری از کسب و کار‌ها و برند‌های موفق در پی برقراری تعامل با مخاطبین خویش و شناسایی نیاز‌های آن‌ها هستند. تجربه نشان دهنده آن است که برای شناخت هر چه بهترین رفتار کاربر هدف، باید میزان تعامل او با سایت یا اپلیکیشن خود را با دقت بررسی کنید.

تکنیک A/B Test در این مسیر به شما کمک می‌کند تا رفتار مخاطب خویش را به خوبی سنجیده و عملکرد مؤثری از خود بروز دهید؛ در چنین شرایطی مخاطب تبدیل به یکی از مشتریان همیشگی و وفادار شما می‌گردد. تست A/B در واقع مخفف دو عبارت Splitting Testing و Bucket Listing است. این شیوه یکی از تکنیک‌های مؤثر امروزی است که به شما کمک می‌کند دو نسخه کاملاً متفاوت از وب سایت و یا اپلیکیشن خود را از نگاه مخاطبان بررسی نموده و به مفید بودن یکی از آن‌ها پی ببرید.

این موضوع به صاحبان کسب و کار‌ها کمک می‌کند تا به عالی‌ترین شکل ممکن استراتژی فروش و بازاریابی آنلاین خود را تعیین نمایند و در مدت زمان کوتاه‌ترین به موفقیت در این زمینه دست پیدا کنند.

مهم‌ترین مزایای استفاده از تکنیک A/B Test

بهره‌گیری از تکنیک A/B Test مزایای فراوانی به همراه داشته و نقش بسیار مهمی در رونق کسب و کار‌های آنلاین ایفا می‌کند. در این قسمت به برخی از مهم‌ترین مزایای تکنیک A/B Test اشاره می‌کنیم:

  • در برخی از مواقع ما به عنوان صاحب یک کسب و کار آنلاین نمی‌توانیم رفتار مخاطب خویش را پیش‌بینی کنیم.

به عنوان مثال ممکن است یک کلمه یا واژه از نظر ما بسیار بی‌اهمیت به نظر برسد، اما برای کاربران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار باشد.

با بهره‌گیری از تکنیک A/B می‌توانیم به راحتی رفتار مخاطبان خویش را ارزیابی نموده و به نتایج شگفت‌انگیزی دست پیدا کنیم.

  • نتیجه‌ای که با استفاده از تست A/B به دست می‌آید کاملاً قابل اعتماد است و تا مدت‌های طولانی می‌توان از آن استفاده نمود.

این تست داده‌های ارزشمندی را در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید توسط آن تصمیمات جدیدی اتخاذ نموده و از بروز اشتباهات متعدد برای بهینه‌سازی سایت جلوگیری می‌کند.

  • تست A/B به مدیریت و کنترل ترافیک سایت کمک فراوانی می‌نماید.

اگر شما با دقت هر چه تمام‌تر از تکنیک تست A/B استفاده نمایید، پس از گذشت مدت زمانی نه چندان طولانی می‌توانید کاربران را به مشتری هدف خود تبدیل کنید.

فرایند تکنیک A/B Test

استفاده از تکنیک A/B Test کار سخت و پیچیده‌ای نیست و این روز‌ها هزاران کسب و کار اینترنتی در سراسر جهان از آن برای پیدا کردن فرصت‌های جدید بهره می‌برند و هر روز بیش از پیش با رفتار مخاطبان خویش آشنا می‌شوند. برای آشنایی هر چه بیشتر شما با فرایند این تکنیک به برخی از مهم‌ترین مراحل آن اشاره می‌کنیم.

فرایند تکنیک A/B Test

مرحله اول: جمع‌آوری داده‌ها

قبل از این که شروع به انجام تکنیک A/B Test نماییم ابتدا لازم است بررسی کاملی در زمینه عملکرد سایت خویش انجام دهیم. داده‌هایی مهمی که در این مرحله باید جمع‌آوری شوند شامل تعداد کاربرانی که در طول روز از سایت ما بازدید می‌کنند، صفحاتی که بیشترین میزان بازدید را دارند، اهداف تبدیل صفحات و… هستند. این داده‌ها را می‌توان با استفاده از ابزار‌های تجزیه و تحلیل سایت مانند Google Analytics، Omnitur و Mixpanel به دست آورد.

این ابزار‌ها علاوه بر تجزیه و تحلیل سایت، اطلاعات مؤثری مانند صفحات پر بازدید، مدت زمان صرف شده توسط کاربر در هر کدام از صفحات سایت و صفحاتی با بیشتری نرخ پرش را به خوبی نمایش می‌دهند. یکی دیگر از شیوه‌هایی که بسیاری از سایت‌ها برای جمع‌آوری داده‌ها از آن استفاده می‌کنند نظرسنجی از مخاطبان سایت خویش است.

مرحله دوم: ایجاد یک فرضیه

در این مرحله باید تمامی مشاهدات و اطلاعاتی که بر مبنای داده‌های خویش به دست آورده‌اید را به صورت یک فرضیه درآورده و مورد بررسی قرار دهید. در این مرحله فرضیه‌ها بر مبنای داده‌ها، تجزیه و تحلیل نهایی و پیاده‌سازی نتایج تحقیق بر روی سایت و مخاطبان تأیید یا رد می‌شوند.

مرحله سوم: به وجود آوردن تغییرات

در این مرحله می‌توان بر مبنای مشاهدات و بررسی‌هایی که در مراحل قبل انجام شد شروع به آزمون و خطا نمود. این موضوع به شما کمک می‌کند تا بهترین شیوه را پیدا کنید. به عنوان مثال اگر در تحقیقات خود متوجه شدید که کاربران فرم‌هایی که در سایت قرار داده‌اید را پر نمی‌کنند، باید ابتدا اشکالات موجود در فرم‌ها را پیدا کرده و سپس در ساختار اصلی آن تغییرات محسوسی ایجاد نمایید و سپس دوباره عملکرد کاربران را مورد ارزیابی قرار دهید.

تست A/B

مرحله چهارم: انجام تست A/B

زمانی که مراحل قبلی را به خوبی سپری کردیم تا حدود زیادی متوجه خواهیم شد که باید چه تغییراتی را در سایت یا اپلیکیشن خود ایجاد کنیم تا مخاطبان خویش را تبدیل به مشتریان وفادار خویش نماییم. در این مرحله باید تغییرات جدید را پیاده‌سازی کرد و با استفاده از ابزار‌هایی مانند تکنیک A/B Test دوباره عملکرد سایت را مورد بررسی قرار داد.

مرحله پنجم: تجزیه و تحلیل نتایج

این تست تا وقتی که طراحان به صورت کامل بر روی نتایج سایت کار می‌کنند ادامه خواهد یافت. تمام داده‌ها و معیار‌های مربوط به دو نسخه جمع‌آوری و مقایسه می‌شوند. سپس طراحان براساس نتایج تصمیم می‌گیرند کدام گزینه عملکرد بهتری ارائه داده و قادر به دستیابی به اهدافی است که در ابتدا تعیین شده‌اند. معمولاً در این مرحله موارد مهمی مانند سطح اطمینان، اثرات مستقیم و غیر مستقیم بر سایر فاکتور‌ها، رفتار مشتریان و بسیاری دیگر از عوامل مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌گیرند.

مراحل اصلی انجام تکنیک تست A/B

برای این که به عالی‌ترین نتایج در زمینه انجام تکنیک تست A/B دست پیدا کنید، باید مراحل مهمی را پشت سر بگذارید که در این قسمت به صورت مختصر به آن اشاره می‌کنیم:

1- ابتدا عناصری که قصد آزمایش آن را دارید به خوبی مشخص نمایید. پس آن‌ها را دسته‌بندی نموده و تست را از مواردی که برای شما اولویت بالایی دارند آغاز کنید.

2- زمانی که به خوبی تصمیم گرفتید که کدام عناصر را تست کنید، حالا دو نوع از آن را انتخاب و یا ایجاد نمایید.

به عنوان مثال می‌توانید دو بنر تبلیغاتی طراحی کنید که یکی از آن‌ها دارای تصویر و دیگری بدون تصویر باشد و سپس بر مبنای تکنیک تست A/B تعامل مخاطبان با آن را به خوبی بسنجید.

3- سعی کنید مدت زمان آزمایش شما برای مدت زمان ترجیحاً طولانی ادامه پیدا کند؛ زیرا در طول این مدت شما می‌توانید بازدید فراوانی را از سوی مخاطبان سایت خود دریافت کرده و از طریق این تکنیک تفاوت میان رفتار کاربران را به خوبی بررسی نمایید.

4-  یک استراتژی مخصوص برای ردیابی نتایج خود تعیین نموده و به خوبی مشخص کنید که قصد اندازه‌گیری چه شاخص‌هایی را دارید و در نهایت تمام تمرکز خود را بر روی این شاخص‌ها قرار دهید.

5- به خوبی مشخص کنید که چه میزان تغییر از نظر آماری برای نتیجه‌گیری نهایی شما الزامی است.

تست A/B

نتیجه‌گیری نهایی در مورد تکنیک تست A/B

اگر شما نیز به دنبال یک روش کم هزینه هستید که در کوتاه‌ترین زمان ممکن اطلاعات جامع و کاملی در مورد مخاطبین و همچنین نیاز‌ها و سلایق آن‌ها در اختیار شما قرار دهد، ما به شما استفاده از تکنیک تست A/B را پیشنهاد می‌دهیم. تکنیک A/B Test به شما کمک می‌کند تا به خوبی رفتار کاربران سایت خویش را مورد بررسی قرار داده و بر مبنای نیاز‌ها و سلیقه مشتریان خویش اولویت‌های کسب و کار خود را تعیین کنید.

هرگز فراموش نکنید کسب و کاری که هنوز ابتدای راه است، باید مدت زمان زیادی را صرف شناسایی نیاز‌های مخاطبین خویش نماید و اگر از ابزار‌ها و روش‌های مدرن امروزه استفاده نکنید، مسلماً برای پیدا کردن این ویژگی‌ها باید زمان، انرژی و هزینه زیادی صرف کنید؛ اما روش‌هایی مانند تکنیک تست A/B به نوعی یک روش میانبر است که شما را با سرعتی بالا به موفقیت چشمگیری رهنمون می‌سازد.

رضا دایی حسینی

نویسنده در بلاگ کلیک اول

دیجیتال مارکتر و مشاوره کسب و کار متخصص بازاریابی با متدهای روانشناختی موبایل گرافر (عکاسی با موبایل) علاقه مند به روانشناسی

0 دیدگاه ثبت شده است.

در بحث و گفتگوی مربوط به این مطلب شرکت کنید!

آکادمی کلیک اول

دریچه ای به سوی آموزش های رایگان در فضای دیجیتال مارکتینگ

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

آموزش پایه ای کار با ابزار گوگل سرچ کنسول

سئو و بهینه سازی

گوگل سرچ کنسول یا Google Search Console یکی از مهم ترین ابزارهای سئوی حرفه ای سایت است. شما با کمک این ابزار می توانید با گوگل ارتباط برقرار کرده و به درستی یا نادرستی عملکرد خود در مسیر بهینه سازی سایت پی ببرید.

26 دقیقه
آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

آموزش پایه ای کار با گوگل آنالیتیکس

سئو و بهینه سازی

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) یکی از ابزارهای پرکاربرد گوگل بوده و وظیفه آن بررسی آمار سایت ها و تحلیل آن هاست..

46 دقیقه
آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست

آموزش کار با افزونه پرکاربرد یواست (Yoast)

دیجیتال مارکتینگ

یواست سئو (Yoast SEO) یک افزونه وردپرس است که به عملکرد بهتر سایت در موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می کند. همچنین ابزارهایی را در اختیار شما قرار می دهد تا محتوای خود را به بهترین استانداردهای سئو و خوانایی برسانید.

25 دقیقه